Günlük Harcanan Akım için , Solar Panel Güçü ve Akü Kapasitesi Hesabı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 95
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 94,019
Ynt: Günlük Harcanan Akım İçin , Solar Panel Güçü Ve Akü Kapasitesi Hesabı

Paylaşım için teşekkürler...Yerdeki suyuda ben temizlerim artık:smiley:

Etiketler

Merhaba,
İleride karavan almayı düşünen yeni bir forum üyesiyim.
Behçet Bey'in benzetmesi çok güzel olmuş.
Ben de bu işin eğitimini almamış biri olarak benzer bir benzetme yoluna başvurmuştum.
Ancak kova benzetmesi kafamdaki eksikliği giderdi diyebilirim. Teşekkür ederim.

Şu an forumun enerji bölümünü hatmetmeye ve anlamaya çalışıyorum.

Tanışma bölümünde de belirttiğim gibi tamamen elektriğe dayalı ve kamp alanlarına ihtiyaç duymayacak bir karavan sahibi olmak istiyordum. Sanırım böyle bir istek çok da mantıklı olmayacak.

Değerli bilgilendirme ve paylaşımlarınız için çok ama çok teşekkürler.

Syn karavan dostları....

hesaplar çok güzel ama hesap karışık geldi..invertör kullanmayacağım. 220 volt sistemimde olmayacak sizden ricam,500 amperlik jel akü alsam,
12 volt büro tipi buzdolabı(220 voltun motoru değişip 12 volta çevrilmiş),
elektrikli tuvalet,
yat hidroforu,
smd led lambalar,
sıcakta ara sıra çalışacak 12 volt küçük aspratör için

200 watt polikristal güneş kollektörü yeter mi?

yoksa minibüsün şarj dinamosundan şarj soketi ile kablo çekmeli mi?

sistemin kendi kendine yetmesi için 200 watt polikristal panel yeterli mi?

herkese selamlar.....

İrfan Toprak.

Ynt: Günlük Harcanan Akım için , Solar Panel Güçü ve Akü Kapasitesi Hesabı

500 amperlik jel aku cok buyuk ve ağır olur. 200 amperi gecmemeye bakin. Sonuçta yazin buzdolabı, kışın mazotlu veya gazli isiticidan baska acil enerji ihtiyaciniz yok. Arabanin sarj alternatorunu kullanmama gibi luksunuz de pek yok. Size tavsiyem abartmadan 200 amperlik jel aku, araba motorundan sarj ve Güneş paneli. Boyut olarak 150-300 watt arasi kullananlar var aramizda.

500Ah akü fazla büyük. Akünün büyük olması akü ömrünü arttırır ama büyük boyutlu ve ağırdır. İki gün yetecek kapasitedeki akü bence yeterli.

Bahsettiğiniz şarj soketi nedir?
Çakmak fişinden şarj etmeyi düşünüyorsanız unutun. Yaşam akünüze ayrı bir hat çekmeniz lazım.

Ama çakmak soketinden alacağınız kablo ile şarj etmeye kalkarsanız yangın çıkarırsınız.

Alternatörden çekeceğiniz kablo (mesafeyi de hesaba katarsak) EN AZ 30-35 mm çapta olmalı.

TA2RX' Alıntı:
Alternatörden çekeceğiniz kablo (mesafeyi de hesaba katarsak) EN AZ 30-35 mm çapta olmalı.
Bekir Bey, izninizle küçük bir düzeltme yapıyorum. Kablo çap yerine kesit olması lazım. ::smiley:

İki akü arasındaki kablonun bence en az 10mm² olması gerekir. Mesafe uzadıkça kablo kesitinin artması gerekir. Kablo akım kapasitesini aşmayan bir sigorta ile de hattın korunması gerekiyor. Kullanılacak kablo kesiti için 35mm² güzel bir rakam.

10mm² kablo 48A
16mm² kablo 65A
25mm² kablo 88A
35mm² kablo 110A
50mm² kablo 140A akım kapasitesine sahiptir. :smiley:

Hatta karavanlarımızda izolasyonun içinden de geçirdiğimizi düşününce akım kapasite değerleri biraz daha azalıyor. Bu değerleri 40, 50, 63, 80 ve 100A olarak almak daha iyi olacak. :smiley:

Ynt: Günlük Harcanan Akım için , Solar Panel Güçü ve Akü Kapasitesi Hesabı

Peki diyelim hesap kitap bilmiyoruz...telefonu sarj eden akuyu de sarj eder dedik. Ince kabloyla arkadaki akuye ince hat cektik. Ne olur? Bildigim bu cakmak yerinin sigortasi var. Çok akim cekilirse atar. Peki ince kablo aşırı isinirmi sigorta atana kadar? Ise yaramayacagi kesin de..baska ne dert acar?

bartek' Alıntı:
Peki diyelim hesap kitap bilmiyoruz...telefonu sarj eden akuyu de sarj eder dedik. Ince kabloyla arkadaki akuye ince hat cektik. Ne olur? Bildigim bu cakmak yerinin sigortasi var. Çok akim cekilirse atar. Peki ince kablo aşırı isinirmi sigorta atana kadar? Ise yaramayacagi kesin de..baska ne dert acar?

çakmaklığın sigortasının atma olasılığı çok düşük zira çakmaklığı nar gibi kızartana kadar akım geçiyorsa risk devam eder sanırım.

bartek' Alıntı:
Çakmak çıkışı yanlış hatırlamıyorsam 15A kapasitede olması lazım. 15A'in üzerinde akım çekerseniz aracın sigorta kutusundaki çakmak sigortası atacaktır.
12V'da 15A 180W kapasitede bir çıkış demektir. Bu gücün yarısı bile çakmağı kızartmaya yeter. ;)
Burada kabloyu ince kullandığınızı düşünelim yani ince derken 2.5mm² kablo 16A kapasitededir. 2.5'luk kablo kullanılınca en kötü olasılıkla sigorta atar.
Burada akü şarj amaçlı kullanınca yaşam akünüz çok boş değilse, fazla akım çekemeyecektir. Yaşam aküsü ne kadar boşsa o kadar fazla akım çekecektir.
Burada asıl çakmaktan şarj etmeyin dememizin nedeni; Kullanılan küçük kesitli kablo ve aracın tesisatından da uzunca bir akım yolu izlendiği için gerilim düşümleri oldukça fazla olacaktır. Gerilim düşümün fazla olması ise aküye gidecek akımı da sınırlayacaktır. Bu da aküyü yeterince şarj edememeye neden olabilir.
Çakmaktan şarj ederken en iyisi şarj akımını ve yaşam aküsü gerilimini ölçmek olacaktır. :smiley:

300Ah akü ve 300W panel tavsiye ediyorum.
Araçtan şarj yaz aylarında gerekli değildir ama baharda faydalı olur.

Ben 380Ah akü ve 420W panel + bahar kış ayları için 2kVA Aksa Jeneratör kullanıyorum.

syn karavan dostları,,,

ilginize ve tecrübelerinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.200 amper jel akü ideal anlaşıldı.Hat çekme işlemini çakmaktan değilde aracın şarj dinamosundan kablo çekmeyi düşündüm,ama çeki demirindeki 7 li(yada 8 li tam emin değilim) soket yerine 13 lü soket gerekiyormuş.galiba araçtan bağımız güneş enerjisi ile şarj tercih olacak. bilgilerinizi paylaştığınız için çok çok teşekkürler....

selamlar.....

fsirin' Alıntı:
Bekir Bey, izninizle küçük bir düzeltme yapıyorum. Kablo çap yerine kesit olması lazım. ::smiley:

Bu ve diğer düzeltmeleriniz için teşekkür ediyorum. Sizinkiler bilimsel, bizimkiler "yuvarlak hesap" rakamlar oldu :D

Bu arada, "çap" ve "kesit" derken aynı şeyden bahsetmiyor muyuz? Fark nedir? Kafam karıştı.

TA2RX' Alıntı:
Bu ve diğer düzeltmeleriniz için teşekkür ediyorum. Sizinkiler bilimsel, bizimkiler "yuvarlak hesap" rakamlar oldu :D

Bu arada, "çap" ve "kesit" derken aynı şeyden bahsetmiyor muyuz? Fark nedir? Kafam karıştı.
Rica ederiz Bekir Hocam. :smiley:

Çap dediğimiz iletkenin çapını veriyor. Genellikle motor sargısı bobin teli gibi tellerde çap kullanılıyor.
Kesit ise kablolarda kullanılıyor ve mm² olarak iletkenin yüzey alanını verir.
Örnek olarak vermek gerekirse; 10mm² lik bir kablonun çapı 4.1mm, 35mm² lik bir kablonun çapı 7.7mm'dir. Bu değerler tek telli kablo içindir.
Çok telli iletkende çap hesabı karışıklığa neden olacağı için kablolarda çap yerine kesit kullanılıyor. :smiley:

Niye jel akü ?

Ben Marin tipi akü tavsiye ediyorum. Yıllardır Marin akü kullanıyorum.

Ayrıca büyük aküyü (300 Amp.) güneş paneli ile tam doldurma şansınız hiç yok. Yarım dolu akü ömrü ise çok kısalır.

Saygılarımla

Erdal Ötügen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR