Pino Karavan : İzolasyon Şekli İçin Yorumlarınız

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,701
Ynt: Pino Karavan : İzolasyon Şekli İçin Yorumlarınız

Bence çok abartmaya gerek yok. Bize yol gösterecek olan araba camındaki buğulanma. Nefesimiz içerisinde su buharı da var Nefesimiz arabada buz gibi cama gidince su buharı soğuyarak gazdan sıvı hale geçer. İçeride buğulanma olur. Ne zaman kalorifer ile camı ısıtırız, nefes gaz halinde kalmaya devam eder, sıvılaşmaz.

Behçet Beyin karavanında terleme yapan yerler : İzalasyonsuz duvar veya var olan soğuk köprüsü nedeniyle izalasyon yetersiz olması nedeni ile çeperler soğuk kalıyor ve nefes ( ya da içerideki su buharı) yoğunlaşıyor.
Bence o bölgelerde izalasyon problemi var.

Havalandırma ortamdaki su buharının dışarıya çıkıp temiz, daha kuru hava ile yer değişmesine neden olacağı için buğulaşma az olacaktır. Yalnız çok nemli ortamda bu da pek işe yaramayacaktır. İçeriye de su buharı girecektir.

Önlem: Soğuk köprülerinin yok edilmesi ( Çift cam kullanılması , tekli camların içeriden izalasyon malzemeleri ile kaplanması gibi) . Bir de havalandırma ile su buharının dışarı atılması ...
(soğuk köprüsünden kastım dışarı ve içerisi ile direk temas sağlayan izalasyonsuz yerler)

Behçey Bey'in dış ortam buzlanmasına ne demeli ? Su buharı içeriden dışarı ya mı çıkıyor acaba?

Etiketler

Behçey Bey'in dış ortam buzlanmasına ne demeli ? Su buharı içeriden dışarı ya mı çıkıyor acaba?

O zaman abartmadan kısaca söyliyeyim. ;) :D
Kış sabahları otomobilinin camlarındaki buzları kazımıyanımız var mı?

Sonra da yabancı karavanların fiyatının yüksek olmasından şikayet ediyoruz. Aslında gereksiz yüksek vergiler hariç bu karavanların fiyatları yüksek değil; bizim alım gücümüz sınırlı. Yoksa mekanik, elektrik, termodinamik vs. alanındaki bilimsel bilgilerle üretilen bu karavanlar bu rakamları hakediyor.

Mesele sadece tekerlek üstünde kapalı bir kutu yapmaksa merdiven altında bile yapabiliriz. Ötesi ise bilgiye dayalı ayrıntılar.

Peki, malzeme seçenekleri bu kadar çokken, birçok bilgi de artık harc-ı alem haline gelmişken (örneğin daha homojen ısı dağılımı basit geometrik bilgilere dayanıyorken) bunların yapılmaması sadece maliyetle açıklanabilir mi? Yoksa bilgi eksiği, umursamazlık vs. mi daha etkili?

Yoksa, yoksa..., sakın batılı olduğunu iddia eden oryantal kafa olmasın ? ;)

Mesut Bey
..izolasyon yoksa o bölgelerde isitmadan dolayi buzlanma olmasi ilginç

EvliyaCelebi2' Alıntı:
;D
Behçet Bey'in karavanında dış yüzeyin buzlanması ve kar tutması normal olan bir şey. Normal olmayan, karavanın iskelet bölümlerinin dışarı kaçan ısı yüzünden kar ve buz tutmaması. Dahası, karavanın içinde de iskelet olan yerlerde ısı kaybı nedenle daha soğuk kalacağından yoğuşma olması beklenir. ;)

Teoman bey, aslında yukarıda tam tersini düşündüğümü yazmışdım. Bence oralarda izolasyon var ve o yüzden içerinin sıcaklığının buralara etkisi söz konusu olmamalı.
Eğer Behçet bey, dış ortam için ayni şartlar dahilinde ama Karavanda kimse olmadan ve ısıtılmadığı durumda da, dış satıhlarda toptan buzlanmayı müşahade etmiş ise konu aydınlanmış demektir.

Bence temelde bir çiy olayı gözlenen. Şartların uygun olması lazım ve dış cidarda oluşan nem, soğuk devam ettikçe buz olarak kalıyor. Zemin de otomobillerin camları gibi yoğunlaşmayı sağlayan göreceli soğuklukta. (Ama bu sefer dışdan) Aynen çiy yağmasındaki yaprak yüzleri gibi.

Umarım yine uzatmamışımdır ? :D

Neden havalandırma diye yazıyoruz, ortamı ısıttık sıvı halden gaz haline gelmesi ile su buharını yok ettik peki havalandırma
olmazsa kaloriferimizin yönlendiricisini gece yatak kısmına yönlendirdiğimizde oturma bölümünde yok ettiğimiz su buharı
dış ortam ısısının etkisiyle yeniden sıvı hale dönüşmeyecekmidir?

Ortam ısıtılırken dahi havalandırmayı sağlayamıyorsak ve ortamı homojen ısıtamıyorsak bu döngü gün içinde devam edip
duracaktır.

Kondensasyona sebep olmayacak uygun izolasyon malzemesi seçimi
Karavanda uygun yerlerdeki havalandırmalar
Karavan içinde ahtapot kollarla sağlanan homojen ısıtma sistemi

Bunlar sağlanmadığı sürece sağlıklı yaşam alanı oluşturulamamıştır.

Evraka, evraka !

Eğer nefesimizle alkol verecek kadar rakı içersek, hem nem ve su derdinden kurtulmuş olur hem de zulada çifte dikiş buğmamız olur. ;)

Ne dersiniz ? ;D

Tabii bütün bunların yapılabilmesi için karavan tabanının 40mm kontra gibi tek katmanlı olmaması, aşağıdan geçen kablo ve havalandırma kanalları için uygun yüksek taban olması gerekli sanırım. Aynen bizim veri merkezlerinde yaptığımız gibi.

EvliyaCelebi2' Alıntı:

O zaman abartmadan kısaca söyliyeyim. ;) :D
Kış sabahları otomobilinin camlarındaki buzları kazımıyanımız var mı?

İçeride kalorifer çalışırken arabalarımızın camlarında buzlanma olmuyor, ilginç olan örnekte fotoğraf anında içeride ısıtıcının çalışıyor olması.
Karavanın dış çeperlerinin su buharı geçirmez olduğunu düşünürsek, içeriden dışarıya çıkan ve buzlaşan bir buharlaşma yok. Her şey dışarıda cereyan ediyor. Bence duvarlardaki yalıtım ne çok iyi ne çok kötü, zaman zaman karavanın dış yüzündeki havayı ısıtarak yoğuşmaya neden oluyor, dış yüzeyde önce su oluşuyor ve muhtemelen dışarıda rüzgarlı bir hava var ve bu rüzgarın soğutma etkisi ile yüzey buzlanıyor.
Eğer hiç izolasyon olmasa idi, oto camlarında olduğu gibi, içeride ısıtıcı çalıştığı sürece buzlanma olmayacaktı. Isıtıcı kapatıldığında buzlanacaktı. Ya da çok iyi izolasyon olsa idi ısıtıcı dış ortamı ısıtmaya çalışmayacaktı.

3.25 gibi 750 kg altı karavan üreten tüm firmaları inceledim,buradaki yorumlara istinaden sally ye daha sıcak bakmıştım önceden,ancak gördüm ki bir sıcaklık,estetik,ruh yok,bana benim karavanım bu dedirtmedi,geçen hafta pino karavan faruk beye uğradım,çekme karavanları imalat aşamasında gördüm,bir karkas çerçeve var,çerçevenin ortasında kalan boş kare şeklindeki alanlara yalıtım uyguluyor,bu yalıtım esnasında herhangi bir alanın boş bırakılması kör olmadığınız sürece teorik olarak mümkün değil,bu nedenle yalıtımsız kalan bir alan olduğuna inanmıyorum,içeride vebasto varken yalıtım nedeniyle sıcaklık dışarıya bu alanlardan çıkamıyacağı için dış kısmın buz tutmasının -10-20 derece de normal olduğunu düşünüyorum,bu nedenle röntgen şeklinde iskeletin ahşap kısmı ve izolasyon yapılan bölgelerin görülmesi normal bence..
velhasıl kelam pinonun karavanlarında bir sıcaklık var beni kendine çeken..
kullanan arkadaşlar kusura bakmasın,dukato vb psa motokaravanları hiç beğenmedim,toptancı arabası gibi geldi hep bana,karavan karavana benzemeli,çekme karavanda da bu böyle benim için,bu nedenle pino cachalote modelini sipariş vermeyi düşünüyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR