Norveç 2017 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 239
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 63,795

Etiketler

17 ve 18 Ağustos günlerini Tingvoll şehrindeki kampingte geçirdik.
SAM 1481

Tingvoll Camping

Önce isteksizce bir gün kalalım dedik sonra hoşumuza gitti 2 gün kaldık (200 Krone/100 TL civarında). Kamping fiyordun kıyısında. Kampinglerde sık karşılaştığız bazı durumlar bu kampingte farklıydı. Bir çok kampingte, devamlı kalan çekme karavanlar en güzel yerleri alırlar. Kısa bir süre kalmak isteyen motokaravanlar denizden uzak yerlerde kalırlar. Kamping Tingvoll’de durum farklı. Motokaravanlara sahilde yer ayrılmıs. Bir diğer konuda duşların büyüklüğü. Bu kampingteki duşlardan 4 duş yapan kampinglerde kaldığımız oldu. Kampinglerde duşlar hemen her kampingte ayrıca ödeniyor. Bu kampingte duş ücreti 10 Krone. Bu sabah cebimde iki tane 5 Krone çıktı. !0 Krone ile değiştirmek için duşa gelenlere sormaya başladım. !0 Krone olan gelinceye kadar bir süre beklemek zorunda kaldım. Beklerken şu durumu izledim. Duş eden, yerdeki suyu oradaki bir silecekle siliyor ve duş yeri böylece kendisinden sonra gelen için temiz oluyor. Lavaboyu kullananlar, orada olan kağıt peçetelerle musluğu ve lavaboyu siliyorlar. Onlar temizleyip gittikten sonra lavabo ve musluk tertemizdi. Duş ve bulaşık yıkama yerini temiz bırakma işi hemen bütün kampinglerde böyledir ama bu kampingin müşterileri bu işi hakikaten çok ciddiye alıyorlar. Böyle müşterilere sahip kamping sahibine ne mutlu. Kamping sahibi ilk gün geldiğimizde, kıyıda bir yer seçin ben sonra gelirim dedi. Sonra yanımıza uğradı ve yarın istediğiniz kadar kampingte kalabilirsiniz dedi. Normal durumda saat 12’de kampingten ayrılmak lazım.
SAM 1484

19.Ağustos 2017
Bugün yönümüzü güneye çevirdik. Obbdal şehrini geçtikten sonra E 6 yolu üzerinde kendimize bir geceleme yeri bakmaya başladık. Bu yolda trafik çok olduğu için piknik yerlerinde gecelenmesi istenmiyor. Baktığımız iki yer hoşumuza gizmeyince bir kampinge gitmek istedik. Kampinge yönlenmişken gecelemek için çok ilginç bir park yeri bulduk.
SAM 1510

Kaldığımız yer çok yüksek. Yakınlarda kar kalıntıları görünüyor. Park yerinin yanından eskiden kralların at arabalarıyla gittiği bir yol var. Bu yolda biraz yürüyüş yaptık. Denize yakın bölgelerde yürürken bastığımız yerler yumuşaktı. Burada yer taş gibi sert. Toprak hala donmuş durumda, sadece en üstte bir kaç santimlik kısmında don çözülmüş. Yürürken kaymamak için dikkat etmek gerkiyor.
Burası çok hoşumuza gitti. Yanımızda 3 karavan daha var.
Dışarda hava 9 derece ve karavanımızda ısıtıcı çalışıyor.
Koordinatlar:62°16`45“, 9°35`53“

Gecelediğimiz yerden ayrıladıktan sonra Dombas şehrine doğru yola devam ettik. Obbdal ve Domabas şehirleri arasında E 6 karayolu üzerinde çok güzel geceleme yerleri gördük.

15 dk. lık bir inişte bile ne kadar çok karavan geçti .
medeniyet. darısı ülkemizin başına inşallah

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
2011 gezimizde Norveç:te motokaravan ve çekmekaravan aynı sayıda diye düşünmüştüm. Bu gezimizde motokaravan çok fazlaydı. Motokaravanların çok olmasının bir nedeni de gezdiğimiz yerlerin motokaravancıların özellikle tercih ettikleri rotalar olduğu olabilir.

20 ağustos gecesini Atna Kampingte geçirdik (200 Krone). Bu kampingte duş ücretleri yüksekti. 5 dakika duş için otomata 20 Krone atmak gerkeyordu
SAM 1561

Atna Camping

Kamping Glomma nehrinin kenarında. Günlük balık tutma izni 110 Krone (12 €). 1983 Norveç gezimizde Glomma nehrini Oslo yakınlarından başlayıp kaynağına kadar hep kıyılarını takibederek gezdim. O zaman tuttuğum alabalıklar hala aklımda. Bu defa balık tutmak istemedim çünkü uskumrular hala bitmedi.
SAM 1560

Aşağıdaki resimde çekmekaravanın yanındaki kulübeyi Norveç kampinglerinde sık gördük. Normalde karavanların önünde çadır var. Hava şartları nedeniyle herhalde çadır yerine ev gibi bir kulübe yapıyorlar.
SAM 1562

Son düzenleme:

Atna Kampingten sonra Isveç’e doğru yol almaya başladık. Dağlık ara yollardan geldik. Ara sıra durup mantar arıyoruz. Ormanlarda çok çeşitli mantarlar var. Eşim Sonja ve benim kesin bildiğimiz üç mantar türünün dışında başka mantarlara hiç dokunmayız. Dün mantar ararken ahududuna rastladık.

SAM 1571

Yüksek dağlardan geçerken dikkatimizi çeken buaraların yayla evleriyle dolu olmasıydı. Güzel bir yolculuktan sonra Isveç sınırına 6 km mesafedei Drevsjo şehrine geldik. Cebimizdeki son Norveç parasıyla alışverişimizi yaptıktan sonra kendimize geceleme yeri olarak bir müzenin önünü seçtik.
SAM 1593

Children - Blokkodden villmarksmuseum

Müzenin resepsiyonu güzeldi. Bu sabah müzeyi gezemeden yola çıktık.
SAM 1594

Yolda park yerlerinde bu kulübeler dikkatimizi çekti. Durup içine baktık ve wc olduğunu gördük.
SAM 1607

Dün yollarda wc ararken çok sayıda böyle kulübenin yanından geçmiştik.

SAM 1608

Bugün saat 10.30’da Isveç sınırındayız. Isveç yolları daha geniş. Otoban dışı yollarda 90 km yapmak mümkün.
Idre şehrinde turist informasyon binası.
SAM 1612

Ilk durağımız olan Idre şehrindeki Turist informasyondan bilgi ve broşür aldık ve Isveçte ilk alışverişimizi yaptık. Isveç parasının adı da Krone. Norveç krone’siyle hemen aynı değerde. Fakat Isveç’te çok şeyin Norveç‘ten daha ucuz olduğu hemen dikkati çekiyor. Bizi çok sevindiren diğer konu internet. Norveç:te şehir dışında devamlı internet sorunu yaşadık. Simdi Idre şehrinden 16 km uzakta, bir nehir kenarında, çok güzel bir karavanparktayız ve internet mümkün.
SAM 1639

Google Maps

Karavanın önünde ateş yakacak yer var. Ayrıca yakınımızda ateş yakacak ve içinde masası olan bir de kulübe var.
SAM 1633

Geceleme ücret 60 Krone (6.5 €)

Idre şehrinden buraya gelirken nihayet dört gözle beklediklerimizi gördük. Yolda karşıdan gelen iki araç durmuş resim çekiyorlardı. Yanlarına yavaşça yaklasınca bu Ren geyiğini gördük.
SAM 1613

Hayvan çok sinirliydi. Yanına yaklaşında motor sesinden rahatsız olduğunu bize bu duruşuyla gösterdi.
SAM 1615

Sinirli sinirli nefes alışı görünüyordu. Bize doğru tehdit eder gibi bakıyordu.
SAM 1617

Onu daha fazla tahrik etmeden yavaşça yanından geçtik.
Bir kaç yüz metre gittik bu defa önümüze bu üç kafadar çıktı.
SAM 1620

En soldakinin bir boynuzu kırık. Büyük ihtimalle az önce gördüğümüz ren geyiği ile bir kavgaları olmuştur. Bu günler ren geyiklerinin çiftleşme zamanı. Dişi ren geyiklerini paylaşama kavgası herhalde.
SAM 1622

Biraz daha arkalarından gittikten sonra yavaşça onları solladık.

Ren geyikleri karşılaşmamızın ilginç videolarını çektim. Hazır kartın kapasitesi sınırlı olduğu için video şimdi yükleyemiyorum.

Son düzenleme:

Hüseyin abi merhaba harika bir gezi olmuş. Norveç geziniz dikkatimi çekiyordu bende hep sakin zamanda rahat rahat okurum diye erteliyordum. Akşam büyük kızımla sohbet ederken Norveç te yaşamak isterdim deyince tam zamanı deyip tamamını okudum ilgi çekici yerleri paylaştım hepimiz çok beğendik paylaşım için çok teşekkürler. Yolunuz hep açık olsun

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri