Iveco E29.14 Fxl Eurobus Otobüs Karavan Dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hakanz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,287

Yorum gelmemesini neye yorayım bilemedim. Ya berbat iş yapıyoruz, ya da süper!

Oysa fikirleri alalım diye paylaşıyorum yaptıklarımızı, daha güzele ulaşmak adına. Yoksa yapar binerdik.. Belki eklemelerde bulunur, ufkumuzu açarsınız diye hala bekliyorum yorumlarınızı sevgili dostlar.

Ben kendi adıma yazıyım. Buraya resim koyup , yapmadan soru soran ve yaptığını detaylı anlatan paylaşım yapanların konularını okuyorum. Sizde çoğunlukla yutup linkleri var.
Bir de otobüs karavan, benim için çok ilgi çekici değil ve otobus genelinde bilgim ve tecrübem yok.

.

Sanırım aracınızı mazotludan elektrikliye çevirmeyi düşünüyorsunuz ? :yum:

Sorunuzu ise aslında en doğru yine kendiniz cevaplayabilirsiniz.
Umarım herşeyden önce günlük olası tüketiminizi tespit etmişsinizdir ?
Çünkü ancak bu değeri, özerk geçirmek istediğiniz gün sayısıyla çarparak gerekli olan akü kapasitenize ulaşabilirsiniz.
Biliyorsunuz, jel akü için bu değer tekrar ikiyle çarpılmakta.

Enerjinin kazanımında ise solar ile hangi mevsim, nerelerde kamp yapacağınız, aracın alternatöründen pasif veya aktif faydalanmanız ve yine tahmini şebekeye bağlanma sıklığınız önem kazanmakta.
Sonuçta tüketiminize bağlı olarak elinizdeki solar kapasitesiyle, yılın üçte ikisini Türkiye’de şebekeye bağlanmadan ve hatta alternatörden yardım almadan bile geçirme şansınız olabilir..
Eğer yelken geçmişiniz motorlu ise zaten bunlar size yabancı olmamalı ?

Ben ise sizden, solarda 11 ve aküde de 3,5 kere daha az kapasiteyle onuncu senemi geride bıraktım. (12V kompresör buzdolabı en büyük tüketicim)
Tabi kimsenin benim gibi tevekkülün sınırlarında gezmesi gerekmiyor. ☺️

* Kendimden somut bir örnek vereyim.
Günlük tüketimim ~35 Ah kadar. Westfalia karavanıma iki günü şebekeye bağlanmadan ayni yerde geçirebilmem için 140 Ah kapasiteli jel akü koymuş.
Yani 35 x 2 x 2 = 140
Ben ise sistemi destelemek amacıyla koyduğum sadece 90 Watt panellle, bu yaz Yunanistan’da bir haftayı dışarıdan yardım almadan ayni yerde geçirdim.
Oradan da zaten soların sağladığı enerjinin boyutu yüzünden değil, yanında kaldığımız restoranın menüsünün boyutu yüzünden ayrıldık. 🙂

* Enerji hesabınız için aşağıda imzamdaki solar çetvelini salık veririm.

Belki forumun karavanınıza bakmasından çok, karavanınızın foruma bakması daha yararlı olabilirdi ? 😉
Tabi bu da yazımın ilk cümlesi gibi şaka..😊

Son düzenleme:

Yorum gelmemesini neye yorayım bilemedim. Ya berbat iş yapıyoruz, ya da süper!

Oysa fikirleri alalım diye paylaşıyorum yaptıklarımızı, daha güzele ulaşmak adına. Yoksa yapar binerdik.. Belki eklemelerde bulunur, ufkumuzu açarsınız diye hala bekliyorum yorumlarınızı sevgili dostlar.
Mercedes 1 milyon km'yi aşan araçlara sıfır araç hediye ediyor
Iveco böyle birşeyi 780 bin km de yapar bence
Velhasıl kelam aracınızın km'si çok yüksek
Bu demektir ki,her an arıza çıkarabilir
Ayrıca isterseniz ölçün,bu araç her bir kilometrede 4 tl mazot harcar
Bu dehşet bir tüketim
Heyecanınız ve işçiliğiniz harika
Güzel bir iş çıkarıyorsunuz
Ama 780 bin km'de çok fazla mazot tüketen böyle hantal bir araca bu yatırımı yaparmıydım?
Hayır

Son düzenleme:

Umarım hesap hatası yapmamışımdır yazmıştım. . Sabah sabah büyük hata yapmışım. Tekrar yazacağım:smiley:
Uyarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:

.
Hakan bey nedense sistemini 24 VDC olarak kurduğundan konuşmamızı Watt olarak yapmamız daha doğru olacaktı ama ben 12 VDC sistemime göre örnek vermek zorundaydım.. Devamını artık Watt üzerinden yapabiliriz..

Aslında kendisi günlük tüketimini yazarsa üzerinde daha somut konuşabilirdik.
Umarım sonunda başlığa katılmada ketüm davrandığımız için bize sitem etttiğinden pişman olmaz ? 😋

Son düzenleme:

Araç 780.00 km de evet ama 67.000 km önce motor yapılmış ve tüm faturaları mevcut. Dinamometre testinden de geçti. Keyfe kullanılacağı için " enjektörler, pompa, debriyaj, baskı, balata, fren kaliperleri, tüm diskler, fren balataları ve arka hava körükleri, tüm sıvlar ve unuttuğum bir sürü şey" değişti.

Araç tabii ki bir Ducato'ya göre hantal ama iç mekanı bana göre hâlâ dar. Bana kalsa millt "Türkiye de yollar, parklar dar demese" otobüs tercih ederdim. Belki de ileride tercih ederim.

Teknemde 2x 200w panelim var. Akülerim öarş hariç 2x135 sulu. Marina da elektrik olduğundan çok endişe etmiyorum. Teknede neden az panel karavanda çok derseniz, yelkenli teknelerde panel koyacak yer zor.

Bu yüzden karavanda o sıkıntı olmasın "aman şunu çalıştırmayayım, bu çok tüketir" demeyeyim diye 1.000w tuttum. İşin açığı karavanda ne kadar harcıyorsunuz gün içinde bilmiyorum. Tüketime gelince 15.5lt/100 km tüketimi var, olsun 17 Lt yaksın.

Dediklerinizden anladığım 1.000w panel, 230A akü gayet yeterli.

İş yoğunluğundan dolayı cevaplarım gecikirse şimdiden özür. Tüm katkılarınıza teşekkür

Son düzenleme:

Ben kendi adıma yazıyım. Buraya resim koyup , yapmadan soru soran ve yaptığını detaylı anlatan paylaşım yapanların konularını okuyorum. Sizde çoğunlukla yutup linkleri var.
Bir de otobüs karavan, benim için çok ilgi çekici değil ve otobus genelinde bilgim ve tecrübem yok.
Umarım hesap hatası yapmamışımdır yazmıştım. . Sabah sabah büyük hata yapmışım. Tekrar yazacağım:smiley:
Uyarınız için teşekkürler.

Tabii ki, saygım sonsuz.. Ama "hesap hatası yapmışım" dediğiniz mesajınınızı göremedim. "Otobüs karavan ilgi çekici değil benim için" demişsiniz. Evet, ben de ilgi alanım olmayan konulara girip ahkam kesmem sizin gibi. Ben Youtube videoları koyuyorum ve bir sonraki adım için sizlerden fikir bekliyorum. Her adım öncesi olamadı maalesef. Haklısınız ama bu defa da böyle olsun. Olanın değiştirileceği var, olmadan yapılacağı, öngörüleceği var. Tecrübe paylaşılacağı var. Haklısınız kendi adınıza ama bana da hak verin ve empati gösterin isterim.

Takdir edersiniz ki, "bu neden böyle yapıla, olmaz, şöyle yapıla" değil, ültimatom değil, değerli fikirlerinizi bekliyorum. Belki öyle bir fikir gelecek ki beyin fırtınası gibi, çok şey değişecek. Ya da "çok değerli fikriniz, ama ben böyle rahat ederim sanki" deyip kafaya göre gideceğim. Eminim hem bana veya diğer bu yolda ilerleyenlere çok şey katacaksınız beyninizi, fikrinizi ve tecrübenizi katarak. Şimdiden çok teşekürler.. :cool:

Sevgi ve saygıyla,

Son düzenleme:

Yüksek tüketime rağmen Midibüs karavanları beğenenlerdenim. İçerde uzun süreli yaşamaya yönelik bir düzen kurulabilir. Çok fazla yer değiştirmezseniz çok yakmaz. Kocaman çatıya bol bol güneş paneli koyabilirsiniz.

Yücel hocam,

20 senedir teknem var, 2019 bu pandemi illetinden beri marinada durup dururum. Su üzeri olmak başka keyif ama karavan hiç kafamda yokken bir anda geldi. Aynen dediğiniz gibi. Bir yerde 3 ay kalırım ya da 3 gün veya 3 saat. Denizde hava eser sizi tutsak bırakır. Bunu keyfine vardık.

Deniz evdeki kedi gibidir, sadece kendi istediğinde size kendini sevdirir. Kafaya göre siz denizin ortasında esrrrrr, eserrrr. Ama karada olmak hep koş gel dediğiniz kuçu kuçunuz gibidir. Karavan sanki biraz daha kendi programımıza uygun özgür geldi onca yıl denizden sonra. Ama denize de ihanet etmek istemem tabii ki :smiley:

Bilmem kaç ülke falan gördüm ama kendi ülkemin özellikle kuzey sahillerini göremedim. Amaç eğerr Rab izin verirse biraz keyfini çıkarmak. "ha işim mi çıktı, bırak arabayı, atla ilk hava alanı veya uçak yoksa ilk otogara, bas gel İstanbul'a"

Umarım bu keyfi yaşar da paylaşırız, ve umarım her kes gönlünden geçene ulaşır. Zaten bu pandemi vs, insanlar uzaktan çalışma, az tüketme ve bireyselleştirilmiye, hatta e hatta "early retirement crisis" dediğimiz erken emeklilik krizi. Neyse o konuya girmeyelim uzar :smiley:))))

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR