Mercedes / Sprinter Minibüs Den Karavan Yaptırıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GMRS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,162

GMRS

Muhaberesiz Muharebe olmaz.. Mustafa Kemal Atatürk
Yer
İstanbul /
Herkese iyi günler dilerim,

Öncelik ile yılların hayallerini , gerçeğe dönüştürmede ilk adımı attım :smiley:

Kendimi emekli ettim,
İşleri tasfiye ettim,
Bürokrasiyi bitirdim,
Hobilerin üstüne çizgi çektim,
Aptal insanlar ile uğraşmaya son verdim,
Tüm fazlalık olan artık işime yaramayacak olan elektronik malzemeleri sattım,
Kendimize hayatımızda vakit ayırıp , yıllar önce başladığım bir kitabı hayırlısı ile bitirmek için,
Kesemize ve zevkimize göre bir araç olan Mercedes Sprinter ile KARAVAN hayatına başlamaya karar verdik ;)

Bir karavan firmasında , geçen sene Solar panel ve Jel akü taktırmıştım, aynı firmaya aracı bıraktım ve
İki kişilik yataklı bir karavana dönüştürmek için sözleşme hazırladık.:(

Şimdi sorular şöyle :

- Bana ters gelen Mutfak açılır sürgülü kapı önünde doğru tercih mi.( herkes aynı yaptırıyor dışı bilgi )
- Banyo koymayıp , sadece gizli bir tuvalet koymak yeterli olurmu.
- Dışarıda bir duş aparatı ile sıcak havada duş yapmak komik olurmu:smiley:
- Kışın eğer kullanır isek aracın kendi kaloriferi ısıtırmı
- Yazın tavan Sunroof u halandırma olrak yeterlimidir
- Yoksa pencerelerden birini açılır hale getirelim mi
- 2 *12/ 100 A/H jel akü + 2 *150 watt solar panel ve 1000 watt invertör yeterlimdir ( 1- 2 gün için ):smiley:
- Arka bölüm oturma gurubu ve yatak mı , sadece yatak mı avantaj olur:(
- Bir tarafta WC ve banyo , diğer tarafta Buzdolabı ve elbise dolabı iyi bir tercih midir ( firma standart ı ):smiley:
- Araç genişliğinde boyumuz 1.76 iken enine yatmak zor olurmu,:smiley:
- Yatak ( oturma gurubu ve masa ) uzunlamasına konulsa daha iyi olurmu,:smiley:
- Araçta Telsiz olması avantaj mı , Dezavantajmı. ( CB ve PMR )
- Araçta TV olması zorunlumu , Radyo işe yaramaz mı , Güncel konular mı , Göz alışkanlığımı,
- Bu konuların dışında bir konu veya soru var ise bekliyorum

İlginize Teşekkür ederim

A.Tevfik ATABEY

Son düzenleme:

Önce hayırlı olsun ve kolay gelsin.

Aracınızın büyüklüğünü, nasıl bir kaloriferi olduğunu ve nasıl bir buzdolabı istediğinizi yazarsanız cevap vermek için işimiz kolaylaşır.

Mutfağın sürgülü kapının önünde olmasının şimdi aklıma gelen bir kaç faydası: Yemek kokusu ve nem dışarı çıkar. Yemek dışarda yenecekse taşıma işi ve bulaşığı dışarıya taşımak kolaylaşır. Yemek pişirenin dışardakilerle kontağı kolaylaşır, kendisini yalnız hissetmez.

Banyo olmadan gizli tuvalet konusu biraz şahsa özel birazda aracın büyüklüğüne bağlı. Benim aracımda da duş yok.

Yatağı arkaya enine koyarsanız ve pencere hizasında (yüksek) yaparsanız altında bagaj yeriniz bol olur. Ayrıca penecere çıkıntı veya girinti yerlerinide kullanarak, yatağın boyunu 1,82 cm çıkarabilirsiniz.

Yemek/oturma masası sürücü koltuğunun arkasına konur öndeki koltuklar arkaya dönecek şekilde yapılırsa araçta yer kazanırsınız. Bir veya iki kişilik koltuk masanın diğer tarafına konulabilir.

Araçta yanda ve üstte ne kadar açılabilir pencere varsa yazın o kadar çok rahat edersiniz.

Bence telsiz birden fazla karvanla geziliyorsa gerekli olabilir.

Bende televizyonun yerini laptop alalı çok oldu.

Dışardaki duşu kullanırken arka kapıları açıp önüne güzel bir perde takabilirisiniz. Aynı sisitemi sıcak havalarda karavanı havalandırmak içinde kullanmak mümkün.

Son düzenleme:

Merhaba araç telekomdan çıkma 4 çeker mi ?

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayın AKDENİZ 45

"" Aracınızın büyüklüğünü, nasıl bir kaloriferi olduğunu ve nasıl bir buzdolabı istediğinizi yazarsanız cevap vermek için işimiz kolaylaşır. ""
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aracın kaloriferi ön tarafta var , arkada yolcu bölümünde sol tarafta uzunlamasına arka teker davlumbazından
ön çiftli koltuk altından biraz sonra bitecek kadar uzun bir serpantin şeklinde
birde sıcak hava üfleyen motoru var , yani diğer adı ile Carrier gibi çalışıyor.

Araç orijinal 13+1 Mercedes Sprinter minibüs , dün itibarı ile koltukları söküldü herhalde
sözleşmesini bekliyorum , neler var diye ama

Liste şöyle oluyor ( sahibinden.com dan alınma )

PAKET İÇERİĞİ

1 ) Araç açma ( Camlar ve havalandırmalar, 2 adet panaromik sürgülü cam 2 adet 40 x 40 dometic heki )
( Bizim ARAÇ zaten AÇIK )

2 ) 12 - 220 volt elektrik tesisatları

3 ) Sıcak, soğuk su tesisatları, gaz tesisatı

4 ) Isı ve ses izolasyonu ( Climaflex ve taş yünü )

5 ) Araç içi kaplama ve komple mobilya dizaynı

6 ) Duş - WC kabin oluşumu

7 ) 1000 watt tam sinüs inverter

8 ) 20 Amper 3 kademe şarj cihazı

9 ) 100 amper deep cycle jel yaşam aküsü ( Bizim araçta 1 Tane 100 A/ h var )

10 ) 12 - 24 volt Alman malı Waeco C 110 buzdolabı

11 ) 150 watt güneş paneli + dijital şarj regülatörü ( Bizim Araçta zaten mevcut )

12 ) Cam kapaklı İthal smev 9222 Ocak ve evye

13 ) Thedford C 200 Kasetli tuvalet

14 ) Temiz / atık su ve elektrik için seviye göstergeleri

15 ) Tam ortopedik yatak

16 ) Komple Takım döşemeler

17 ) Perdeler, sineklikler, taban halısı

18 ) Döner koltuklar

19 ) Geri görüş kamerası ( Araçta mevcut )

20 ) Park sensörü

21 ) Temiz ve atık su depoları (krom 200 + 150 Lt)

23 ) Yüksek basınçlı hidrofor

24 ) Harici duş, harici 220 volt besleme

25 ) Plan proje çizimi

Fiyata dahildir. Teknik ekipmanlarımızın tamamı Alman malı ithal malzemedir.

Mobilya dizaynın da kullanılan malzeme 1. sınıf 15 mm kontraplak üzeri laminant kaplamadır. Kapaklar ve tezgah yüzeyleri suya ve çizilmeye dayanıklı vakum malzemedir. Kapaklar 12 mm basçek düğmeli ve amortisörlüdür.

Aydınlatma tamamı ile led ekipmanlar ile yapılır. Tüm cihazlar 12 volt ile çalışır.

İsteklerinize göre, teknik ekipman ve tasarımda değişikliğe gidilebilir.

Karavanlarımız 2 yıl teknik ekipman ve imalat garantilidir.

Son düzenleme:

Bende ekler var :

Telsiz antenleri , 4 adet ,
Telsiz 3 adet ,
Malzeme sandığım ,
Jeneratörüm , tüm bunlar için yer yaratacağız
Tek konu Telsiz aküsünü ayırmak istiyorum.
Akü gurublarını Otomatik röle ile ikiye ayıracağım.

Son düzenleme:

Mercedes sprinter alan veya alacak arkadaşların soracakları soru olabilir

1 - Niye minibüs aldınız
2 - Koltuklara yazık değilmi
3 - Bu kadar farka Karavan yapılırdı

Öncelik o zamanlar değişik minibüsleri denedim
Malzemeleri koyabilmek ve kendimizi rahat hissetmek için

0 aldığımız başka bir marka minibüsü içindeki sesler yok olmadığı için 15 gün sonra geri verip sattım bu kadar adi malzeme ile yapılan araçlar piyasada dolaşıyor ve insanlar bunlar ile iş yapıyor

Minibüs olarak yapılacak işlerimizi bitirene kadar minibüs lazımdı

30.000 km deneme için yeterli idi.. zamanı geldi..:smiley:

Son düzenleme:

KARAVAN KAMPİNG leri ve Konaklanacak yerler için

Doğru ve Yeterli bilgi alabileceğimiz kaynak varmı acaba ?

Hatta buralarda konaklayanlar , İyi ve Kötü tarafları tarafsız olarak anlatanlar varmı.

Çünkü bazı forumlarda birileri kırılmasın diyerek YAĞCILIK yapıp yazmayanlar var..

İnsanlar herhalde kendi başlarına gelenleri , kötü davranışları yazmaya korkuyorlar

HOTEL konusunda şikayetler gibi , KONAKLAMA ve PARKİNG konusunda da gerçekler yazılsa ne olur.

Son düzenleme:

Yok , 0 olarak 2013 Ekim 31 de alındı , 33.000 km de , her yıl ortalama 10.000 km yaptık

Yakıt konusunu , performansı , hataları , + ları ve - leri görmek için ve
Karavan yapmak için bekledik ama...

Şu an için MOBİL OFİS oluyor dediler , ve bende Hamle yaptım...
sadece ruhsat 2 yıl sonra KARAVAN a dönecek

400 TL ye malolacak diyor Firma..( bunu sözleşmeye koyacağım ) herhalde proje ücreti.

bende ekler var :

Telsiz antenleri , 4 adet ,
Telsiz 3 adet ,
Malzeme sandığım ,
Jeneratörüm , tüm bunlar için yer yaratacağız
Tek konu Telsiz aküsünü ayırmak istiyorum.
Akü gurublarını Otomatik röle il ikiye ayıracağım.

MOBİL OFİS ile KARAVAN arasındaki tek fark TARTI ya girmek imiş..

Bu konuda başka bilgi varmı..?

Son düzenleme:

Karavan firmaları hep aynı tarzda malzeme üretiyorlar ,
Bir karavan almak için Adapazarı na gittim zamanında
Bana göre yapılanlar Gecekondu idi..
Malzeme kalitesi tek kelime rezalet idi..

Firmanın adını yazmıyorum zaten yolda iki tane vardı , İstanbul da istenilen fiyatın
gerçek olup olmadığını bulmak için kalkıp gittim.

İstanbul daki vatandaş havasından geçilmeyen kendine göre + ları olan ama , aracın ağırlığı 750 kg fazla olan karavanı bana satmak için 40 takla attı.

Karavan sahiplerinin bu tip davranışlarını yıllardır görürüm ama Dernek te yönetimde olan ve üye olan arkadaşlar bile bana aynı şekilde ahı gitmiş Vahı kalmış SILVERADO yu satmaya çalıştılar bir zaman

Onun için önce incelemek sonra görmek için dolaştım , araştırdım ve şimdi denemeye başlıyorum.

Son düzenleme:

Merhabalar. Şu mobil ofis olayını biraz daha açabilir misiniz. Olabilecek birşey ise bundan sonra karavan yaptıracak yada 5 yaşından küçük araçları karavan yapacak arkadaşlar için faydalı olabilir.

Engin Çamcı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri