Solar Enerji Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mrcanavar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,618

Mrcanavar

Yeni Üye
Merhaba elimde 250 Watt panel 90 Amper akü 10 amper şarj regülatörü 650 Watt invertör var

ben kamera ve alarm sistemi çalıştırmak istiyorum
bu çalıştıracağım sistem saatte 10 amper güç çekiyor bu sisteme ne ilave etmeliyim 24 saat kesintisiz çalıştırabilmem için ? Teşekkür ederim

Etiketler
@Mrcanavar
Yazdığınız bu verilerinizle doğru cevap almanız malesef mümkün değil. :confused:
Çünkü bilinmesi gereken daha başka kriterler de var.

Nerede kullanacaksınız ? (Hangi enlemde ?)
Bütün sene çalışacak mı ?
Akülerinizi başdan yenilemeyi göze almalısınız ! ( ilave olmuyur )
Sisteminizi (akülerinizi) kısa yoksa uzun müddet kullanmayı mı hedefliyorsunuz ?
İnvertör ? ( 12v mümkün değil mi ? )
vs.....

Sanırım kıymetli bir şeyi korumayı amaçlıyorsunuz ? Fakat sisteminizin muhtemelen koruyacağınız şeyden daha da pahalı olma ihtimali var ! ;)
10 A/h oldukça büyük bir değer ! ( Canavar gibi sarfiyat :yum: )

Asağıda benim imza bölümündeki " Solar hesabı" yazısını tıklarsanız (Excel dosyası) belki sorunuza kendiniz yaklaşık bir cevabı hesaplıyabilirsiniz. :smiley:

Son düzenleme:

Merhaba elimde 250 Watt panel 90 Amper akü 10 amper şarj regülatörü 650 Watt invertör var

ben kamera ve alarm sistemi çalıştırmak istiyorum
bu çalıştıracağım sistem saatte 10 amper güç çekiyor bu sisteme ne ilave etmeliyim 24 saat kesintisiz çalıştırabilmem için ? Teşekkür ederim

10 amper karavan için çok yüksek b ir değer .sisteminizi komple 2 katına çıkarsanız bile ancak kameralar ve alarma yeter başka bir şeye elektiriğiniz kalmaz bence başka bir kamera sistemi arayın

Yanlış bilmiyorsam 250watt panel 10Amper veriyor saatte. Akü şarjı için akunun %10 u kadar akım ile şarj makbul olduğuna göre 100 ah lik bir akuyu şarj edebilirsiniz.

Ancak bu yazdıklarım çok çok kaba hesap.
Bence siz servis minibüsleri için kullanılan DVR kayıt cihazlarindan alsanız sizin için daha verimli olur. Onlar direkt 12 volt ile çalışıyor.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu konuyla yakından ilgileniyorum. Sistemde 150 watt monokristal panel , 100 amp jel akü,10 amp regülatör ve 1200watt invertör var.Araçta monitöring yapan HD kamera ve 56 ekran led tv var. Çakılı harici navigasyon,7-24 kayıtlı kamera,amonyaklı minibar ve vantilatörde bazen ilave oluyor. Bu cihazlar 10 ampere asla ulaşamıyor. Hesabınızda bir hata olmalı. Ütü gibi elektrik çeken alarm ve kamera olamaz diye tahmin ediyorum.
Muhtemel sorun gece elektik stoğunda olabilir. Onun için paralel ilave jel akü daha dirençli sistem oluşturabilir.

Bu konuyla yakından ilgileniyorum. Sistemde 150 watt monokristal panel , 100 amp jel akü,10 amp regülatör ve 1200watt invertör var.Araçta monitöring yapan HD kamera ve 56 ekran led tv var. Çakılı harici navigasyon,7-24 kayıtlı kamera,amonyaklı minibar ve vantilatörde bazen ilave oluyor. Bu cihazlar 10 ampere asla ulaşamıyor. Hesabınızda bir hata olmalı. Ütü gibi elektrik çeken alarm ve kamera olamaz diye tahmin ediyorum.
Muhtemel sorun gece elektik stoğunda olabilir. Onun için paralel ilave jel akü daha dirençli sistem oluşturabilir.
Ben 2 akü alsam (150 w), birini 2 panele (150 w), diğeri de araç motoruna bağlansa nasıl olur.

Regülatör ayarlarını en düşük 9 volt ve en yüksek 15.9 volt olarak değiştirdim. Fabrika ayarları max 14.5 te voltajı panelden kesiyordu. Akşam en fazla 13 volt civarı bir doluluk oluyordu. Şimdilerde en parlak güneşte dahi şarz kesmiyor ve 14.8 volt dolan akü geceyi 12 volt altına düşmeden tamamlıyabiliyor. Bu değerler jel akü için geçerli. Yüksek şarz olabiliyor ve invertör son voltuna kadar dip kullanabiliyor. Tekrar şarzda kesinlikle verim düşüklüğü olmuyor. Araç aküşeri sulu ve ust-alt değerleri çok esnek değil. Özellikle bikaç kez dip yaparsa ciddi zarar görüyor. Sisteminiz tekrar şarz olabilir araçtamı yoksa konutta mı kullanılacak. 2. aküye dair tavsiyeler buna görede değişebilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.