Pikapüstü Karavan Mağduru cengo1965

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cengo1965 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 130
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 123,763

Etiketler
Konuıyu hortlatmış olacağım ama okuyunca aklıma bir soru geldi. Pickup aracımla Almanyaya gitsem, orda bu işi resmi kayıtlı belgeli yapan bir firmaya yaptırsam, karavanımı sırtıma takıp belgelerini torpidoma koysam ve gelsem, sonrasında TÜV'e girsem ne olur? TÜV orda da TÜV burda da , mevzuat aynı olmalı.. Fatura mevcut belge mevcut.. Geçer mi geçmez mi?

Konuıyu hortlatmış olacağım ama okuyunca aklıma bir soru geldi. Pickup aracımla Almanyaya gitsem, orda bu işi resmi kayıtlı belgeli yapan bir firmaya yaptırsam, karavanımı sırtıma takıp belgelerini torpidoma koysam ve gelsem, sonrasında TÜV'e girsem ne olur? TÜV orda da TÜV burda da , mevzuat aynı olmalı.. Fatura mevcut belge mevcut.. Geçer mi geçmez mi?
Gumrukten nasil gececeksiniz?

Gümrükte arac tip uygunluk vs kontrolü yapılıyor mu bilmiyorum. Benimkisi sadece beyin firtinasi

Arkadaşlarımız genelde Tip Onay Belgesi merkezinde takılmış, ancak, TOB sadece araç ve aksamlar için alınabilir, yani burada sadece truck camper ı kasaya bağlayan ara kablolar belgeye tabidir.
Truck camper burada "yük" durumundadır ve Karayollarının ilgili hükümlerine göre değerlendilmesi gerekir. Bu başlıkta söz konusu olan mağduriyetin kaynağı, bu "yükün" arabaya sabitlenmesi veya sökülememesi dolayısıyla araç üzerinde izinsiz ve onaysız bir "dönüşüm" yapılmış olmasından kaynaklanıyor olabilir mi acaba?

merhaba.gecen sene düsseldorf da messe fuar merkezinde düzenlenen karavan fuarına gitmiştim.tischer pic up üstü karavanları orada görmüş ve firma sahibinden birhayli bilgi almıstım.picup larımızı almanya ya getirirsek montajını yapacaklarını söylemişlerdi.fiyat konusuna gelince 32000 euro fiyat cıkmıştı.üç araç için pazarlık yaptıgımızda da 22000 euroya indirmişti.fiyat+kdv+gümrük birhaylı pahalı oluyordu.turkiye de de ihalatcı olmayınca hayalimizi askıya aldık.fuardan bir bavul katoloğ alabildim sadece:smiley: saygılar.

Merhaba. Peki şöyle olsa nasıl olur? Pikap üstü karavanı tamamıyla sabitlesek ve ruhsata işletsek olur mu?

Ya da ilk postta belirtildiği gibi portatif olması halinde bu hala bir sorun teşkil ediyor mu?

Sorun araçtan taşan kısım ve yük haddi ,Bu nedenle asla tip onayı alınamaz. Çok daha akılcı modellerle karavan yük gibi taşınabilir.Ve hiç bir ceza alınmaz.

Alkovenli karavanlar yapılıyor ve karavan ruhsatı çıkıyorsa buda yapılabilir, sabit olacak,demonte olmayacak, ağırlığı taşıma haddini aşmayacak ,proje çizilip karavan ruhsatı alınacak,
Daha önce karavan firmaları bu demonte pikapustu karavanlari müşteriye satıyordu, evraksızdı,çeken aracın ruhsatı karavan olmuyordu ,sorun burada çıkıyordu
Belki demonte olmasida karavan ruhsatı almaya engel olmayabilir

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20155705 2022226384667880 5567388598016938438 n
@gmemik

@cengo1965

@serkus

@cengo1965

@serkus

@fsirin

Pick-up Camper, Mobil Kabin (demonte portatif "Taşınabilir Yaşam Kabini") AVRUPA-Norveç/Nordkapp 'da (Temmuz 2017, 40 gün, İstanbul çıkış-dönüş 12.500 km.)

20265113 10154505439236152 8005440052966590841 n
Ekli dosyayı görüntüle 502444
21317531 10154607163161152 1105124082061845468 n
20375960 10154505439466152 2785749132599142716 n2
20525753 10154516894126152 4076791601545120079 n
20840871 10154558635846152 4152949817294671017 n

Son düzenleme:

Konuyu bir de ben hortlatayim :smiley:
Cenk beyin yasadiklarina üzüldüm gercekten ancak şu noktalar da dikkatimi cekti :
"Pick up üzeri karavanı, neden taşınan herhangi bir yük olarak görmüyorlar ki ?" diye serzeniş var ama kasadan tavana uzamış olan hatta tavanı ve üzerindeki yaklasik 1 metre yüksekliği kaplamış olan herhangi nir yüke de zaten itiraz edilmez mi ? Isterse siradan koli taşınıyor olsun , kapak açık gitmek yasal mıdır ? Kasanın ölçülerini aşmış ve dışarıda olan karavan destek ayakları bir problem degil midir ? Işin özü, sağdan soldan taşma yapmasa , resmi izinli istiap haddini asmasa bence içine girip uyunacak hatta çay demlenecek bir "yapı"ya kimse itiraz edemez , kendinize ait ve ticari olmayan bir 'yük " olduğu için de K belgesi de istenmez... bilemedim simdi. Fakat ben de trafik polisi olsam karavan olsun olmasın kasadan bu kadar tasan ve kapağı da açık bıraktıran yük için ceza yazardım... Yani cenk bey üzücü bir durum tabii can sıkıyor haklısınız ama sanki bile bile lades gibi bir durum da var?

Crawler firması pikabın arka kasasını çıkarıp şase üzerine monte ettiği bir ürün yapmış.
Gayet güzel görünümü olan ve fonksiyonlu bir karavan olmuş.

3479
3491
3495

Crawler, harika bir tasarım çok beğendim ama kafama takılan bir şey var muayeneden nasıl geçecek, ruhsatta nasıl kayıtlı acaba.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,079
Kaydolan Son Üyemiz
Fondue

SON KONULAR

Geri