Turkiye'de Karavan Donusumu Hk. Bilgi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tezcatcatl Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 219
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,903
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Aku teknolojisi yeterli degil .
200 AH jel aku ortalama 75 kg.
Oldurmeden kullanmak icin yarisini harcamalisiniz.
Gece icin 100 ampersaatx12V=1200 wattsaat enerji depolayabilirsiniz bir adet 200AH jel aku ile.
1200 watlik isiticiyi en fazla 1 saat calistirabilirsiniz.
6 saat calistirmak icin 6 tane 200 AH aku gerekir.
75x6=450 kg. Karavanin buyuk bolumunu isgal eder.
Tanesi 250 euro olsa 1500 euro aku.(kalitelisi 350 Euro)
Gunduzleri duzgun sarj etmeniz lazim yoksa akuler biter. Kisa zamanda yenisini alirsiniz.
Kahve, yemek,camasir toplam 1 saat calissa bir adet daha 200 AH aku gerekli 1200Wat icin. 2000 wat derseniz ikiyle carpin.
Panel hesabini yapmayacagim cunku kendim kullanmadim.
25C uzerine cikan panellerde verim epey dusuyor.
Siz %50 verimle hesaplayin.
220 V cihaz kullanacagim derseniz invertor icinde en az %20 kayip olur. Size isi enerjisi olarak geri doner.
Tum bunlar 1200 Watt icin.
Daha fazlasi icin daha cok aku.
Degerse yapin.
Millet ne yapiyor derseniz;
150-200 Watlik gunes paneli
150-200 AH jel aku
12V buzdolabi
Gazli ocak
Dizel yakitli isitici
Ya da gunes panelsiz gazli buzdolabi,isitici,ocak.

Kolay gelsin.

Feci güzel yazmışsınız.. nooolur bu pratik bilgileri, “yeni başlayanlar, başlamak isteyenler için pratik bilgiler” şeklinde sabit bir başlıkta toplayın..

- hangi tonaj için hangi ehliyet gerekir.
- hangi araç kaç tondur, örnek fotolar.
- hani uzunluktan sonra köprü geçişleri % kaç artar.
- ortalama güneş enerjisi donanımı nasıldır ve maliyeti. Bu donanımın üstüne çıkmak niye mantıksız..
- makinelerin ortalama enerji sarfiyatları.
- araç beş yaşından küçükse, ötv ne kadar içimize kaçıyor. :smiley: güncel maddi bikaç örnekle.
- bulaşık makinesi hakkında görüşler.
- bi mini bi büyük buzdolabı niye kullanıyor insanlar.
- hangi wc tipi? Wc nasıl boşaltılır
- vb

Şöyle konuları derlemeye başlasak? Hemen her forumda olan, bir “Yeni başlayanlar” bölümü yapsak ?

Örneğin, vücut geliştirme forumlarının başında böyle bi başlık hep olur.. 3 tip vücut şekli fotosu olur. Hangisine benziyorsunuz sorusu ile başlar. Sonra 3 tip güzel vücut olur. Hangisi olmak istiyorsunuz sorusu gelir. Sonra da size genel geçer doğruları, dietleri anlatan uzun bir yazı okursunuz.

Geçenlerde @Akdeniz45 abi böyle bir bölüme başlamıştı ama sanırım yarım kaldı.

Sevgili tecrübeliler, yapalım pleaseee ! :smiley:

ben autocad de, çizimde baya bi işe yararım lazım olursa ! :smiley:

Etiketler
1) bu forumda gerçekten devasa faydalı bilgi var. Ancak maalesef, pratik bilgiler bulmak çok çok zor.. aklındaki hemen her konuyla ilgili tecrübelilerin bedava paylaştığı çok güzel excel, pdf dosyaları mevcut..

2) konuyu açmadan önce, bunları güzelcene (kesinlikle cep telden değil) indirip, inceleyip, öyle devam etmeni öneriyorum..

Biz eskilerin artık yazmaktan bıktığı hususları dile getirdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Aslında pratik bilgiler de mebzul miktarda mevcut. Ama üşenmeden ilgili bütün forumları teker teker okumak gerekiyor. Ben başladığım zaman sorularımı sormaya başlamadan önce 3 ayı aşkın bir süre yalnızca okudum. Faydalı bulduğum ipuçlarını teker teker not ettim. İmalata başladığım zaman doğru yolda olup olmadığımı teyit etmek için gereksiz sorular sorduğum da oldu. Ama genelde sorduğum sorular cevabı (en azından o tarihte) forumlarda olmayan sorulardı.

Bu, bir çuval keçi boynuzu çiğneyip bir gram şeker elde etmeye benziyor, kabul. Ama takdir edersiniz ki "tecrübeliler" için aynı şeyi her gelene tekrar tekrar ve de tekrar anlatmak fena halde sıkıcı. Bu yüzden çoğu zaman insanlar forumda cevabı defalarca verilmiş olan soruları soranları duymazdan geliyor. Arada çok sabırlı bir kaç arkadaşımız üşenmeden aynı sorulara aynı cevabı defalarca verebiliyor. Kendilerini ve gösterdikleri sabrı gerçekten takdirle karşılıyorum. Kendi adıma benim o kadar sabrım yok. Bu yüzden ancak farklı sorular gelirse ya da forumda daha önce verilmemiş bir cevabım varsa müdahil oluyorum.

Katkılarınız için tekrar teşekkürler.

Sorularimiza bu baslikta cevap bulamayacagiz gibi gorunuyor. Lakin tum mesajlar "Yapamazsiniz, edemezsiniz, mumkun degil, usta sensin git yap gorelim" vesaire seklinde.
Teknik olarak aciklayici ve ikna edici bir mesaj goremedik henuz ki biz de "Dogru soyluyor adam, bu is olmaz, teknik olarak mumkun degil" diyip alternatiflere yonelelim.

Araci alip islemlere basladigimizda bu baslik altindan guncellemeye devam edecegim. Iyi forumlar herkese.

Karavancıların korktuğu kabus anlarından birisi gece buzluktan su damladığını ve buzdolabının çalışmadığını görmek. Kaldığımız yerde elektrik yok ve havada bulutluysa boşalan aküleri şarj etmekte zorlaşabilir. Yaşadığım böyle bir durumla tekrar kaşılaşmamak için akü kapasitemi günlük elektrik ihtiyacımın 3-4 katına (havanın sıcaklığına göre) çıkardım.

Forumda üyelerin büyük bir çoğunluğu karavanda elektrik konusunu okulunda değil, yukarda anlattığım gibi, karavan yaşamımızda öğrendiklerimizi karşılıklı paylaşarak (internet dahil) öğrendik.

Karavan yapımı ve karavancılık konusunda alıştığımızın dışında gelen isteklere olumsuz cevapları, yeni karavancıları bizim yaşadığımız olumsuzlukları yaşamamaları için bir ikaz olarak görmek lazım.

Karavanda her ihtiyacın elektrikli cihazlarla karşılanması konusunda detaylı bilgileri bu forumdan ziyade, bu konuda uzmanlaşmış firmalardan almak daha uygun olur düşüncesindeyim.

Feci güzel yazmışsınız.. nooolur bu pratik bilgileri, “yeni başlayanlar, başlamak isteyenler için pratik bilgiler” şeklinde sabit bir başlıkta toplayın..

- hangi tonaj için hangi ehliyet gerekir.
- hangi araç kaç tondur, örnek fotolar.
- hani uzunluktan sonra köprü geçişleri % kaç artar.
- ortalama güneş enerjisi donanımı nasıldır ve maliyeti. Bu donanımın üstüne çıkmak niye mantıksız..
- makinelerin ortalama enerji sarfiyatları.
- araç beş yaşından küçükse, ötv ne kadar içimize kaçıyor. :smiley: güncel maddi bikaç örnekle.
- bulaşık makinesi hakkında görüşler.
- bi mini bi büyük buzdolabı niye kullanıyor insanlar.
- hangi wc tipi? Wc nasıl boşaltılır
- vb

Şöyle konuları derlemeye başlasak? Hemen her forumda olan, bir “Yeni başlayanlar” bölümü yapsak ?

Örneğin, vücut geliştirme forumlarının başında böyle bi başlık hep olur.. 3 tip vücut şekli fotosu olur. Hangisine benziyorsunuz sorusu ile başlar. Sonra 3 tip güzel vücut olur. Hangisi olmak istiyorsunuz sorusu gelir. Sonra da size genel geçer doğruları, dietleri anlatan uzun bir yazı okursunuz.

Geçenlerde @Akdeniz45 abi böyle bir bölüme başlamıştı ama sanırım yarım kaldı.

Sevgili tecrübeliler, yapalım pleaseee ! :smiley:

ben autocad de, çizimde baya bi işe yararım lazım olursa ! :smiley:

Yeni karavancılar için bilgiler konusuna fırsat buldukça ilaveler yapıyorum.
Karavancılığa Yeni Başlayanlar Için Bilgiler

Son düzenleme:

@boris none Yapici ve aciklayici kibar mesajiniz icin cok tesekkur ederim. Lakin henuz pes etmedim, yogun gunlerden geciyorum, su an is icin Guney Afrika yolundayim. 2 Hafta daha ortalarda pek olmayacagim.
Guney afrikadan sonra geri gelip, kaldigim yerden devam edecegim. :smiley:

Arnold'un bir sozu var, "Ignore the nay-sayers". Dediginiz dogru, arastirmami derinlemesine ve cok detayli bir sekilde yapmadan, buyuk bir hevesle bu basligi buraya actim.
Forumu hic okumadim degil, hem bu forumu hem yabanci forumlari surekli karistiriyorum firsat buldukca.

Fakat dedigim gibi, hayatimi muhendisligimle kazanmama ragmen, bu konuda tecrubesizim. Elektrik - elektronik bilgim de kisitli. Fakat bu kisitli bilgimle bazi mesajlarin temelsiz oldugunu anlamak pek zor degil.

Guney afrikadan sonra dogru durust arastirma yapip, detayli bir sekilde bu projeye devam edecegim.

Hayalimizin gerceklesebilecek olan kisimlarini gerceklestirip, teknik olarak imansiz olan kisimlarina da tabi ki alternatif cozumleri uygulayacagiz.
Sadece ve sadece %100 emin olmadan birseylerden vazgecmek, hevesimizi kirdirmak istemiyoruz.

Butcemiz cok kisitli degil fakat 100lerce bin euro da degil. Fiyat / Getiri oranina gore hesabimizi yapip, eger teknik olarak mumkunse gerceklestirip gerceklestirmeyecegimize karar verecegiz.

Simdilik herkese iyi forumlar, tekrar tesekkurler. Yakinda tekrar gorusmek uzere.

@boris none Yapici ve aciklayici kibar mesajiniz icin cok tesekkur ederim. Lakin henuz pes etmedim, yogun gunlerden geciyorum, su an is icin Guney Afrika yolundayim. 2 Hafta daha ortalarda pek olmayacagim.
Guney afrikadan sonra geri gelip, kaldigim yerden devam edecegim. :smiley:

Arnold'un bir sozu var, "Ignore the nay-sayers". Dediginiz dogru, arastirmami derinlemesine ve cok detayli bir sekilde yapmadan, buyuk bir hevesle bu basligi buraya actim.
Forumu hic okumadim degil, hem bu forumu hem yabanci forumlari surekli karistiriyorum firsat buldukca.

Fakat dedigim gibi, hayatimi muhendisligimle kazanmama ragmen, bu konuda tecrubesizim. Elektrik - elektronik bilgim de kisitli. Fakat bu kisitli bilgimle bazi mesajlarin temelsiz oldugunu anlamak pek zor degil.

Guney afrikadan sonra dogru durust arastirma yapip, detayli bir sekilde bu projeye devam edecegim.

Hayalimizin gerceklesebilecek olan kisimlarini gerceklestirip, teknik olarak imansiz olan kisimlarina da tabi ki alternatif cozumleri uygulayacagiz.
Sadece ve sadece %100 emin olmadan birseylerden vazgecmek, hevesimizi kirdirmak istemiyoruz.

Butcemiz cok kisitli degil fakat 100lerce bin euro da degil. Fiyat / Getiri oranina gore hesabimizi yapip, eger teknik olarak mumkunse gerceklestirip gerceklestirmeyecegimize karar verecegiz.

Simdilik herkese iyi forumlar, tekrar tesekkurler. Yakinda tekrar gorusmek uzere.

Ok. Kolay gelsin. Görüşürüz.✌️

cape town değildir inşallah gittiğiniz yer, çünkü çok kıskanırım !! 11 gün x 18 saat gezdim c.t ı ama dişimin kovuğuna yetmedi.. hayatımda gördüğüm en güzel şehir !

Sizin gibi tecrübesiz, fakat yıllardır karavan planı yapan/okuyan/çizen birisi olarak bikaç önerim olacak nacizane..

- ilk karavanınızı kendiniz yapmayın bence. Sonuçta karavan hangisi olursa olsun, karavan hayatı değişmez, değişemez.. kısıtlı su ve elektrik, beden gücü, kamping ortamları, polis zırıltısı, park problemleri, iletişim zorlukları gibi problemler 1milyon euroluk karavanda da yaşanacaktır.

- bi karavan kiralayın önce. 2 hafta gezin. (Bu yaz yapıcaz inşallah) Öyle girişin satın almalara.

- size çok yakın, ddorf ta, büyük bir fuar var ağustos sonu. Onu iyice gezin satın almalar öncesi. (Bu yaz yapıcaz inşallah)

- bizim gibi sadece 2 kişi iseniz; biz, auto-sleepers isimli firmanın warwick duo isimli modelinde karar kıldık %80 ihtimalle.. mutlaka bakın. Bu tasarım, california da, genç çiftler tarafından çok kullanılan, minimum alan kayıplı bir tasarım. 598cm duo modeli var, 636 cm XL modeli var. Ancak ferry ücretlerinde 6.00 m nin üzerine %25 civarı ekstra ücret uygulanıyormuş. (Eksta ücret kesin bilgi, yüzde bilgisi kesin değil)

(Duo ve XL ın benzerleri mobile.de de çok az sayıda da olsa var)

Biliyorum siz kasalı bir model istiyorsunuz, warwickin iç tasarımını başarılı bulduğumdan örnek olarak dikkate alın derim.

- biz de baştan mercedes ve vw istiyorduk. Ama iç genişlik sebebi ile peugeout, fiat ve/ya citroen’e kaydık. (Psa deniyormuş bu gruba son yıllarda.)
1- merc ve vw, psa dan 10-15 cm daha dar.
2- merc ve vw 598 den direkt 698cm e atlıyor. Halbuki peugot da ara ölçü (636) de var.

- güneş enerjisi konusunda pek yardımcı olamıycam, çünkü baya bilgisizim. ama 600 civarı panel, 500 civarı akülü bir tasarım kovalıyorum, ki bu değerler bu forumdaki ortalamaya göre baya yüksek..

Bu bile, (hiç klima çalıştırmadan), full güneşli de olsa, maks 4 gün dayanır gibi duruyor bizim gibi karavanda "yaşayan", bulaşık/çamaşır/m.dalga/fırın vb. makineler çalıştıran bir çifte..

çünkü akülerin ömrü için %25 ten aşağı kesinlikle! düşürmemek gerekiyormuş.. hadi düştün diyelim, maks 6-7 gün eder bu sefer..

(Bu pratik bilgilerimde hata varsa, tecrübeli arkadaşlar tarafından uyarılmayı çok isterim.)

İyi forumlar.

Son düzenleme:

Girilen her yeni ortamın kavranması için daha evvel bildiklerimizden yola çıkmak, onlarla karşılaştırma yapmak, hepimizin başvurduğu kaçınılmaz bir yöntem olmalı. Açıkcası elimizde kabul ettiğimiz özgün ve yeterli veriler olmadığı müddetçe başka bir yolumuz da yok aslında.

Yeni bir ortamın kendi kural ve yapısının olduğu bilinci ise ancak yaşanarak kazanılmakta. Sanırım hepimizin yaşam tecrübeleri tersini söylemiyordur ?

Bu yaklaşım diyelim bir ülkeyi ilk defa ziyaret ediyorsanız ne kadar doğru ise, karavancılığa yeni başlamayı düşünenlerce de karavanı şekillendirmek açısından ayni derecede doğru olmalı ?

Karavan araç ile hareketi, yaşam bölümü ile de yerleşikliği hedeflese de tam da bu hareket öğesinin yaşam alanını biçimlendirdiği, konuya yeni başlayanlar açısından yukarıdaki nedenle kolaylıkla es geçilmekte. Genellikle unutulan karavanın ev olmadığı, onun sadece yerleşiklik işlevinin tatminini amaçladığı atlanılmakta.

Bir ev için; ne kadar alan, ne kadar enerji , ne kadar su geçerli bir istek olsa da, karavanda bunu hareketi kısıtlamayacak kadar alana, işlerimizi görmeye yetecek kadar enerjiye ya da suya tercüme etmek lazım.

Peki bu formülü uygulamak bu kadar basit mi ?
Düşünürken yapılan kısa devreleri okudukçe “Maalesef hayır” demek daha yerinde olmalı.

Karavancılığın ilginç bir özelliği bence her hobide olduğu üzere farklı sosyal kişilikleri yakınlaştıran yapısının yanında, teori ile pratiğin farkını gözler önüne sererken oldukça uç bir konumda olmasında yatıyor.

Tekrar etmiş olacağım ama;
Ev yaşam ve ihtiyaçlarınızın neler olduğunu hepimiz bildiğimiz gibi araçlardan da yeteri kadar anladığımızdan asla şüphem yok. Ama karavancılık kolaylıkla masa başında düşünebildiğimizin tersine, dediğim gibi maalesef bu ikisinin toplamı değil. Kısaca daha farklı birşey.

İsterseniz konu felsefe kulvarına kaymadan birkaç örnekle açıklayayım.
* Karavanda duş önce
su bulup ?
yeteri kadar aracınıza doldurabilmeniz ?
suyu ısıtıp ?
duşu o dar yerde alabilmeniz ? sonra da,
duşu temizleyip ve kurulayıp ?
artık suyu uygun bir yerde boşaltabilmeniz ?
demek.
Bu mini sorunlar silsilesinin devamı, Sisifus efsanesi gibi tekrar da tekrar.

Evde bunların hepsi otomatiğe bağlı, temizlik derseniz, onu da ben hanımmatiğe bağladım.

Gerçi tavsiye anlamlı söylemiyorum, bizim uyguladığımız uç bir çözüm gibi sadece portatif tuvalet ve tek lavabo ile duştan vaz geçerek kamping, yüzme havuzu ve plaj duşlarını da kullanabilirsiniz ama evde duş almaya sonuçta varabileceğiniz en yakın nokta, yukarıda yazdıklarımı muhakkak yapmanızdan geçiyor.

Bu camperler için olduğu gibi devasa karavanlar için de geçerli bir zorunluluk.
Ne kadar demokratik değil mi ?

Tamam bütün bunları bildiğinizi biliyorum, ama inanın, pratikte ne anlama geldiğini bilmediğinizi de biliyorum. Yakınma türkülerini şimdiden ezberlemeye bakın derim.
Dikkat ederseniz daha tuvaleti boşaltma ve temizlemenin erdemlerine girmedim.

İki hafta karavan kiralamak, minimum derecede de olsa ayakların yere basması açısından elzem olmalı.. Sanırım bu sefer de yanlışlıkla tekrar ayağınıza basmadım ? :yum:

* Karavanda enerjiye gelince benim rüyam; solar destekli olsa da, dolum regülatörüyle beraber en fazla 8-10 kilo arası yüksek kapasitede iki kuvvet paketi akünün, yarım saatten az dolum kabiliyetiyle, uğranılan cafe ya da lokantalarda doldurulması yönünde. Tabii daha rüya...

Fakat şu anki gerçeğimize dönersek, 6 metre uzunluktaki bir panelvan tavanının maksimal 5 m2 si kullanıma açık. Gerekli iki tavan penceresi “luke” yanlarının kullanım zorluğunu, standart büyüklükteki solar panellerin boşluksuz konumlandırılma güçlüğü ile birleştirirseniz, aslında bu alanı 3 - 3,5 m2 ye indirgemek yerinde olmalı. Açıkcası 3 panelden fazlasının getirdiği sorunlarla, uğraşmak kanımca kolay baş edilecek birşey değil.

Bu durumda düsturu “Ne kadar çok enerji, o kadar iyi”den, “İşimize yetecek kadar enerji”ye dönüştürmek yanlış olmamalı ? Tabii bu da onların tesbitinden geçiyor. Belki altta imzamdaki “Solar hesabı” burada yardımcı olabilirdi ?

Konuya ağırlık açısından yaklaşır ve her 100 Watt kalite panel ve bağlantı elementlerinin toplamda ~9-10 kg çekeceği düşünülürse, örn. 600 W için 50 kg üzeri ağırlığı hesaba katmanız lazım. Hem de araç üstünde !
500 Ah jel akü için de ~170 kg düşünürseniz panel ağırlığınızla beraber toplam enerji kazanım yükünüzü kesin 200 kg üzeri hesap etmeniz lazım . Bu da profesyonel karavan yapımcılarının kullanıcılar için optimal ulaşabildiği yükleme kapasitelerinin yarısı veya yarısından fazlası demek. Buyurun buradan yakın...
Diğer akü cinsleri ise bilindiği üzere şimdilik orantısız pahalı.

Üstelik diğer örnek için bırakın tavanda, 13x350 W panellere, araç içinde bile yer olmamalı. İsterseniz bu çözümün enerji depolama yönüne hiç girmeyelim.
Bu olsa olsa ancak ev için düşünülebilir.

Forumda cevabını bulamadığınız somut formüle edilmiş sorularınız için hepimizin tecrübe ve bilgilerimiz dahilinde burada olduğunu hesap edin. Cevaplarımızın “Azar-ı karavaniye” makamında olduğu şeklinde yapılan göndermeler bence adresini şaşırmış olmalı ? İlk cevabımın tonunun belki yanlış anlaşılabilir korkusuyla sonuna gerekli eklemeyi yapmıştım. Başlığı laf olsun diye açmadığınızı düşünürsek, @bartek ve @TA2RX in sayılarla verdikleri cevapların da sizden tek kelimeyle de olsa gerekli ilgiyi görmemesi, beraberce sonuca varımda pek de yardımcı olmamalı ?

Arnold’u tanımıyorum ama, lütfen “Readers Diegest” tadındaki vecizelerle, bizi bir kenara itmeyin derim. Bu mantıkla eğer yapma denilen için yapmak doğru ise, yap denilenlerin tümünün de yanlış olması lazım. Umarım bu kadarcık demağoji sağlığa zararlı değildir ? ;)

Tecrübelerimizi paylaşma ve yenilerini öğrenme isteğimiz, forumda oluşumuzun asıl amacı. Hakkımızdaki iddialarınızda biraz çekingen davranırsanız inanın bizleri sevindirirsiniz. Terslemeyi hobi edinen sapık kişiliğimiz olmadığı gibi, buradan gerekli bilgiyi edinemiyeceğiniz yönündeki kanaatiniz, belki bu çetrefil yapılı forumu okumak için yeterli zamanı bulamamanızla ilgili olmalı ?

Daha evvel forumda ne kadar sık yazmış olsak da, somut, özgün ve iyi sınırlandırılmış sorularınızı severek tekrar cevaplıyacak katılımcıların sizi beklediğini bilin.:smiley:

Lütfen en azından size bu kadar uzun cevap yazmamın ne anlama geldiğini düşünün. ;) :smiley:

.

Son düzenleme:

Girilen her yeni ortamın kavranması için daha evvel bildiklerimizden yola çıkmak, onlarla karşılaştırma yapmak, hepimizin başvurduğu kaçınılmaz bir yöntem olmalı. Açıkcası elimizde kabul ettiğimiz özgün ve yeterli veriler olmadığı müddetçe başka bir yolumuz da yok aslında.

Yeni bir ortamın kendi kural ve yapısının olduğu bilinci ise ancak yaşanarak kazanılmakta. Sanırım hepimizin yaşam tecrübeleri tersini söylemiyordur ?

Bu yaklaşım diyelim bir ülkeyi ilk defa ziyaret ediyorsanız ne kadar doğru ise, karavancılığa yeni başlamayı düşünenlerce de karavanı şekillendirmek açısından ayni derecede doğru olmalı ?

Karavan araç ile hareketi, yaşam bölümü ile de yerleşikliği hedeflese de tam da bu hareket öğesinin yaşam alanını biçimlendirdiği, konuya yeni başlayanlar açısından yukarıdaki nedenle kolaylıkla es geçilmekte. Genellikle unutulan karavanın ev olmadığı, onun sadece yerleşiklik işlevinin tatminini amaçladığı atlanılmakta.

Bir ev için; ne kadar alan, ne kadar enerji , ne kadar su geçerli bir istek olsa da, karavanda bunu hareketi kısıtlamayacak kadar alana, işlerimizi görmeye yetecek kadar enerjiye ya da suya tercüme etmek lazım.

Peki bu formülü uygulamak bu kadar basit mi ?
Düşünürken yapılan kısa devreleri okudukçe “Maalesef hayır” demek daha yerinde olmalı.

Karavancılığın ilginç bir özelliği bence her hobide olduğu üzere farklı sosyal kişilikleri yakınlaştıran yapısının yanında, teori ile pratiğin farkını gözler önüne sererken oldukça uç bir konumda olmasında yatıyor.

Tekrar etmiş olacağım ama;
Ev yaşam ve ihtiyaçlarınızın neler olduğunu hepimiz bildiğimiz gibi araçlardan da yeteri kadar anladığımızdan asla şüphem yok. Ama karavancılık kolaylıkla masa başında düşünebildiğimizin tersine, dediğim gibi maalesef bu ikisinin toplamı değil. Kısaca daha farklı birşey.

İsterseniz konu felsefe kulvarına kaymadan birkaç örnekle açıklayayım.
* Karavanda duş önce
su bulup ?
yeteri kadar aracınıza doldurabilmeniz ?
suyu ısıtıp ?
duşu o dar yerde alabilmeniz ? sonra da,
duşu temizleyip ve kurulayıp ?
artık suyu uygun bir yerde boşaltabilmeniz ?
demek.
Bu mini sorunlar silsilesinin devamı, Sisifus efsanesi gibi tekrar da tekrar.

Evde bunların hepsi otomatiğe bağlı, temizlik derseniz, onu da ben hanımmatiğe bağladım.

Gerçi tavsiye anlamlı söylemiyorum, bizim uyguladığımız uç bir çözüm gibi sadece portatif tuvalet ve tek lavabo ile duştan vaz geçerek kamping, yüzme havuzu ve plaj duşlarını da kullanabilirsiniz ama evde duş almaya sonuçta varabileceğiniz en yakın nokta, yukarıda yazdıklarımı muhakkak yapmanızdan geçiyor.

Bu camperler için olduğu gibi devasa karavanlar için de geçerli bir zorunluluk.
Ne kadar demokratik değil mi ?

Tamam bütün bunları bildiğinizi biliyorum, ama inanın, pratikte ne anlama geldiğini bilmediğinizi de biliyorum. Yakınma türkülerini şimdiden ezberlemeye bakın derim.
Dikkat ederseniz daha tuvaleti boşaltma ve temizlemenin erdemlerine girmedim.

İki hafta karavan kiralamak, minimum derecede de olsa ayakların yere basması açısından elzem olmalı.. Sanırım bu sefer de yanlışlıkla tekrar ayağınıza basmadım ? :yum:

* Karavanda enerjiye gelince benim rüyam; solar destekli olsa da, dolum regülatörüyle beraber en fazla 8-10 kilo arası yüksek kapasitede iki kuvvet paketi akünün, yarım saatten az dolum kabiliyetiyle, uğranılan cafe ya da lokantalarda doldurulması yönünde. Tabii daha rüya...

Fakat şu anki gerçeğimize dönersek, 6 metre uzunluktaki bir panelvan tavanının maksimal 5 m2 si kullanıma açık. Gerekli iki tavan penceresi “luke” yanlarının kullanım zorluğunu, standart büyüklükteki solar panellerin boşluksuz konumlandırılma güçlüğü ile birleştirirseniz, aslında bu alanı 3 - 3,5 m2 ye indirgemek yerinde olmalı. Açıkcası 3 panelden fazlasının getirdiği sorunlarla, uğraşmak kanımca kolay baş edilecek birşey değil.

Bu durumda düsturu “Ne kadar çok enerji, o kadar iyi”den, “İşimize yetecek kadar enerji”ye dönüştürmek yanlış olmamalı ? Tabii bu da onların tesbitinden geçiyor. Belki altta imzamdaki “Solar hesabı” burada yardımcı olabilirdi ?

Konuya ağırlık açısından yaklaşır ve her 100 Watt kalite panel ve bağlantı elementlerinin toplamda ~9-10 kg çekeceği düşünülürse, örn. 600 W için 50 kg üzeri ağırlığı hesaba katmanız lazım. Hem de araç üstünde !
500 Ah jel akü için de ~170 kg düşünürseniz panel ağırlığınızla beraber toplam enerji kazanım yükünüzü kesin 200 kg üzeri hesap etmeniz lazım . Bu da profesyonel karavan yapımcılarının kullanıcılar için optimal ulaşabildiği yükleme kapasitelerinin yarısı veya yarısından fazlası demek. Buyurun buradan yakın...
Diğer akü cinsleri ise bilindiği üzere şimdilik orantısız pahalı.

Üstelik diğer örnek için bırakın tavanda, 13x350 W panellere, araç içinde bile yer olmamalı. İsterseniz bu çözümün enerji depolama yönüne hiç girmeyelim.
Bu olsa olsa ancak ev için düşünülebilir.

Forumda cevabını bulamadığınız somut formüle edilmiş sorularınız için hepimizin tecrübe ve bilgilerimiz dahilinde burada olduğunu hesap edin. Cevaplarımızın “Azar-ı karavaniye” makamında olduğu şeklinde yapılan göndermeler bence adresini şaşırmış olmalı ? İlk cevabımın tonunun belki yanlış anlaşılabilir korkusuyla sonuna gerekli eklemeyi yapmıştım. Başlığı laf olsun diye açmadığınızı düşünürsek, @bartek ve @TA2RX in sayılarla verdikleri cevapların da sizden tek kelimeyle de olsa gerekli ilgiyi görmemesi, beraberce sonuca varımda pek de yardımcı olmamalı ?

Arnold’u tanımıyorum ama, lütfen “Readers Diegest” tadındaki vecizelerle, bizi bir kenara itmeyin derim. Bu mantıkla eğer yapma denilen için yapmak doğru ise, yap denilenlerin tümünün de yanlış olması lazım. Umarım bu kadarcık demağoji sağlığa zararlı değildir ? ;)

Tecrübelerimizi paylaşma ve yenilerini öğrenme isteğimiz, forumda oluşumuzun asıl amacı. Hakkımızdaki iddialarınızda biraz çekingen davranırsanız inanın bizleri sevindirirsiniz. Terslemeyi hobi edinen sapık kişiliğimiz olmadığı gibi, buradan gerekli bilgiyi edinemiyeceğiniz yönündeki kanaatiniz, belki bu çetrefil yapılı forumu okumak için yeterli zamanı bulamamanızla ilgili olmalı ?

Daha evvel forumda ne kadar sık yazmış olsak da, somut, özgün ve iyi sınırlandırılmış sorularınızı severek tekrar cevaplıyacak katılımcıların sizi beklediğini bilin.:smiley:

Lütfen en azından size bu kadar uzun cevap yazmamın ne anlama geldiğini düşünün. ;) :smiley:

.

tekrar merhabalar mesut bey, :smiley:
ilginç üslubunuzu baya uzun süredir takip ediyorum, her ne kadar takip etmek zor olsa da.. :smiley:

ben yapım ve eğitimim gereği, sonuç odaklı/analitik bir insan olduğumdan, yazınızda keyifle okuduğum felsefi kısımları atlayarak, ölçülebilen/sayılabilen/karşılaştırılması mümkün olan konulara değinmek istiyorum.. iliklerime kadar işlemiş pragmatistliğim sebebi ile arkadaşlarımca da dalga konusu olurum zaman zaman..

yazılarımda da belirttiğim gibi, solar enerji konusunda kısıtlı bilgiye sahibim.. açıkçası üst düzey bilgi sahibi olmak da istemiyorum.. nihayetinde işi profesyonellere bırakmayı tercih ediyorum.. biz daha çok, rota, güvenlik, sağlık hizmetleri, yolda iş imkanı, roaming ücretleri vb. konulara eğiliyoruz..

akü ağırlıkları konusuna gelince, yeni nesil (galiba li-ion) akülerle, bahsettiğiniz ağırlıkların %40 'ı ile bu işin çözülebildiğini siz de biliyorsunuz ki, "orantısız pahalı" demişsiniz yazınızda.. ancak pahalılık konusu, 2 açıdan göreceli bir kavram..
1) kişinin maddi durumu..
2) kişinin önceliği.. (bu daha önemli, o yüzden örneği bunun üzerinden vericem.)

yıllar önce, vw olan arabamı, bi arkadaşımın gazıyla bmw ye çevirmeyi düşünüyordum.. o sıralarda, yeni bir yatak almam hasıl oldu.. hikayenin gelişinden tahmin ettiğiniz üzere, arabamı değiştirmeyip, neredeyse arabalar arasındaki farkın yarısını devasa bir tempur yatağa verdim.. aşağı yukarı 10 yıl oldu.. hala her gece gülümseyerek uyuyorum bu seçimi yaptığım için.. halbuki türk insanlarının tahminen %80 i, böyle bir durumda parasını, arabasını yenilemek için kullanır, standart bir yatak alırdı kendine.. yani, pahalılık kavramı, aynı gelir düzeyindeki insanlar için bile çok ama çok değişkendir.. bir çok konu gibi, bu konunun da öznel olduğunu hatırlatmak istedim sadece.. dolayısı ile pahalı diye kestirip atmak biraz kolaycılık değil mi sizce :smiley:

önceki yazılarımda belirttiğim gibi, seyahatimize 12 ay kadar bir süre var.. fiyat/ağırlık/kullanım ömrü gibi bizim için baş sıralarda yer almayan konuları ilerleyen aylarda az buçuk öğrenicez belki..

burayı alakasız meşgul etmemek için, kendi konu başlığımda, tercih ettiğinizi söylediğiniz, "özgün/sınırlandırılmış/somut" sorulara da katkınıza değinmek istiyorum :smiley:

not ve teşekkür : solar enerji hesabı exceliniz, son derece faydalı oluyor.. kendi adıma çok çok teşekkür ederim.

ben yapım ve eğitimim gereği, sonuç odaklı/analitik bir insan olduğumdan, yazınızda keyifle okuduğum felsefi kısımları atlayarak, ölçülebilen/sayılabilen/karşılaştırılması mümkün olan konulara değinmek istiyorum..

Ama size ölçülebilen/sayılabilen/karşılaştırılması mümkün olan sorular yöneltildiğinde, politikacılar gibi soruyu beğenmediyseniz duymazdan geliyorsunuz. :D

Ben sorumu tekrarlamak istemiyorum; önceki sayfada kalan mesajıma tekrar bakmanız yeterli olacaktır. :smiley:

.

Bekir bey sanırım farklı kişilere beraberce yazdığım yüzünden, sizin de kafanızı karıştırmış olmalıyım.
Boris, Erdem bey değil. :yum:

@boris none , sanırım LiFePO4 akülere hangi açıdan orantısız sıfatını verdiğime, sizin başlıktan devam etmek daha yerinde olacak ?

Son düzenleme:

Ama size ölçülebilen/sayılabilen/karşılaştırılması mümkün olan sorular yöneltildiğinde, politikacılar gibi soruyu beğenmediyseniz duymazdan geliyorsunuz. :D

Ben sorumu tekrarlamak istemiyorum; önceki sayfada kalan mesajıma tekrar bakmanız yeterli olacaktır. :smiley:

Yaw anladık çaylağız da, her çaylağı aynı kişi sanmasanız :smiley::smiley:

Son düzenleme:

Kimi okuyarak öğrenir kimi deneyerek:smiley:Ben de burada karavanın içini ağaçla kaplayacağımı yazdığım zaman uyarı almıştım,ağır olur,yer daralır vs.Ama ben bildiğimi okudum ve ağaçla kapladım:yum:Sonra da 15 günlük bir deneme gezisinden sonra söküp 4 mm kontra kapladımo_OOlan hem parama oldu hem emeğime hem de zamanıma!Bence siz de benim gibi öğrenmekten ziyade tasdiklenmek,hayallerinize birilerini ortak etmek için yazmışsınız gibime geliyor.Ama üstadlar bu konuları başka meraklılarında okuduklarını bildiklerinden doğru bildiklerini yazmak zorunda hissediyorlar.Bu sorumlu davranışlarından dolayı onlara kızmanız son derece yersiz ve gereksiz.Sonuçta siz karavanı güneş reaktörüne de çevirseniz kimsenin bundan şikayetçi olacağını sanmıyorum:smiley: Kolay gelsin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,463
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri