Pikapüstü Karavan Mağduru cengo1965

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cengo1965 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 130
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 123,687
Ynt: Pikapüstü Karavan Mağduru cengo1965

Cenk bey konuyu detaylı bir şekilde bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
Şahsımı da yakınen ilgilendirdiğinden özellikle izlemekteyim.
Gelişmeleri de bizimle paylaşabilirseniz minnetkar olurum.

Etiketler

Merhaba,
Tüm gelişmeleri paylaşacağım merak etmeyin, sorunun çözülmesi karavancılık için ciddi bir emsal olabilir yada çözülmez ise tam tersi :( Şu anda bizim bir bilirkişi raporu hazırlatma çalışmamız var, hazırlatma derken(yanlış anlaşılmasın bilirkişi talebinde bulunduk konunun başka bir yönden incelenebilmesi için ) kesilen cezanın bu olay ile örtüşmediği doğrultusunda. Araç için kesilen ceza maddesi EK-2 tabir edilen araç üzerinde tadilat yapmak; bu ucu açık bir kavram değil trafik yetkililerinin yorum yapamayacağı kadar sınırları çizilmiş. Örneklemek gerekirse bu madde de izah edilen suç, şahsi aracı ile dolmuşçuluk veya taksicilik yapmak (yani korsan taksicilik), yada aracın minubusten kesilerek kamyonete dönüştürülmesi yada aracın cabrio yapılması yada otobusten kamyona çevirmek yada tam tersi, kısaca araç üzerinde fiziki ve maddi değişiklikler yaparak aracın ruhsatında belirtilen işler dışında kullanılırak çıkar sağlanması ile ilişkili. Bizim savunmamız tamamen bu cezanın iptali yönünde kesilen ceza maddesinin yanlış olduğunu iddia ediyoruz eğer cezai bir durum varsa başka maddelerle ilişkilendirilerek ceza kesilmesi gerektiğini ispatlamaya çalışıyoruz hoş trafik ceza kanununda bu konu ile ilişkilendirilecek başka bir maddede yok ama olsun savunmaya devam :smiley: Eğer bu ceza maddesininin uygulanmasını iptal ettirirsek dava bir açıdan düşmüş olacak zaten, hoş ondan sonra iş cok daha karışacak ama olsun elimde mahkeme kararı olursa en azından yolda trafik zabıtası bana ceza kesemeyecek . Bu arada yurtdışından bu tarz bir araç ile gelen birinin giriş evraklarının kopyası olsa , mahkemeye sunabilsek emsal olması bakımından çok iyi olabilecek.

Cenk öncelikle geçmiş olsun başarmanı dilerim.
Eski Kamp Karavan Derneği forumunda yazmıştım. Panelvan araçlarda sürücü arkası saç
sökülmediği sürece içine yapılan eklemeler cam hariç tescil gerektirmez.Ancak artık TÜV
denen bir gerçek var ve çok değişiklikler oldu. Bu anlamda aracımın hiçbir bölümü kesilmedi
açılmadı,arkadaki mekana geçiş bulunmamaktadır tarzı bir savunma söz konusu olabilirmi.
Böyle bir savunmada suç unsuru sadece kendi yükünüz bile olsa SRC3 yada SRC4 belgeniz
olmadığından ceza kesilebilir.
Levent

Merhaba Levent,
Öncelikle tesekkür ederim, aklına ne gelirse kullandım mahkemede ben bu işi oyle yada boyle cozecegim kendi yüküm üstelik fturası şahsi eşya olarak değerlendirilecek tarzda kesildi dolayısıyla SRC3 yada SRC4 belgesine bile ihtiyaç yok ama trafik zaıtasının yaklaşım tavrı ilginç...

Merhabalar,

Pino Karavan olarak Cenk Bey'in mahkemesi hakkında buradan haberdar olduk. Biz de üretici olarak konuyla ilgili araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Mahkeme emsal teşkil edeceğinden gelişmeleri takip etmekteyiz. Dava sonuçlanana kadar pikap karavan üretimini durdurmuş bulunmaktayız.

Güzel günler dilerim,
Faruk Karatan

Faruk Bey selamlar.Ülkemizde karavan sektöründe gerek imalat,gerek uygulama,gerek seyrüsfer vs.vs. konularda handikaplar olduğu muhakkak.Muhakkak ne kelime öylesine handikaplar var ki çözümleri de çözümsüzlüğü de anlaşılmaz boyutlarda.Pikapüstü karavan tarzında ülkemize gelen çok güzel ve mükemmel örnekler gördüm.Bunlar ülkelerinde ve ülkemizde çok rahat oalarak dolaşırken nedir bu bizim memleketteki bu DOLAŞIKLIK....Gerek Saly Karavanın gerekse sizin ürettiğniz bu tarzda karavanların yaşadığı sorunlar var ve bu konudaki çözümlerde hem bu karavana sahip olanların hem de üreticilerin çabası müşterek olmalı.Htta üretici bu olayı öncelikle çözme yollarına gitmeli.Sizinle ve Saly Karavanla bu tip karavanlarla yaptığım görüşmelerde bunların aracın taşıdığı YÜK satatüsünde olduğu söylenmişti.Öyle de ..Fakat ülkede gerek şahsi yük gerekse ticari yük kavramı arasında yetkililer ve yetkisizler tarafından idrak edilen ya da edilemeyen,tartışmalı olan bu yük kavramının ardından gerekli birtakım(gerekliliği yada gereksizliği tartışılır) belgeler isteyen merciler olabiliyor.Örneğin K belgesi isteyen,SRC belgesi isteyen denetim elemanları olabildiği gibi,yolda merakla ve hevesle aracı inceleyip ben de emekli olsam da şöyle bir aracım olsa diyendenetim elemanları da olabiliyor.Kısacası kimin kime ne soracağı ,anlatacağı,isteyip istemeyeceği bir türlü bürokratik kaos unsuru....Elbette üretici olarak siz ve sizin gibilere önemli görvler ve prosedürleri aşmak düşüyor.Yoksa bu işin piyasası kalmaz değil mi?Velhasıl karavan kültürü,teşviki, kullanımı konularında çoooook aksak ve eksikliğin olduğu ülkemizde karavanı yapmakla,satmakla ya da kullanmakla iş bitmiyor.Bu gibi aksayan konularda üreticiyi,tüüketiciyi bezdirmeden engelleri asgariye indiren çalışmalar yapılmalıdır.Ürünü üretimden mahkeme kararına kadar çektiğnizi söylemişsiniz.Buyeterli değil.Daha ileri safhalarını düşünerek,bu üretimin ve kullanımın yapılacağını düşünerek daha kapsamlı çabalar yapılmalı.Biliyorum sanayi bakanlığı prosedürlerinden,traf,ik mevzuatından vs.vs.vs. den bah,sler açolacak bu konuda.Handikapların nereden kaynaklandığnı ,neden çözülmediğni biliyorum.Fakat bu konularda karavan üreticilerine düşen görevlerin çok olduğuna inanıyoru.Yaptım ,sattı,bence bu aracın yüküdür vs. demekle olmuyor.Alan kişilere ,tüketiciyr aldığı ürünün kullanımında bertaraf edilmesi gereken aksaklıkları taa baştan çözmek gerekiyor.Ellbette bu üreticiyi suçlamak anlamında falan değil.Fakat ortada bir aksaklık,eksikl,ik var.Bunu da başta üretic olmak üzere gerek tüktici,gerek bu konudak dernek vs.gibi kuruluşlar vasıtasıyla olumluya dönüştürmek gerek.Gerek imalat,gerek presdür vs. anlamında çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Pikapüstü karavanıyla dünya turuna çıkan bir Avusturyalı aiile dünyada ve yurdumuzda nasıl rahatlıkla bu araçlarla dolaşabiliyorsa bunun çözümünü mutlaka o üreticiler ve yöneticiler ,bürokratlar ve uygulayıcılar buldular ki geziyorlar.Oysa bu yerlerde sayın pikapüstü karavancı arkadaşımız da mahkeme kapıları vs.vs. derken başka anlamlad anlamsız bir tur yapmaya sürükleniyor.Buna başta yöneticiler,üreticiler vs. vs. vs. çözüm bulmak zorundalar.Bulmalılar da....[attachment=1]

S4031117

S4031121

S4031116

Eğer yanlış hatırlamıyorsam bu ülkenin tam 9 tane kamp-karavan derneği hatta bu derneklerin bağlı olduğu bir federasyonu bile var. Açık şase kamyonet üzerine karavan yapımı konusundaki bazı engeller, federasyon yetkililerinin çabaları sonucu kaldırılmıştı. Başka yararlı işlere de imza attılar mı bilmiyorum ama, bu yetkililer şu anda ne yapıyor acaba?

Bu koyduğunuz resimlerdeki araçlar akıllara zarar , çok güzel :smiley: ama bu tip krikolu karavanlarla ancak yeddiemin parkında kamp yapılır.
Tadilata başmadan önce bende bunlardan 10,000 tl krikolu karavan fiyatı almıştım keseriz kendi kasasını bunu takarız demişlerdi, bukadarda yorulmayacaktım ama açıkçası aklıma yatmamıştı .

Ellerinize sağlık resimler çok güzel.

Erhan

konuyu baştan sona okudum bir ara almaya bile karar vermiştim tam bana göre dedim 2 adet kamyonetim var kasa ölçüleride aynı biriyle olmazsa biriyle kullanırım ama sonra cenk beyin yorumları iştahımı kaçırdı umarım cenk bey davasında haklı çıkar

orsaalabanda' Alıntı:
Eğer yanlış hatırlamıyorsam bu ülkenin tam 9 tane kamp-karavan derneği hatta bu derneklerin bağlı olduğu bir federasyonu bile var. Açık şase kamyonet üzerine karavan yapımı konusundaki bazı engeller, federasyon yetkililerinin çabaları sonucu kaldırılmıştı. Başka yararlı işlere de imza attılar mı bilmiyorum ama, bu yetkililer şu anda ne yapıyor acaba?

Bende yanlış hatırlamıyorsam bu ülkede 6-7 tane "büyük" karavan üreticisi de var... Neden bu konuda Cenk beye destek vermezler, neden teknik kimi konuları mahkemeye örneklerle sunmazlar, üretici oldukları halde "yaaa öyle mi, vah vah" deyip geçerler...

Bu ülkede onbinlerce kamyonet var...

Şu konuda bir mevzuat çıksa ve akabinde hesaplı bir üretim oluşsa, bu kadar kamyonet, pck-up sahibinden hiç mi heves eden çıkmaz acaba...

Kamp-karavan kültürünün gelişmesine hiç mi katkısı olmaz bu türden bir açılımın...

taiga' Alıntı:
Bu ülkede onbinlerce kamyonet var...

Şu konuda bir mevzuat çıksa ve akabinde hesaplı bir üretim oluşsa, bu kadar kamyonet, pck-up sahibinden hiç mi heves eden çıkmaz acaba...

Kamp-karavan kültürünün gelişmesine hiç mi katkısı olmaz bu türden bir açılımın...

Hem de ne biçim?... Pikap, açık kasa kamyonet...türü araçları, böyle bir "çoklu kullanım"a olanak sağlayacak bir mevzuattaki netlik, patlama yapar gibime geliyor. Sonuçta, çekme karavanı, araç üzerine bindiriyorsunuz.

Sizlerin de dikkatini çektiğini iyi biliyorum; 2001 krizinden sonra, araç kullanımında, otomobilden ticari araçlara doğru bir kayış oldu. Çevremde bildiğim insanlar var; örneğin marangoz, sıfır Fiat Uno almış, onu kullanıyordu. Bu denli saçmalık olur mu?.. :mad: Aracı, station olsa, yine çok şey söylemeyeceğim. Yahu insan, aynı ederde, Renault Kangoo türü birşey, çift kabin kamyonet, mini bir panelvan alır. Böyle bir saçma davranış, sanıyorum bizlere özgü... :( (Neyse, krizin de etkisiyle, doğruya doğru bir dönüş oldu.) Yalnız, baskı altındaki kur, umarım başımıza yeni bir dert açmaz. Çünkü, yine sıfır ve taksitle otomobil ve ticari araç satışları doludizgin!..

Neyse, konuya dönersek; yineliyorum, iyi kötü günlük kullanımdaki aracı, bir şekilde gezi ve kamp aracı olarak, mevzuatın izin verdiği ölçüde düzenleyebilmek (çoklu kullanım şeklinde), konuya ilgiyi büyük oranda artırır, büyük olasılıkla patlatır.

Cavid Sezen

Merhaba Cenk Bey,
İnşallah bir an önce olumlu bir sonuç alırsınız.
Avrupa da, taşıyan aracın istiap haddi aşılmadığı ve trafik kanunlarınca belirlenen yük taşma sınırı geçilmediği sürece hiç bir sorun yaşanmıyor.
Bu sınırlar mesela bir aracın yüküyle maksımum eni2,55m, yüksekliği 4m olacak ve arkaya doğru maksimum 1,5 metre, öne doğruda maksimum 0,5m taşma yapılabilir. Araç trafikte seyir ederken kabin zaten kullanılmadığı içinde normalde amacından farklı bir kullanımda olmuyor aslına bakarsanız. Siz karavanı çekeceğinize taşıyorsunuz. Bağlantısı eminli bir şekilde yapıldıysa, aracın istiap haddini taşmıyorsa kesilen bu cezayı anlamak gerçekten güç.

Selamlar
Serkan

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri