Ford Transit Custom Uzun Sase Yuksek Tavan Motokaran Donusum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan HNAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,913

HNAN

Yeni Üye
Sayın Üyeler sizlerin fikirlerine ihtiyacım bulunmaktadır.

Hafatalardır motokaravan yapımı için araç seçimini yapamadım.

Uzun araç şehir içinde sıkıntı park yakıt vs. kısa araç wc banyo için uygun degil.

Aşağıdaki linkdeki gibi bir araç yapmak ve hem şehir hayatında hemde sürekli gezi halinde olmak istiyorum. Bu aracı iş aracı olarakmı işletmeliyiz yoksa motokaranvanmı o kadar bilgisizim ki sizlerin yorumlarınız benim için çok önemli olacak, lütfen yardımcı olunuz.
video :
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Fyd1zN1jOso

örnek araç ( tavan boyle degil )
Westfalia squeezes a private toilet into its latest Ford Transit camper van

53580

Sayın Üyeler sizlerin fikirlerine ihtiyacım bulunmaktadır.

Hafatalardır motokaravan yapımı için araç seçimini yapamadım.

Uzun araç şehir içinde sıkıntı park yakıt vs. kısa araç wc banyo için uygun degil.

Aşağıdaki linkdeki gibi bir araç yapmak ve hem şehir hayatında hemde sürekli gezi halinde olmak istiyorum. Bu aracı iş aracı olarakmı işletmeliyiz yoksa motokaranvanmı o kadar bilgisizim ki sizlerin yorumlarınız benim için çok önemli olacak, lütfen yardımcı olunuz.
video :
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Fyd1zN1jOso

örnek araç ( tavan boyle degil )
Westfalia squeezes a private toilet into its latest Ford Transit camper van

53580
Merhaba
Aracınız güzel, tavan yüksekliği iyi en arka bolüme karşılıklı duş ve mutfak ön tarafa doğru oturma grubu ve sök tak masa ile yatak bölümü ve gardırop yap, ön koltuklar 1+1 şeklinde döner koltuklar ile oluşabilirsiniz, gayet güzel 2 kişilik motokaravanınız olur.
Şimdiden hayırlı olsun! :smiley:

Merhaba
Aracınız güzel, tavan yüksekliği iyi en arka bolüme karşılıklı duş ve mutfak ön tarafa doğru oturma grubu ve sök tak masa ile yatak bölümü ve gardırop yap, ön koltuklar 1+1 şeklinde döner koltuklar ile oluşabilirsiniz, gayet güzel 2 kişilik motokaravanınız olur.
Şimdiden hayırlı olsun! :smiley:

bende böyle düşünüyorum uzun zamandır inceliyorum arka tarafa wc ve mutfak öne masa oturma grubu geceleyin iki kişilik yakak olacak şekilde

.
@HNAN ,:yum:
Sorunuzun sonunda tavanı farklı dediğiniz aracın bir önceki modeli bende var.
Dediğinizde haklısınız karavanını kendi yapanlara uygun bir model değil.

Fakat örnek videonuzdaki plan da sırf uygunsuz çözümlerle dolu. Biliyorum zor olsa da forumu okuma zahmetine katlanırsanız, yeteri kadar cevap bulup ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Karavan yapımında bilgiye ulaşmak için emek vermek, kaçınılmaz ön koşul.

Yılların damıttığı, bilinen çözümlerden ayrılmayın. Doğrusu bu.
Daha karavan tecrübesi bile olmadan karavanlarını yapıma geçenlerin, karavanı yeniden keşfetme çabaları, istenmeden de olsa tecrübelilere bazen kaygı, bazen eğlence etkisi yapıyor.

.

Son düzenleme:

.
@HNAN ,:yum:
Sorunuzun sonunda tavanı farklı dediğiniz aracın bir önceki modeli bende var.
Dediğinizde haklısınız karavanını kendi yapanlara uygun bir model değil.

Fakat örnek videonuzdaki plan da sırf uygunsuz çözümlerle dolu. Biliyorum zor olsa da forumu okuma zahmetine katlanırsanız, yeteri kadar cevap bulup ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Karavan yapımında bilgiye ulaşmak için emek vermek, kaçınılmaz ön koşul.

Yılların damıttığı, bilinen çözümlerden ayrılmayın. Doğrusu bu.
Daha karavan tecrübesi bile olmadan karavanlarını yapıma geçenlerin, karavanı yeniden keşfetme çabaları, istenmeden de olsa tecrübelilere bazen kaygı, bazen eğlence etkisi yapıyor.

.
Tabiki her kez kendi deneyimlerine dayanarak uygun olup olmadığını bildirebilir.. Aslında ben hem aracım hemde moto karavanım olsun istemiyorum. Ben danışmanlık veren birisiyim dilediğim yerde dilediğim zaman bilgisayarımı açıp çalışıyorum bunu dilediğim büyüklükde araçda yapabilirim ancak şehir içindede kullancağım bu aracı yani bir aynı zamanda şehir içindede kulanmak istediğim için bu aracı seçiyorum. Ayrıca belki bir avrupa tutu düşünüyorum hem km düşük hemde az yakan tavanı yüksek başka araç bulmadım.

.

Aracınızın büyüklüğünde haklısınız.
Ama ben onunla ilgili birşey söylemedim ki..

.

Çalışma hayatında karavan isteğine de cevap verebilen tek araçlı bir çözüm düşünülünce VW Transporter büyüklüğündeki araçlar ile en küçük panelvanlar arasında, yani park yerlerinin çizgileri içinde (2,5-5m) park edebilenleri hedeflemek gayet normal ve doğru olmakta.
Gerçi ben emekliyim ama yine de bendeki 485cm boyundaki Transit modelinin şehir yaşamına uygunluğu, karavanda artık hiç vazgeçemeyeceğim bir özellik.

Forumda konuşulmadığından burada bahsetmek istediğim noktaya gelirsek.
Transporter benzeri araçlarda zaten mümkün olmasa da küçük panelvanı terçih ettiğinizden şimdi sizin cevabınızı bekleyen bence en önemli soru, duşu gerekli görüp görmediğiniz ?
Nedeni ise yine yer sorunuyla ilgili.

Şöyle düşünelim. 2-3 günde bir yıkanmaya göre günde 2-4 arası tuvalet kullanımı baz alınırsa; karavanda duş, tuvaletten 8-10 kere daha az kullanılmakta. Hatta zaman olarak da ayni katsayı geçerli.
Bu durumda yer açısından tuvaletin zorunlu, ama duşun “isteğe bağlı” olacağı düşünülebilir ?

Kısaca karavanda hiç bir şey bu kadar ender kullanılmıyor, hele kapladığı yer düşünülürse. Tartışmasız, duş kabini olmayan çözümler daha ferah ve başka şeylere de olanak ve kolaylık sağlamakta.
Karavanı zaten yollarda ihtiyaçlarınıza çözüm bulma şeklinde tercüme ediyorsanız, duş açısından da kamping veya hamam gibi araç dışı çözümlere varmanız zor olmamalı ? Türkiye’de umumi yüzme havuz ve uygun kampinglerin azlığı bu yaklaşımın büyük handikapı olduğu doğru olsa da Avrupa’da sorun olmayacağı gayet açık. Tabii bu düşüncede portatif tuvaletin doğrudan karavan içi kullanımına karşı çekincenizin olmaması (?) çıkış noktası durumunda.

Belki danışmanlık hizmetiniz için aracınızı üç günden fazla kullanmıyor olmanız ve portatif tuvaleti sorun görmemeniz de seçiminizi kolaylaştırmalı ?
Bütün yazdıklarım özellikle sizin durumunuzla ilgili. Diğer karavancılar için belki bu kadar esnek düşünmeye gerek olmayabilir..

Zaten konu Transporter cinsi bir araç olsaydı,bütün bunlar söz konusu bile olmayacaktı. Tabii sırf duşu olsun diye panelvanı seçtiyseniz, bütün yukarıda yazdıklarımı atlayarak hemen planlamaya geçebilirsiniz.

Bu yaklaşımın şimdilik memleketimizde tuhaf göründüğünü kabul etmek gerçekci olur.
Yine de üzerinde konuşmak ise kimseye zarar vermemeli ?
Forumlar ne için var ki ?.. :yum:

.

Son düzenleme:

Çalışma hayatında karavan isteğine de cevap verebilen tek araçlı bir çözüm düşünülünce VW Transporter büyüklüğündeki araçlar ile en küçük panelvanlar arasında, yani park yerlerinin çizgileri içinde (2,5-5m) park edebilenleri hedeflemek gayet normal ve doğru olmakta.
Gerçi ben emekliyim ama bendeki 485cm boyundaki Transit modelinin şehir yaşamına uygunluğu, karavanda artık hiç vazgeçemeyeceğim bir özellik.

Transporter benzeri araçlarda zaten mümkün olmasa da küçük panelvanı terçih ettiğinizden şimdi sizin cevabınızı bekleyen bence en önemli soru, duşu gerekli görüp görmediğiniz.

Şöyle düşünelim. 2-3 günde bir yıkanmaya göre günde 2-4 arası tuvalet kullanımı baz alınırsa; karavanda da duş, tuvaletten 8-10 kere daha az kullanılmakta. Hatta zaman olarak da ayni katsayı geçerli.
Bu durumda yer açısından tuvaletin zorunlu, ama duşun “isteğe bağlı” olacağı düşünülebilir ?

Kısaca karavanda hiç bir şey bu kadar ender kullanılmıyor, hele kapladığı yer düşünülürse. Tartışmasız, duş kabini olmayan çözümler daha ferah ve başka şeylere de olanak ve kolaylık sağlamakta.
Karavanı zaten yollarda ihtiyaçlarınıza çözüm bulma şeklinde tercüme ediyorsanız, duş açısından da kamping veya hamam gibi araç dışı çözümlere varmanız zor olmamalı ? Türkiye’de umumi yüzme havuz ve uygun kampinglerin azlığı bu yaklaşımın büyük handikapı olduğu doğru olsa da Avrupa’da sorun olmayacağı gayet açık. Tabii bu düşüncede portatif tuvaletin doğrudan karavan içi kullanımına karşı çekincenizin olmaması (?) çıkış noktası durumunda.

Belki danışmanlık hizmetiniz için aracınızı üç günden fazla kullanmıyor olmanız ve portatif tuvaleti sorun görmemeniz de seçiminizi kolaylaştırmalı ?
Bütün yazdıklarım özellikle sizin durumunuzla ilgili. Diğer karavancılar için belki bu kadar esnek düşünmeye gerek olmayabilir..

Zaten konu Transporter cinsi bir araç olsaydı,bütün bunlar söz konusu bile olmayacaktı. Tabii sırf duşu olsun diye panelvanı seçtiyseniz, bütün yukarıda yazdıklarımı atlayarak hemen planlamaya geçebilirsiniz.

Bu yaklaşımın şimdilik memleketimizde tuhaf göründüğünü kabul etmek gerçekci olur.
Yine de üzerinde konuşmak ise kimseye zarar vermemeli ? :yum:

.

Gerçi ben emekliyim ama yine de bendeki 485cm boyundaki Transit modelinin şehir yaşamına uygunluğu, karavanda artık hiç vazgeçemeyeceğim bir özellik.

Transporter benzeri araçlarda zaten mümkün olmasa da küçük panelvanı terçih ettiğinizden şimdi sizin cevabınızı bekleyen bence en önemli soru, duşu gerekli görüp görmediğiniz ?

Şöyle düşünelim. 2-3 günde bir yıkanmaya göre günde 2-4 arası tuvalet kullanımı baz alınırsa; karavanda duş, tuvaletten 8-10 kere daha az kullanılmakta. Hatta zaman olarak da ayni katsayı geçerli.

Yine de üzerinde konuşmak ise kimseye zarar vermemeli ?
Formular ne için var ki ?.. :yum:

.
İnanın tek çözemediğim konu wc ve duş konusu olsunmu olmasınmı, olsun istiyorum ama bu araca nasıl sıgdırcagım , çok çeşitli tasarımlara baktım , yataga çözüm buldugumanda çözebilecekmişim gibi geldi , yatagı raylı bir sistem ile yukardan aşağı akordiyon tipli açılır yaparsam sanki bunlarda sıgar gibi geliyor. Beyefendi sizin bu konuda çok denegimli oldugunuz gözüküyor. Ben bu aracı bitirdikden sonra iş aracı diye bir sınıf varmı o sınıfamı işleteyim yoksa motokaran sınıfınamı işletmek zorundayım. Veya sizin araç öneriniz ne olurdu, ben bir nevi hem ofis hem yaşam alanı için kullanmak istiyorum bun aracı..

.

Foruma dışarıdan katıldığım için sorunuzun sorumluluğunu almak doğru olmaz.
Duyumlarıma göre Türkiye’de böyle bir sınıf olmamalı..:confused:

.

Raylı sistem kolay başarılacak bir çözüm değil.
Tek kişilik yatak sorunlarınızı çözebilse de, tekrar satışı sorun olabilir..
En kısa panelvanlara duş kabini koymayı düşünürseniz, çalışmak için yerinizin orantısızca küçülteceğini düşündüğünüzü sanırım ?

Son düzenleme:

.

Sorumsuzca da olsa bir öneride bulunmak için daha fazla veriye ihtiyaç var.
* Karavan kaç kişilik olacak ?
* İşiniz için kullanma sıklığınız, süresi, mevsim.
* İş için gittiğiniz yerler karavan ihtiyaçlarına cevap veriyor mu ?
* İş görüşmelerini karavanda mı yapacaksınız. Kaç kişi ile ?
* Garaj olanağınız var mı ?
* Tekrar satma olasılığı hesaplanmalı mı ?
* Yaşınız veya alternatif çözümlere yatkınlığınız ?
ve benzerleri..
Şimdilik aklıma gelenler bunar.

Belki sonuçta oldukça yeni ve pahalı olmayan bir Transporter modeli, portatif döşenmiş karavan olarak düşüncenize cevap verebilir ?
Böylelikle panelvana göre ucuz bir seviyede üstelik kendinizi bağlamamış da olursunuz ?
Basit yapımı da cabası..;)

.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR