Karavanda Su Isıtıcı Çözümleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan msafacan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,432

msafacan

Safa Can
Yer
Bursa
Web
instagram.com
Karavanımda su ısıtıcı için uygun bir seçenek araştırıyorum. Belki benim gibi karar aşamasında olanlara faydalı olur ümidiyle araştırmalarım sonucu oluşan fikirlerimi sizlerle de paylaşmak istedim. En ekonomik olandan pahalı olana doğru gidersek benim bulabildiğim çözümler ve olumlu/olumsuz yanları şunlar:

1 - Elektrikli Ani Isıtıcı:
En ekonomik seçenek ama evde bile kullanırken elektriksel problemlere ve sigorta atmasına neden olan bu ısıtıcıların karavanda kullanıma uygun olmadığı kanaatine vardım. Zira öğrenci evinde bu tip ısıtıcı kullanırken evin elektrik tesisatı tamamen yanmıştı. Kamp yerlerinin kötü elektrik altyapısını da düşününce bence tercih edilememesi gereken bir seçenek.

2 - 220v Elektrikli Termosifon:
Ariston andris lux 15 u 1200 w 15 lt tezgah alti z

Malum Ariston 10-15lt termosifonunu baya karavancı kullanıyor ve memnun olanların sayısı da hayli fazla. Dışarıdan 220v aldığınız müddetçe sistem güzel çalışıyor. 10 lt yerine 15 lt tercihi daha rahat kullanım sağlıyor. Nispeten az yer kaplıyor bu da bir avantaj. Karavanın aküsü ile çalıştırmayı düşünürseniz sistem bence verimsiz. Çok ciddi bir elektrik alt yapısı gerekebilir. Fiyat performans olarak bu seçenek baya öne çıkıyor.

3 - Gazlı Hermetik Şohben:
format:webp

Termodinamik ve Daxom arka ısıtıcıları çoğu karavanda gördüm. Eğer harici bir tüplüğünüz varsa gazlı hermetik ısıtıcılar iyi bir seçenek olabilir. Tüpün kabin içinde olduğu durumlarda risk teşkil ediyor. Yine yanma karavanın içinde olduğundan sakıncalı olduğunu söyleyenler var. Ayrıca cihaz biraz fazla yer kaplıyor. Ancak size bağımsızlık vadeden en uygun seçenek. Bu seçenekte en büyük soru işareti güvenlik bence.

4 - Truma Therme TT 220V:
Avan 220 V Elektrikli Sicak Su Isitisi resim 80460

Yine 220v a bağlısınız ancak karavan tipi bir çözüm arıyorsanız tercih edilebilir. Çoğu ithal karavanda standart olarak gelmektedir. Ancak 2. Sıradaki çözüme göre maliyet iki katına çıkmaktadır. Kullanan karavancı dostlarım memnunlar ancak 5 lt deposunun yetersiz geldiğini bazı kullanıcılardan duydum.

5- Truma Boiler B10 Gazlı Isıtıcı:

Maliyet 4. seçeneğe göre iki katına çıkıyor. Pahalı bir seçenek ancak size tam bağımsızlık sunuyor. İstediğiniz yerde kamp dışı sıcak suyunuz hazır. Daha çok kamp dışı konaklama yapıyorsanız ve karavan tipi çözümler dışına çıkmak istemiyorsanız bu seçenek karşınıza çıkıyor. Bağımsız bir çözüme mecbursanız fiyat/fayda olarak ön plana çıkan bir çözüm.

6- Webasto Dual Top Serisi Dizel Ortam ve Su Isıtıcı:
Webasto dual top evo 8 12v 74 jpg

Motokaravanlar için daha uygun bir seçenek çünkü çekme karavanda ekstra bir yakıt deposuna ihtiyaç duyacak. Hem ortamı hem suyu ısıttığı için pratik bir çözüm ancak maliyeti çok yüksek olduğu için pek tercih edilen bir seçenek değil. Türkiye’de satan firma bulmak zor. Birkaç firma satıyor ve fiyatlar tutarsız.

6- Truma Combi Gazlı Ortam ve Su Isıtıcı:
Truma Combi 4 CP Plus LPG  Egzoz Dahil resim 68540

Hem suyu hem ortamı ısıtan bu çözüm, az yer kaplaması ve kullanışlılık açısından çok güzel olsa da uçuk maliyeti nedeniyle ulaşılması zor bir seçenek. Ulaşabilen için en ideal çözüm bence.

Bonus:
Benim gibi karavanında ısıtıcı olmayanların maliyetsiz çözümleri de var tabi 😀 Çaydanlıkta su kaynatıp depoya eklemek pekâlâ suyu ılıtıp duş alınacak bir sıcaklığa getiriyor. Yazın ise zaten depoda duran su kendi kendine ılık bir seviyeye geliyor. Başka bir seçenekte bir kamp duşu alıp yüksek bir yere asmak.

Benim araştırmalarım sonucu vardığım sonuçlar böyle halen karavanımda bir su ısıtıcı yok, karavanda konforun da bir sonu yok. Amaç kamp konforunu artırmaksa herkes kendine uygun bir çözüm bulacaktır elbet. Benim bilmediğim çözümler varsa onlara da açığım.

Son düzenleme:

.
Tüketim toplumu insanı almayı düşündüğü eşya için asıl anlamlı olan “Neden veya ne kadar gereksinim var ?” yerine hemen “Hangisi ?” sorusuna konumlandırmış durumda.

Gerektiğinde kampinglere girdiğimden duş kabinim yok.
Böylelikle ısıtıcı için seçim stresi de yaşamadım. 😋

Duş için durulama dahil en fazla üç litreye gereksinim olduğunu deneyerek görenler, bir adım daha atıp suyu, yine kapağı delikli PET şişelerde ve üstelik doğrudan ocak üstünde sadece birkaç derece ısıtarak dökünebilirler..

AAF11DF5 FB8C 4ECE AF27 012190D041B7

Duş için vücut ısısının birkaç derece altının uygun olduğu düşünülürse, araç içi depolardaki suyu sadece ~10-15 derece kadar ısıtmak bile yeterli olmalı..

Son düzenleme:

Tüketim toplumu insanı almayı düşündüğü eşya için asıl anlamlı olan “Neden veya ne kadar gereksinim var ?” yerine hemen “Hangisi ?” sorusuna konumlandırmış durumda.

Duş için durulama dahil en fazla üç litreye gereksinim olduğunu deneyerek görenler, bir adım daha atıp suyu, yine kapağı delikli ayni PET şişelerde ve üstelik doğrudan ocak üstünde sadece birkaç derece ısıtarak dökünebilirler..
Haklısınız zaten bugüne kadar benzer yöntemlerle idare ettik :smiley: Ancak insan bu işte, bir şeyler alayım hobimi/karavanı mı geliştireyim gibi şeylerle biraz kendini şımartmak istiyor. Aslında dediğiniz gibi sıcak suya kaç kere ihtiyacın oldu derseniz bir kaç soğuk kamp hariç neredeyse ihtiyaç duymadım. Ama eşlerin karavan sevgisini canlı tutmak içinde bazen böyle hareketler yapmak gerekebiliyor :sweatsmile:

.
Doğru siz de haklısınız.
Karavancılık eşlerle beraber yapılması beklenen belki tek hobi !
Yeni başlayanların atlamasalar bile kolaylıkla küçümseyebildikleri bir faktör bu.
Yatçılığın bile yelken veya motorlu kayıkla bireysel tatmine açık bir yapısı var.

Son düzenleme:

.

Duş için durulama dahil en fazla üç litreye gereksinim olduğunu deneyerek görenler, bir adım daha atıp suyu, yine kapağı delikli PET şişelerde ve üstelik doğrudan ocak üstünde sadece birkaç derece ısıtarak dökünebilirler..

Ekli dosyayı görüntüle 639113
Duş için vücut ısısının birkaç derece altının uygun olduğu düşünülürse, araç içi depolardaki suyu sadece ~10-15 derece kadar ısıtmak bile yeterli olmalı..
Yine harika bir karavancı tavsiyesi. Teşekkürler.
İyi ki varsınız.

.
Konusu açılmışken bir de elektrik ile mazotu karşılaştıralım.

Isı değeri litrede 10 kW olan bir fincan dolusu 100 ml lik mazotun gücü;
% 50 kullanımlı ~160 Amper VRLA (jel veya AGM) akü yahut
% 90 kullanımlı ~ 90 Amper LFP akünün değerine eşit !..
Evet sadece bir fincan. Hesabını yapınca ben de şaşırdım.

Boşuna bir litre mazot bir gece ısınmaya yetebiliyor denmiyor..
Elektriği seçenler ise iki yönden çarpılmaya hazır olmalılar..😋

717BD2CA 6DAC 431C AA3E 704C3A0655AC

Son düzenleme:

Merhaba,

İyi forumlar herkese
Bir yıl önce yerli karavanlar ekipmanları üretmek için işe başladık.
Bu kapsamda gazlı su ısıtıcı boyler projemizin geliştirme ve testlerini tamamlamaktan olmaktan mutluyuz.
Ürünümüz truma boiler benzeri olup yanma havasını dışarıdan alıp egsoz gazını yine dışarıya vermektedir.
Sıcaklık ayarı için LCD ekranı bulunmaktadır.

Yakıt: LPG yada tüp gaz
Su kapasitesi: 14 lt
Elektrik bağlantısı: 12 volt
Dış Boyutları(gxdxy): 490x390x310 mm

Herhangi bir sorunuz olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarım.

Merhaba,

İyi forumlar herkese
Bir yıl önce yerli karavanlar ekipmanları üretmek için işe başladık.
Bu kapsamda gazlı su ısıtıcı boyler projemizin geliştirme ve testlerini tamamlamaktan olmaktan mutluyuz.
Ürünümüz truma boiler benzeri olup yanma havasını dışarıdan alıp egsoz gazını yine dışarıya vermektedir.
Sıcaklık ayarı için LCD ekranı bulunmaktadır.

Yakıt: LPG yada tüp gaz
Su kapasitesi: 14 lt
Elektrik bağlantısı: 12 volt
Dış Boyutları(gxdxy): 490x390x310 mm

Herhangi bir sorunuz olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarım.
Güzel bir haber verdiniz. Ürününüz hayırlı olsun. Ne zaman üretime geçeceksiniz?

Karavanımda su ısıtıcı için uygun bir seçenek araştırıyorum. Belki benim gibi karar aşamasında olanlara faydalı olur ümidiyle araştırmalarım sonucu oluşan fikirlerimi sizlerle de paylaşmak istedim. En ekonomik olandan pahalı olana doğru gidersek benim bulabildiğim çözümler ve olumlu/olumsuz yanları şunlar:

1 - Elektrikli Ani Isıtıcı:
En ekonomik seçenek ama evde bile kullanırken elektriksel problemlere ve sigorta atmasına neden olan bu ısıtıcıların karavanda kullanıma uygun olmadığı kanaatine vardım. Zira öğrenci evinde bu tip ısıtıcı kullanırken evin elektrik tesisatı tamamen yanmıştı. Kamp yerlerinin kötü elektrik altyapısını da düşününce bence tercih edilememesi gereken bir seçenek.

2 - 220v Elektrikli Termosifon:
Ekli dosyayı görüntüle 639107
Malum Ariston 10-15lt termosifonunu baya karavancı kullanıyor ve memnun olanların sayısı da hayli fazla. Dışarıdan 220v aldığınız müddetçe sistem güzel çalışıyor. 10 lt yerine 15 lt tercihi daha rahat kullanım sağlıyor. Nispeten az yer kaplıyor bu da bir avantaj. Karavanın aküsü ile çalıştırmayı düşünürseniz sistem bence verimsiz. Çok ciddi bir elektrik alt yapısı gerekebilir. Fiyat performans olarak bu seçenek baya öne çıkıyor.

3 - Gazlı Hermetik Şohben:

Termodinamik ve Daxom arka ısıtıcıları çoğu karavanda gördüm. Eğer harici bir tüplüğünüz varsa gazlı hermetik ısıtıcılar iyi bir seçenek olabilir. Tüpün kabin içinde olduğu durumlarda risk teşkil ediyor. Yine yanma karavanın içinde olduğundan sakıncalı olduğunu söyleyenler var. Ayrıca cihaz biraz fazla yer kaplıyor. Ancak size bağımsızlık vadeden en uygun seçenek. Bu seçenekte en büyük soru işareti güvenlik bence.

4 - Truma Therme TT 220V:
Ekli dosyayı görüntüle 639108
Yine 220v a bağlısınız ancak karavan tipi bir çözüm arıyorsanız tercih edilebilir. Çoğu ithal karavanda standart olarak gelmektedir. Ancak 2. Sıradaki çözüme göre maliyet iki katına çıkmaktadır. Kullanan karavancı dostlarım memnunlar ancak 5 lt deposunun yetersiz geldiğini bazı kullanıcılardan duydum.

5- Truma Boiler B10 Gazlı Isıtıcı:

Maliyet 4. seçeneğe göre iki katına çıkıyor. Pahalı bir seçenek ancak size tam bağımsızlık sunuyor. İstediğiniz yerde kamp dışı sıcak suyunuz hazır. Daha çok kamp dışı konaklama yapıyorsanız ve karavan tipi çözümler dışına çıkmak istemiyorsanız bu seçenek karşınıza çıkıyor. Bağımsız bir çözüme mecbursanız fiyat/fayda olarak ön plana çıkan bir çözüm.

6- Webasto Dual Top Serisi Dizel Ortam ve Su Isıtıcı:
Ekli dosyayı görüntüle 639109
Motokaravanlar için daha uygun bir seçenek çünkü çekme karavanda ekstra bir yakıt deposuna ihtiyaç duyacak. Hem ortamı hem suyu ısıttığı için pratik bir çözüm ancak maliyeti çok yüksek olduğu için pek tercih edilen bir seçenek değil. Türkiye’de satan firma bulmak zor. Birkaç firma satıyor ve fiyatlar tutarsız.

6- Truma Combi Gazlı Ortam ve Su Isıtıcı:
Ekli dosyayı görüntüle 639110
Hem suyu hem ortamı ısıtan bu çözüm, az yer kaplaması ve kullanışlılık açısından çok güzel olsa da uçuk maliyeti nedeniyle ulaşılması zor bir seçenek. Ulaşabilen için en ideal çözüm bence.

Bonus:
Benim gibi karavanında ısıtıcı olmayanların maliyetsiz çözümleri de var tabi 😀 Çaydanlıkta su kaynatıp depoya eklemek pekâlâ suyu ılıtıp duş alınacak bir sıcaklığa getiriyor. Yazın ise zaten depoda duran su kendi kendine ılık bir seviyeye geliyor. Başka bir seçenekte bir kamp duşu alıp yüksek bir yere asmak.

Benim araştırmalarım sonucu vardığım sonuçlar böyle halen karavanımda bir su ısıtıcı yok, karavanda konforun da bir sonu yok. Amaç kamp konforunu artırmaksa herkes kendine uygun bir çözüm bulacaktır elbet. Benim bilmediğim çözümler varsa onlara da açığım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri