Lifepo4 Batarya Aldım, Kapasitesinin 60% Inı Kullanabiliyorum !!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozgun35bucuk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,026
iç bağlantı ve BMS devresi ayarlanmış olsa bile mevcut kutu üzerinde etiket yapıştırarak satış yapılmasıda sahtekarlığa girer.
Hangi üründen kaç adet üretileeceğinin planmasını yapamayan ve üretimde gereken ara malzemelerin ona göre temin etmesini sağlayamayan bir firma profili karşımıza çıkıyor.
Buda işilerindeki kalitesizliği de gösterir.
"Sinek küçük ama miğde bulandırır" sözü hatıra gelsin.
Neyse konu o değildi.

Konuyu açan arkadaşın dediği gibi alırken, gereken ölçüm ve testleri yaptırmak en doğrusu .
Değerli üstat benzer şeyler siparişi hızlı yetiştirmeye çalışan veya talep eğrisinin düşme eğilimine geçtiğini gören japon firmalarında da oluyor. Bizim yerlilere çok haşin davranmayalım. Böyle şeyler olmasa daha iyi fakat sanayide oluyor maalesef.

Aldığım ekran kartında aynı şey başıma gelmişti. Yeni alt model çıkan ekran kartının üzerindeki soğutucunun plastik yapışkanlı etiketi eski model numarasının üzerine basılmıştı. İşin ilginci O eski modelin fiyatı yeniden yüksekti. Yazılımsal olarak yeni olarak tanıyordu. Eski model numarası olarak tanısa ucuza pahalı ürünü satacak hale gelecektim.:smiley:)

Markaların marka değerini ortaya koyan şey bu tip hata yapmamalarıdır. Bu tip hataların önüne geçmek çok pahalı olabiliyor.

Akü alırken gereken ölçüm ve test yapmak bence o kadar kolay değil. En fazla akünün voltajını ölçebiliriz , satıcı da derki dur şarj ediyim.
@fsirin bu tip ürünler işe yarar mı?
Doğrudur, kapasite ölçmek kolay değil. Bu paylaştığınız cihazla ölçüm bende. Önce tamamen boşalttım, bu cihazı bağlayarak tam doldurdum. Ve bu cihaz aküye kaç amper doldurduğunu gösteriyor. Ben sağlamasını yapmak için tam doluyken sabit akım çeken bir cihaz bağladım (buzdolabının kapağı açık çalıştırdım,benimki 440w çekiyordu) kaç saatte boşalsığından watt değerini çarptım, mesela 10saatte 440w = 4.400 w yapıyor. Onu 24e böldüm (benim Akü 24v olduğu için) 4.400/24=183ah çıktı. (tabi benim akü sorunlu olduğu için bu ah çıkmadı, örnek olsun diye yazdım) bu şekilde herkes testini elindeki imkanlarla yapabilir. Yakın bir değer çıkıyor, tam ah değeri paylaştığınız cihazla net çıkıyor. Her ikisinde de akünün kendini korumak için yedekte tuttuğu amper dışındaki miktarı gösteriyor. Yani 200ah için 10% koruma miktarı dışındaki değer yani 180ah.

Akü alırken gereken ölçüm ve test yapmak bence o kadar kolay değil. En fazla akünün voltajını ölçebiliriz , satıcı da derki dur şarj ediyim.
@fsirin bu tip ürünler işe yarar mı?
Sabit akım yük testi için güzel bir aletmiş. Böyle bir alet de yoksa far ampullerini kullanarak da test yapabilirsiniz bu durumda akım gerilimle birlikte değişken olur. Sık aralıklarla Akım ve gerilim ölçümü alarak da kapasite hesaplanabilir. Böyle bir alet olursa kendisi doğrudan Ah değerini veriyor.

.
Parelel başlıkta yazdım. Mexxsun ürünleri Çin’den getirip kendi logosuyla piyasaya süren bir şirket. Ayni Victron benzeri bir yapısı var. Victron ise bazı aletleri kendi dizaynlamakta.

Mexxsun benim şirketim olsa ürün sorunlarını lafla düzeltmeye çalışan alaturka bir yol seçmez onları hemen değiştiren bir satış politikası izlerdim. Çünkü üzerine sağlam bilgi sahibi olunmayan Çin ürünlerinde hala kalite sorunu var.. Kar marjları sonuçta üstlerine yapişacak böyle olası bir imaj kaybını çoktan karşılayabilecek kapasitede olmalı. Zaten üreticisi olmadığınız ürünlerin bu riskini baştan ücretlerine yansıtmak zorundasınız.
Profesyonel çalışmıyorlar. En azından sahibinin işlerin nasıl yürüdüğünden haberi olmamalı ?
Bir de doğrudan onunla konuşun derim..

Son düzenleme:

.
Parelel başlıkta yazdım. Mexxsun ürünleri Çin’den getirip kendi logosuyla piyasaya süren bir şirket. Ayni Victron benzeri bir yapısı var. Victron ise bazı aletleri kendi dizaynlamakta.

Mexxsun benim şirketim olsa ürün sorunlarını lafla düzeltmeye çalışan alaturka bir yol seçmez onları hemen değiştiren bir satış politikası izlerdim. Çünkü üzerine sağlam bilgi sahibi olunmayan Çin ürünlerinde hala kalite sorunu var.. Kar marjları sonuçta üstlerine yapişacak böyle olası bir imaj kaybını çoktan karşılayabilecek kapasitede olmalı. Zaten baştan üreticisi olmadığınız ürünlerin bu riskini ücretlerine yansıtmak zorundasınız.
Profesyonel çalışmıyorlar. En azından sahibinin işlerin nasıl yürüdüğünden haberi olmamalı ?
Bir de doğrudan onunla konuşun derim..
Almanca düşünüp Türkçe yazınca böyle oluyor galiba. Ne demek istediniz Mesut Bey:sweatsmile:

.
Kastınız yazının şekli mi yoksa içeriği miydi Ahmet bey ?
İkisinde de uyum sorunumun olduğunu biliyorum.. 🥴

Değiştirilecek topu topu tek bir ürün, Türkiye’nin paradigması falan değil.. 😉
Siz daha bu yaşta unu ipe seriyorsunuz yahu.. 🤨😊

Üstelik değil Almanya’da, Türkiye’de de web mağazaları günde on binlerce mal değişimi yapıyor olmalılar. Rekabet edeceklerse, artık zamanın değişmiş olduğu bunların da kafasına girmesi lazım.

Aslında akü alırken ölçüm yapmak amacıyla internet alış verişinin iki haftalık yasal iade avantajına sahip olmasında da faydalanılabilir..

Son düzenleme:

.
İkisinde de uyum sorunumun olduğunu biliyorum..

Değiştirilecek topu topu tek bir ürün, Türkiye’nin paradigması falan değil..
Siz daha bu yaşta unu ipe seriyorsunuz yahu..

Üstelik değil Almanya’da, Türkiye’de de web mağazaları günde on binlerce mal değişimi yapıyor olmalılar. Rekabet edeceklerse, artık zamanın değişmiş olduğu bunların da kafasına girmesi lazım.

Aslında akü alırken ölçüm yapmak amacıyla internet alış verişinin iki haftalık yasal iade avantajına sahip olmasında da faydalanılabilir..
Mesut bey, daha yeni başıma gelen bir olay; Arka arkaya 4 adet sms mesajı geldi, bilmem ne oyun sitesine üye oldunuz, adınız / şifreniz , aiylık ücreti 119 TL diye. Ben önce dikkate almadım, ertesi gün Vodafone uygulamasından güncel faturalarıma baktım, ne görüyüm 4*119 TL faturalandırılmış.
Kendimden emin şekilde Vodafonu aradım, bize ne girmişsinizdir dediler.BDK üzerinden Vodafonu şikayet ettim. Yine girmişsinizdir dedi Vodafone. Ama en azından Vodafone aracı firmanın telefonunu verdi. Vizyon Elektronik Para diye bir firma. Bir googladım binlerce şikayet. Bu sefer günde 10 kez aramaya başladım bu firmayı, yok oynamışsınızdır diyorlar. Sonunda şikayervar sitesine yazdım, 5 dakika sonra iptal ettiler. İptal smsleri geldi. Buna benzer bir sahtekarlık Anneme Turkcell üzerinden yapıldı, ona da 1500 TL fatura geldi. Turkcel aracı firmanın bilgilerini bile vermedi. Emekli maaşından ödeyemez diye ödedim. Yani ülkenin en büyük iki telekomunikasyon şirketi bile meydanı boş bulup mobil ödeme oyunu ile insanların canının okunmasına seyirciyken, Mexxonun sahibi inanın yapabildiğiniz kadar yapın der. Ortalıkta ne adalet kaldı, ne hak, ne hukuk, ne saygı, ne sorumluluk.

Son düzenleme:

.
Teoman bey, benim de aslında söylemek istediğim konuyu takip etmeyi bırakmayıp sonuç elde etmekdi. Sırf yasaların tüketicinin yanında olmasının yetmediğini biliyorum. Siz yılgınlık göstermeyip sorunu hallettiğinizi söylüyorsunuz zaten. Düşünün akü için 10 kişi sorunu kabullenmeyip çeşitli kanallardan da olsa harekete geçse. 11 inciye kalmadan böyle devam edip etmeyecekleri üzerine kafalarında soru işareti belireceğene eminim.
Şimdi tekrar baktım Türkiye’de yasalar Almanya’daki gibi.

Diğer taraftan her satıcıyı potansiyel sahtekar görmek de kabul edersiniz ki Türkiye’de ticaretin işlemediğini söylemek olurdu ? Bunun karşıt örneğini de yine sizden vereyim.
Çalıştığınız şirketin aldığı güzel yorumlardan işi ne kadar ciddi ve profesyonel tuttuğu belli oluyor.

Demek herşey o kadar da kötü olmamalı ? 😉
En azından siz ikisinden de tam not alıyorsunuz.. 😊

Son düzenleme:

.

İnternet üzerinden alışverişlerde iki haftalık yasal iade avantajı çok önemli. Mağazadan alınca 5 dakika sonra bile iade / değişim almazlar kanunen. O yüzden laptop, monitör, çamaşır kurutma makinesi vs her türlü eşyayı mağazalarda kurcalarım, sonra internetten alırım. Biraz fiyat avantajı da oluyor ama asıl konu bu değil tabii. Kıyafet ve ayakkabıların bile bazen mağazadan alırken kusurları gözden kaçabiliyor. İnternetten alınca herhangi bir şekilde hoşuma gitmezse mazeret bildirmeden geri postalarım 😉

Merhabalar herkese,
Gezenbilir'i takip ediyorum, ilk defa bir konu açmak istedim ve bu vesileyle yeni üyeliğimi yaptım. Biraz acemiyim bu konuda, hatalarım olursa kusura bakmayın.

Başım şöyle bir olay geçti ve geçmeye devam ediyor. Çözüm konusunda takıldım kaldım ve bilgi konusunda yardımınıza ihtiyacım var. destek verirseniz memnun olurum.

8 ay kadar önce Mexxsun marka 24v 200a Lifepo4 akü aldım, karavanda kullanıyorum. Fakat 200 amperi kullanabildiğimi hissedemedim, emin olmak istedim. Bunu yapmak için öncelikle bataryayı tam doldurdum. Ardından sabit güç tüketen bir cihazla (invertör vasıtasıyla) aküyü boşalttım, boşaltırken ne kadar sürede boşalttığımı kaydederek kaç amper tükettiğimi hesapladım. Tabi asıl amacım tamamen boşken full doldurduğumda kaç amper içine yükleniyor onu ölçmekti. Ama nasıl olsa boşaltacağım kaba da olsa bir ölçüm yapayım dedim. Bu ölçümde değer 120 amper civarı çıktı. Komşu esnaf abim elektronikçi, bana 24v için kapasite ölçer verdi, ve onunla boş bataryamı doldurdum, sonuç 117 Amper doldurdu, yani kapasitesi 117 amper olduğu ortaya çıktı, bir daha emin olmak için aynı işlemi yaptım, çok yakın değerler çıktı 119 amper. Görseli ekledim. Bataryanın üzerinde yazanları da ekledim.
Bunun üzerine aldığım yere bunu ilettim ve getir bakalım dediler. Götürdüm bıraktım aküyü, 1 hafta sonra gel al dediler. Gittim tamam sıkıntı yok dediler. Gittim tekrar test ettim - maalesef sonuç aynı. Tekrar iletişime geçtim, tekrar getir dediler, götürdüm Yektiki Servis Uşak daymış, yanımda telefonla konuştular, yetkili teknik kişiye durumu anlattım tane tane, yaptığım işlemleri, kapasitesinin üstünde yazandan çok farklı olduğunu dediğimde hak verdi, hatta kendisi "neredeyse yarısı kadar" yorumunu yaptı. Sonra başka bir yetkiliyle konuşuldu, değiştirelim ama o ürünün aynısından artık yok dedi, daha kaliteli ve üst modeli SAKO marka varmış ellerinde ve bir fiyat farkı tutar çıkartarak değişim yapabileceklerini söylediler. Hatta alternatif olması için ellerinde 12v 200a varmış - 2 tane verelim dediler. Fakat benim sistem 24v ve bu bataryalar seri bağlanamıyor, bu sefer invertörü değiştirmem gerek, 12v olarak tam sinüs akıllı invertör sıkıntısı var, neyse sistemimden memnunum ve macera aramıyorum, ondan 12v 200a seçeneği olmaz, fark tutar konusunda fikrimce cazip değil, çünkü 8 ay önce altığım rakamın neredeyse yarı tatarını fark istiyorlar. Belki de değer fakat bütçem de müsait değil açıkçası... Olay nereye vardı peki, o gün gıda çarşısında meşhur ata elektronik tamircisi varmış, onu aradılar - abi şu bataryaya bakar mısın diye. Oraya 2 arka sokaktaydı, birlikte götürdük aldığım yerde çalışan elemanla. Ata abiye de tane tane anlattım durumu, anladı ve biraz zaman alacağını söyledi. aradan 1 hafta geçti ve cevap geldi, Ata abi BMS yi kontrol etmiş, tek tek her hücre bloğuna giden voltajı filan, BMS de sıkıntı yok, bataryaları da kontrol etmiş, onlarda da sıkıntı yok. İlginç sonuç şöyle denildi, bu bataryalar 0% bittiğinde ölüyormuş - bunun olmaması için koruma amaçlı kesiciler devreye giriyormuş ve 80-85 amper kısmı koru amaçlı boşalmıyormuş, yani bu akünün 115-120 amper kısmı sadece kullanılabiliyormuş ve bunun normal olduğunu bana anlattı. Fakat bu durum bana hala inandırıcı gelmiyor. Tamam koruma amaçlı kesme mantıklı, da Akü kapasitesinin 40% - 45% ini bloke etmesi akıl alır gibi değil. Hadi 10% olsun 20amper yapar - kullanıma 180 amper kalır, hadi en kötü 15% olsun 30 amper yapar, kullanıma 170 amper kalır razıyım. Fakat çok fark var arada. Şimdi bana gel al bataryayı diyorlar, hiç bir sıkıntı yokmuş, normalmiş diyorlar. Bu olayla 2 aydır uğraşıyorum, canım iyice sıkılmaya başladı.

Biraz uzun yazdım, Fikirlerinize ihtiyacım var. Benden başka Mexxsun marka 24v 200a Lifepo4 akü alan var mı onu da çok merak ediyorum, aslın o kişilere ulaşabilsem çok faydası olabilir. Son bir ekleme yapacağım, bu markanın aynı değerlerdeki ilanlarında özellikler kısmında Tam dolu şarj voltajı : 28,8 v - 30v diyor.. Benim bataryada tam dolu voltaj 26,4 v oluyor.

Şimdiden teşekkür ediyorum ilginiz için. Bu hafta sonuna kadar aküyü almaya gideceğim, gelişmeleri aktarırım sizlere de. Dilerim çözülür. Tavsiyem akü alırken kullanılabilir kapasite hakkında net cevaplar aldıktan sonra karar verin, hatta kapasite ölçüm belgesi filan olursa şahane olur..

Akü kapasitesinin %55-60'ını kullanacaksam lityum aküyle ne işim var, gider agm veya jel akü alırım zaten. Ata abi de çok sallamış. :triumph: Bir de meşhur elektronik tamircisiymiş.

Neyse, geçmiş olsun diyelim. Maalesef oluyor böyle şeyler. Yeni bir ürünün tamircilerde sürünmesi kadar can sıkıcı bir şey olamaz.

Aynen, akü ister kurşun asit olsun ister LiFePO4 olsun üstünde kaç Ah kapasite olduğu yazar. Bu kapasitenin altında veriyorsa ayıplı maldır. Kurşun asit akülerde 10 veya 20 saatte verdiği Ah değeri yazar. Yani 100Ah 10H diye belirtilmişse 10A akımı 10 saat boyunca verir demektir. Siz 5A çekerseniz kapasite değeri etiket değerinin üzerinde olur. Lidyum akülerde de aynı durum sözkonusu etikette yazan kapasiteyi vermesi lazım. 200Ah akü 120Ah veriyorsa o akü ya 120Ah'liktir yada tam şarj edilmemiştir. BMS'nin izin verdiği kullanım alanına göre etiketlendirilmesi gerekir. Hücrelerin teorik kapasitesine göre değil.

.

Yazıyı genişletin ki işaretlediğim yer ortaya çıksın. Sayın üstat anlaşılması zor olan yazılara alışkınım (Orhan pamuk tarzınız var) yalnız ilk defa anlatım bozukluğu yaptığınızı gördüm. Çok şaşırdım.

Yazıyı genişletin ki işaretlediğim yer ortaya çıksın. Sayın üstat anlaşılması zor olan yazılara alışkınım (Orhan pamuk tarzınız var) yalnız ilk defa anlatım bozukluğu yaptığınızı gördüm. Çok şaşırdım.
Şimdi gördüm. 😕
Satış elemanlarının alıcı şikayetlerini nasıl karşıladığından sahibinin haberi olmayabileceğini kastetmiştim. (Bu da Salman Rushdie tarzı oldu 😄)
Gerçekten zor mu anlaşılıyor ?
Fakat gülen emoji koyduğunuzdan kinayeli diye düşünmemek de elde değil.

Son düzenleme:

Aşağıdaki animasyonu da şimdi gördüm. Tam eşitlenmemiş hücre, akünün beklenen kapasitesini düşürüyor.
Ferhat bey benzer şekilde açıklamıştı.
1681483786184

Hücreler beraberce montajlanırken önce gayet uzun süren ve sonuçta mA değerlerine düşen bir akımla ayni seviyeye getirilmeleri lazım.

Dolum gerilim üzerinden takip edilirken aletin bu mV değerini doğru okuyacak kalitede olması lazım. Çünkü LFP akülerin dolumdaki gerilim değişimi oldukça yatay bir grafik gösteriyor. Belki yanlış okundu ?
%20 ile %70 dolum arasındaki gerilim farkı 0,1V dan bile az gözüküyor.

1681486524789

Yahut aküye yanlışlıkla daha eşitlenmemiş bir hücre dahil edilmiş olabilir.
Çünkü fabrikalar hücreleri ~%50 dolu gönderiyorlarmış.

Çözüm olarak ise tespit edilen sorunlu hücrenin, iyi bir laboratuvar güç kaynağı ile BMS bile çıkarılmadan yerinde doldurulması önerilmekte. Okuduğum böyle bir yazıda; bu hücrenin 3,6 Volta ayarlanmış 5-10 Amper’lik bir laboratuvar güç kaynağı ile akım 100-200 mili Amper’e düşünceye kadar doldurulabileceği söyleniyor. (Sanırım bu metod için hücrenin başka bir şekilde defolu olmaması gerekiyor)

Ne dersiniz Ferhat bey ? 🤔

Son düzenleme:

Farklı bir yerde olduğumdan bir süre foruma giremedim.

Çok doğru saptamalar Hüseyin Bey.

Hücrelerin en kolay eşitlemensi için paralel olarak bağlanıp aynı gerilimde şarj edilmesi yerinde olur. Paralel bağlantıda sarj seviyesi düşük olan hızlı, yüksek olan ise yavaş şarj olarak eşitlenecektir.
Batarya haline getirdikten sonra ise her paralel hücre gurubu ayrı ayrı şarj edilebilir. Yapısal bir problem yoksa, eşitleme yapılmış olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,451
Kayıtlı Üye Sayımız
172,104
Kaydolan Son Üyemiz
onur57

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR