Norveç 2017 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 239
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 63,792
Gece yağmur hiç ara vermedi ama, güneş kahvaltı yaparken geldi ve saat 17’ye kadar hiç ara vermedi. Kendimize yolumuz üzerinde atıkların boşaltılabileceği bir yer seçerek yola çıktık. 115 kilometrelik bir yolda iki defa uzun mola verdik. Norveç’te bulamadığımız çörek mantarı (veya taş mantarı) burada hep önümüze çıkıyor. Böylece gezimizde arzu ettiklerimizin hemen hepsi gerçekleşmiş oldu.

Orman ürünlerine çok değiniyorum. Alman karavancıların Iskandinavya gezi notlarında mantar ve yabanmersini çok yer kaplar. Almanların çok büyük kısmı orman ürünlerini iyi tanırlar. Eşim orman ürünlerini ailesinden öğrenmiş. Bende bir kısmını ondan öğrendim, ayrıca rehberlerin organize ettiği mantarla ilgil doğa gezilerine katıldım. Daha öncede yazdığım gibi, yüzde yüz emin olduğumuz mantarları alırız ve diğerlerine hiç dokunmayız. Isveç’e geldiğimizden beri yemeklerimiz çörek mantarıyla zenginleşti.

Navigasyon bizi öğleden sonra atıkları boşaltmak istediğimiz karavanparka getirdi. Karavanparkı görünce şaşırdık. Çok yeni ve modern bir karavanpark. Herşey var. wc, duş, internet, elektrik, temiz su musluğu, atık ve wc kaseti boşaltacak yer, 14 karavanın kalabilceği yer, önü çok güzel bir göl manzaralı , Karavanpark her karavanın bu manzarayı görebileceği şekilde yapılmış ve bütün bunlar parasız. Böyle bir şey ancak Isveç’te olabilir diye düşündüm. Tek sorun, bu 14 yer doluysa karavanın ihtiyacını giderip oradan ayrılmak veya uzun süre beklemek. Biz geldiğimizde 14 yerde doluydu ve iki karavan boşalacak yer bekliyordu.
https://www.campercontact.com/de/sc...hnmobilstellplatz-stallplats-boforsudden.aspx

Biz de karavanın ihtiyacını giderdikten sonra yakındaki başka bir karavanparka geldik (13 km). Şu anda kaldığımız yerde çok güzel manzaralı, yüzlerce metre uzunluğunda kum plaj ve wc var. Biz bu sakin ve güzel yeri sevdik ve burada iki gün kalmaya karar verdik (ücretsiz).
SAM 1723

SAM 1726

SAM 1727

Yakınımızdaki bu ağaç Norveç ve Isveç’teki evleri taklit ediyor gibi. Evlerin ahşap bölümü hep yerden yüksek. Alltı taş veya Beton (1-2m) üstü ağaç. Bu ağacın kökleride suda çürümesin diye ağacı yukarıya kaldırmış gibi.
SAM 1732

Karavanparkın bulunduğu yerin adı: Naturreservat Ramshöjden.
Google Maps
SAM 1738

Etiketler
Naturreservat Ramshöjden karavanparkında sakin iki gün geçirdik. Yanımızdaki gölün kenarında güzel yaya yolları vardı. Göl kenarına ateş yakacak yerler ve oturacak banklar vardı. Yol kenarında gördüğümüz bu güzel ama zehirli mantarın resmini çekmeden geçemedim.
SAM 1756

Hemen yakınımzdaki kampingteki kiralık kulübeler. Karavansız kampingte kalmak isteyenler için bir olanak.
SAM 1747

Dün biraz daha güneye doğru ilerleyerek Gnoslö şehrindeki karavanparka geldik.
Karavanpark Hylténs endüstri müzesinin yanında.
Google Maps
Karavanparkta su ve atık boşaltacak yer yok ama, görünce hayran olduk ve geceyi burada geçirmeye karar verdik. Karavanparklarda veya yürüyüşlerimizde orman içlerinde çok ateş yakacak yerler gördük. Bu karavanparkta da böyle bir yer var. Yanında bir kulübede yakmak için odun da var. Beni etkileyen odunların yanına ateşi kolay yakmak için kağıt konulmuş olması oldu.
SAM 1778 001

Burası güzel bir ateş yakıp tam sohbet edilecek bir yer.
SAM 1767

SAM 1766

Müzeyi kapalı olduğu için gezemedik. Müze önündeki tabelada buranın 1874-1974 yılarında çalışan bir işyeri olduğu, 60 yıl önce kapatıldığı (müze yapıldığı) yazılı. Ilginç tarafı istense bu işyeri hemen tekrar çalışmaya başlayabilir. Çünkü 60 yıl önce kapatıldığında işyerinde olan herşey olduğu gibi muhafaza edilmiş. Pencereden içeriye baktım, hakikaten öyle!
Müze binası.
SAM 1786

Bugün deniz kenarında bir Kampingteyiz. Bütün akşam üzerimizde uçuşan kaz sürülerini izledik ve seslerini dinledik. Önce güneye doğru uçtular. Bir saat sonra da güneyden kuzeye doğru daha önce geldikleri yöne doğru uçtular. Herhalde bir bildikleri vardır.
Camping, stugor och konferens vid havet i Halland, Falkenberg, Halmstad & Ullared

Mantarlar ''masalsı'' adeta !... :smiley::smiley:
Kamplar ve doğadaki ÇiM alanların , hepsi traşlanmış gibi bir seviyede olması da çok ilginç .
Hadi diyelim ki Camping'de bakım yapılıyor..
TÜM Orman için de bakım yapılıyor değil ya !...
Demek ki cinsi böyle(?!?)

Bu arada bulunduğunuz yer itibariyle bende merak ediyorum : Danimarka geçişi için Helsinborg fotoları mı gelecek?
Yoksa Öresund köprü geçiş videosu mu ?:smiley::smiley:;)

Hh
Resund

Mantarlar ''masalsı'' adeta !... :smiley::smiley:
Kamplar ve doğadaki ÇiM alanların , hepsi traşlanmış gibi bir seviyede olması da çok ilginç .
Hadi diyelim ki Camping'de bakım yapılıyor..
TÜM Orman için de bakım yapılıyor değil ya !...
Demek ki cinsi böyle(?!?)

Bu arada bulunduğunuz yer itibariyle bende merak ediyorum : Danimarka geçişi için Helsinborg fotoları mı gelecek?
Yoksa Öresund köprü geçiş videosu mu ?:smiley::smiley:;)

Ekli dosyayı görüntüle 64839 Ekli dosyayı görüntüle 64840

Almanya-Isveç arasında feribot bakımından çok sayıda seçenek var. Almanya’daki yol güzergahımıza uygun olan Trelleborg-Rostock feribotunu seçtik. Köprüler de tabii ki bir alternatif. 2011 yılında köprülerden birisinden geçerken fırtınaya yakanmıştık. Rüzgar sprinteri kaldırıp soldaki şeride koyar gibi oldu. Aracın kontrolden çıkması hakikaten çok endişe verici olmuştu.
Norveç‘in dar ve güzel köprüleri ile ilgili ilginç videolar çektim. Eve vardığımızda onlarıda foruma yükleyeceğim.

Destekleyici paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

Iskandinavya gezimizin son gecesini Trelleborg şehrinin karavanparkında geçiriyoruz. Karavanpark feribota 2 km uzaklıkta. Feribot yarın saat 7.30:da kalkacak. Az önce gelen bu feribot herhalde bizi yarın sabah Almanya’nın Rostock şehrine götürecek. Yolculuk 6 saat sürecek (86 €).
SAM 1813

Karavanparkta 2011 yılındaki Iskandinavya gezimizin de son gecesini geçirmiştik. O zaman olduğu gibi bu akşamda dolu. Herkes karavanının önüne masa ve sandalyesini kurmuş güneşin son dakikalarının tadını çıkarıyor.

SAM 1804

SAM 1815

Karavancıların yarısına yakını Almanya’ya (güneye) giden Isveçliler. Isveçliler için gezi bugün başlıyor. Almanya’dan olan karavancılar içinde bugün sona eriyor.

Yarın akşam gezimizi Doğu Almanya’nın göller bölgesindeki Mirow şehrinde bir yemekle sona erdirmek istiyoruz. 2011 yılında gittiğimiz restauranta tekrar gideceğiz.

Gezinin geri kalan Almanya’daki bölümü akraba ve arkadaş ziyaretleriyle geçecek. 10 gün sonra da evimize varacağımızı tahmin ediyorum. Geziden çıkardığımız sonuçları biraz dinlendikten ve gezi atmosferinden çıktıktan sonra yazacağım.

Gezi notlarını okuyanlara, beğenileriyle ve paylaşımlarıyla destekleyenlere çok teşekkürler.

Keyifle takip ettiğim bu seneki gezi yazısının sonunda paylaşımların için tekrar teşekkürler.Bir o kadar da tüm geziyi ve tecrübelerini toparladığın final yazısını bekliyor olacağız.Tekrar hoşgeldin diyerek Ebru ve çocuklar dahil olmak üzere selamlarımızı gönderiyoruz.

Güzel gezinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler,iki yıl önce sizin geçişin tersini yapmış rostcok karavan parkında geceleyip sabah Trelleburg'a geçmiştik,Rostock şehrinide çok beğenmiştik.

IMG 6970

Bu geceyi Danimarka’nın kuzeyinde Lonstrup şehri yakınlarında geçiriyoruz. Yarın gece saat 23.30’da feribotla Norweç’e geçmek istiyoruz. 2011 yılında da aynı yerde geceledik. Lonstrub şehri geleceği olmayan bir şehir. Buraya 1 kilometre kadar uzaktaki bir kum tepesi yavaş yavaş şehre doğru ilerliyor. Şehrin bir gün kumların altında kalacağı kesin. Ekli dosyayı görüntüle 64027
Internetten aldığım bu resim yürüyen kum tepesini gösteriyor. Resimde görülen deniz fenerinin alt kısmı ve çevresindeki binalar kumların altında kalmış durumda. Ilerde görülen şehir Lonstrup.
Dänemark von oben : Rubjerg Knude

Gecelediğimiz yer çok eski bir kilisenin parkyeri. 2011 yılında kilisenin sadece duvarları vardı. Bugün geldiğimizde duvarlarda yerinde yoktu. Deniz kilisenin yanına kadar yaklaşınca, duvarlar sökülerek başka yere taşınmıs (2015 yılında). Bir taraftan deniz, bir taraftan da kum tepesi bu çevre için büyük bir tehlike.
Aşağıdaki resim kilisenin yıllar önceki durumunu gösteriyor. Bugün deniz park yerinde görülen beyaz otomobilin olduğu yere yaklaşmış durumda.Ekli dosyayı görüntüle 64028 mårup kirke - Google-Suche:
izliyoruz.Kazasiz belasiz yolculuklar dilerim

Hüseyin bey;
bu enfes seyahatinizi aktardığınız foto ve bilgilerle bizleri donattığınız için çok çok teşekkürler.
Sırası geldiğinde o taraflara yola çıkacaklar için başvurulacak bir belgesel gibi oldu.

Türkiye'de yazın güze döndüğü, sıcakların kendini serin esintilere teslim ettiği, leyleklerin yavaaaşşş yavaş toplaşmaya başladığı şu günlerde, biz karavancılardan kimileri kış uykusuna hazırlanırken benim gibi bazıları da zamanlama ve rota arayışlarına kafa yoruyor olabilir.

Her seyahat notu, her foto, kişilere göre değişen gözlemleri aktaran her değerli satır yol heyecanı yaşayan yürekleri daha bir kıpır kıpır ediyor.

Sağlıklı günler ve yeni seyahat hayalleri ve gerçekleşmeleri dilerim.

Hüseyin abi bu muhteşem geziyi bizimle paylaştığın için size binlerce kere teşekkür ediyorum, sizin sayenizde oraları yaşadık, gördük. Her gezinin bitiminde insanın aklına o klasik soru takılır;
Bir dahaki gezi nereye?
:smiley:

Keyifle takip ettiğim bu seneki gezi yazısının sonunda paylaşımların için tekrar teşekkürler.Bir o kadar da tüm geziyi ve tecrübelerini toparladığın final yazısını bekliyor olacağız.Tekrar hoşgeldin diyerek Ebru ve çocuklar dahil olmak üzere selamlarımızı gönderiyoruz.

Bizden de sana, Ebru’ya ve çocuklara candan selamlar, sevgiler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri