DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Karavan Dönüşümü - Isı Yalıtımı

'İZOLASYON' forumunda rahip tarafından 1 Mart 2019 tarihinde açılan konu 1296 kişi tarafından okunmuş, 28 cevap yazılmıştır

1. EvliyaCelebi2

EvliyaCelebi2 Söz insanın aynasıdır..

Alınan Beğeni:
    1.995
    .
    Öneri sorumluluk getirir. ;)
    Eğer beni benden iyi tanıyan hanımım müsaade etse ve karavanımı kendim yapsaydım, iç kaplamaların kaportaya bakan yüzünü sadece 10 en fazla 16 mm lik kapalı gözenekli polietilen levhayla kaplardım. (Kamp yatak kalınlığını düşünün) Bu durumda kaportanın girinti çıkıntısıyla uğraşmaz, kiriş ve kaporta stabiliteni sağlayan kolonların ısı köprüsü olarak çalışmasını da bir çırpıda önler, araçların zaten var olan kondensasyon tahliye deliklerinin serbest kalmasını ve suyun buralardan kolaylıkla akmasını sağlardım.

Alternatif olarak uygun fiyatlı Bizopol’de kullanılabilir.
    Elyaflı çözümler herşeyden önce su tutabildiğinden küf sebebi.
    Resimlerini 7-8 sene evvel ilgili başlığa koymuştum.
    Isı bariyeri ile uğraşmayın. Motokaravanlarda yapan tek bir üretici bile yok.

.

Son düzenleme: 5 Mart 2019

2. rahip

rahip Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    5
    Meslek:
    Yazılım Danışmanı
    Ben yeterli araştırmanın yapılmasında da uygulacak yöntemin kararlaştırılmasında da sorumluluğun bana ait olduğunun bilincindeyim :smiley: bu işi tatbik etmiş insanların önerileri tabiki yol gösterici niteliğindedir. bu işi ilk defa ve bir defa yapacağız. yanlış seçim yapma korkusuyla hiç seçim yapamıyoruz öneriler olmaz ise :smiley:

Sent from my iPhone using Tapatalk

EvliyaCelebi2 bunu beğendi.

3. cyaxeres

cyaxeres Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    2
    Meslek:
    Elektroteknik
    İklim ve soğuk hava koşulları söz konusu olduğunda aranızdaki en bahtsız nefer olarak diyorum ki, zaten bir ısıtıcı sisteminiz olacağı için bütçe açısından en düşük rakamı veren malzemeyi alın ve koyun tabandan duvarlara, duvardan tabana kadar.

-15 derece soğukları gördüğümüz Hollanda'nın kış gecelerini 1 ve 2 katman (2 ve 4cm kalınlıkta) strafor plaka ve üstüne de 2mm metalize kaplı polietilen şilte ile karşılayacağım. Yani ben donmazsam siz hiç donmazsınız arkadaşlar, içinizi rahat tutun

Yukarıdakilere ek olarak ise, EvliyaCelebi2 hocamın bahsini ettiği 'soğuk köprü' alanlarını önlemek çok önemli. Bunun için de (elektrik tesisatı çekildikten sonra) aşağıda bir örneğini vereceğim köpük spreyi ile kolon içlerini tamamen doldurmayı planlıyor ve sizlere de öneriyorum.

41.jpeg

urunler-metalize-silte-5.jpg

eps.jpg

Son düzenleme: 6 Mart 2019

4. rahip

rahip Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    5
    Meslek:
    Yazılım Danışmanı
    Parça halinde nem bariyeri bulabileceğim bir yer bilen var mı?

hangi firmaya sorsam bütün bir rulo olarak sattıklarını söylüyorlar. bir rulo ise markasına göre 100 ile 160 m2 arası oluyor. halbuki bize en fazla 35-40 m2 yeterli gelecektir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. EvliyaCelebi2

Alınan Beğeni:
    1.995
    .

Fırat bey,
    kolon ve kirişlerin içini köpükle doldursanız bile, onları oluşturan metal ısı iletmeye devam etmekte..
    Kısaca faydası yok.

ilker 72 bunu beğendi.

6. cyaxeres

cyaxeres Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    2
    Meslek:
    Elektroteknik
    Kesinlikle doğru söylüyorsunuz. EPS levhalar ile kolonlar arasındaki boşlukları, köpük spreyi ile de kolon içlerini doldurup, metalize kaplı polietilen şilte ile komple duvarı kaplamayı planlıyorum. Bu yönüyle 'soğuk köprü' alanları, yani 6m2'lik bir alanın toplamda çeyrek metrekare gibi bir kısmı sadece polietilen şilte ile izole edilmiş olacak. Şimdilik planlar böyle...

Sizin öneriniz nedir Mesut hocam?

7. EvliyaCelebi2

Alınan Beğeni:
    1.995
    .

Yukarıda yazdığım gibi alttaki resmin sağ tarafında beyaz olarak görünen kolon, kriş ve köşebentlerin içini köpük ile doldurmanızın bir faydası yok. Zaten sonunda sol taraftaki gibi hepsini izole etme durumunuz yok mu ?
    .
    2BCFA956-362C-4E62-9141-714DEEFBEAA5.jpeg
    .

Starofor çekme karavanlarda başarıyla kullanılmakta olsa da motokaravanlarda yapıştırılma zorluğu ve gıcırtı olanağı göz ardı edilmemeli. En azından ön deneyim yapın derim.

Belki alternatif olarak yukarıda sözünü ettiğim yerlerin sadece içe gelecek olan kaplamaya bakan yüzüne ince bir yalıtım yapıştırıldıktan sonra, naylon torbalara doldurulmuş staropor küreleri ve benzeri izolasyon maddelerinin artıkları bile ucuz, yeterli ve uygulaması kolay bir çözüm sunabilirdi diye düşünüyorum..

.

ince999 bunu beğendi.

8. cyaxeres

cyaxeres Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    2
    Meslek:
    Elektroteknik
    Bugün izolasyon malzemelerini toplamaya başladım. Sizlere yazmış olduğum listeyi pratize edeceğim Neyse halin, çıksın falin artık

IMG_20190308_130051.jpg

IMG_20190308_130040.jpg

9. vedatkerem

vedatkerem Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    1
    Binalarda ısı yalıtımı için termoflex diye bir sıva kullanılıyor. Hem ısı , ateş hemde nem geçirmiyor. Ama kötü yanı sert esnemiyor. Binaya XPS malzeme üzerine 2 cm civarında dış cepheye sıvanıyor. Peki püskürtme poliüretan köpük hani şu kabaran türden nasıl olur ki ? sağlık yalıtkanlık ve dayanıklılık bakımından. Nem ve ısı geçirmiyor hemde.

10. tgbrk34

tgbrk34 Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    0

11. cyaxeres

cyaxeres Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    2
    Meslek:
    Elektroteknik
    * EPS plakalar 100x50x2cm boyutlarında 12'lik paketler halinde €8.19 (toplamda şimdilik 4 tane aldım. Duruma göre çiftlemem gerekirse 4 paket daha alabilirim)
    * Metalize kaplı polietilen şilte 15m2 (15x1m) €20.85 (2 rulo aldım)
    * şu an adedini kestiremesem de, listeye tanesi €3.99'dan bir kaç şişe de sprey köpük eklenecek.

12. DOKTOR63

DOKTOR63 KARAVANDA HAYAT VAR

Alınan Beğeni:
    411
    Meslek:
    doktor
    ben tavan ve duvarlara taş yünü kullandım ,kasa metal kısma şeffaf slikon ile ince bir tabaka yaydım böylece taş yünü nemlense bile metal kasaya nem sirayet etmesin,üzerine 5 cm taş yünü ve üzerine nem bariyeri ve üzerine 4 mm ahşap plaka ,plakalar arasını macunlattım.
    ısı izolasyonu açısından çok memnunum yazın güneşin altında araç içinde oturulabiliyor(urfa sıcağı yazın gölgede 42-45 i buluyor) ,kışın karavan çok kolay ısınıyor geç soğuyor.

rahip bunu beğendi.

13. turuncuefes

turuncuefes Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Merhaba

Muhtemelen bu video izogrenn ne kadar avantajlı olduğu ortaya koyacaktır.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...