Motokaravanda Dört Mevsim Lastikleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 73
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,797

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Karavanımda hep kıṣ ve yaz lastikleri kullandım. Son yıllarda karavanı kıṣ aylarında az kullanmam ve biraz da her yıl iki defa lastik değiṣtirmekten kurtulmak için dört mevsim lastiğine karar verdim.

Bu konuda deneyim ve düṣüncelerimizi burada paylaṣabiliriz.

Etiketler
Karavanımda hep kıṣ ve yaz lastikleri kullandım. Son yıllarda karavanı kıṣ aylarında az kullanmam ve biraz da her yıl iki defa lastik değiṣtirmekten kurtulmak için dört mevsim lastiğine karar verdim.

Bu konuda deneyim ve düṣüncelerimizi burada paylaṣabiliriz.
Ankara'da iklim nedeniyle Kış lastiği iyi oluyor. Ben mevsime göre değiştirerek kullanıyorum.

Binek aracımda son 10 yıldır 4 mevsim lastik kullanıyorum ve çok memnunum.Bana göre kış şartlarında kışlık lastiklere yakın bir performansı var.Ayrıca kış haricinde de yol tutuşundan memnunum.Asfalt üstü birikmiş su geçişlerinde daha kararlı lastikler.Eşimle keşif gezilerini sevdiğimizden orman içi toprak ve kaygan zeminli (kumlu,çakıllı vs) yollarda da mevsimlik lastiğe göre çok daha başarılı olduğunu gördüm.(Bu arada 2 çeker araçtan bahsediyorum.)

Zayıf yönü ise ömrünün daha kısa ve gürültülü olması.

4 mevsim lastikler bana hep deve kuşunu hatırlatır.
Ne "deve" ye benzer ne de "kuş"a.
Yaz lastiklerine göre daha fazla yakıt tüketimi,kış lastiklerine göre daha kötü buz -kar performansı sergiler.
Avrupa gibi Türkiye geneline göre daha soğuk olan bölgelerinde ;kışın soğuk ve bol karlı yollarda sıkıntısını yaşarsınız.
4 mevsimlik lastik maliyetiniz hem alırken hemde kulllanım ömrü kısa olmasından dolayı size pahalıya mal olacaktır.

4 mevsim lastikler bana hep deve kuşunu hatırlatır.
Ne "deve" ye benzer ne de "kuş"a.
Yaz lastiklerine göre daha fazla yakıt tüketimi,kış lastiklerine göre daha kötü buz -kar performansı sergiler.
Avrupa gibi Türkiye geneline göre daha soğuk olan bölgelerinde ;kışın soğuk ve bol karlı yollarda sıkıntısını yaşarsınız.
4 mevsimlik lastik maliyetiniz hem alırken hemde kulllanım ömrü kısa olmasından dolayı size pahalıya mal olacaktır.

Kıṣ lastiklerini bu kıṣ yaz lastiklerini de önümüzdeki yıl yenilemem lazım. Yaz ve kıṣ lastiklerinin profilleri iyi olsa da yaṣları doluyor. Son kıṣ lastiklerimi değiṣtirmeden önce profilleri iyi olduğu için yazın da kullandığımı hatırlıyorum. Yaṣadığım çevrede yollarda kar temizliği ve tuzlama yapılıyor. Kıṣ aylarında çevrede alıṣveriṣ dıṣında karavanı fazla kullanmıyorum.

Bütün bu saydığım nedenlerden dolayı 4 mevsim lastiklerinin ömürleri kısa da olsa, benim ṣartlarımda kabul edilebilir galiba.:smiley:
Bir de yılda iki defa lastik değiṣtirmek sorunu olmayacak.

Ankara gibi kar yağınca kaldırımda 2 ay kar kalabilen iklimlerde kış lastiği kesinlikle takılmalı. Ama bizim Bursa gibi ılıman iklimlerde bazı seneler hiç doğru düzgün kar yağmadığı oluyor. Çok yağsa bile bir güneş açıyor, 2-3 güne tüm karlar eriyor.

Ayrıca kış lastiklerinin 7C'nin altında kullanılması öneriliyor. Gündüzleri Bursa'da 7C'nin altını bir iki hafta görmüşüzdür geçen senelerde. Özellikle şehir içinde kullanılıyorsa ve gündüz sıcaklıklar 7C'nin altına inmiyorsa kış lastiğine gerek görmüyorum. O yüzden ben de kış lastiği takmıyorum artık. Onun yerine koca kış en fazla birkaç gün yerde duracak kar için kar çorabı ve kar zinciri bulunduruyorum. Geçen kış kar çorabını düz asfalt yola yeni yağmış 5 cm karda ve ertesi günlerde biraz eriyip sertleşmiş karda test ettim, iyiydi ama yokuş yukarı ve derin karda deneyemedim. Biraz kar yağınca Hilux'deki M+S 4 mevsim lastikler düz yolda bile su koyverdi. O yüzden yerde kar ve buz varken, 4 mevsim lastiği yaz lastiği olarak değerlendirmek gerekiyor.

Zaten üreticilerin 4 mevsim lastikleri, bizimki gibi ılıman iklimlerde sürenlerin yasal zorunluluktan dolayı lastik değiştirme derdinden kurtarmak için yaptıkları söyleniyor.

Lastikleri değiştirmeyi ben de hiç sevmiyorum. Birincisi sıra beklemek gerekiyor. İkincisi lastiği janttan levye ile ayırıyorlar ya, içim gidiyor. Bazen lastiğe veya janta zarar geldiği oluyor.

Farklı iki araçtaki yaz lastiklerimin dişleri çok aşınmadığı halde virajlarda, özellikle hafif ıslak virajlarda yol tutuşu ciddi olarak düştüğü için değiştirmek zorunda kalmıştım. Demem o ki; lastiğin aşınması lastiği değiştirmek için tek kriter değil. Zaten kauçuğun belli bir ömrü var, zamanla yol tutuş becerilerini iyice kaybediyor.

İkincisi lastiği janttan levye ile ayırıyorlar ya, içim gidiyor. Bazen lastiğe veya janta zarar geldiği oluyor.
Sizin aracınki kolay bulunuyor mu bilmiyorum ama Transporter orjinal jant bulmak kolay. ( VIP araç yapanlar jantları da değiştiriyor) Ben jantları ile birlikte saklıyorum lastikleri. Kamyonet olduğu için de kış lastiği mecbur zaten . Ben açıkcası profil iyi ise lastiğin yaşına bakmıyorum. Kesin emniyet payı vardır diyorum.

Ben yaz kış lastiği mecburiyeti çıktığından beri hep dört mevsim lastığı kullanıyorum. Benim aracımda hız sınırı 80 km olduğu için zaten sizlere göre yavaş araba kullandığım için Lastiklerin herhangi bir olumsuzluğunu da yaşamıyorum.

Galiba lastik ve teker değiṣtirmek farklı ṣeyler. :sweatsmile:

Ben yılda iki defa teker değiṣtirmeyi kastettim ve kendim yapyorum.

Çevremde lastik değiṣtirme balans ayarı ile beraber, 4 teker için 40-60 € civarında olsa gerek. Sadece teker değiṣtirmek yarı fiyatına yakın.

Ben senede iki defa olmak üzere toplamda en azından 500lirayı yazlık kışlık değişimi ve Lastik oteli hizmetine harcıyorum. Her seferinde lastikler janttan ayrılıyor, yenileri takılıp balansları yapılıp teslim ediliyor. Benim bu konuda yaşadığım zorluk bunun ücretinden çok lastikçide beklenen zaman. Ama lastik konusu hayati bir konu benim için. Çünkü kışları her gün okula gidiyorum ve yolum çok karlı olabiliyor. Ankara'da hiç kar yokken bile köy yollarına gece serpiştirmiş olabiliyor.

Son düzenleme:

konuya soyle bakalım bır Mıchelın 4 mevsım lastıği bır kış lastıgı kadar verımlı olmazsada dogrudur yaz lastıklerınden de cok ıyı verımlıdır sızın aracınız tıcarı olmadıgı ıcın bence yaz kıs kullanılır zaten her arabada kıs lastıgı olsa bıle zıncır bulundurmak lagazım 4 mevsım lastıgın bana gore en kotu yanı 6 ay yakıt %3 veya 5 fazla yakacakken 12 ay bu oranda fazla yakacak

konuya soyle bakalım bır Mıchelın 4 mevsım lastıği bır kış lastıgı kadar verımlı olmazsada dogrudur yaz lastıklerınden de cok ıyı verımlıdır sızın aracınız tıcarı olmadıgı ıcın bence yaz kıs kullanılır zaten her arabada kıs lastıgı olsa bıle zıncır bulundurmak lagazım 4 mevsım lastıgın bana gore en kotu yanı 6 ay yakıt %3 veya 5 fazla yakacakken 12 ay bu oranda fazla yakacak
Hangi mevsim lastiği hangisine göre daha fazla yakıt tüketimine sebeb oluyormuş? ve teknik soru:neden daha fazla yakıt tüketimi oluyormuş?

Sizin aracınki kolay bulunuyor mu bilmiyorum ama Transporter orjinal jant bulmak kolay. ( VIP araç yapanlar jantları da değiştiriyor) Ben jantları ile birlikte saklıyorum lastikleri. Kamyonet olduğu için de kış lastiği mecbur zaten . Ben açıkcası profil iyi ise lastiğin yaşına bakmıyorum. Kesin emniyet payı vardır diyorum.

Benim aracın jantları 18" alüminyum ve ne yazık ki kolay bulunmuyor sizinkiler gibi. 18" olduğu için de jantı da, lastiği de, zinciri de hem pahalı hem de seçenekler çok az. Mümkünse jantlarıyla birlikte değiştirmek en güzeli tabii ki.

Benim araç da ticari kamyonet olduğu için kış lastiği zorunlu diye biliyordum. Ama Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğin 7. maddesini okuyunca, aracın üzerinde gelen M+S yazılı 4 mevsim lastiğin denetimlerde sorun olmayacağına kanaat getirdim.

1660603737055

Ben açıkcası profil iyi ise lastiğin yaşına bakmıyorum. Kesin emniyet payı vardır diyorum.

Yanlış düşünüyorsunuz. Emniyet payı yok. Üzerinden zaman geçtikçe lastik sertleşiyor ve özelliğini yitiriyor. Bu, özellikle kış lastikleri için daha da önemli. Geçen sene kış lastiklerim 6. senesine girdiği için yazın da kullandım. Yaz sonunda yeni kış lastikleri almaya gittiğimde, eski lastiklerin yaz lastiği olarak bile doğru dürüst aşınmadığını gördüm. Oysa normal koşullarda çoktan asfalta yapışıp erimiş olmaları gerekiyordu.

Lastikçim, çok sevdiğim ve bu konuda oldukça bilgili bir ağabeyimizdir. Çok sayıda eğitime katılmış ve testleri gözlemci olarak izlemiştir. İşin ucunda can olduğu için 4 mevsim lastikleri hiç tavsiye etmiyor.

.
Kış lastiği kılavuzu - Kış lastiği efsaneleri hakkında gerçekler
"Kış lastikleri fazla yakıt tüketir - doğru mu yanlış mı?"

Kış lastiklerinin daha yüksek yuvarlanma direnci nedeniyle ekstra yakıt tüketimine neden olduğu iddia edilmektedir. Peki bu tez doğru mu?

Geçmişte, kaba sırtlı kış lastikleri çok daha kötü bir yuvarlanma direncine sahipti ve aynı boyuttaki yaz lastiklerine göre önemli ölçüde daha fazla yakıt tüketiyordu. Ancak günümüzün teknolojik olarak gelişmiş kış lastikleri yuvarlanma direnci açısından neredeyse hiç farklılık göstermemektedir. Yaz ve kış lastiklerinin yapısındaki farklılıklar günümüzde küçüktür. Kış lastikleri yaz lastiklerine benzer bir sırt tasarımına sahiptir, ancak kılcal kanalları ve farklı bir kauçuk bileşeni vardır. Bu, aynı sıcak ve soğuk koşullarda yaz ve kış lastikleri arasında yakıt tüketiminde varsa bile çok az fark olduğu anlamına gelir.
( Düşüncem: Bu durumda her mevsim lastikleri için fark, daha da az olmalı !
İki lastik arasındaki yakıt tüketim farkı ancak; tıpa tıp ayni model, güç ve ağirlıktaki iki aracın bu farklı lastiklerle yaptıkları arka arkaya sürümde, bir depoyu boşaltma değerleriyle tespit ediilebilirdi
)

Kışın artan yakıt tüketimi fark edilirse, bunun genellikle tamamen farklı nedenleri vardır. Örneğin, ısıtma, ön cam ısıtması, koltuk ısıtması gibi "tüketiciler" soğuk mevsimde daha fazla kullanılır. Ayrıca motor kış aylarında daha "soğuk" çalışır ve katalitik konvertör aşaması önemli ölçüde daha uzundur. Tam da soğuk çalışma aşamasında bir motor pahalı yakıttan çok daha fazlasını tüketir. İhmal edilmemesi gereken bir diğer faktör de karanlık kış aylarında ışıkların daha sık açıldığı ve bu nedenle alternatörün daha da fazla çalışması gerektiğidir. Ve son olarak, yakıt tüketimi - ister kış ister yaz lastikleriyle olsun - kişinin kendi gaz ayağıyla da ilgilidir. Yani kış aylarında gaza yaz aylarına göre daha fazla basarsanız, daha fazla yakıt tüketirsiniz..

Alıntı:
Bu sayfada başka detaylı bilgiler de var.

Sezon başında yeni silecek almak için uğradığım Almanya’da neredeyse her ilçede bulunan ATU zincirindeki görevliye benim ~5 yaşındaki lastikleri kontrol ettirdim.
Ruhsatım Nisan-Ekim arası geçerli olduğundan sadece normal lastik kullanıyorum. Park ederken aracın sağ tarafı hep güneye baktığından UV ışıklarının sertleşmeyi arttırıp arttırmadığını da bilmek istemiştim.

Usta profili ölçtükten sonra yeni lastiklerde malzeme kalitesinin zamanımızda çok farklı olduğundan, artık değişim kararında profilin öne çıktığını ve esas etken durumunda olduğunu söyledi.

7 sene evvel, Türkiye’de üretilen lastiklerin kalitesi üzerine bir başlık açmıştım.

Son düzenleme:

Usta profili ölçtükten sonra yeni lastiklerde malzeme kalitesinin zamanımızda çok farklı olduğundan, artık değişim kararında profilin öne çıktığını ve esas etken durumunda olduğunu söyledi.

Sizin ustayı benim lastikçi ağabeyle karşı karşıya getirip bu konudaki bilgilerini/fikirlerini çarpıştırmalarını isterdim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri