Motorkaravan Olarak Ford Transit Hakkında Herşey...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan toraman25 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 115
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 103,968
Ynt: Motorkaravan Olarak Ford Transit Hakkında Herşey...

atiladi' Alıntı:
Ford transit'ten Alkovenli ve Semi integral karavan yapılabilir, ama Camper yapmak için aynı fikirde deyilim, kabin boyu iyi bir dekorasyon için uygun deyil, araç enide enine yatabilmek için uygun deyil, kısaca hiç bir ölçüsü camper yapmaya bence uygun deyil....

Atilla Beyin söylediklerinin bence en belirgin kanıtı, Ford Transit kamperlerin pek görülmemesidir. İngilizlerde gördüklerimiz de "Murvi Morello" tarzı profesyonel ve amatör çalışmalardır.

12 m3 PSA Grubu araçlarla kıyaslarsak, eninde 4,6 cm bir eksiklik var, önemli olmalı söylediğinize göre. Bir de, özellikle bu 2001 öncesi transitlerde, araçta yukarıya doğru daralma çok belirgin gibi, bu da dikate alınmalı. Özellikle duş yapımında sorun yaratabilir. Araç iç uzunluğu ki 310 cm.nin üzerinde, Adria'nın örneği için yeterli bence. http://www.adria-mobil.com/default.cfm?j=De&t=De&d=De&Kat=080202&skupina=Twin%20Active#anchor 2007 sonrası 11.5 m3 PSA Grubu araçlarına (yük bölümü uzunlukları, 312 cm) uygulamışlar.

[attachment=1]

[attachment=2]

Türkiye koşullarına en uygun bu araçların bir diğer eksisi de ederleridir. Ticari yaşamda tutulmaları, benzer araçlara göre ederlerinin yüksek olmasına neden olmaktadır. Konfor yönünden de geride kalıyorlar.

Bu durumda, yukarıda sözü edilen sakıncaları (en ve yukarıya doğru belirgin daralma) bir ölçüde gideren kısa boylu iki kişi için düşünülebilir. Böyle yapılmış bir kamper, satılmaya kalkıldığında ise sorun yaratabilir gibi!... :D

Cavid Sezen

Big TWIN Active 711

Big TWIN Active 711 night

Etiketler

Cavid abi , zaten ölçüleri görünce, ıslak çizim aramayada pek gerek yok zaten..

Yüksek fiyatı ve sert sürüş özelliği aracın eksi yönleri. Buna rağmen kamper olarak tercih edilecekse ekstra başka konforlar sunması gerekiyor ki, bu konuda boyutları itibarıyla daha da geriye düştüğünü görüyoruz. Yaygın servis ve bol yedek parça bana göre en önemli avantajı. Ama PSA grubu ile bu konuda aralarında büyük farklar olduğunu da söyleyemeyiz. Kemikli ve sağlam yapısı da belki PSA grubunun önüne geçer ama sırf bu nedenle tercih edilecekse boyutları ve fiyatını da hesaba kattığımızda Iveco daha avantajlı görünüyor.

Yayla yollarında arkadan itişin avantajlı olduğu söyleniyor. Bu durum 14 kişilik minibüsler için avantaj olabilir ama kamper için o kadar da gözünüzde büyütmeyin derim. Önden çekişli ve arkası hafif bir camper bu yollarda ağır bir arkadan itişliden çok daha beceriklidir. Olumsuz tecrübelerin arkası ağır önden çekişlilerde yaşandığını düşünüyorum.

Ayrıca karlı-buzlu yollarda çekiş, direksiyon ve öncelikli fren kontrolünün zincir takılan tekerlekte toplanması çok önemli bir avantajdır.

kendi düşünceme göre 7000-15000tl'ye 1997-2004 model arası taksi gibi rahat kullanabileceğiniz, içi rahat jumper,ducato,boxer varken ben transit tercih etmezdim

Bence burda ulkeler ve satis stratejileri giriyor isin icine. Yukarda yazdigim yazida Inigltere`de cok sayida gordugumu soylemistim. Bunun en buyuk sebebi bence yine ford transit in yedek parcasinin burda bile ucuz olmasi ve tamirinin kolay olmasi. PSA gurubu araclar Turkiye`de elbette soylenenlere bakilinca daha avantajlidir. Cunku artik onlarinda yaygin servis agi ve ucuz yedek parcasi vardir. Zaten son yillarda her turlu kargo ve tasimacilik firmalari ile ozel isletmelerin PSA grubu araclara yonelmeleri bunlarin yedek parcasinda ucuzlama getirdi. Ben Turkiye`de yollarda cok goruyorum PSA grubu. Ama dedigim gibi ulkeler ve markalarin bu ulkelerdeki satis stratejileri cok onemli. Ingilterede neredeyse PSA grubu arac hic gormedim diyebilirim. Yaniliyormuyum diyerek biraz once bir ikinci el arac alim satim sitesine girdim. 24 tane PSA gurbu satista buna karsilik 2139 tane ford transit var. Aradaki fark cok acik ve net. Bu durum Ingiltere ve Avrupa ulkelerinde neden ford transitten yapilmis kamperleri cok gordugumude acikliyor aslinda. PSA grubu araclar anladigim kadariyla avrupa pazarinda pekde alici bulmuyor. En azindan opel ve ford ile belkide bu ulkelerde bas edemeyeceklerinden girmiyor olabilirler. Hatta bir sitede cok temiz 2000 model bir ducato gordum fiyati 1500 pound yani yaklasik 3500TL. Daha dusuk modeldeki renault kango tarzi hafif ticaari araclarin fiyatlari bile bundan yuksek cogu zaman. Neyse toparlamak gerekirse PSA grubu araclari uretetn firmalar kendilerine buraya pazar olarak gormediklerinden fordlarin kamper ve karavan yapiminda kullanilma orani cok yuksek olabilir. Ama Turkiye`de pazarin belli bir kismini elde etmis olan ve bir cok avantaji olan PSA grubu araclarin kullanilmasida ayni firmalarin Turkiye`yi pazar olarak gormelerinin bir sonucudur. PSA gurubu araclar Turkiye kosullarinda avantajlari goz onune alinarak kullanilabilir ve kullanilmaktadir. Ben sadece burada gorduklerimi yazmak istedim. Birde burdaki alkovenli ve semi karavan ureticilerinin bir kismi 2010 model yeni kasa Citroen kullaniyorlar. Belkide PSA grubu firmalar burada pazara yeni yeni giriyorlar.

Ticari amacla degisik marka ve modellerdeki neredeyse tum panel vanlari kullanmak firsatim oldu ancak hem kullanim keyfi hemde sorun cikarmamasi acisindan ford bir baskadir. Tabi vw transportein surus keyfi ve konforunu es gecmeyecegim ama sorun cikarmasi ve parcalarinin pahali olmasi o konforu maalesef goz ardi ettiriyor cogu zaman.

alpino' Alıntı:
Ticari amacla degisik marka ve modellerdeki neredeyse tum panel vanlari kullanmak firsatim oldu ancak hem kullanim keyfi hemde sorun cikarmamasi acisindan ford bir baskadir. Tabi vw transportein surus keyfi ve konforunu es gecmeyecegim ama sorun cikarmasi ve parcalarinin pahali olmasi o konforu maalesef goz ardi ettiriyor cogu zaman.

Sayın "alpino",
Bu denli çok çeşitli araç kullanan kişiler az sayıda olmalı, en azından bu forum için. Bu deneyimlerinizi biraz daha açabilir misiniz?

Cavid Sezen

Ford Transitlerde yükleme bölümü eni:
300 SF'den 460 ED'ye değin 1762 mm.dir.
Az önce baktım yanlış mı anımsıyorum diye, öyle.. Yani en küçük hacimliden en büyüğüne. Üstelik en azından bir on yıldır araçlarının iç eni, hep 176,2 cm. Renault Master ve Opel Movano'da da durum pek parlak değil: 176,4 cm. VW Transporter ise: 169,2 cm.

Cavid Sezen

bu ölçüleri kendim bizzat ölçtüm, tabandan bir santimlik hatalı nasıl ölçü almışım hayret ???
bu 176,2cm.lik ölçüyü ford nereden alıyor acaba

Levent Bey, geçen gün Transit 190 vanın içini ben de ölçüyordum, birşey dikkatimi çekti; taban, tabandan yaklaşık 70-80 cm yukarıya göre (pencere alt kenarı) 4 cm. daha dar. Benim ölçtüklerimin ilki bir 190 minibüs ve sonra da 190 yüksek tavan panelvandı:
Taban eni:................................................ 172 cm
Pencere altı:............................................. 176 cm
Yüksek tavan için polyesterin başladığı yer ise: 150 cm.
Yukarıdaki rakamlarda oynama olsa bile çok az olur. Yalnızdım ve ölçme koşulları, çok milimetrik ölçümler için ugun değildi. Yalnız tabandan yukarıya doğru hafif bir genişleme ve sonrasında da bayağı bir daralma var ve bu çok net. Aşağıdaki fotoğraf da sözümü doğruluyor:

[attachment=1]

Cavid Sezen

Bf K1QSU0OGI7PWWZOA 32234627MART022

Olcumler arasindaki fark arac firmalarinin en genis ve en uzun kisimlarinin olculerini vermelerine bagli oluyor. Siz gidipte yerden olctugunuz zaman daha dar geliyor. Cunku cahid bey in dedigi gibi fort transitte cam altindaki bolge tabandan daha genis ve ford burdaki olculeri yayinliyor. Zaten yayinlarken de en genis ic uzunluk diye yazilyor bir cok yerde.

Değerli arkadaşlar, bu son model 200PS transiti kullanıyorum.Felaket güçlü seri bir araç,inanın zapt olmuyor.Rampalarda binekler bile yetişemiyor.Crafter, sprinter hepsi nal topluyor,ne gerek var diyorum bukadar güçlü motora,yük nakli için tamam,atarsın iki ton yük banamısın demez.Yakıtına gelince şehir içi kullanıyorum 50krş.yakıyor, şehirdışı 40 krş.
Arkadaşlar aile kişi sayısı ve kullanım amacınıza ve maddi imkanlara göre karavan değişiyor. Benim çocuklarım küçük iken çekme karavan kullandım.Yazlık ev gibi kullandık,benden sonraki dönem kardeşim ondan sonra bir arkadaş,yaz bitiminde ebeveynlerim kullandı.Sezon sonunda getirdim evin önüne,güzel günlerimiz geçti. Sonraki yıllarda motokaravan ile uzun geziler yaptık,yurtdışına çıktık. Son yıllarda çocuklar büyüdü bizle tatil yapmamaya başladı. Yazlık eve döndüm ama karavandan kopamadık,tekrar küçük motokaravana dönmeyi düşünüyorum.Şimdiki küçük hem binek olarak, hemde tatil ve haftasonu kısa geziler için kullanabileceğim bir araç olsun diyerek bu kısa şaseyi sectim.[attachment=3] Amacım az ağırlık az yakıt fazla km.Mardin i ,Nemrut u,keşke imkanım olsa gidebilsem Tibet i düşünüyorum.İdeal bir araç.On yaş üzeri olanları çok uygun fiyatlara alabilirsiniz. Yedek parça,bakım,bol ve ucuz.Gümrüklerde 10-20 yaş arası olanları,6-12 bin TL.arası alınabiliyor.http://www.tasis.gov.tr/yeni/neotas/aracs.asp Bu gözüken araçların üzerine tıkladığınızda resimlerini görebilirsiniz.Fiyatlara aldanmayın,araçlların çıkış maliyetleri dışarıdaki gerçek fiyatı bulur, hatta üzerine çıkar.
İşte bu araç diesel 1991 model yılı,[attachment=2] benim aracın yanında satıldı yaklaşık 7000.-TL. ye çıktı gümrükden,tabi daha masrafı var ama 10 u geçmez,çekidemirli.Benimkini alamasaydım niyetim bunu almakdı.
Haydi gelin keselim tavanı,adamlar kutu profilden tavana şase yapmışlar[attachment=1].Alalım benim aracın tavan şablonunu,yapalım fiberden oturtalım tavana.Alalım onayını projeci ağabeylerimiz var işletelim ruhsata tavanı.Kendi imalatımız olsun.
Ne dedi değerli arkadaşım benim ankastre ocağıma, ESER dedi.Kendimi sanatcı gibi hissettim ve sanatcılığın nekadar değerli olduğunu anladım. Ben tekli ankastraya baktıkca büyük zevk alıyorum,benim imalatım montajım,bana büyük zevk veriyor.
Uğraşmayı seviyorsanız,düşük maliyetler ile kendi montajınızı yapabilir bu zevki tadabilirsiniz.
Bol karavan muhabbetli,sağlıklı günler dilerim.Sami Göktürk . Ankara .05324725803

St yatak 003

Transit

Motokaravan 4

http://www.jollyinteresting.co.uk/camper/index.html
Bu adreste, Ford Transit LWB 190 Yüksek tavan panelvanın iç ölçülerini göstereren bir bilgi var, paylaşmak istedim.

Cavid Sezen

[attachment=1]

Survey

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,455
Kayıtlı Üye Sayımız
172,108
Kaydolan Son Üyemiz
desiredesire

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR