GPS ile Araç Hız Göstergeleri Neden Farklı Ölçer?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nkurtkaya Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 52,533

nkurtkaya

One life, live it!
GPS'in gösterdiği seyir hızı ile arabanın hız göstergesi neden farklı gösterir? Bir çok arabada aracın hız göstergesinin GPS'in ölçtüğünden yüksek olduğunu gözlemledim. Hata hız arttıkça da artıyor. Sanki +3-5 gibi bir fark değil + %3-5 gibi bir fark var. Bunun sebebi nedir?

Etiketler
Ynt: GPS ile Araç Hız Göstergeleri Neden Farklı Ölçer?

Aynı dert sanırım herkesde var :smiley: aracın markası ve modelinden fark eden bir durum değil bendede %10 luk bir fazlalık çıkıyor araç kadranında...

Araç üreticilerinin güvenliğimiz için yaptığı genel bir uygulama :smiley: Tüm kadranlar gerçek hızınızdan %5 ile %10 arasında bir oranla sizi daha hızlı gidiyormuş gibi gösterir... Yani kadranınız 120km/s hızla gittiğinizi gösterirken aslında 110km/s hızla gidiyorsunuz ;)

Benim otomobilimde de durum aynı. Ama jeepim recaliprasyon cihazı ile mm. rik aynı artık :smiley:

Yasar bey,
bu cok bilinen bir etki.. http://www.1010tires.com/TireSizeCalculator.asp?action=submit adresinde hesap makinasını kullanırsanız, hesap sonucu olarak "Hız göstergesinin" ne kadar değişeceği bile hesaplanıyor..

Şöyle düşünüz.. Sedat beyin de belirttiği gibi, Hız Göstergeniz "standart" lastik ile %5 civarında fazla gösteriyor.. Eğer yeni lastikleriniz de "yaklaşık" %5 civarında büyük ise sonuç böyle oluyor ;-) .. Tabii, Uğur beyin belirttiği gibi "istisnalar" hariç..

iyi günler dilerim, reha

araçlardaki hız göstergeleri genelde standart binek arabalarda 90 km hızdan sonra belirli oranlarda fazla göstermeye başlıyor.ben kendimin rover marka arabamla oto yolda birkaç model marka gps cihazlarla yaptığım testlerde ki sonuç.araç 120 gps115 km araç 150km gps 144 km gibi sonuçlar araç 185 gps 180 km ama buna paralel olarak araçların odemetresi ile gps odemetresi araç 23200m gps 23195 m gibi çok yakın sonuçlar elde ettim. iyi akşamlar

Arkadaslar bence sorun araçlarda değil. Sorun Navigasyon cihazları yada El GPS 'lerinin hassas olmadıklarından kaynaklanıyor. Bu cihalar bilindiği gibi 3-5 m hassasiyet ile çalışırlar. Hız kadranı ile arasında ki fark bence hassasiyet durumu ile ilgili, benim denemelerimde genlede El GPS leri Hız kadranına göre 4 km daha düşük bir değer gösterdiğine şahit oldum. Öyle ki aynı testi hassas GPS 'ler ile (ölçüm yapıtğımız cm hassasiyetli cihazlar) yaptığımda Hız Kadranı ile GPS 'in gösterdiği farkın kapandığını neredeyse birebir örtüştüğünü gördüm...

Hayırlı Günler...

Tekin bey bu bir sorun değil, tüm araç üreticilerinin uyguladığı bir sistem.

yol' Alıntı:
Araç üreticilerinin güvenliğimiz için yaptığı genel bir uygulama :smiley: Tüm kadranlar gerçek hızınızdan %5 ile %10 arasında bir oranla sizi daha hızlı gidiyormuş gibi gösterir... Yani kadranınız 120km/s hızla gittiğinizi gösterirken aslında 110km/s hızla gidiyorsunuz ;)

yol' Alıntı:

Aynen katılıyorum, benzeri bir durum motosikletlerde de var :smiley:

m_S_tekin' Alıntı:
Arkadaslar bence sorun araçlarda değil. Sorun Navigasyon cihazları yada El GPS 'lerinin hassas olmadıklarından kaynaklanıyor. Bu cihalar bilindiği gibi 3-5 m hassasiyet ile çalışırlar. Hız kadranı ile arasında ki fark bence hassasiyet durumu ile ilgili,

GPS'lerin hata paylarının 3-5 m olması veya çok az olması hız ölçümlerini etkileyeceğini düşünmüyorum, zira cihazın hata payı her ölçüm için aynı olacağı ve hız hesabında yer değiştirmenin zamana göre değişimini kullandığına göre konum tespit hata payının hız ölçümüne etkisi olmamalı diye düşünüyorum.
Araç göstergeleri sanırım üreticilerin kullandığı malzemeye göre değişik oranda hata veriyorlar. Bir Albea'da aracın hız göstergesi 120 km/saat iken GPS'in 108 km/saat gösterdiğine tanık oldum (%10 hata). Aynı GPS ile bir BMW'de ise aracın hız göstergesi 225 km/saat iken GPS 216 km/saat olarak ölçüyordu (%4 hata) (Bu deneme Türkiye karayollarında yapılmamıştır, dolayısı ile trafik kuralı ihlali yoktur). Araçların kilometre sayaçlarındaki hatanın hız arttıkça arttığı genel bir gözlemim. Ve tahminim hata yüzdesi kullanılan takometrenin kalitesi ile orantılı.

m_S_tekin' Alıntı:
Arkadaslar bence sorun araçlarda değil. Sorun Navigasyon cihazları yada El GPS 'lerinin hassas olmadıklarından kaynaklanıyor. Bu cihalar bilindiği gibi 3-5 m hassasiyet ile çalışırlar. Hız kadranı ile arasında ki fark bence hassasiyet durumu ile ilgili, benim denemelerimde genlede El GPS leri Hız kadranına göre 4 km daha düşük bir değer gösterdiğine şahit oldum. Öyle ki aynı testi hassas GPS 'ler ile (ölçüm yapıtğımız cm hassasiyetli cihazlar) yaptığımda Hız Kadranı ile GPS 'in gösterdiği farkın kapandığını neredeyse birebir örtüştüğünü gördüm...

Hayırlı Günler...

Selamlar
bu farkın "olcum hatasından" kaynaklandıgını sanmıyorum. Zira, ölçüm hatası olsa idi, bazen daha yüksek bazen de daha düşük çıkması gerekir idi ölçümlerin.. iyi günler dilerim, reha

Aslında bu bir aldatmaca, tüm otomobil üreticileri aynı tezgahın içinde, hepsi aynı şeyi yaptıklarından birbirlerini gammazlamıyorlar,

1- Verdikleri 100 bin km garanti en az 10 bin km önce bitiyor.
2- Verdikleri tüketim miktarları sahte, her biri en az 1-2 litre fazla yakıyor.
3- Verdikleri servis süreleri olması gerekenden daha kısa (motor için iyi gibi görünsede) aslında normalden fazla yedekparça satıyorlar.
4- örneğin 500 bin km de motoru biten bir araç çok başarılı sayılıyor ama aslında yaptığı km 50-100 bin km daha az.
5- İşin en önemli noktası ise aslında yapılan km bir kriter değil, istanbul trafiğinde 6 saatte 20 km yapan bir araçla, anadoluda 6 saatte 500 km yapan bir araç karşılaştırıldığında , anadoludai aracın km üzerinde daha çok eskimiş olduğu düşünülsede asıl aşınan ve eskiyen araç istanbul trafiğindeki araçtır.

Selamlar

Yavuz abi odometrenin hatalı ölçtüğünü sanmıyorum. Tahminimce sadece hız kadranı normalden 5-10km daha hızlı gittiğimizi gösteriyor. Bunun da tek nedeni güvenlik :smiley: Verdikleri yakıt tüketim miktarları laboratuar koşullarında elde edilen veriler olduğu için gerçek yol koşullarında farklılık göstermesi normaldir ama 1-2 litrelik farklar olacağını sanmıyorum. Herşeye rağmen verdikleri rakamların hangi koşullarda elde edildiğini belirtmeleri gerekir...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.