Mühendis Ve Mimar Çiftin Hayalindeki Camper Hakkında Görüşleriniz Lütfen...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan boris none Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 142
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,468

Karavanda köpek için özel bir kapı yaptırmak mantıklı mı?

• Kullanılan toplam oy
    21
Buna benzer bir aracı bir hafta kiralayıp tatil yapın
Sonra karar verin
Bütün düşünceleriniz 180 derece değişebilir
Bende bir ara sizin gibi düşünmüştüm
Kiralama deneyiminden sonra bütün düşüncelerim değişti
Çekme karavana yöneldim
Testi kırılmadan fikrimi belirteyim istedim

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler

@Akdeniz45 , @EvliyaCelebi2 , @ince999 , @TA2RX , @mustafaatk

Ben baştan hata yapmışım.. :D

Beğendiğim araçların fotoğrafı yerine, keşke baştan linki paylaşsaymışım.

Dediğim gibi bu camper tipi amerikada yaygıncana.. yani tasarımın mucidi ben değilim tabi ki :smiley: ancak avrupada nedense kolay bulunmuyor(ya da ben bulamıyorum).. sanırım avrupalılar daha bi aile tipi seyahat seviyorlar..

Sadece bu sitede yüzlerce örneği var. Aramayı çok detaylandıramadığım için, bazıları alakasız olabilir araçların.. ama çoğunluğu çok benzer..

Arama kriterlerim,
Boy : 5.60-6.70 arası seçilebiliyor.
Yatak adedi: 2
Class: B

Class B RVs For Sale - RvTrader.com

Bunlara benzer, ikinci el, 1-2 yaşında bir araç arıyoruz kısacası.. azmettik bulucaz :smiley:

Almanya’yı örnek verirsem, bu tip araçlardan (panelvan/Kastenwagen) karavan bol ama iç donanımları uymuyor. Almanya’da bu araçlarda artık arkada yatak olabilecek oturma grubu olan yeni araç (1-2 yaşında) bulmak kolay değil. Mobil.de internet sitesinde şu anda böyle bir araç bulamadım. Aşağıdaki linkte, panelvan, model 2016/2017 ve oturma/yatak grubu seçenekleriyle aradım ve netice sıfır.
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/...rationDate=2016&minPowerAsArray=PS&scopeId=MH

Geçen yıl Münih’te fuarda karavan bölümünü gezerken, arkada oturma grubu olan çok az araç vardı. Artık müşterisi azalan bir aracı satarken değer kaybının büyük olacağını söylemeye gerek yok.

Son düzenleme:

Ben de 1 tanecik bulabildim zaten.. :( daha önce paylaşmıştım linkini.. teşekkür ederim ilginize.

Bakmaya devam edicem 7-8 ay daha..

Almanya’yı örnek verirsem, bu tip araçlardan (panelvan/Kastenwagen) karavan bol ama iç donanımları uymuyor. Almanya’da bu araçlarda artık arkada yatak olabilecek oturma grubu olan yeni araç (1-2 yaşında) bulmak kolay değil. Mobil.de internet sitesinde şu anda böyle bir araç bulamadım. Aşağıdaki linkte, panelvan, model 2016/2017 ve oturma/yatak grubu seçenekleriyle aradım ve netice sıfır.
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/...rationDate=2016&minPowerAsArray=PS&scopeId=MH

Geçen yıl Münih’te fuarda karavan bölümünü gezerken, arkada oturma grubu olan çok az araç vardı. Artık müşterisi azalan bir aracı satarken değer kaybının büyük olacağını söylemeye gerek yok.

Ben de 1 tanecik bulabildim zaten.. :( daha önce paylaşmıştım linkini.. teşekkür ederim ilginize.

Bakmaya devam edicecez 7-8 ay daha..

merhaba sayın üstadlar
@EvliyaCelebi2
@Akdeniz45

sanki bi tane daha buldumm :D

hele ki şu TV nin arkasında banyo varsa, tam hayalimdeki tasarım.. üretici hakkında bilginiz var mıdır acaba ?

bikaç soruma yanıt verebilir misiniz bitte.. :smiley: ne karavandan biliyorum ne almanca :(

1- hem yolda sorun az olması için hem de kinci elde çok zarar etmemek için tanıdık bir marka mıdır?
2- fiyat çok mu yüksek acaba?
3- güneş enerji sisteminde toplam panel:80 + 105 lik yaşam aküsü anladım.. doğru mu anladım ?
4- banyosu var mı ? :smiley:
5- bu ne demek acaba ?
Werksneupreis mit Zusatzausstattung und Überführung vom Hersteller :
80785,00 € inkl. 19% MwSt

ilave ekipmanlarla (hemen üstünde yazılı olanlar (otoamtik vites, 150hp motor, halı vs..)) ile birlikte 80.875 euro mu oluyormuş acaba ?

6- bi de en altta, 150 ay vadeli kredi mi oluyormuş maksimum ?

biliyorum bu tasarımı hiç beğenmiyorsunuz, ama dediğim gibi, yalnız gezginler arttıkça artacaktır bu araçlar :smiley:.. cevaplar için şimdiden teşekkür ederim..

Aynı araçtan bir tane de ben buldum! Bu ilanda aracın iç donanımı ile ilgili daha fazla resim var.

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/...searchId=42d480e4-5a15-e456-ed0d-32f4eccf2826

Sorular:

1- hem yolda sorun az olması için hem de kinci elde çok zarar etmemek için tanıdık bir marka mıdır?

Peugeot hiç kullanmadım. Araç hakkında bir şey söyleyemem. Ikinci elde değer kaybı konusunda iki ilandaki araçları karşılaştırabiliriz. Aracın birisi büyük indirimli yeni durumda bir araç. Fiyatı 64.990€ (% 19 ATV dahil). Ikinci araç model Ağustos 2016 ve 4.500 km yol gitmiş, fiyatı 46.900€ (% 19 ATV dahil).

2- fiyat çok mu yüksek acaba? Bilmiyorum.

3- güneş enerji sisteminde toplam panel:80 + 105 lik yaşam aküsü anladım.. doğru mu anladım ? Evet doğru.

4- banyosu var mı ? Duşu ve kasetli tuvaleti var.

5. bu ne demek acaba?Werksneupreis mit Zusatzausstattung und Überführung vom Hersteller : 80785,00 € inkl. 19% MwSt

ilave ekipmanlarla (hemen üstünde yazılı olanlar (otoamtik vites, 150hp motor, halı vs..)) ile birlikte 80.875 euro mu oluyormuş acaba ?

Cevap: Ek ekipmanlarıyla beraber, nakliye dahil fabrika fiyatı 80785,€ (% 19 ATV dahil). Araç gelen müşterilere tanıtım amaçlı gösterildiği ve müşteriler tarafından deneme amaçlı kullanıldığı için (Vorführfahrzeug) fiyatta indirim yapılarak şu fiyata satılıyor: 64.990 €.

BU karavanları yapan firma „Auto-Sleepers“ bir ingiliz firması. Araç Puegeot, karavan „Warwick Duo“ serisi veya modeli.

Ingilizce satış ilanları (Ingiltere-Direksiyon sağda):

Warwick duo for sale - Caravans & Camper Vans
Ingilizce veideolar: autosleeper warwick duo youtube - Google'da Ara
6. bi de en altta, 150 ay vadeli kredi mi oluyormuş maksimum ? Aracın alımı için maksimum 150 aylık taksitli kredi verebiliyorlar.

Kolay gelsin…

Son düzenleme:

Konuyu okudum arada yazdıysanız gözümden kaçtı sanırım bir iki ufak sorum var.

Öncelikle Türkiye de mi ikamet ediyorsunuz yoksa yurtdışında mı ?

7-8 aylık bir süreniz varsa karavanı boş araç alıp imal ettirme yoluna gitmeyi neden tercih etmiyorsunuz ?

Türkiye de ikamet ediyorsanız 60.000 Euro ciddi bir bütçe bu rakamlara güzel bir araç alıp istediğiniz özelliklerde hatta fazlasını bile çok rahat yaptırabilir üzerine elinizde para dahi kalır. 60 bin Euro bugün ki kurla 300 bin tl ye yakın bir rakam yapıyor çünkü.

Aynı araçtan bir tane de ben buldum! Bu ilanda aracın iç donanımı ile ilgili daha fazla resim var.

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/...searchId=42d480e4-5a15-e456-ed0d-32f4eccf2826

Sorular:

Peugeot hiç kullanmadım. Araç hakkında bir şey söyleyemem. Ikinci elde değer kaybı konusunda iki ilandaki araçları karşılaştırabiliriz. Aracın birisi büyük indirimli yeni durumda bir araç. Fiyatı 64.990€ (% 19 ATV dahil). Ikinci araç model Ağustos 2016 ve 4.500 km yol gitmiş, fiyatı 46.900€ (% 19 ATV dahil).

3- güneş enerji sisteminde toplam panel:80 + 105 lik yaşam aküsü anladım.. doğru mu anladım ? Evet doğru.

5. bu ne demek acaba?Werksneupreis mit Zusatzausstattung und Überführung vom Hersteller : 80785,00 € inkl. 19% MwSt

Cevap: Ek ekipmanlarıyla beraber, nakliye dahil fabrika fiyatı 80785,€ (% 19 ATV dahil). Araç gelen müşterilere tanıtım amaçlı gösterildiği ve müşteriler tarafından deneme amaçlı kullanıldığı için (Vorführfahrzeug) fiyatta indirim yapılarak şu fiyata satılıyor: 64.990 €.

BU karavanları yapan firma „Auto-Sleepers“ bir ingiliz firması. Araç Puegeot, karavan „Warwick Duo“ serisi veya modeli.

6. bi de en altta, 150 ay vadeli kredi mi oluyormuş maksimum ? Aracın alımı için maksimum 150 aylık taksitli kredi verebiliyorlar.

Kolay gelsin…

Sorular:

Kolay gelsin…

Abi çook sağol..

tam aradığım araç resmen.. !
(Koltuk döşemeleri ve devasa ocak+fırını hariç tabi.. çünkü mikrodalga da koymuşlar.. bu arada hanım illa bulaşık mak. istiyor.. hayırlısı:smiley: :smiley: )

Bi de wc den giriş çıkış olsaymış keşke:D .. duş en az 50 cm daha büyürmüş, biz de rahaaat rahat duş alırmışız :smiley:)
Fiyatlar neden bu kadar yüksek bilmiyorum ama sonuçta satarken de ona göre satılacağı için çok takılmıyorum. Her halükarda, 1-3 yılda 5-15.000 euro zararı göze aldık mecburen..

Bu arada, markayı tanıyor musunuz derken, autosleepers ı kastetmiştim.. ama olsun, devamında onun da cevabını öğrendim.. ikinci eli de fena değil gibi duruyor bu autosleepers’ın..

Çok önemli bir sorum olacak abi.. bizim beklentilerimizi baya baya anladınız tahminimce.. tecrübelerinize göre, bu tasarımın sizce eksileri neler ? (Her gün yatak kaldırıp kurmayı saymazsak)

Tekrar çok teşekkürler abi..

Konuyu okudum arada yazdıysanız gözümden kaçtı sanırım bir iki ufak sorum var.

Öncelikle Türkiye de mi ikamet ediyorsunuz yoksa yurtdışında mı ?

7-8 aylık bir süreniz varsa karavanı boş araç alıp imal ettirme yoluna gitmeyi neden tercih etmiyorsunuz ?

Türkiye de ikamet ediyorsanız 60.000 Euro ciddi bir bütçe bu rakamlara güzel bir araç alıp istediğiniz özelliklerde hatta fazlasını bile çok rahat yaptırabilir üzerine elinizde para dahi kalır. 60 bin Euro bugün ki kurla 300 bin tl ye yakın bir rakam yapıyor çünkü.

Merhaba, an itibariyle Türkiye de ikamet ediyoruz ancak nişanlım ab vatandaşı olmak üzere.. karavanı iki taraftan da alabiliriz yani..

18 ay civarı bi yolculuk hayal ediyoruz.. nerde dururuz belli olmaz :smiley: o yüzden ikamet etmek kelimesi bile, bize başlı başına ters..

İlla ki 1-2 yaşında bir araç istiyoruz.. 4-5 yaşında iken satmayı planlıyoruz.. dolayısı ile, türkiyede çok değer kaybı yaşarız..

Bilinen bir markanın, 2. el karavanını ab’den alırsak, değer kaybını ve özellikle yolda karşılaşacağımız riskleri minimize ederiz diye düşünüyoruz.

En uygun maliyetlisi, 1-2 yaşındaki bir panelvanı ab’den getirip, burda içini yaptırmak gibi duruyor. Ama o da çok meşakkatli bir yol, hatta böyle birşey mümkün mü onu bile bilmiyoruz.. bir seneye yakın vaktimiz var, ufak ufak araştırıyoruz..

“Plan yaparken geçen zamana, hayat diyoruz”

Son düzenleme:

...tecrübelerinize göre, bu tasarımın sizce eksileri neler ? (Her gün yatak kaldırıp kurmayı saymazsak).

1. Bu tür tasarımlarda bagaj yeri az. Zaten fazla bagaj almayız derseniz sorun yok.

2. Aynı anda yatıp kalkmak gerekecek. Çünkü başka bir yemek yiyecek veya çalışacak masa ve koltuk yok. Öndeki iki koltuk bu bakımdan yeterli değil. Özellikle sıhhi durumlarda, iki kişiden birisi herhangi bir rahatsızlık nedeniyle yatıp dinlenmek zorunda kalabilir. Arkadaki yataklardan birisinde oturulur birisinde de yatılır diye düşünmek mümkün. Ama pratikte sorun olabilir.

3. Aracın neden pahalı olduğu konusunda da fikrimi söyleyeyim. Aracın içindeki ekipmanlar kaliteli. Ama esas fiyatı yükselten sebep panelvan araçtan karavan yapılmış olması. Panelvan araçlarda, aracın kasası olduğu için ekipmanların montajı ancak içten yapılabilir. Bu zaman alan bir montaj şekli. Alkoven veya intergral araçlarda önce ekipmanların montajı sonrada kasa yapılıyor. Bu daha çabuk oluyor. Avrupa’da işçi saat ücretleri yüksek olduğu için montaj süresi çok önemli.

4. Pişmiş aşa su katmak istemem:smiley: ama söylemekte fayda var. Sanıyorum artık karavanı garaja koyma düşüncesi önemini kaybetti. Çünkü Warwick Duo büyüklüğündeki bir karavanı koyacak büyüklükte garajlar Avrupa şehirlerindeki evlerde nadir bulunur. Bu durumda Mustafa Beyin (Mustafaaltk) önerdiği semi integral karavanları alternatif olarak akılda tutmakta fayda var. Çünkü semi integral karavanda daha değişik tasarımlar için daha fazla yer olduğu için hoşunuza giden bir karavanı daha kolay bulabilirsiniz.

Avrupa’da bir karavan fuarını gezdikten ve kiralık bir karavanla işin pratik yönünü de gördükten sonra karar vermek çok daha kolay olacak.

...tecrübelerinize göre, bu tasarımın sizce eksileri neler ? (Her gün yatak kaldırıp kurmayı saymazsak).

1. Bu tür tasarımlarda bagaj yeri az. Zaten fazla bagaj almayız derseniz sorun yok.

2. Aynı anda yatıp kalkmak gerekecek. Çünkü başka bir yemek yiyecek veya çalışacak masa ve koltuk yok. Öndeki iki koltuk bu bakımdan yeterli değil. Özellikle sıhhi durumlarda, iki kişiden birisi herhangi bir rahatsızlık nedeniyle yatıp dinlenmek zorunda kalabilir. Arkadaki yataklardan birisinde oturulur birisinde de yatılır diye düşünmek mümkün. Ama pratikte sorun olabilir.

3. Aracın neden pahalı olduğu konusunda da fikrimi söyleyeyim. Aracın içindeki ekipmanlar kaliteli. Ama esas fiyatı yükselten sebep panelvan araçtan karavan yapılmış olması. Panelvan araçlarda, aracın kasası olduğu için ekipmanların montajı ancak içten yapılabilir. Bu zaman alan bir montaj şekli. Alkoven veya intergral araçlarda önce ekipmanların montajı sonrada kasa yapılıyor. Bu daha çabuk oluyor. Avrupa’da işçi saat ücretleri yüksek olduğu için montaj süresi çok önemli.

4. Pişmiş aşa su katmak istemem:smiley: ama söylemekte fayda var. Sanıyorum artık karavanı garaja koyma düşüncesi önemini kaybetti. Çünkü Warwick Duo büyüklüğündeki bir karavanı koyacak büyüklükte garajlar Avrupa şehirlerindeki evlerde nadir bulunur. Bu durumda Mustafa Beyin (Mustafaaltk) önerdiği semi integral karavanları alternatif olarak akılda tutmakta fayda var. Çünkü semi integral karavanda daha değişik tasarımlar için daha fazla yer olduğu için hoşunuza giden bir karavanı daha kolay bulabilirsiniz.

Avrupa’da bir karavan fuarını gezdikten ve kiralık bir karavanla işin pratik yönünü de gördükten sonra karar vermek çok daha kolay olacak.

1- minimum bagaj almaya çalışıcaz :smiley:
2- ikimiz de zayıf insanlar olduğumuz için, pratikte de, biri yatar bir oturur şekilde rahat olacağını umuyoruz.. amin.. :smiley:
3- güzel bilgi için çok sağolun.. umarım 3. elde çok kaybımız olmaz..
4- ara ara yarı entegreleri düşünüyoruz.. ama arkadaki yatak/yemek kombininde ısrarcıyız.. bulabilirsek neden olmasın.. (emin değiliz yani, silmedik tamamen bu fikri..)
5-allah kısmet ederse bu yaz ikisini de yapıcaz.. bakarsınız ddorf da karşılaşırız abi:smiley:

bu arada, aslında ben bu warwick sitesini daha önce gezmişim belli ki.. çünkü taaaa en başta paylaştığım planı burdan alıp, biraz kes yapıştır yapmışım.. ama o kadar çok model/site gezdim ki, unutmuşum.. çok güzel bir web sitesi var.. belki inceleyen olur diye buraya bırakıyorum.. ingilterede onlarca bayileri var ama almanyada 6.. başka yerde de yok gibi.. Motorhome Manufacturers & Van Conversions UK | Auto-Sleepers

saygılar ve teşekkürler..

son olarak, aklıma çok takıldı... "host"ların kapalı/açık garajlarına koyma fikri bizde halen geçerli :smiley:
warwick çok büyük bir araç değil ki.. boy: 600 , yüks: 264 :D

almanyada ne deniyor bilmiyorum ama bizim villa, amerikalıların house dediği evlerin önünde, garajında falan hep yer bulduk şimdiye kadar.. bazen kapalı garajda, bazen açık garajda.. siz çok çok daha tecrübeli olduğunuz için yutkunuyorum yazarken ama sorunu cidden anlayamadım..

i) avrupa'da, hafif şehir dışında,(10-50km) bu "villa" lar bol değil mi ?

ii) eğer cevabınız bol ise, camper park etmek ile binek araç park etmek arasında çok mu fark olur ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,453
Kayıtlı Üye Sayımız
172,106
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmet AKGÜN

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR