DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Karavan Dönüşümü - Isı Yalıtımı

'İZOLASYON' forumunda rahip tarafından 1 Mart 2019 tarihinde açılan konu 2419 kişi tarafından okunmuş, 37 cevap yazılmıştır

 1. rahip

  rahip Ana Kamp

  Mesaj:
  20
  Alınan Beğeni:
  5
  Meslek:
  Yazılım Danışmanı
  Şehir:
  İstanbul
  Merhabalar,

  Bizofol, taş yünü, cam yünü, izogreen keçe ve farklı keçe türlerine kadar bir çok ısı yalıtım malzemelerinden bahsediliyor birçok farklı kaynakta.

  Kendi karavanını yapanlar, ısı yalıtımı için hangi malzemeleri kullandınız? Yaz-kış memnuniyetiniz nasıl? İç mekanda kullanılabilirliği (sağlık açısından), yangına karşı direnci, ısı yalıtım becerisi ve maliyeti gibi konuları dikkate alarak tecrübelerinize dayalı tavsiyelerinizi bekliyorum.

  Teşekkürler
  Emrah
   
  Pathfinderonur bunu beğendi.

 2. Kürşad-eym

  Kürşad-eym Kamp I

  Mesaj:
  193
  Alınan Beğeni:
  54
  Bu konuyu zemin kaplamasi , yan kaplamalar ve tavan olarak ayirmak gerek bence. Daha once karavan yapmadım fakat yapmak ocin arastiriyorum.Taban a yapışkan li elastik kaucuklu malzeme .yanlara taş yünü. Boşlukları doldurmak daha kolay olur. Tavan a da normal keceli malzeme bence.Ama dedigim gibi tecrübem yok.
   

 3. cyaxeres

  cyaxeres Yeni Üye

  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeni:
  2
  Meslek:
  Elektroteknik
  Şehir:
  Rotterdam
  Yaşamakta olduğum ülkenin (Hollanda) camper/karavan kullanıcıları arasında bir önceki karavan yapımında koyun yünü, izocam yün, taş yünü vs kullanmış olanlar sıkça ve ısrarla bu ürünlerin kullanımından kaçınılması gerektiği ve /ya alternatiflerine yönelinmesi hususunda ağız birliği etmiş gibi görünüyor. Ve genel olarak nedenleri konusunda bir ortaklaşma görüyorsunuz.

  * Özellikle nemli coğrafyalarda ikamet etmekte olan insanlar için yün malzemenin (doğal veya sentetik) rutubetin dışarı tahliye edilebilmesini imkansız derecesinde zorlaştırdığı ve maalesef içeride muhafaza ettiği ;
  * İzocam malzemenin zaman içerisinde aracın hareket halinde olması nedeniyle tozlanmaya sebebiyet verdiği ve solunum sistemini tehdit edebilecek zerrecikleri yaşam alanına salıyor oluşu;
  * İzolasyon çalışması sırasında -uygun techizat ve kıyafetler gözardı edildiği taktirde- ciltte büyük tahrişlere ve alerjik durumlara sebep oluşu;
  * Ve yine rutubet hususuna dönecek olursak, zaman içerisinde rutubeti sürekli olarak kendine muhafaza eden malzemenin ilk izolasyon kalitesinin çok çok gerisine düşeceği gibi nedenlerden ötürü campervan kullanıcılarında bu gün malzeme silsilesine karşı genel bir sırt dönme hali var.

  Bunun yerine xps, veya daha düşük bütçeye inilmek isteniyorsa eps malzemeye başvurulabileceği konusunda yine hemfikir durumdalar.

  Açıkçası gerek bütçe, gerekse çalışma kolaylığı açısından benim de aklımı çelen bu öneri oldu. İlk 1 veya 2 tabaka eps malzeme; üzerine ise laminat parke altına serilen tek tarafı aluminyum kaplama olan malzemeden kullanma planındayım.

  Tabii ki, en doğru referans olarak uzun yıllardır karavan tecrübesini bizzat edinmiş olan arkadaşların değerlendirmeleri esas alınabilir. Benim ilk campervan çalışmam büyük oranda 'neyse halim çıksın falim' mantığı üzerine kurulu olacak belli yönleriyle :smiley:
   
  Son düzenleme: 5 Mart 2019
  Pathfinderonur bunu beğendi.

 4. rahip

  rahip Ana Kamp

  Mesaj:
  20
  Alınan Beğeni:
  5
  Meslek:
  Yazılım Danışmanı
  Şehir:
  İstanbul
  Dün bir izocam bayisi ile görüştüm. Sağolsun telefonda epey bilgi verdi. Kendilerinin önerisi hem sağlık kriteri hem yanmaya karşı direnci hem de ısı yalıtım katsayısı kriterlerini göz önüne alarak taş yünü ya da izocamflex dedikleri merkezi klima sistemlerinde boruları sardıkları kauçuk bir malzeme. Taş yünü 50 mm civarı bir kalınlıktayken kapalı hücre sistemine sahip bu kauçuk malzeme 35-40 mm kalınlıkta aynı yalıtımı veriyor. kauçuk malzemenin yanma alev alma, alevi yürütme özelliği hiç yok.

  Her iki malzemenin de bir yüzü yansıtıcılı olanları mevcut. kauçuk malzemenin kendinden yapışkanlı olanı da var üstelik.

  bu iki malzemeden hangisini kullanırsam kullanayım üzerlerine nem bariyeri uygulamayı düşünüyorum.

  Kauçuk daha fazla bana yakın gelmekle beraber forumları okurken kauçuğun koku yaptığı şeklinde bir yazı dikkatimi çekmişti. bu malzemeyi kullanan veya malzeme hakkında bilgisi olanlar var mı?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

 5. rahip

  rahip Ana Kamp

  Mesaj:
  20
  Alınan Beğeni:
  5
  Meslek:
  Yazılım Danışmanı
  Şehir:
  İstanbul

 6. Kürşad-eym

  Kürşad-eym Kamp I

  Mesaj:
  193
  Alınan Beğeni:
  54
  Bina dıs cephelerinde kullanilan sert kopuk malzeme olmazmiki acaba.girmeyen yerlerede sivi kopuk.
   

 7. rahip

  rahip Ana Kamp

  Mesaj:
  20
  Alınan Beğeni:
  5
  Meslek:
  Yazılım Danışmanı
  Şehir:
  İstanbul
  o köpüklerin alev alma yanma konusunda direnci yok diye biliyorum. kolayca tutuşuyor ya da en ufak ısıya maruz kalınca formunu kaybediyor. o yüzden tercih etmiyoruz. üstelik esneme olayı pek yok, kolayca kırılabiliyor.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Kürşad-eym bunu beğendi.

 8. cyaxeres

  cyaxeres Yeni Üye

  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeni:
  2
  Meslek:
  Elektroteknik
  Şehir:
  Rotterdam
  EPS kısaltması ile piyasada yerini bulan bu malzeme, köpük, strafor gibi isimlerle tanıdığımız, beyaz eşya paketlerinde koruma malzemesi olarak da kullanılan beyaz materyalin ta kendisidir. Hassas bir materyal olduğu doğrudur. Biraz keskin bir yapıştırıcı, erimesine sebebiyet verebiliyor. Doğru tutkalın seçilmesi gerekiyor. Fakat kullanıcılarından yanma tehlikesi gibi riskli bir duruma dair herhangi bir kaygı veya ibareye henüz denk gelmedim. Zaten bütçe sorunu yaşamıyorsanız, daha üst kalitede malzemelere yönelmeniz benim de önereceğim şey olur. Bu arkadaş, fakir dostu bir kurtarıcı olarak işini eksiksiz yapan bir arkadaştır diyelim. "Ben keseyi biraz daha açarım" diyecek olan arkadaşlara X-trem izolasyon materyalini google amcaya bir sormalarını önerebilirim. Son yılların en çok rağbet gören malzemelerinden biridir
   

 9. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Söz insanın aynasıdır..

  Mesaj:
  2.218
  Alınan Beğeni:
  2.013
  .

  @rahip , siz karavan için bina yapı malzemesi yapımcısına sormuşsunuz. Tabi her malzemenin özellikleriyle karavancılığa uygun olup olmaması irdelenmeli. Ama başvurulacak yerin karavan yapımcısı olması daha doğru değil mi ?

  Kısaca dünyada karavan yapımcıları ne kullanıyorlar. Bizim bunların üzerine sizlere de kolaylık olsun diye yazdığımızı sanıyordum. :confused:

  Türkiyede Armaflex gibi kapalı gözenekli levhaların imalatının olması büyük avantaj. Sanırım İzmir’de de başka bir fabrika var galiba ? Bu levhalar kauçuk ya da polietilen olabiliyor. Siz koklamadan kokup korkmadığını karar vermeyin. Ben okuduğum yabancı forumlardan böyle bir argüman duymadım.

  Çift katlı bizofil ile bütün kışı sorunsuz geçirenleri biliyorum..

  Konuların daha evvel açılmış uygun başlıklarda devamı, hepimizin yararına olmalı ? :yum:

  .
   

 10. Kartal75

  Kartal75 Yeni Üye

  Mesaj:
  17
  Alınan Beğeni:
  19
  Meslek:
  Serbest
  Şehir:
  İzmir
  Sentetik kauçuk ve işlenmiş doğal kauçuk masum değildir, üretiminde katkı maddesi olarak polisiklik aromatik hidrokarbon kullanılan kauçuk ürünler uzun vadede ağır kanserojendir. Bunu iç mekanda kullanmak uzun vadede aşırı risklidir. Kullanacağınız ürünü çok çok iyi araştırın. İçeriği net olarak belirtilmemiş kauçuk yalıtım malzemelerini iç mekanda kullanmayın. Sentetik kauçuk ürünler dış mekan olsa bile örneğin çocuk parklarında bile yasaklanmaya başlandı.

  Karavanınızda gece kapıyı bacayı kilitlediğinizde, maksimum 15-20 metreküp hava ile sabaha kadar baş başasınız. Bu 15-20 metreküp hava temiz ve atıksız olmalı. Cam yünü/ taş yünü yapısı itibariyle araç yol alırken siz farketmesenizde tozumaya müsait oluğu için gece bir miktar bunu da ciğerlerinize çekme riskiniz var. Kişisel fikrim bu ürünlerde sarsıntılı iç mekanlarda kullanılmamalı.

  Eğer yalıtımın sağlık boyutunu önemsiyorsanız, abba bizofol + izogreen mavi keçe (%100 pamuk) veya tozuma yapmayan yeşil keçe (pet+polyester) + kaliteli bir nem bariyeri hem ses hem ısı izalasyonu olarak işinizi görür.
   
  yigityayla ve Pathfinderonur bunu beğendi.

 11. Kürşad-eym

  Kürşad-eym Kamp I

  Mesaj:
  193
  Alınan Beğeni:
  54
  Farkli bi surü uygulama ve gorus var.taş yunü cam yunu tozuma yapar, kaucuk malzemelerde kansorejen bilesenler var, kopukler tercih edilmiyo vs vs.videolarda bu malzemelerin hepsini kullanan cok sayida kullanici var.tamamen kafa karisikligi.ne yapmak gerek.tavan ayri bir yalitim.hadi oraya kece kullandik.zemin ve yan lara doseme icine ne kullanacagiz.
   

 12. rahip

  rahip Ana Kamp

  Mesaj:
  20
  Alınan Beğeni:
  5
  Meslek:
  Yazılım Danışmanı
  Şehir:
  İstanbul
  çok haklısınız. bu sebepten araştırtırdıkça kafa karışıklığı azalacağına artıyor.

  önce taş yünü ve kauçuk arasında git-gel yaşıyordum. şimdi bir de izogreen keçe düşünüyorum.

  Bunların maliyetleri de ayrı bir konu tabi.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

 13. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  2.070
  Alınan Beğeni:
  964
  Meslek:
  Devlet memuru inşaat mühendisi idi emekli ettiler
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  Beyaz veya renkli köpüğün ne gibi olumsuzlukları var?
   

 14. rahip

  rahip Ana Kamp

  Mesaj:
  20
  Alınan Beğeni:
  5
  Meslek:
  Yazılım Danışmanı
  Şehir:
  İstanbul
  Armaflex ile izocamflex kauçuk levha aynı ürünler değil mi? sizin öneriniz nedir?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

 15. bartek

  bartek Zirve

  Mesaj:
  1.941
  Alınan Beğeni:
  563
  İçeride ısıtıcı olacağı için izalasyon malzemesi şart mı? Mesut bey bu soruyu sizden bekliyordum :smiley:
   

 16. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Söz insanın aynasıdır..

  Mesaj:
  2.218
  Alınan Beğeni:
  2.013
  .

  Doğru ama Armacell, PAK veya PAH kullanmadığını söylüyor !
  PAK= Polisiklik aromatik hidrokarbon

  http://www.armacell.com/www/armacel...Files/Monarch_RoHS.pdf/$File/Monarch_RoHS.pdf


  .
  .

  Tabi Teoman bey bu da işin diğer yönü.
  Bildiğiniz gibi Westfalia benim araca izolasyon yapmamış.
  Benim karavan kullandığım Nisan-Ekim arası yedi ay boyunca, hiç bir sıkıntım olmadı. Yaz aylarında sürgülü kapı yanında arka tek kapımın da zaten yukarıya doğru hep açık olması fazlasıyla yeterli oluyor. Kış ayları için ise aracımın forumunda -10 dereceye kadar sorun yaşanmadığı yazılmakta. Fakat bu durumda da mazot sarfiyatının artabileceği ve kaportaya camlarda olduğu gibi vücut temasının sorun olacağı düşünülebilir.
  Tabi bir de kışın tabanın, yazın tavanın prensipte sorunlu bölgeler olduğu da unutulmamalı.

  Velhasıl benim gibi tatlı su karavancısının olmayan izolasyonla bir derdi yok..:yum:

  .
   
  Son düzenleme: 5 Mart 2019
  Pathfinderonur bunu beğendi.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Karavan Dönüşümü Isı
 1. TA2RX
  Yanıt:
  14
  Okunma:
  8.454
 2. Triumph
  Yanıt:
  51
  Okunma:
  2.734
 3. HSYNSRM
  Yanıt:
  31
  Okunma:
  1.910
 4. Akdeniz45
  Yanıt:
  3
  Okunma:
  1.277
 5. rahip
  Yanıt:
  10
  Okunma:
  698
 6. demir1064
  Yanıt:
  2
  Okunma:
  613
 7. Akdeniz45
  Yanıt:
  3
  Okunma:
  9.110
 8. tezcatcatl
  Yanıt:
  219
  Okunma:
  11.222
 9. Kilizi
  Yanıt:
  22
  Okunma:
  5.872
 10. egeboncuk
  Yanıt:
  71
  Okunma:
  17.526