Karavan İle Kuzey-orta Avrupa Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan varalevent Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 48
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,903

varalevent

Ana Kamp
Yer
İSTANBUL
Hepinize merhaba,
Üç senedir yapmayı isteyip yapamadığımız büyük turumuza haziran sonu çıkmak için son hazırlıklar devam ediyor.
Toplamda 65 gün civarında olacak gezimizde, 24 ülkeye uğrayacağız. Bazıları uzundan birazcık, bazıları boydan boya olmak şartıyla.
Tüm rota 12.200 km. civarında olacak ve 35 gün yolda olacağız. Günlük ortalama 350 km yol yapacağız.
KUZEY

Etiketler
Bulgaristan'dan başlayıp, Yunanistan üzerinden gelerek bitireceğiz gezimizi.
Genellikle bir gün yol, akşamında konaklama, ertesi gün şehir/çevre vb gezisi, sonraki gün de tekrar yol olarak düşündüm. Arada bazı tek günlük istisnalar da var, gezecek yer olmaması vb nedenlerle. Girebilirsek St. Petersburg ve Paris için 3'er gün ayırdım.
Zamanımız esnek olduğu için gün sayılarında artış yapabiliriz gerekirse.

Her yolculuk günü için aşağıdaki formatta bir hazırlık yaptım.

1- İSTANBUL-SOFYA(Bulgaristan): 1.GECE

(510 km) E 80, A 4, A 1. Kapıkule sınır geçişi. Vinyet alınacak 7 güne kadar, 8 euro. Yolda; Haskovo, Plovdiv (Filibe) ve Pazarcık geçilecek.

Para birimi; Leva. (1 Euro 1,95 Bulgar Levası)

Kamping alanları;

1- Camping Vrana Караванпарк "Врана; İki kişi +internet+duş 24 BGN +elektrik 8 BGN= 12+4 euro. www.caravanpark.bg Camper stop. Sofya, 389 Tsarigradsko Shosse Blvd.+359 898 628778

2- Motorhome parking Sofia; İki kişi+elektrik+internet+duş ??? euro. 1231 Skladova Zona, Sofia (directly behind the Lidl - metro station 350m 12 minutes to the center)

3- Park alanı sofya. Merkezde otopark alanı. Herhangi bir hizmet yok.

Gezilecek yerler; Borisova Gradina Parkı, Alexander Nevsky Katedrali, katedral karşısı parkta bit pazarı, Central Sofia Market Hall.

Maliyet; 50 lt. mazot, 80 E + 1 gece kamp, 16 E + Vinyet, 8 E + 1 günlük gider, 50 E = 154 E

Vinyetler Bulgaristan’a gelmeden www.bgtoll.bg internet adresinden sınır kapılarında kurulu çevrimiçi e-vinyet satış makinelerinden veya sınır kapılarındaki nakit ödeme noktalarından satın alınabilir.

112 acil durum hattı Türkçe servis vermektedir.

24 saat teknik hizmet veren yol yardım servisinin merkez bürosu, “3 Pozitano Street, Sofia” adresindedir. Tel: (0359-2) 980 33 08

Sofya Büyükelçiliği Adres: Boulevard Vasil Levski, No :80, 1000, Sofia

Tel : (00 359 2) 9355500, Acil Durum Telefonu: 00 359 888857979

Şehir ve çevre gezilerini Camper'imizin arkasındaki Honda Spacy ile yapacağız. Onun ile de tahminen 1.000km civarında yol yaparız diye düşünüyorum.
En kuzeyde Trondheim'a kadar gideceğiz. Nordkapp'a kadar gitmeyi, gereksiz yol ve zaman nedeniyle düşünmüyorum (+3.300km).

Aynı dönemde, benzer yerlerde olmayı düşünen var ise haberleşebiliriz. :smiley:

Katkı ve önerilerinizi bekliyorum. Sorusu olan ya da bilgi almak isteyenlere de keyifle cevap veririm.

Önce gezinizin neṣeli, sıhhatli ve sorunsuz geҫmesini dilerim.

Isveҫ’ten Norveҫ’e geҫiṣ güzergahınız benim 2017 yılında Norveҫ’ten Isveҫ’e geҫtiğim güzergaha benziyor.

Skandinavien/Iskandinavya 2017 - Google Haritalarım

Verdiğiniz haritayı büyüterek geҫtiğiniz yerleri tam görmek mümkün değil. Bu nedenle güzergahınız hakkında tavsiyelerde bulunmak zor.

Isveҫ anayollarındaki park yerlerinde olan atık boṣaltacak yerleri gösteren bu haritam size faydalı olabilir.

Latrintömning/WC Boşaltacak Parkyerleri/Isveç - Google Haritalarım

Son düzenleme:

(510 km) E 80, A 4, A 1. Kapıkule sınır geçişi. Vinyet alınacak 7 güne kadar, 8 euro. Yolda; Haskovo, Plovdiv (Filibe) ve Pazarcık geçilecek.

Kamping alanları;

1- Camping Vrana Караванпарк "Врана; İki kişi +internet+duş 24 BGN +elektrik 8 BGN= 12+4 euro. www.caravanpark.bg Camper stop. Sofya, 389 Tsarigradsko Shosse Blvd.+359 898 628778

2- Motorhome parking Sofia; İki kişi+elektrik+internet+duş ??? euro. 1231 Skladova Zona, Sofia (directly behind the Lidl - metro station 350m 12 minutes to the center)

Gezilecek yerler; Borisova Gradina Parkı, Alexander Nevsky Katedrali, katedral karşısı parkta bit pazarı, Central Sofia Market Hall.

Maliyet; 50 lt. mazot, 80 E + 1 gece kamp, 16 E + Vinyet, 8 E + 1 günlük gider, 50 E = 154 E

Vinyetler Bulgaristan’a gelmeden www.bgtoll.bg internet adresinden sınır kapılarında kurulu çevrimiçi e-vinyet satış makinelerinden veya sınır kapılarındaki nakit ödeme noktalarından satın alınabilir.

24 saat teknik hizmet veren yol yardım servisinin merkez bürosu, “3 Pozitano Street, Sofia” adresindedir. Tel: (0359-2) 980 33 08

Merhaba, öncelikle keyifli bir gezi dilerim .
2017 gezinizi okumus ve google maps rotanızı kendi haritalarıma eklemistim . İlk paylasimınızdaki rota resmini google maps ile paylaşabilirmisiniz ?
Yolculuk hazırlık kayıtlarınızı da uygun görür iletirseniz arsivime koymak isterim.
Facebook da Karavan Hayalimizdi sayfasında Tunay Oygur bey ( Forumda Belka rumuzlu) toplam 3 karavan ile yoldalar. Şu anda Avusturya yada Çek cumhuriyetindeler. 90 gün tur süreleri rotanizda denk gelebilirsiniz . Takip ederseniz alternatif konaklama yerlerini ( Kamping alanlarında kalmıyorlar ) , karavan parklarını koordinat olarak paylaşıyor
.
Selamlar , Saygılar.
janberkaydemir@gmail.com

Önce gezinizin neṣeli, sıhhatli ve sorunsuz geҫmesini dilerim.

Isveҫ’ten Norveҫ’e geҫiṣ güzergahınız benim 2017 yılında Norveҫ’ten Isveҫ’e geҫtiğim güzergaha benziyor.

Skandinavien/Iskandinavya 2017 - Google Haritalarım

Verdiğiniz haritayı büyüterek geҫtiğiniz yerleri tam görmek mümkün değil. Bu nedenle güzergahınız hakkında tavsiyelerde bulunmak zor.

Isveҫ anayollarındaki park yerlerinde olan atık boṣaltacak yerleri gösteren bu haritam size faydalı olabilir.

Latrintömning/WC Boşaltacak Parkyerleri/Isveç - Google Haritalarım
Teşekkürler, güzel dilekleriniz için.
Daha önce de okumuş idim, sizin yazdıklarınızı, tekrar bakacağım. :smiley:
Güzergah haritasının linkini paylaşacağım.

Merhaba, öncelikle keyifli bir gezi dilerim .
2017 gezinizi okumus ve google maps rotanızı kendi haritalarıma eklemistim . İlk paylasimınızdaki rota resmini google maps ile paylaşabilirmisiniz ?
Yolculuk hazırlık kayıtlarınızı da uygun görür iletirseniz arsivime koymak isterim.
Facebook da Karavan Hayalimizdi sayfasında Tunay Oygur bey ( Forumda Belka rumuzlu) toplam 3 karavan ile yoldalar. Şu anda Avusturya yada Çek cumhuriyetindeler. 90 gün tur süreleri rotanizda denk gelebilirsiniz . Takip ederseniz alternatif konaklama yerlerini ( Kamping alanlarında kalmıyorlar ) , karavan parklarını koordinat olarak paylaşıyor
.
Selamlar , Saygılar.
janberkaydemir@gmail.com
Teşekkürler.
Tunay bey ve arkadaşlarını da takip ederim, umarım bir yerlerde karşılaşırız.
Ben kamping yerlerinde konaklamayı tercih ediyorum ama uygun bir yer bulursam da orada dururum.

Teşekkürler.
Tunay bey ve arkadaşlarını da takip ederim, umarım bir yerlerde karşılaşırız.
Ben kamping yerlerinde konaklamayı tercih ediyorum ama uygun bir yer bulursam da orada dururum.
Zaman açısından bazen camping alanlarının giriş - çıkış saatlerinin programımıza uymaması, hemde kamp olanaklarından faydalanmaya zaman olmadığında uygun olabiliyor. Bizim ilk gezilerimiz bir çok yerde Tunay beylerin önceden gectigi noktalar ile kesişti. Çoğunda hiç arama yapmadan , vakit kaybetmeden onun paylaştığı koordinat noktasına giderek konakladık.

Kamping alanları;

Yukarıdaki gibi notlarınızı da paylasimin devaminda yada dosya görmek isteriz.
Selamlar

Haritanızı inceledim. Ben olsam diyecegim;
Finlandiya-İsveç arasını kuzeyden dolaşarak geçerim. O bölgeler alışkın olmadığınız, sanki başka gezegen toprakları gibi yerler.
Talin'den gemi ile Helsinki ye geçerim.
St Petersburg çok isterseniz uçakla 3-4 gün gidip gelirsiniz sonra.
Balkanlara her zaman giderseniz. Oralarda vakit harcamazsanız da olur.

Haritanızı inceledim. Ben olsam diyecegim;
Finlandiya-İsveç arasını kuzeyden dolaşarak geçerim. O bölgeler alışkın olmadığınız, sanki başka gezegen toprakları gibi yerler.
Talin'den gemi ile Helsinki ye geçerim.
St Petersburg çok isterseniz uçakla 3-4 gün gidip gelirsiniz sonra.
Balkanlara her zaman giderseniz. Oralarda vakit harcamazsanız da olur.
Önerileriniz için teşekkürler.
Finlandiya-İsveç arasını kuzeyden geçmek hiç aklıma gelmemişt. İlgimi çekti, inceleyip fikrimi yazarım. :smiley:
Zaten savaş durumu nedeniyle St. Petersburg'a büyük ihtimalle gidemeyeceğiz.
Ancak laf aramızda; feribot fiyatı, yol+1 gece konaklama fiyatından daha pahalı.
Balkanlardan zaten hemen geçeceğiz, Sofya ve Belgrad'da birer gece kalıp, Budapeşte ile asıl konuya giriş yapacağız.

Önerileriniz için teşekkürler.
Finlandiya-İsveç arasını kuzeyden geçmek hiç aklıma gelmemişt. İlgimi çekti, inceleyip fikrimi yazarım. :smiley:
Zaten savaş durumu nedeniyle St. Petersburg'a büyük ihtimalle gidemeyeceğiz.
Ancak laf aramızda; feribot fiyatı, yol+1 gece konaklama fiyatından daha pahalı.
Balkanlardan zaten hemen geçeceğiz, Sofya ve Belgrad'da birer gece kalıp, Budapeşte ile asıl konuya giriş yapacağız.
St. Petersburg için bu linkdeki bilgiyi atladıysanız yardımcı olabilir .

.
Böyle yoğun ve uzun soluklu bir gezinin izlenim yorgunluğu için bile dinlenmeye gereksiniminiz olacak sanırım..

Geçen gün, artık yazları Orta Avrupa’yı da vurmaya başlayan sıcaklardan Norveç’e kaçarız diye feribot fiyatlarına bakayım dedim. Gerçi birkaç sene evvel Bergen’de iki gün üst üste 30 dereceyi görmüştük. Danimarka’dan 2 saat 15 dakikalık gemi fiyatları gidiş-dönüş 400€ sularında geziyor. Norge taifesi bu sene de mazot fiyatlarında bayrağı kaptırmıyor.
Tanrım yardımcınız olsun diyeceğim ama kendisi şu anda Ukrayna ile meşgul. Bankanızla iyi geçinmeye bakın yeter.

İki senenin tatilini birleştirip aldığınıza göre Ekremoğlu ile aranız iyi olmalı ? 😋

Olur da zaten yolunuzun üzerindeki Olden/Norveç’te de Nesset Camping‘de gecelerseniz, sabah erkenden kalkıp, Briksdalbre buzuluna doğru (20 km) küçük bir kaçamak yapın derim.
Belki bizim gibi göl üzerindeki o mahmur sisleri yakalama şansınız olur ?

Son düzenleme:

.
Böyle yoğun ve uzun soluklu bir gezinin izlenim yorgunluğu için bile dinlenmeye gereksiniminiz olacak sanırım..
Geçen gün, artık yazları Orta Avrupa’yı da vurmaya başlayan sıcaklardan Norveç’e kaçarız diye feribot fiyatlarına bakayım dedim. Gerçi birkaç sene evvel Bergen’de iki gün üst üste 30 dereceyi görmüştük. Danimarka’dan 2 saat 15 dakikalık gemi fiyatları gidiş-dönüş 400€ sularında geziyor. Norge taifesi bu sene de mazot fiyatlarında bayrağı kaptırmıyor.
Tanrım yardımcınız olsun diyeceğim ama kendisi şu anda Ukrayna ile meşgul. Bankanızla iyi geçinmeye bakın yeter.

İki senenin tatilini birleştirip aldığınıza göre Ekremoğlu ile aranız iyi olmalı ? 😋
Gezginleri korkutmayalım. 😃

Alternaif de hep var. Size de yakın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri