Karavan'da | Profesyonel Isi Ve Ses Yalıtımı

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hakan_özalkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 673

hakan_özalkan

Ana Kamp
Mesajlar
27
Tepkime puanı
15
→Karavanda Profesyonel ISI ve SES Yalıtımı Uygulaması Nasıl Yapılır.?
→Karavanda Kullanılabilecek En Uygun Yalıtım Malzemeleri nelerdir.?
→Karavan İçin Ulaşabileceğimiz Fiyat-performans Ürünleri Hangileri?
→Yanlış Yapılan Isı Ve Ses yalıtımı Ne Gibi Sonuçlar Doğurur.?
→Nem sorunu ile Nasıl Baş edebiliriz? →Nem bariyeri kullanmak Gerekli mi ?
→Yalıtım İçin Kaç cm Kalınlık Kullanmak Gerekli.?
→Karavanda Doğru Bilinen Yanlışlar?

Yalıtımın ilk katını piyasada en düşük 6 mm gibi kalınlıklarda satılan elastomerik kauçuk kullanarak yaptım. Daha düşük kalınlıkta olsaydı onu tercih ederdim.Çünkü bu uygulamada kauçuktan beklentim öncelik ısı yalıtımı değil. Şimdi bu uygulamanın nedenlerini dilerseniz sırayla açıklamasını yapayım. Birincisi karavanlar yapıları gereği evlerimiz kadar geniş ve havadar değiller. Dolayısıyla nem kontrolü bir çok karavancı için gerçekten büyük bir sorun haline gelebiliyor..

Gerek bulunduğumuz bölgeye bağlı olarak havadaki nem oranı gerek ise içeride pişirdiğimiz yemekler olsun bunların oluşturduğu su buharı, ilk olarak metal yüzeylerde yoğuşmayı başlatır. Su buharı difüzyonu sonucu oluşan yoğuşma hava ile temas eden yüzey sıcaklığının havanın çiğ noktası noktası sıcaklığının altına düşmesiyle oluşur. Eğer su buharı malzeme yüzeyinde yoğuşmazsa terleme olmadan malzemenin içine nüfus eder. ısı sıcak taraftan soğuğa geçtiğinde su buharı da sıcaklığa ve neme bağlı olarak buhar basıncı da yüksekten aza doğru ilerler ve bu sırada bir direnç ile karşılaşır. Oluşan bu duruma su buharı difüzyon direnci deniliyor.

Yoğuşma olayı temel olarak havanın içindeki su buharının ortam sıcaklığı ve nem miktarına bağlı terleme sıcaklığından daha düşük sıcaklıktaki bir yüzeye temas etmesi sonucu gaz halden sıvı hale geçme durumudur. kış mevsiminde metal yüzeyler bildiğimiz üzere aracın en düşük sıcaklığa sahip yüzeyleridir. Havadaki su buharı miktarı sürekli değişken olduğundan iç ortam sıcaklığı artıkça da havanın taşıyabileceği su buharı miktarı da aynı oranda artar. Örneğin 30-35 derecelik bir havada havanın bünyesine alıp taşıyabileceği su buharı miktarı maksimum % 40 lık bir nem oranıdır. 50 derecelik bir hava da ise bu oran % 85 lere çıkar.

Dolayısıyla içeriyi ne kadar ısıtırsak aynı oran da yoğuşma ile ilgili problemler yaşarız. Bu anlamda karavanı aşırı ısıtmaktan kaçınmamız gerek, üşümeyecek derece bir ısıya ulaştırmamız yeterli olacaktır ki hem enerji tasarrufu hem de gereksiz yoğuşmanın önüne geçmek için. Normal evlerimizde bile çoğu zaman 5 kw lık bir ısıtma sistemi kullanma ihtiyacı duymuyorken ,küçük panelvan araçlarda daracık bir alan için fiyatları 4-5 binden başlayan 4-5 kva lık dizel ısıtıcılar alıp sonra da genel de en düşük kademe de kullanmak pek anlam veremediğim bir durum. -15-20 ler de Kış kampları yapılıyorsa anlayabiliriz ancak Karavancıların büyük çoğunluğu yaz kamplarını tercih ettiklerinden çoğunluğun ihtiyacın çok üzerinde büyük ısıtıcılar kullandıklarını gördüm.

bu nedenle karavanı olabildiğince az ısıtmak ve tüm iç metal yüzeylerini olabildiğince uygun malzemeler ile kamufle edip buharın yüzeye geçişini engellememiz veya en aza indirmemiz karavanın kullanım ömrü açısında önemli bir durum. Metal yüzeyleri kamufle ederken olabildiğince açık bir yer bırakmamaya özen göstermemiz ve kullandığımız malzemenin yüzeye iyice yapışıp tutunmasını sağlamak gerek. Bu anlamda kullanacağımız en mantıklı malzeme kendinden homejen yapışkana sahip esnek bir malzeme kullanmak.
Video: https://youtu.be/c3mn78zp0Jwkaravan-10-01.jpg

karavan-10-02.jpg

karavan-10-03.jpg

karavan-10-04.jpg
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,529
Mesajlar
1,493,926
Kayıtlı Üye Sayımız
169,918
Kaydolan Son Üyemiz
ilhankocyigit

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst