DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
  1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
    Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Norveç 2017 Gezimiz

'KUZEY AVRUPA' forumunda Akdeniz45 tarafından 22 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu 7546 kişi tarafından okunmuş, 211 cevap yazılmıştır

Bu Sayfayı Paylaş

1. Akdeniz45

Akdeniz45 Moderatör

Alınan Beğeni:
    935

Iskandinavya ülkelerinde göze hoş gelen o kadar çok motif var ki resimlerin kalitesi arka planda kalıyor.:yum:

Ilginize çok teşekkürler ve güzel geziler.

2. Akdeniz45

Akdeniz45 Moderatör

Alınan Beğeni:
    935
    Gecelediğimiz ve gezdiğimiz yerler(Googl Maps haritası). Güzergah Almanya’da da paylaşıldığı için iki dilde yazdım.
    Skandinavien 2017

Son düzenleme: 9 Eylül 2017
    fsirin, kartalveat, drares ve 1 kişi daha bunu beğendi.

3. iklil konyalilar

iklil konyalilar Geziyorum !.. Öyleyse VARım !..

Alınan Beğeni:
    95
    Nefis bir derleme olmuş:smiley: Elinize ,gezinize sağlık

4. Akdeniz45

Akdeniz45 Moderatör

Alınan Beğeni:
    935
    Derlemeyi beğenmenize sevindim. Gezilerden sonra bilgisayarıma kısa değerlendirmeler hep yaparım. Bu defa biraz daha detaylı oldu ve olacak. Konakladığımız yerlerin çevresindeki görülmesi gereken müze gibi yerleri ve WC olanaklarını da zamanla ilave edeceğim. Bu benim için de önemli. Çünkü seneler sonra bile gezimizi bir kaç dakika içinde gözden geçirmek ve tekrar yaşamak mümkün olacak. Bazı videolar uzun ama Norveç’ı gezmek isteyenlere faydalı olur diye düşünüyorum.

Ilgi ve değerlendirmeniz için çok teşekkürler.

drares ve ahmetkoksal1640 bunu beğendi.

5. Akdeniz45

Akdeniz45 Moderatör

Alınan Beğeni:
    935
    Gezilerimizde yaptığımız ödemelerde kredi kartları gittikçe vazgeçilmez hale geliyor. Bu gezimizde ödemelerin % 90’dan fazlasını kredi kartıyla yaptık. Kredi kartı ile ödeme yapılan benzin istasyonlarında (otomatlarda) dizel bazen 10 cent civarında daha ucuz. Hafta sonlarında ve tenha yerlerde çok zaman başka olanakta yok. Park yerleri ücreti de kredi kartı üzerinden yapılıyor.

Otomatlarda ödeme yapaken pin kodu gerekli, marketlerde ise makbuzlardan birisini imzalıyoruz. Her yerde aynı işlem olduğu için her şey çok kolay.

Bazı karavanparklarda, kampinglerde ve yol üzerindeki alışverişlerde para bir kutuya atıldıği için yanımızda biraz para bulundurmakta lazım.

Gezi öncesi ciro hesabım olan banka ücretsiz kredi kartı teklif etti. Banka görevlisine kredi kartımda olması gereken olanakları saydım.
    - Hesaptan her para ödenmesi bana SMS ile bildirilecek.
    - Kredi kartı üzerinden yurt dışı sağlık sigortası olacak.
    - Reserve edilen gemi, uçak biletleri (benzer şeyler) iptal/tehir edildiğinde masrafları kredi kartı üstlenecek.
    - Kredi kartı kaybolursa yeni kart en kısa zamanda ücretsiz olarak bana gönderilecek.

Banka görevlisi bunları duyunca eski kartınızı muhafaza edin dedi. Uzun zamadır üyesi olduğum Alman Otomobil Kulübünün verdiği kredi kartında bu olanaklar var. Her yıl 80 € kart ücreti ödüyorum ama sanıyorum değer. Kredi kartı alırken sizlere bir fikir versin diye bunları yazıyorum.

Son düzenleme: 14 Eylül 2017
    maschuk, fsirin, drares ve 1 kişi daha bunu beğendi.

6. drares

drares Haşmet Kalkancı

Alınan Beğeni:
    96
    Burada kredi kartı kullanımı çok yaygın, ama Norveç'in aksine eskiden kredi kartıyla akaryakıt alana %3 komisyon alınırdı, sonraları bunu kaldırdılar. Bizim bankalar hiç bir hizmet vermeden yıllık 250 lira civarı komisyonu kart ücreti adı altında bizden kesiyorlar :(

maschuk bunu beğendi.

7. drares

drares Haşmet Kalkancı

Alınan Beğeni:
    96
    Bu arada hazırladığınız bilgi notu çok güzel olmuş, elinize sağlık :smiley:

8. kartalveat

kartalveat Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    31
    Çalışma çok güzel olmuş. verdiğiniz emek için çok teşekkür ederim.
    Konaklama yerlerini yolculuğa çıkmadan önce mi saptadınız , özellikle tercih edilenler miydi ?
    Yoksa, belirli bir yol güzergahı belirleyip karşınıza çıkan park alanlarımıydı ?
    Sizin açınızdan görsel olarak pek cezbedici olmayan yerlerede rastladınızmı . O kadar km yapmaya değmez diyebileceğiniz yer var mı bu çalışma içinde .

9. Akdeniz45

Akdeniz45 Moderatör

Alınan Beğeni:
    935
    Kredi kartıyla öderseniz 5 € fazla ödemeniz gerekir diyen kampinglerle de karşılaştık. Kredi kartına ödedikleri komisyonu müşteriden istiyorlar. Benzin istasyonlarında otomat çok yaygın. Otomat sayesinde işçi çalıştırmıyorlar. Çok zaman benzincide otomattan başka ödeme yapacak bir olanak olmuyor.

Bilgi notunu beğenmenize sevindim.

Teşekkürler.

10. Akdeniz45

Akdeniz45 Moderatör

Alınan Beğeni:
    935
    Rota olarak deniz kıyılarını takibederek kuzeye doğru gitmeyi planladık. Aklımızda Bergen, Alesund şehirlerini ve Atlantik yolunu gezmek vardı.
    Kalmak istediğimiz yerleri bir iki gün önceden bölge olarak seçtik. Konaklama yerini yanımızdaki gezi rehberinden, Campercontact listesinden ve internetten faydalanarak aradık. Bazen 2-3 yere baktıktan sonra isteğimize uyan bir yer bulabildik. Acelemiz olmadığı için bir kaç yere bakabiliyorduk. Eşimle bu konularda oldukça deneyimliyiz. Şuraya gitmesekte olurdu diyebileceğimiz bir yer yok. Çünkü o yeri çevresiyle değerlendiriyoruz. Gecelediğimiz iki yer sadece yolda gecelediğimiz yerler olduğu için listeye almadım.

Konakladığımız yerlerin çevresinde çok güzel yerler gördük. Fakat hepsini gezi notlarına almak mümkün değil. Bir yerde bir süre kalarak çevreyi iyice tanımak en iyi gezme şekli diyebilirim. Üç gün kaldığımız Atlantikyolu yakınlarından bir örnek.
    Küçük bir koy.
    SAM_1446.JPG
    Hertaraf yabanmersini ve ahududu ile dolu.
    SAM_1443.JPG
    SAM_1440.JPG

Böyle yerler Norveç’in her tarafında var. Anayoldan ayrılıp çevreyi gezmek lazım.
    Konuya gösterdiğiniz ilgi ve sorularınız için teşekkürler.

maschuk, iklil konyalilar ve kartalveat bunu beğendi.

11. kartalveat

kartalveat Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    31
    yanıtlarınız içinde içtenlikle size teşekkür ederim.
    İmrenilesi yerler...
    Türkiye yaşayan insanlarımızında doğaya ve insana saygı duymasını çok arzu ederdim.
    İslam dini ; temizliği emretmesini, insanlar arasında ayırım yapılmamasını emretmesine rağmen ,tüm doğa katliamlarını, çevre duyarsızlığını, insana saygısızlığın olabildiğince artması ,ilk ayet olan "ikra" oku olmasına rağmen kitap satışlarının ve kitap okuma ornalarının yerlerde sürünmesi ,eğitime sadece özellikle yozlaştırımış din eğitimi anlayışı ile yaklaşan bir halktan şu an için hiç bir ümidim yok.
    ALLAH, bizim ülkede yaşayanlarada , insan,hayvan ve doğa sevgisini versin .

maschuk, emperor03, Akdeniz45 ve 1 kişi daha bunu beğendi.

12. güngör

güngör Zirve

Alınan Beğeni:
    106
    Merhaba Hüseyin bey,
    Norveç ve İsveç geziniz imrenilecek kadar güzelmiş. Tebrik ve teşekkür ederim.Selamlar

13. Akdeniz45

Akdeniz45 Moderatör

Alınan Beğeni:
    935
    Levent Bey merhaba,
    Gezimizin 4 haftasını Norveç’te geçirdik. Soğuk, ayrıca yağmurla güneşin günde bir kaç defa yer değiştirdiği 4 hafta. Ama unutulamayacak güzellikle hatıralarla dolu 4 hafta.

Güzel geziler, teşekkürler ve selamlar.

maschuk ve iklil konyalilar bunu beğendi.

14. karanlık liman

karanlık liman Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    5
    Gezi yazınızı ve fotoğrafları bize de nasip olması dileği ile takip ettim.Fotoğraflardaki çevre temizliğinin bizim ülkemizde de olması en büyük dileklerimden birisi.Bu seneki Çanakkale Kuşadası arasında yaptığımız gezide bazı yerlerde kirlilikten konaklayamadığımızı bazı yerlerde de ancak çevre temizliği yaparak kalabildiğimizi hatırlayınca ülkem adına
    bir hayli üzüldüm.

CASPER_VIA_M1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

maschuk, kartalveat, fsirin ve 1 kişi daha bunu beğendi.

15. bartek

bartek Zirve

Alınan Beğeni:
    132
    Iranli bir arkadas soylemisti. Bizler evi temiz tutariz ama sokaktan bize ne deriz.
    Gezi videolarini da bekliyoruz

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...