Karavanda Klima Konforu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 105,057
Ynt: Karavanda Klima Konforu?

şado' Alıntı:
İlhan bey normal klimaların dış üniteleri dışarda oluyor mobil klimalarda sistem farklımı .geceleri sıcaklık dışarda 24 dereceyi geçmiyor yinede bir sıkıntı Yaratırmı. Mobil klimaların sıcaklık sensörü olduğunu sanmıyorum en iyisi sürekli çalışmasını engellemek için klimanın elektrik girişine zaman ayarlayıcı takayım bir saat çalışıp bir saat kapansın.
Şadan bey, mobil klima tek ünite, bendeki vestel ısı ayarlana biliyor.

Etiketler
Merhaba,
Bu soğuk kış gününde klima ile ilgili bir öneride bulunmak istedim..

Karavanda sıcak havalarda nemin yüksek olması nedeniyle rahatsız oluyoruz en çok..( karavanım yok henüz gerçi) Yani nem daha az olsa sıcak havaya daha çok tahammül edilebilir..peki internette satılan ev tipi nem alma cihazlarının en küçükleri karavanda kullanılamaz mı acaba? Bu cihazlar da bildiğim kadarıyla bir kompresör içeriyor ve havadaki nemi sıvı hale getirterek deposunda biriktiriyor.. Zihni sinir projelerine de çok uygun bu cihazlar sanırım (mini klimaya dönüşüm için). Çünkü elektrik tüketimleri kağıt üstünde oldukça düşük görünüyor...ebatları da ufak ayrıca...

Bir örnek:
Trotec Ttk 25 E Nem Alma Cihazı Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Teknik bilgiler:
Nem alma kapasitesi, maks.: 12 litre / 24 saat
Hava debisi: 50 m³/saat
Uygun olduğu maks. oda büyüklüğü: 15 m² / 37 m³
Çalışma aralığı, sıcaklık: 5 °C ila 35 °C Çalışma aralığı, nem: %30 ila %100 bağıl nem
Giriş voltajı: 230 V / 50 Hz
Maks. güç tüketimi: 0,2 kW
Su haznesi: 2,3 litre
Ses seviyesi: 43 dB (A) Ebat (U x G x Y): 230 x 230 x 386 mm
Ağırlık: 8,5 kg

Not: Forumda daha önce tartışıldığını görmedim..daha önce konuşuldu ise bu mesajı silebilirsiniz..

bu konuda bende araştırmalar yaptım. şöyle bir ürün buldum bunları kullanan oldumu ? biz antalyada yaşıyoruz haftasonları kullanacağız. burada klima yüzde yüz şart açıkçası. 18 derece yapmasında en azından 26 derece yapsın ortamı

Belief 5kw Diesel Air Parking Heater 12 Volt Air Conditioner For Car Caravan Camper Coach Etc - Buy 12 Volt Air Conditioner,Small Webasto Diesel Heater,Fan Heaters Product on Alibaba.com

bu ürünün ısıtıcı olduğunu söylediler o zaman tekçare pervane kalıyor

Son düzenleme:

Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. Adım Serkan Hatay'dan. Yaşım 38. Ben çadır kampçısıyım ancak artık karavana terfi etme zamanımın geldiğini düşünüyorum. İlk fırsatta karavan arzumu yerine getireceğim. Bu planları yaparken karavanda soğutma olayını araştırmaya başladım. Zira Hatay gibi sıcak bir memlekette yaşıyorum. Özellikle geceleri klimasız uyuyamayan biriyim. Karavanda gece sıcak havayı düşündükçe içim daralıyor.

Yaklaşık bir sene olmuş konuyla ilgili yorum yapılmayalı. Özellikle çekme karavanlarla ilgili klima için kalıcı bir çözüme ulaşan varmıdır. Tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Ayrıca size çadırcılığım ile ilgili bir sistemden bahsetmek istedim. Bir kamp yeri sahibi arkadaşımla ortak yaptığımız bir proje. Sonuç verdi ancak karavanlarda ne derece uygulanır bilmiyorum. Bungalow ve çadırda başarılı oldu denemelerimiz sayesinde. Ancak proje sağlam bir su kaynağı istiyor. Özellikle sulama yapan, su sıkıntısı çekmeyen kamp yerlerinde uygulanabilir. Karavanlar için sizin önerilerinizi önemsiyorum uygulanabilirliği açısından.

Olay şu: Ev tipi klimaların iç ünitesi tek başına çalıştığında çok düşük elektrik harcıyor. Sadece fan görevi görüyor. Dış ünite olmadan sadece iç üniteyi kullanıyoruz. İç üniteye çok uygun fiyata ulaşabilirsiniz. İç ünitenin gaz giren borularına boru çapında şeffaf su borularını kelepçeleyerek iç ünitenin radyatörüne kamp yerinden temin edilen suyu veriyoruz. Su devamlı şekilde düşük debide iç ünitenin içinden geçiyor. Çışınıda dışarda uygun biryere yine bir boru yardımıyla sulama kanalına bırakabilirsiniz. İç üniteyide elektrikle çalıştırarak fan görevini görüp içinden geçen suyun soğukluğunu veya sıcaklığını ortama vermiş oluyor. Yaz dönemi hava 30-40 derecelerdeyken şebekeden gelen suyun ısısı 20-25 derece. Kışın ise hava 1-4 derecedeyken şebekeden gelen su 19-20 derece. Hem yaz hem de kış çok az elektrik harcayarak soğutmuş ve ısıtmış oluyoruz. Bazı yörelerde su yer altında olduğu için 20 derecenin altına da düştüğü oluyor. Artezyeni olan kamp yerleri için uygulaması daha kolay. Bungalow ve çadırda başarılı oldu. Ancak hem su sarfiyatı hemşerim karavanda uygulanabilirliği ne derece olur bilmiyorum. Sistem sizlerin tecrübeleriyle daha mantıklı hale getirilebilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.