Norveç 2017 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 239
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 63,669
Merhaba Hüseyin bey,
Norveç ve İsveç geziniz imrenilecek kadar güzelmiş. Tebrik ve teşekkür ederim.Selamlar

Levent Bey merhaba,
Gezimizin 4 haftasını Norveç’te geçirdik. Soğuk, ayrıca yağmurla güneşin günde bir kaç defa yer değiştirdiği 4 hafta. Ama unutulamayacak güzellikle hatıralarla dolu 4 hafta.

Güzel geziler, teşekkürler ve selamlar.

Etiketler
Levent Bey merhaba,
Gezimizin 4 haftasını Norveç’te geçirdik. Soğuk, ayrıca yağmurla güneşin günde bir kaç defa yer değiştirdiği 4 hafta. Ama unutulamayacak güzellikle hatıralarla dolu 4 hafta.

Güzel geziler, teşekkürler ve selamlar.
Gezi yazınızı ve fotoğrafları bize de nasip olması dileği ile takip ettim.Fotoğraflardaki çevre temizliğinin bizim ülkemizde de olması en büyük dileklerimden birisi.Bu seneki Çanakkale Kuşadası arasında yaptığımız gezide bazı yerlerde kirlilikten konaklayamadığımızı bazı yerlerde de ancak çevre temizliği yaparak kalabildiğimizi hatırlayınca ülkem adına
bir hayli üzüldüm.

CASPER_VIA_M1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Iranli bir arkadas soylemisti. Bizler evi temiz tutariz ama sokaktan bize ne deriz.
Gezi videolarini da bekliyoruz

Gezi yazınızı ve fotoğrafları bize de nasip olması dileği ile takip ettim.Fotoğraflardaki çevre temizliğinin bizim ülkemizde de olması en büyük dileklerimden birisi.Bu seneki Çanakkale Kuşadası arasında yaptığımız gezide bazı yerlerde kirlilikten konaklayamadığımızı bazı yerlerde de ancak çevre temizliği yaparak kalabildiğimizi hatırlayınca ülkem adına
bir hayli üzüldüm.

CASPER_VIA_M1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fahnen1

Çevre kirliliği ülkemizde maalesef sık karşılaştığımız üzücü bir durum. Norveç gibi ülkeleri gezerken bu farklılık daha da çok göze batıyor.
Bu resmi alış nedenim her evin önünde bir bayrağın olmasıydı. Norveçliler ülkelerini çok sevdiklerini evlerinin önündeki bayraklarıyla ve çevrelerini temiz tutarak ifade ediyorlar. Çevre temizliğinin ailede başlaması lazım ama önce anne babanın bunun bilincinde olması gerekiyor sanırım. Almanya’da piknik yerlerinde bazı ailelerin ufak çöplerini yeni yürümeye başlayan çocukları ile çöp kutusuna gönderdiklerini görmüşümdür. Çok zaman wc’ler temiz değil diye kamping görevlilerini sorumlu olarak gördüm. Norveç’te kampinglerde ellerini yıkadıkları lavaboyu kurulayarak bırakan kamçıları görünce fikrim değişti. Biz kampçılara da görev düşüyor.

Gezi notlarına gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.

Son düzenleme:

Iranli bir arkadas soylemisti. Bizler evi temiz tutariz ama sokaktan bize ne deriz.
Gezi videolarini da bekliyoruz

Teoman Bey, videoların bir kısmı çok uzun. Bölmek için bir proğram arıyorum. Hazır olan videoları Skandinavien 2017 listesine ilave ediyorum.
Skandinavien/Iskandinavya 2017

Bu video yolda gördüğümüz bir çaglayan. Benzer çok sayıda çağlayanın yanından geçtik. Bu defa video almak için duracak yer vardı.

Trollsting yolunda çektiğim bu video da dağlık ve ağaçsız yerlerden geçen bir yol. Trollsting park yerine gelince park yeri doluydu. Biraz park edecek yer aradım.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=uta-CYXrvik

Gezimizin en son gecesini Almanya’da sevdiğimiz bu karavanparkta geçirdik.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=5YTS4Ec_a8E

Son düzenleme:

Atlantikte Runde adasındaki kampingten ayrıldıktan sonra geçtiğimiz çok dar yolları ve köprüleri bu videoda görmek mümkün. Video uzun ama süratlendirmek mümkün.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=fO6_gMcDyYU

Atlantik yolunda hergün sabah kahvaltısından sonra atıkları boşaltacak ve temiz su alacak yere gittik (8 km civarında). Çevreyi gezdikten sonra dönüşte atlantik yolunu gösteren bir video. Video hergün balık tuttuğum yerde son buluyor.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=9a_FK_knKuU

Son düzenleme:

Harika bir paylaşım.Ben ilk Motorla 2006 da Norveç e gittiğimde yağmurun dinmemesinden dolayı resmen ağlamıştım.Sonra 2014 de karavan ile Nordcapp a kadar gitmek nasip oldu o zaman da yoldaki motorlulara üzülmüştüm.Bu sene karavanı Köln de bırakınca yine gitmek istedim ama sadece Danimarka Turu yapabildim.Sayenizde eski anılarım canlandı.Çok keyifli bir gezi olmuş

Harika bir paylaşım.Ben ilk Motorla 2006 da Norveç e gittiğimde yağmurun dinmemesinden dolayı resmen ağlamıştım.Sonra 2014 de karavan ile Nordcapp a kadar gitmek nasip oldu o zaman da yoldaki motorlulara üzülmüştüm.Bu sene karavanı Köln de bırakınca yine gitmek istedim ama sadece Danimarka Turu yapabildim.Sayenizde eski anılarım canlandı.Çok keyifli bir gezi olmuş

Norveç’te motorla yolda olan çok insanla karşılaştık. Norveç’in dağlık ve virajlı yollarını motor sürücüleri seviyorlar galiba; yağmura, soğuğa ve kuvvetli rüzgara rağmen.
Kampinglerde çadırlarıyla komşumuz olanlar da vardı.

Paylaşımınız için teşekkürler.

Çok güzel bir gezi yazısı oldu. Teşekkürler Hüseyin Bey.

Yağmurdan söz etmişken Norveç'in kuzeyi sanırım bu konuda çok daha şanslı ve pek fazla yağış almıyor. Orta ve güney kısımları ise çok fazla yağış alıyor. Bizim 2003 yılındaki çadırlı yaptığımız gezide çadırımız yağmurdan ve kurutamamaktan küflenmişti.

Norveç motorcuların yanı sıra bisikletle gidenlerin de hedefi. Kuzeydeki bir kampta, emekli olmuş bir Alman çift vardı. Tandem bisikletlerine bir de küçük römork takmışlar Nordkapp'a gidiyorlardı. Bisiklet tandem ve bir de römorku olunca, toplamı çok uzun olduğundan boyutunun algılanamayağından endişe ettiklerini söylediler. Bu nedenle römorka taktıkları uzunca bir bayrakla kendilerini belli ediyorlardı. Kamptan bizden önce ayrılmışlar daha sonra biz onları yolda geçmiştik.
30717067

Çok güzel bir gezi yazısı oldu. Teşekkürler Hüseyin Bey.

Yağmurdan söz etmişken Norveç'in kuzeyi sanırım bu konuda çok daha şanslı ve pek fazla yağış almıyor. Orta ve güney kısımları ise çok fazla yağış alıyor. Bizim 2003 yılındaki çadırlı yaptığımız gezide çadırımız yağmurdan ve kurutamamaktan küflenmişti.

Norveç motorcuların yanı sıra bisikletle gidenlerin de hedefi. Kuzeydeki bir kampta, emekli olmuş bir Alman çift vardı. Tandem bisikletlerine bir de küçük römork takmışlar Nordkapp'a gidiyorlardı. Bisiklet tandem ve bir de römorku olunca, toplamı çok uzun olduğundan boyutunun algılanamayağından endişe ettiklerini söylediler. Bu nedenle römorka taktıkları uzunca bir bayrakla kendilerini belli ediyorlardı. Kamptan bizden önce ayrılmışlar daha sonra biz onları yolda geçmiştik.
Ekli dosyayı görüntüle 65298

Ferhat Bey yağmur tahmininizde haklısınız. Internette biraz araştırdım. Bergen şehrinde yıllık yağıs miktarı 2250mm (inanılır gibi değil, 2 metre 25 santimetre). Gamvik’te 467 mm.
Istanbul’da senelik yağış 697mm.
Paylaşım için teşekkürler.

Son düzenleme:

Gezimizde ilginç şeyler gördük. Bazen gülümsediklerimiz ve çok hoşumuza gidenler oldu. Bazılarından bugün bahsetmek istiyorum.

2 Austos 2017 günü eski bir kiliseyi gezdik. Kilise de önemli olan kıyametin ne zaman kopacağına dair bir işaret olmasıydı! Kilise 1250 yılında yapılmış. Kilisenin duvarının yanındaki ince uzun taşa dikkat etmek lazım.
SAM 0958

6 metre yüksekliğindeki bu taş ne zaman duvara değerse kıyamet kopacakmış. Rivayete göre, kıyameti geciktirmek için 1830 yılından önce bu taşın tepesinden bir parça kopartılmış.:smiley:
(Bilgileri gezi rehberimizden aldım)
Google Maps

SAM 0648

Bu resimde bir çekme karavanı görüyoruz. Sahibi traktörle geldi ve karavanı buraya parketti (karavanpark). Böyle bir çekme karavan piyasada olmadığına göre kendi yapmış olsa gerek. Bravo!

SAM 0688

Caddy’e benzer araçlardan yapılan karavanlar çoğaldı. Bu karavanı Nolde Müzesinin parkyerinde gördüm. Üzeri açılıp kapanabiliyor.
SAM 0689

Arkadaki kutuda neler olduğunu merak ettim ama sahibi görünürlerde yoktu. Benzer araçları Reimo firması yapıyor.
Reimo - Minicamper auf VW Caddy - Übersicht der Reimo Ausbauten

SAM 0964

Ikiz şelalere giderken bu kulübeyi bir park/piknik yerinde gördük. Kapılarında Bayan ve Bay işaretleri wc olduğunu gösteriyor. WC Norveç’te hemen her piknik yerinde var. Esas ilginç olan tarafını Sonja biliyordu (gezi rehberi). Kulübenin sol tarafındaki üzeri kapaklı silindir biz karavancılar için wc kasetini boşaltmak için yapılmış. Bulunduğu yer. Google Maps

Almanya dışı gezilerimizde yanımızda WOMO serisinden bir gezi rehberi bulundururuz. Sayesinde bilgilerimiz çoğaldı ve bu rehber sayesinde çok sayıda gezilecek ve ücretsiz konaklayacak yerler bulduk (19.90€).
Mit dem Wohnmobil nach Norwegen. Teil 1: Der Süden

Ekli dosyayı görüntüle 65338
Bu resimde bir çekme karavanı görüyoruz. Sahibi traktörle geldi ve karavanı buraya parketti (karavanpark). Böyle bir çekme karavan piyasada olmadığına göre kendi yapmış olsa gerek. Bravo!
Hüseyin bey ;
Bu karavan fotosunu (ve başkası da varsa) ALTERNATİF KARAVAN MODELLERi konu başlığı altında da paylaşarak , o konuya da destek vermenizi dilerim :smiley: :smiley::wink::wink:

Gezimizde ilginç şeyler gördük. Bazen gülümsediklerimiz ve çok hoşumuza gidenler oldu. Bazılarından bugün bahsetmek istiyorum.

2 Austos 2017 günü eski bir kiliseyi gezdik. Kilise de önemli olan kıyametin ne zaman kopacağına dair bir işaret olmasıydı! Kilise 1250 yılında yapılmış. Kilisenin duvarının yanındaki ince uzun taşa dikkat etmek lazım.
Ekli dosyayı görüntüle 65337
6 metre yüksekliğindeki bu taş ne zaman duvara değerse kıyamet kopacakmış. Rivayete göre, kıyameti geciktirmek için 1830 yılından önce bu taşın tepesinden bir parça kopartılmış.:smiley:
(Bilgileri gezi rehberimizden aldım)
Google Maps

Ekli dosyayı görüntüle 65338

Ekli dosyayı görüntüle 65339
Caddy’e benzer araçlardan yapılan karavanlar çoğaldı. Bu karavanı Nolde Müzesinin parkyerinde gördüm. Üzeri açılıp kapanabiliyor.
Ekli dosyayı görüntüle 65340
Arkadaki kutuda neler olduğunu merak ettim ama sahibi görünürlerde yoktu. Benzer araçları Reimo firması yapıyor.
Reimo - Minicamper auf VW Caddy - Übersicht der Reimo Ausbauten

Ekli dosyayı görüntüle 65341
Ikiz şelalere giderken bu kulübeyi bir park/piknik yerinde gördük. Kapılarında Bayan ve Bay işaretleri wc olduğunu gösteriyor. WC Norveç’te hemen her piknik yerinde var. Esas ilginç olan tarafını Sonja biliyordu (gezi rehberi). Kulübenin sol tarafındaki üzeri kapaklı silindir biz karavancılar için wc kasetini boşaltmak için yapılmış. Bulunduğu yer. Google Maps

Almanya dışı gezilerimizde yanımızda WOMO serisinden bir gezi rehberi bulundururuz. Sayesinde bilgilerimiz çoğaldı ve bu rehber sayesinde çok sayıda gezilecek ve ücretsiz konaklayacak yerler bulduk (19.90€).
Mit dem Wohnmobil nach Norwegen. Teil 1: Der Süden
Ben bu seneki gezimde sizin de önerdiğiniz Campercontact applikasyonunu kullandım.Süper bir uygulama idi.Almanya Danimarka Hollanda Belçika da çok işime yaradı.Sizleri andım hep.Yoksa Garmin deki kampinglere kalacaktık.

Tüm paylasimlariniz icin tesekkür ederiz Hüseyin bey. Gezip gördügünüz yerler görsellerlen birlikte bilgi ve tecrübeleriniz sayesinde mükemmel anlatim dilinizle akti bize. Sagolun varolun.

Tüm paylasimlariniz icin tesekkür ederiz Hüseyin bey. Gezip gördügünüz yerler görsellerlen birlikte bilgi ve tecrübeleriniz sayesinde mükemmel anlatim dilinizle akti bize. Sagolun varolun.
irfan bey in bu sözlerine içtenlikle katılıyorum.
..miş gibi
...müş gibi oluyoruz.(gez miş gibi, gör müş gibi)

Hüseyin bey teşekkürler .Yaşayamadığımız duyguları yaşattığınız için.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR