Evi̇mi̇z Yanimizda Dünya Önümüzde 2023 Gezi̇ Planimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 116
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,284
Yolculuk arkadaşlarımızdan Tunay ve Sait beyler Rusya'dan Norveç'e giriş yaptılar. Onlarda Norveç sınırında farklı olarak et ve süt ürünlerinde sorun yaşadılar ve hepsini bırakmak zorunda kalmışlar. Rotalarına devam ederek Nordkapp'a ulaştılar. Bir hedefe daha ulaşmaları güzel oldu. Orada yine Türkiye'den karavancı arkadaşları ile bir buluşma gerçekleştirdiler.
İki gündür yağan yağmur Finlandiya tarafını daha hızlı geçmeme neden oldu. Oulu sonrası rotam da olan Rovaniemi , 66 32' 35'' Arctic Circle da olmak isterdim. Fakat hava raporlarına baktığımda görünen sağnak yağmur nedeni ile burayı da pass geçeceğim.
Yola çıkarken belki Finlandiya dan Nordkapp'a çıkar, grup ile yine buluşurum planını Türkiyeden çıkmadan kafamdan silmiştim. Saint Petersburg'a ilk gidişim gibi Kuzey Kutu çizgisinin yukarısına kar yokken gitmek istemiyorum. Ren Geyiği ve Husky Kızak Turu, bölgedeki şehirler arası tren yolculukları ve Kuzey Işıkları'nı mutlaka yakalayacak bir mevsimde başka bir geziyi umarım yaparız.

Oulu sonrası yaklaşık 130km sonra İsveç sınırına geldim. Sınır dediğimizde bir köprü ve ortadan geçen nehir.Köprüden geçtikten sonra gördüğüm İKEA pakına girdim. Dünyanın en kuzeydeki IKEA'sı , yanında Sınır alışveriş merkezi Victoria Market meydanı da yer alıyor, pazarda yürürken bir ülke ve saat diliminden diğerine kolayca geçiş yapabilirsiniz. Burada yemek yerken bulunduğum yer hakkında bilgilere baktım. Girdiğimde başlayan yağmur nedeni ile zaten dolaşma durumu da yok.

Haparanda - Tornio dünyanın en kuzeyin de ki ikiz şehir. Aynı anda iki ülkede git-gel yapabilirsiniz.
Sonbahar, kuzey ışıkları fotoğrafçılığı için ideal zamandır çünkü en iyi çekimleri yapmak için daha Kuzeyde ki popüler yerlere gidip kıçınızı dondurmanıza gerek yok bilgisini bu şekilde kendileri ifade etmişler.
Kukkolankoski, Kukkolaforsen, Nivavaara hatta şehir merkezinde bile bu muhteşem fırsata sahip olunuyormuş.
Sınır ve nehir boyunca iki ülkede gezmenin keyfini bu daha önce Alsace bölgesinde Almanya – Fransa ve Hollanda - Almanya arası geçişlerde tatmıştık. Kısa anlar ile farklı para birimlerinde alışveriş de değişik bir durum olsa da artık kart dışında bir ödeme yapmadığımız için bunu fark edemiyoruz.
Burada otururken biraz sanal bir tur yapmış oldum ve yola devam ediyorum.

Yolda Kalix Komün tabelasını ve park benzeri bir yer görünce durdum. Mekan Askeri teçhizat, Doka ve av ürünleri satan bir mağazaymış. Çocuklar içinde farklı maketlerden bir park da yapmışlar. Komün de araç ile dolaşırken yerleşim tarzları hakkında fikirlerim oluşuyor.

Lulea rotamda olan bir şehir, burada geceleme yapacaktım fakat karavan dışına çıkamadan sokaklarında biraz dolaşarak yola devam ettim.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=yW_ZvCcLGgE

Lulea da gezi öncesi neleri not almışım:

Marinası ve renkli körfez kıyısında vakit geçirmek.

Luleå Teknoloji Üniversitesi ve Teknoloji Evi ( Teknikens Hus - Teknikens Hus ) görmek.

Facebook'un ABD dışındaki ilk yatırımı olan yeni Avrupa Bilgisayar Merkezi

Lulea, büyük ölçüde düşen deniz seviyesinden dolayı Gammelstad'dan şu anki konumuna taşınmış. (1649) eski merkez ve günümüzde koruma alanı halinde olan Gammelstad Klise Kasabası.

Rastplats Skellefteå GPS: 64.731602, 20.975415 karavan parkında geceledim. Magaza ve restoranlara yakın. Tuvaletler temiz. Karavan su doldurma ve kaset boşaltma yeri var. Sıcak su var.

Fotoğraflar : Oulu - Skelleftea / Ä°sveç 2023

Gezi güzergahlarımız kesiṣti. :smiley: 2011 yılında Gammelstadt’ta geceledik. Aynı gün Polar çemberinden (Napapiiri) çıkmıṣtık.

SAM 3421

SAM 3420

SAM 3492

Son düzenleme:

.
St. Petersburg ve Moskova haricinde, yol yapılan birinci günü dahil, iki günden fazla kalınan tek bir şehir yok ki bunların ikisinin de Maaşallahı var.. Böyle bir rota her normal karavancının işi değil. Umarım planda esneklik vardır ?

“Yolunuz açık olsun” yanında “Kolay gelsin” de demek kazım..😊

Hepsi görülmüyor ama sanırım 6 ay 😳 hedef alınmış ?
yolunuz açık olsun kazasız belasız hayırlı yolculuklar

19 Haziran günü rotamıza başladık. Bir süre bağlanma sorunu yaşasak da VPN ile bazı sayfalara erişim sağlıyoruz. Burada uygulanan ksıtlamalar nedeni ile. Gezimiz sorunsuz geçiyor( Bir günlük bir heyecan yaşamış olsakda .) Sınırlı intenet ile fazlada resim yükleneceğinden şimdilk Facebook sayfamda ğauylaşıyorum. Gezi sonrası notları toplayarak ancak giriş yapma imkanım olacak. Şu ana kadar paylaştıklarımın linkini buraya ekliyorum. Herkese selamlar.

Evimiz Yanımızda Dünya Önümüzde
çok güzel paylaşımlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri