Ucuza Karavan Almak Ne Kadar Mantıklı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erensarac41 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,689

erensarac41

Yeni Üye
Herkese merhabalar forumda ilk konum umarım doğru yere açmışımdır.Kafama takılan bir soruyu sizlere sormak istedim.Diyarbakır ilinde devlet memuruyum 4 yıl daha zorunlu hizmetim var . Gezmeyi kamp yapmayı falan çok seven biriyim ancak artık çadır hayatı yetmiyor.Ucuz yollu bir karavan alıp gezmek istiyorum ancak çevremdekiler senede 3-4 defa kullanacağım için bu işin çok mantıksız olduğunu söylüyor.

Sizce linkini aşağıda linkini bırakacağım karavanı alırsam başıma dert mi almış olurum?

kısa mesafeleri binek aracımla uzun mesafeleri karavanla gitmek istiyorum.

bekarım ve çocuğum yok o yüzden çoğunlukla tek kullanacağım (yıllık izinler hariç)

bu arada karavanın linki ;Bakmadan geçme Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 767313736

Kıymetli yorumlarınız çok önemli. Teşekkür ederim.

Etiketler
Bu araç uzun mesafeler için pek güven vermiyor.Madem binek aracınız var çekme karavan da olabilir belki.Vergisiz sigortasız 750 kg altı bir çekme karavan sizi bir çok masraftan ve tamirci derdinden kurtarır.Bu aracın trafik sigortası zaten yılbaşından sonra 4000 tl yi geçer.

Bu aracı benim de pek gözüm tutmadı.
Makara60'ın fikirlerine katılıyorum.
Ben de -750 Çekme karavancıyım.
Kimi açılardan çok daha kullanışlıdır.
Ama o kadar mobil olunamaıyor bazen.
Gideceğiniz noktayı önceden seçebiliyorsanız,
Çekme karavan kullanın.
Selamlar...

Motokaravan alınca iki aracınız olacak,
İki araç için sigorta, muayene, yıllık vergi, yazlık kışlık lastik, yağ, yakıt, vs vs masraflarınız olacak.
Oysa çekme karavanın bir yerde park etmek dışında hiçbir sıkıntısı yoktur.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim. Araç minibüs olarak geçiyor ancak 4 bin tl çok büyük bir para. Çekme karavan mantıklı ancak şuanki aracımda çeki demiri yok ve yılda bir kez binek araç değiştiren biriyim. Ayrıca 25-30 binden aşağı çekme karavan bulamadım. Bu paralara motokaravan daha mantıklı olmaz mı? Örneğin şu;
1998 MODEL DUCATO MAXİ (ORTA KASA) MOTOR KARAVAN (ACİL SATILIK) Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 771639569
Bu araç 2500 düz dizel,bir müddet kullanmıştım,sorunsuz bir motor.Piyasası 14-15 bin tl civarı.Ancak içi mdf den yapılmış,mdf hem ağır hem de titreşime dayanmayan bir malzeme.Ayrıca asıl para edecek yaşam aküsü,inverter,webasto,güneş paneli gibi malzemeler hiç yok.Bunları da eklersen araç sana 45 bini bulur(araçta masraf yoksa eğer).4000 tl de trafik sigortası ekleyince rakam 50 bine dayanıyor.Bence değmez,20000 civarı 2004 model klimalı 2.8 turbo dizel bir ducato alıp içine 15 bin tl masraf etsen bundan çok daha iyi bir karavana sahip olursun.Karavan ruhsatı almadan kamyonet ruhsatı ile gezme şansında olur.

Bu araç evde tek araç mı olacak
Yoksa otomobiliniz duracak mı?
Kaç kişi kampa gidecek?
Yılda ne kadar,hangi periyotlarla kullanacaksınız
Ona göre tavsiye verelim

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. 13-14 bine ducato alıp döşemek daha mantıklı geldi aslında. Malesef araçlardaki ince eksiklikleri bilmiyordum. Bu arada aldığım aracı senede yıllık izinde (20) gün ve çalıştığım zaman Diyarbakır çevresini gezmek için 6-7 defa kullanmayımayı düşünüyorum. Araç evin ikinci aracı olacak ve en fazla 2 -3 kişi kullanılacak.

Bence transporter veya reno trafic tarzı bi araç alsanız daha iyi gibi. Hem evin tek aracı olarak kullanabilirsiniz hem de portatif yaparsanız karavan ruhsatiyla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Gerçi portatif yapmasanız bile gerek olmuyor sanırım bu araçlarda ruhsata

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yılda bir defa (20 gün) tatil için motokaravan almak külfet olur. Geziler bir haftadan kısa sürüyorsa, gezilerde çocuk ya da arkadaş olmuyorsa, gezi için yılda üç dört ay zaman ayıramıyorsanız veya karavanda yaşamak gibi bir niyetiniz yoksa 750 kg üzeri çekme karavan ya da motokaravan almak boşa para harcamak demek.

Elbette tercih sizin. Kullanım sıklığınızı ve ayıracağınız zamanı göz önüne alınca sizin için camper daha uygun gibi.

Yılda bir defa (20 gün) tatil için motokaravan almak külfet olur. Geziler bir haftadan kısa sürüyorsa, gezilerde çocuk ya da arkadaş olmuyorsa, gezi için yılda üç dört ay zaman ayıramıyorsanız veya karavanda yaşamak gibi bir niyetiniz yoksa 750 kg üzeri çekme karavan ya da motokaravan almak boşa para harcamak demek.

Elbette tercih sizin. Kullanım sıklığınızı ve ayıracağınız zamanı göz önüne alınca sizin için camper daha uygun gibi.
Hocam evet yılda bir defa uzun dönem (20 gün) kullanacağım . Kalan 11 ayda 1-2 günlük hafta sonu kaçamağı olarak kullanmayı düşünüyorum. Camper den kastınız nedir? Ayrıca başka bir tavsiyeniz var mı?

Hocam evet yılda bir defa uzun dönem (20 gün) kullanacağım . Kalan 11 ayda 1-2 günlük hafta sonu kaçamağı olarak kullanmayı düşünüyorum. Camper den kastınız nedir? Ayrıca başka bir tavsiyeniz var mı?
Sizin durumunuzla benim ki neredeyse birebir aynı.Ben de yılda bir kez ramazan aylarında çalışmadığım için tek başıma uzun geziler yapabiliyorum, diğer zamanlar bir akşam kalmalı haftasonu gezileri oluyor.Bunun için yaptığım ducato karavanı günlük de kullandım ama trafikte,parklanma da rahat edemedim.Tek kişi gezen biri için bu kadar teferruatlı bir karavan bana lüzumsuz geldi,
ben de o yüzden sattım ve transporter alıp hem kamp aracı hem de günlük kullanmayı düşündüm.Zaten bunu yapan bir çok insan var,aklın yolu bir:smiley:

Sizin durumunuzla benim ki neredeyse birebir aynı.Ben de yılda bir kez ramazan aylarında çalışmadığım için tek başıma uzun geziler yapabiliyorum, diğer zamanlar bir akşam kalmalı haftasonu gezileri oluyor.Bunun için yaptığım ducato karavanı günlük de kullandım ama trafikte,parklanma da rahat edemedim.Tek kişi gezen biri için bu kadar teferruatlı bir karavan bana lüzumsuz geldi,
ben de o yüzden sattım ve transporter alıp hem kamp aracı hem de günlük kullanmayı düşündüm.Zaten bunu yapan bir çok insan var,aklın yolu bir:smiley:
Mantıklı bir fikir. Ben binek aracımı satmadan ucuza bir karavan almayı düşünüyordum ancak sigortası ve yürütme maliyetleri gözümü korkuttu. Peki siz transporter aracınıza ekstra bir donanım eklediniz mi? Fotoğrafları varsa paylaşır mısınız fikir oluşturması amacıyla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,455
Kayıtlı Üye Sayımız
172,108
Kaydolan Son Üyemiz
desiredesire

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR