Isveç 2018 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 109
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,652
Yabanmersinlerini bulmuşsunuz hem de mavi-mor olanları. Biz 2011 yılında bu tiplerinden az bulmuştuk. Bunları taze taze yemek de güzel. Kırmızı olanlardan çokça toplamıştık. Yemesi iyi değildi ama reçeli müthişti. İsveç'in kuzeyine kadar giderseniz Lulea'da "Tekniken Hus" diye bir müze vardı tavsiye ederim. Birçok teknik aletin nasıl çalıştığını ele almışlar. Özellikle çocuklar için müthiş bir eğitim kaynağı.
[GPS:14] TEKNIK 09-JUL-03 16:19 N65.61622 E22.13686

Son düzenleme:

Etiketler
Yabanmersinlerini bulmuşsunuz hem de mavi-mor olanları. Biz 2011 yılında bu tiplerinden az bulmuştuk. Bunları taze taze yemek de güzel. Kırmızı olanlardan çokça toplamıştık. Yemesi iyi değildi ama reçeli müthişti. İsveç'in kuzeyine kadar giderseniz Lulea'da "Tekniken Hus" diye bir müze vardı tavsiye ederim. Birçok teknik aletin nasıl çalıştığını ele almışlar. Özellikle çocuklar için müthiş bir eğitim kaynağı.
[GPS:14] TEKNIK 09-JUL-03 16:19 N65.61622 E22.13686

Yaban mersini toplamak için bu alet çok faydalı. Biz dün ve bugün yeterince reçel yaptık.
Blaubeer

Jonas of Sweden Beeren Pflücker Set "Ida" » SportAlbert.de

Bugün alışveriş yaptığımız marketin önünde genç bir kız topladığı yaban mersinini ve kırmızı renkte olanı (Isveç'te adı lingon) 500 gramlık kutular içinde satıyordu. Yaban mersinin kutusu 4€, Lingonun kutusu 2€.

Lulea oldukça kuzeyde kalıyor. Bu gezimizde Stockholm'den kuzeye gitmiyoruz. Tavsiye için teşekkürler.

Güneş panelini suyla yıkamaya çekiniyorum, Aydın'ın sıcağında soğuk su deyince çatlatır mı acaba? Ama akşam ya da sabah serinliğinde temizlemekte fayda var.
Menü güzel olmuş, taze tutulmuş balık (sanırım turna balığı)+ yaban mersini tatlısı ve......(salata ve içecek kısmını bilerek boş bıraktım ;) )
Afiyet olsun :smiley:

Bizim karavandaki güneş paneli 11 yıldır karavanın üzerinde. kaç defa dolu yağdı ve kışları bazen haftalarca 20-40 cm karın altında. Bazen temizlerken üzerinde kurumuş bir çamur tabakasına benzer bir kirlilik oluyor. Ben suyla temizledikten sonra karavanın ön camını temizlediğim lastik silecekle paneli siliyorum. Yağmur suyu sorun değil ama bizim oturduğumuz yerin suyu çok sert.

Isveç'te turna balığı çok yaygın. Bugün kahvenin yanında yabanmersini pastası vardı.:smiley:
IMG 20180815 151048

Degerfors plajinda sadece wc vardı. Atık boşaltacak yer ve temiz su musluğu olmadığı için bir defa Gullspang şehrindeki karavanparka gittik ve orada bir gece kaldık (40 km). Gullspang karavanpark çok büyük, her zaman yer bulmak mümkün. Elektrik hariç herşey var ve günlük ücret 10€. Burası çok hoşumuza giden bir yer ve yol üzerinde. Hemen yakınında bir market var. Yürüyerek gidip alişveris yapmak mümkün.
Gullspang Karavanpark.
SAM 3193

Google Maps

Burada deposu olan karavanlar içinde boşaltma olanağı var.
SAM 3194

Degerfors plajında kalanlara atık boşaltmak ve içecek su almak için ikinci olanak Karlskoga şehrindeki karavanpark. Bu karavanparkta yer bulmak çok zor. Çok modern bir tesis, elektrik dahil karavanın ihtiyacını karsılayacak her şey var. Yakın zamana kadar ücretsizdi ve bu nedenlede burada yer bulan uzun zaman kalıyordu. Şimdi günlük 15€ ücret alıyorlar. Biz burada hiç kalmadan atikları boşaltıp temiz su alıyoruz (ücret ödemeden). Bugün de burada atıkları boşaltıp temiz su aldık.
Google Maps

Bugün programımizda Örebro şehri vardı. Şehirdeki çok güzel bir sarayı/satoyu görmek için geldik.

SAM 3241

Sarayın çevresi bayram yeri gibiydi. Bugün burada „Cocuk Pazarı“ gününü kutluyorlar.
Pazarda çocukların yaptıkları şeyler satılıyor. Biz de çocukların yaptıkları pastalardan satın aldık. Çok lezzetliydiler.

Çocuklar için çok değişik oyun yerleri vardı.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=OorT438-L8E&feature=youtu.be

Isveç’te eylül ayında genel seçimler var. Yollarda arasıra adayların resimlerini görüyoruz.
Aşağıdaki resimde Örebro sehrinde partilerin seçim kampanyası yaptıkları meydan görünüyor.

SAM 3246

Çocuk bayramı nedeniyle şatoya giriş serbestti. Hemen ilk odada yemek masası ve yiyecekler görünüyor.
SAM 3260

Şatonun içinden resimler.
SAM 3265

SAM 3264

Son düzenleme:

Şatoyu gezerken gördüğüm bu resim aklıma bu günlerde okuduğum romanı hatırlattı.

SAM 3271

Romanın kahramanı buraya yakın bir yerde doğup büyüyen, soylu bir ailenin oğlu, haçlı seferlerine katılan bir tapınak şövalyesi (tabi roman kahramani, gerçek değil). Romanda haçlı seferleri zamanında bu cevre hakkında detaylı bilgiler veriliyor, o zamanlar bu çevredeki yerleşim yerlerinde her türlü pisliğin (lagim, hayvan ölüleri) sokaklara atıldığı ve şehirlerin çok pis koktugu anlatılıyor (Aslında ortaçağda tüm Avrupa böyleymiş).

Bugünkü şenlikte nerdeyse herkese bir wc vardı:
SAM 3238

Bu geceyi şatoya 4 km uzakta çok güzel ve ücretsiz bir karavanparkta geçiriyoruz.

dünyanın en güzel şeyi yeni yerler insanlar kültürler tanımak, tadına varmak. Bahsettiğiniz romanı merak ettim açıkçası. Okumak isterim, adı ve yazan kimdir acaba?

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yaban mersini toplamak için bu alet çok faydalı. Biz dün ve bugün yeterince reçel yaptık.
Ekli dosyayı görüntüle 504830
Jonas of Sweden Beeren Pflücker Set "Ida" » SportAlbert.de

Bugün alışveriş yaptığımız marketin önünde genç bir kız topladığı yaban mersinini ve kırmızı renkte olanı (Isveç'te adı lingon) 500 gramlık kutular içinde satıyordu. Yaban mersinin kutusu 4€, Lingonun kutusu 2€.

Lulea oldukça kuzeyde kalıyor. Bu gezimizde Stockholm'den kuzeye gitmiyoruz. Tavsiye için teşekkürler.
Bu arada merak eden arkadaşlar için Ikea türkiyede bu yabanmersini reçellerinden satılıyor. Nerminin yaptığı kadar lezzetli yapamamışlar ama denemeye değer. :smirk:
ORGANİK DAĞ KIZILCIĞI REÇELİ Gıda Marketi, 400 gr

dünyanın en güzel şeyi yeni yerler insanlar kültürler tanımak, tadına varmak. Bahsettiğiniz romanı merak ettim açıkçası. Okumak isterim, adı ve yazan kimdir acaba?

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Romanla ilgili bilgiler:
https://www.amazon.de/Kreuzritter-Aufbruch-Roman-Jan-Guillou/dp/3453470966

Roman 4 bant halinde. Yolda ağırlık yapmasın diye internetten ebook olarak satın alarak tablete yüklüyorum. Bu günlerde 3. kitaba başladım. Ilk kitabın ilk satırlarını okuyunca yanlış kitap seçtim galiba dedim. Biraz okuduktan sonra kitabı elimden bırakamaz oldum.

Romanda bugün gecelediğimiz yer ve burada gezdiğimiz kilisenin adı ve kuruluş da geçiyor. 800 yıl öncesine ait bilgilerle bir yeri gezmek daha anlamlı oluyor.

Iyi geziler.

Örebro şehrindeki karavanparkta temiz tuvaletler, soğuk duş, ve içecek su musluğu var. Bu musluk duşun alt tarafında. Karavanpark ücretsiz.
SAM 3301

Burada atık boşaltacak yer yok ama Isveç'te atık boşalacak yer bulmak sorun değil. Isveç gezimize hazırlanırken yaptığım, yollarda parkyerlerinde atık boşaltacak yerlerin listesinden şimdi faydalanıyorum.
Latrintömning/WC Boşaltacak Parkyerleri/Isveç - Google Haritalarım

Karavanparkın hemen yanından geçen nehirin kenarında çok güzel yürüyüş yapmak mümkün.
SAM 3306

Nehir kenarında oturulacak ve piknik yapılacak yer.
SAM 3304

Google Maps

Son düzenleme:

Hüseyin bey iyi geziler diliyorum,isveç gerçekten harika bir ülke keşke bize de yakın olsa sizin gibi her sene gidebilsek.Avrupadaki sıcaklar bizi de vurdu karavanla bir ay süren almanya İsviçre gezisinde 35 dereceyi görünce şaşırdık,İsviçre askerlerine ilk defa bu sene şort ve tişort dağıtılmış dediler.

Vadstena şehrinde Turistbüronun park yerinde geceledik. Parkyeri ücretsiz ve doluydu.
SAM 3374

Bugün ilk işimiz Vadstena'daki büyük manastırı gezmek oldu. Kilise ve diğer binalar büyük bir alana yayılmış ve Ortaçağdan kalma bir manastır. Hristiyan dünyasında çok tanınan biryer.
SAM 3360

Kilisenin duvarlarına verilen destekler bana ayasofyayı hatırlattı.
SAM 3363

Kilisenin içinde çektiğim resimler iyi olmadı. Ilgi duyan kilisenin resimlerini bu linkte görebilir.
vadstena klosterkyrka - Google-Suche

Kiliseyi gezerken Sonja ve benim cok dikkatimizi çeken en önde bir çocuk oynama yeri oldu. Isveç'te bu gezimizde çok sayıda kilise gezdik, çocuk oynama yerlerini hep ilginç bulurduk ama hep arka taraftaydılar. Bu büyük kilisede en önde cocuklara yer ayrilmis.
IMG 20180818 161947 1

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR