Karavan Ofİs Hakkinda Destek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tolgadinc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,587

tolgadinc

Yeni Üye
Yer
İzmir
Web
www.1007.com.tr
Merhaba,

Yıllardır ara sıra takip ederim sizi ve projelerinizi ancak bugün üye olma fırsatı bulabildim.
Eşimle birlikte çalışıyoruz. İzmir'de bir tasarım ofisimiz var. İç Mimarlık ve Grafik Tasarım hizmetleri vermekteyiz.
2 kez kiracı olduğumuz ofisimiz satıldı ve yine çıkartılıyoruz. Artık buna dur deme vaktimiz geldi. Ya yeni bir ofis kiralayacağız ya da yıllardır aklımızda olan karavan iş yeri, mobil ofis, ve seyahat edebileceğimiz bir karavan. Yurtdışında çok güzel örnekleri var. Fiat Ducato veya aynı kasaya sahip diğer marka araçları düşünüyorum. Bana en geniş ve hacimli onlar geliyor. İlk etapta sadece günlük ofis ve çalışma ihtiyaçlarımızı görmesini yeterli görüyoruz. Tasarımı mobilya işlemlerini zaten kendimiz halledebiliriz. Zorlukları az çok tahmin edebiliyoruz. 2000TL'ye yakın aylık bir kira harcamamız zaten var. Bununla karavanı döndürebileceğimi düşünüyorum. Ailecek yıllardır kamp, gezi vb. aktivite tecrübelerimiz var. Kısaca cevap aradığım sorular şunlar:

1) Direkt iş yeri olarak gözükebiliyor mu bu araçlar?
2) Gözükmüyor ise Ev-Ofis veya Sanal Ofis ile şirket adres işini çözdükten sonra bu karavanda gün içinde bir yere çekip projeler üzerinde çalışmamıza engel olan bir yasa vs. var mı?
3) Umarım ileride geriye kalan rutin karavan sorularına geçme şansımız olur.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Sorularınızın cevabını bilmiyorum ama Ankara da satılan bir Mobil Ofis - Karavan var. Sahibi belki sorularınıza yanıt verebilir. Yanılmıyorsam bu mobil ofisi İzmir'de Dolphin yapmıştı.

Ankara Mobil Ofis

Bunun diğer karavan gibi düzenlenen ducatolardan hiç farkı yok, nasıl mobil ofis adını almış
Ayrıca ızmir de dolphin isimli firmadan çok fazla şikayet vardi eskiden,son durum nasil bilmiyorum tolga bey iyice arastirmadan adım atmayın, karavaninizi mobil ofis olarak kullanmanızı engelleyecek bir yasa yok

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bildiğim kadarıyla Dolphin 5 yaş kuralını aşabilmek için mobil ofis ruhsatı çıkarmıştı galiba. Zaten linkteki araçta 2013 model, 4 yaşında.

Yaklaşık 10 gün önce İzmir'deydim. Karavan yaptırma planım da olduğu için, merak edip Dolphin'e gittim. Daha önce burada okuduğum yazılarda yazılanlar 14-15 yaşlarında çırakların çalıştığı, kara düzen bir çalışma ortamınının olduğu vs gibi yorumlarda. Gittğimde 14-15 yaşlarında sadece 1 çırak vardı kalan herkes orta yaş grubundan gözüküyordu. Pek kara düzen bir çalışma ortamı da yoktu, düzenli gözüküyordu.
Kalite konusunda yorum yapmam doğru olmaz diye düşünüyorum, sebebi ise kalite beklentisinin çoğunla kişinin karavan tecrübesine göre değişebileceği için.

Diğer yandan bir şöyle bir gerçek var ki, ülkemizde karavan üreten çok fazla firma yok. Hepsinin farklı koşulları, hitap ettikleri farklı kesimler var. Firmalar hakkında eleştiriler ve şikayetler elbette olacaktır, olmalıdırda ama keşke bu forumlarda onlarda yazsalarda bu eleştiri ve şikayetlere kendi açılarından cevaplarını verseler.

Zamanında bu forumda cevap verdiler, bayağı bir cevap verdiler, Ama mağdurların ısrarlı bildirimi ve sayılarının artması üzerine cevap vermeyi bıraktılar ,umarım bu geri bildirimleri doğru alıp kendilerine çeki düzen vermişlerdir

mustafa bey sizinle karavan konusunda geçen yıl telefonda konuşmuştuk.geçmişte bir karavan yaptırdınız sanırm istanbulda .sizde çok iyi biliyorsunuzki karavan işi çok ciddi bir iş.karavanda en ufak bir vidanın bile yerinin çok büyük ehemmmiyeti var.ama bahsi geçen izmirdeki firmayı burada çok yazan çizen oldu.çok kişinin canı yandı bir çok kişi karavancılıktan soğudu onlar yüzünden veya lanet olsun deyip bıraktı bu işleri.isitismara çok açık bir camia .ben şu firmaya yaptırın demiyorum.bildiğiniz gibi hiç bir firma profesyonel değil türkiyede.aman diyeyim bence girmeyin o firmaya.kendim şahit oldum.bir arkadaşa. söylemi aynen şu karavanın içinde ahşap bölümler hariç bir iki yılda her parça en az iki defa değiştirilmiş hala karavan adam olmamış.bence dikkatlı olunmalı bu konuda saygılar.

Yorumlar için teşekkürler.
Levent Bey, evet sizinle hem yazıştık hem de telefonda görüşmüştük. Çok faydası oldu. Aracımı İstanbul'da yaptırmıştım. Herhangi bir şikayetim de yoktu ama şartlar gereği sattım. Şimdi yavaş yavaş araştırma içerisindeyim. Şartlarımı olgunlaştırmaya devam ediyorum. Aile ziyareti için İzmir'e gidince merak ettiğim için Dolphin ile görüşmede bulundum. Bazı eleştiriler haksız gibi geldi, onlar ile ilgili kendi gözümle gördüklerimi yazdım. Yazdıklarım 14-15 yaş çırak olayı ve kara düzen çalışma şikayetleriyle ilgili idi. Nasıl karavan ürettikleri ve ne kalite de ürettikleri ile ilgili bir yorumda bulunmadım, yaşananlar (tecrübeler) ve yazılanlar birçok kişiye fikir veriyor zaten. Ben kendi yaptıracağım aracım için araştırmaya ve fırsat buldukça firmalar ile görüşmeye devam edeceğim, elimdeki imkanlar dahilinde :smiley:

Murat Bey, çeki düzen vermeleri kendi yararlarına olur. Çok fazla üretici bulunmuyor Türkiye'de. Forumda ve Sosyal Medya da veya dost sohbetlerinde karavan üreticileri ile ilgili çoğu zaman şikayet ve eleştriyle bol bol karşılaşıyoruz. Belli başlı 1-2 firma harici karavan üreticilerinin durumları veya yaptıkları işlerde belli :(
Eleştriler, şikayetler olsun ama keşke karavan üreticileri bunlara cevap vermeye çalışmak yerine, sistemsel düzeltme işlemlerini yapsalar.

Kalite artsın, rekabet artsın, karavan yaptıranlar artsın bizde mutlu olalım.

Bunun diğer karavan gibi düzenlenen ducatolardan hiç farkı yok, nasıl mobil ofis adını almış
Ayrıca ızmir de dolphin isimli firmadan çok fazla şikayet vardi eskiden,son durum nasil bilmiyorum tolga bey iyice arastirmadan adım atmayın, karavaninizi mobil ofis olarak kullanmanızı engelleyecek bir yasa yok

Bencede bir sorun olacağını sanmıyorum. Sonuçta yiyecek sektöründe araçlarda para kazanıyor insanlar. İlla ki bir çözümü vardır. Araştırmalara başladım. En az 7-8 aylık bir vakit verdik kendimize. Yeni seneye bu şekilde girebiliriz. İlgi çekeceğinide görüyorum. 1-2 ay içinde tasarımımız tamamlanacaktır. Sizlerinde fikrini bu konu üzerinde paylaşıp almak isterim. Sonuç olarak hiç tecrübemiz yok. Teşekkürler.

Bildiğim kadarıyla mobil ofisler N1 sınıfı araçlar. Yani kamyonet sınıfında olduğundan kamyonetlerin bağlı olduğu bütün kısıtlamalardan etkileniyorlar. Basit olarak, 1. köprüden geçemez, kamyonet yasağı olan yerlere giremez ve zorunlu olarak yol üzerindeki bütün tartı istasyonlarına girmeniz gerekir.

Şirket adres sorununu çözdükten sonra nerede çalıştığınız sorun olmaz. Mobil ofisinizde satış yapmadığınız sürece istediğiniz yerde çalışabilirsiniz. Sadece araçta yaptığınız değişiklikleri projelendirerek ruhsata işletin.

Bir de görevlilere yaptığınız işi söyleyip detaya girmeyin.

İyi çalışmalar

Merhaba,

Yıllardır ara sıra takip ederim sizi ve projelerinizi ancak bugün üye olma fırsatı bulabildim.
Eşimle birlikte çalışıyoruz. İzmir'de bir tasarım ofisimiz var. İç Mimarlık ve Grafik Tasarım hizmetleri vermekteyiz.
2 kez kiracı olduğumuz ofisimiz satıldı ve yine çıkartılıyoruz. Artık buna dur deme vaktimiz geldi. Ya yeni bir ofis kiralayacağız ya da yıllardır aklımızda olan karavan iş yeri, mobil ofis, ve seyahat edebileceğimiz bir karavan. Yurtdışında çok güzel örnekleri var. Fiat Ducato veya aynı kasaya sahip diğer marka araçları düşünüyorum. Bana en geniş ve hacimli onlar geliyor. İlk etapta sadece günlük ofis ve çalışma ihtiyaçlarımızı görmesini yeterli görüyoruz. Tasarımı mobilya işlemlerini zaten kendimiz halledebiliriz. Zorlukları az çok tahmin edebiliyoruz. 2000TL'ye yakın aylık bir kira harcamamız zaten var. Bununla karavanı döndürebileceğimi düşünüyorum. Ailecek yıllardır kamp, gezi vb. aktivite tecrübelerimiz var. Kısaca cevap aradığım sorular şunlar:

1) Direkt iş yeri olarak gözükebiliyor mu bu araçlar?
2) Gözükmüyor ise Ev-Ofis veya Sanal Ofis ile şirket adres işini çözdükten sonra bu karavanda gün içinde bir yere çekip projeler üzerinde çalışmamıza engel olan bir yasa vs. var mı?
3) Umarım ileride geriye kalan rutin karavan sorularına geçme şansımız olur.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Günaydın
1) Şirket üzerinden, satış /çalışma aracı mümkün. Şirkete kayıtlı olduğundan, K2 gibi belgelere ihtiyaç var. SRC-pisikoteknik gibi belgeler ayrıca 3,5 tondan yukarıda ise takometre de istiyorlar.

Mevzuat ve dolayısıyla plan üzerine fikir jimnastiği olarak kabul ederseniz; çok işlevli karavanda görünür yatak, sabit ocak ve duş amacınız açısından sorunlu olabilir. Bunlara çözüm bulmak mesleğiniz dolayısı ile cocuk oyuncağı olmalı. ;) Kanuna göre panelvanı karavan yapan, oturma, yatma, yemek pişirme ve depolama olanakları. Bunlardan yatma ve yemek pişirmeyi göze göze sokmamak en akıllıcası bence.
Duşsuz ama portatif tuvaletli karavan sahibi olarak son 5 senede toplam 20 ay üzeri tecrübelerim sonucu, bunun teoride düşünüldüğünden daha kolay olduğunu söylemeliyim.
Sabit ocak ve lavaboya tek kapakla çalışma masasına çevirmek de sorun olmamalı ?

Not
@yasiko 'nun o efsanevi Land Rover Defender'i hala tedavülde ise, belki duş ve tuvalet görüşümü doğrulayabilir ?

Son düzenleme:

Aracınız şirkete kayıtlı olmayacak. O zaman yukarıda belirtilen sorunlarla karşılaşırsınız.

Farzedin bir karavanınız var. Onunla ister gezersiniz,ister çalışırsınız. Tabi sizin işinize özel konuşuyoruz. Diyelim bir kontrol oldu ya da park ettiğiniz yere polis geldi . Sorsa sorsa ruhsat, kimlik sorar. Zaten yaptıklarınızdan birşey de anlamaz.

Dediğim gibi ;
Araçta yapacağınız değişiklikleri projelendirerek ruhsata işletin.
Detaya girip konuşmayın.

Bildiğim kadarıyla mobil ofisler N1 sınıfı araçlar. Yani kamyonet sınıfında olduğundan kamyonetlerin bağlı olduğu bütün kısıtlamalardan etkileniyorlar. Basit olarak, 1. köprüden geçemez, kamyonet yasağı olan yerlere giremez ve zorunlu olarak yol üzerindeki bütün tartı istasyonlarına girmeniz gerekir.
Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Hepsini not alıyorum.

Şirket adres sorununu çözdükten sonra nerede çalıştığınız sorun olmaz. Mobil ofisinizde satış yapmadığınız sürece istediğiniz yerde çalışabilirsiniz. Sadece araçta yaptığınız değişiklikleri projelendirerek ruhsata işletin.

Bir de görevlilere yaptığınız işi söyleyip detaya girmeyin.

İyi çalışmalar
Şirket adres sorununu çözmek kolay. Yıllık 4000TL civarına sanal ofisler mevcut. En kötü ihtimal ile evimi adres gösterip home ofis olarak şirketim devam edebiliyor.
Mobil ofiste bir satış olmayacak. 2 adet bilgisayar. Eşimle birlikte proje-tasarım yapacağız. Teşekkür ederim bilgileriniz için.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri