Uyku Tulumsuz Gece Konaklaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan halibut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,492

halibut

Welcome to the jungle....
Son kamp maceramdan aklımda kalan sorularla karşınızdayım..

Ben olayı her zaman varlıktan uzak, doğayla başbaşa mücadele olarak yorumladığımdan araçtan uzak, tek başıma çadırsız, uyku tulumsuz bir tepede kalmayı yeğledim.
Daha önceki gecelerimde açıkta bile yatsam matım ve uyku tulumum olurdu. Bu sefer onları da almayarak bir gece geçirdim.

Yatılacak yer olarak rüzgardan korunaklı, ateşi de uzuncana yatış pozisyonuma paralel olarak, rüzgarı da hesaplayarak duman almıyacağım şekilde ayarladım.

Ancak havanın takribi 5 derece olması nedeniyle, beni uyku tutmadı..! Bir taraftan ateşten yanarken diğer tarafım donucak gibi oldu, ilave olarak ateşi kontrol etmek beslemek derken, geceyi nerdeyse 1-2 saat uykuyla geçirdim..

Bir dahaki maceramda ateşle arasında kalıcağım şekilde arkama bir yansıtıcı yapmayı düşünüyorum... Bu hem rüzgarı kesicek hem de ateşin ısısını sırtımdan vericek..! Bunun dışında gece boyu yanan ateşte taşları ısıtıp ters tarafta duracak şekilde dizebilirim...

Sizin başka bir düşünceniz var mı ?

Etiketler
Ynt: Uyku Tulumsuz Gece Konaklaması

yansıtıcı ateş mantıklıı gibi.bunun dışında siperde kazılabilir.tabi bu çokk yorucu olacaktır.Siz en iisi tulumunuzu yanınıza alın. :D

Amaç minimum malzeme ile olabildiğince vakit geçirmek olduğu için, uyku tulumunu unuttum bile... Her ne kadar uykusuz kalsam da geceyi öyle geçirebilmiş olmak bile keyifli.
Siper kazma yumuşak zeminde olabilir, uyku tulumu taşıyacağıma kürek taşırım daha çok işime yarar.

Eğer bulabilirseniz ısıtacağınız taşlar volkanik olsun. Böylece daha uzun süre sıcak tutacaktır.

Beyazatlı, hemşeri değiliz. Sadece balıklıgölden bir anı o.

Gerçi Barış Manço bir şarkısında diyordu ya,

- Hemşerim memleket nire ?

- Bu dünya benim memleket.

Yani herkes hemşeri :smiley:

Cihan kardeşim havalar ısınınca daha rahat edersin. Zor şartlarda çadırsız konaklama yöntemlerini anlatmıştık örtünme tekniklerine bir bak istersen.

Isınmak için yansıtıcı dışında başka çözümler de var ama malzeme taşımanızı gerektirir ve de uyku tulumunu tercih edersiniz yine.
:smiley:

Yalıtımısız İnce bakır tellerden kendinize bir adet örgü file örünüz.
##### buna benzer birşey.

Bu bakır tellerin yalıtımlı olan uclarını Kamp ateşinin içine yerleştiriniz.
Bakır örgü fileyi ince kumaş örtünüzün (matınz varsa üzerine ) altına koyunuz.
Kamp ateşinin sıcaklığı bakır teller vasıtası ile fileye ulaşacak ve alttan ısıtma tertibatına sahip bir yatağınız olacaktır.
Ateşin uzun süre sıcak kalmasını istiyorsanızda ateşin içine kırık cam parçacıkları atmayı düşünebilirsiniz.
Cam parçacıklarını eritecek kadar ısıya ulaşamayacak olsanız da cam parçacıkları üzerlerine aldıkları ısıyı usun süre muhafaza ederler.

Yine de bu kadar şey ile uğraşmaktansa kaliteli bir uyku tulumu taşımak daha uygundur.
Amacınız minimum malzeme olunca bakır teller cam parçacıkları da yük sayılır.
Karar sizin.
İyi Kamplar.

Ayrıca bahsettiğiniz bu etkinliğe ait fotoğrafları paylaşabilir misiniz eğer fotoğraf çekti iseniz.

bende bir kaç kez malzemesiz sabahladım zorunlu olarak eger yuksek rakımdaysanız kesınlıkle uyuyamassınız ve hiç eğlencelı olmuyorr hayatımın en uzun gecelerıydı onlar

Eğlence işi göreceli, benim bi tarafım pişerken diğer tarafım üşüyordu ama benim için ürkerek uyumaya çalışmak heyecan vericiydi. Sonuçta kendi başımın çaresine bakıyorum, bir şekilde geceyi geçirmek zorundayım. Uzun süreli bir konaklama olsa gün içersinde uyurum belki... Rahat etmek de istemiyorum sonuçta rahat etmek isteseydim evde yatağım sıcaktı, ayrıca çadır tulum da alabilirdim yanıma ama almadım. Yani problem aslında bende, hem kasten almayıp hem de uyuyamadım ben üşüdüm diyorum...
Ama çözmem gereken bir kaç konu var, yatıcağım yerdeki ıslaklığı nasıl alabilirim...? Yani çiğ nedeniyle ya da yağış sonrası yerler ıslak, uzandın mı içime işleyecek..?

Fotoğraflar pek yok ama olanları en kısa zamanda yüklüyorum...

En azında küçük bir bivak bulundurulabilir..İtalyan CAMP firmasının yaptığı tek kişilik ya da çift kişilik bivaklar var..Yer kaplamadığı gibi çok da hafif (780 gr.)..Sizi dış etkenlerden koruyacaktır..

Camp bivak

ben bır keresınde kampta gunduz can sıkıntısından gece için kendıme sarmaşıklardan ve agaç dallarından yatak yapmıştım toprak ile teması kesmiştım bu şekılde
ağaçtan kazıkları yere çakıyorsun yerden yukseklıgı 15 cm oluyor bunu ınce agaç dalları ıle örüyorsun sarmaşıkları ip olarak kullanıyorsun güzelcene ördukten sonra kuru otlarla uzerını dolduruyorsun (otlar kuru olursa sıcak tutar yaş otlar üşütüyor) gayet güzel bir yatak oluyor bunu denemelısın
elımde buna dair fotoğraf yok çünkı o zamanlar gezenbilir yoktu hatda paylaşacak bir formda yoktu ama aynısını bu yaz yapacağım fotoğrafını yayınlarım

Yazılanlar baya güzel arkadaşlarıma teşekkür ederim benimde ufak ekleyeceklerim var.
Gece rahat bir uyku uyumak istiyorsanız gündüz çok çalışmak gerekir öncelikle yatacağınız yeri yerden ortalama 15cm kadar yükseltmeniz gerekir hem yağış hem soğuktan korunmak için bu önemlidir.
Yerden yükseltmek için yapılabilecekler:
• Odunları yan yana paralele olarak dizmek
• Odunları yere çakmak
• Hasırdan yatak yapmak (her ortam ve koşul için uygun olmasa da)
• Gündüz yaktığımız ateşin etrafında kullandığımız taşları yere çukur kazıp yerleştirmek sonradan üzerini örtmek (bu örteceğimiz malzeme coğrafi koşullara göre seçilmeli tekrar toprakla kapatmak ısının çabuk dağılmasına neden olur ama en kolay yöntemde topraktır, çukur kazacak bir zemin yoksa? Taşları iki kalasın arasına düzgün bir şekilde yerleştirmek. Çok rahat olmasa da 3 saate yakın sıcak tutuyor.
• Farklı bir yöntem olan ağaçta yatma taktiği ise genelde başarısızlıkla sonuçlanmıştır çünkü sıcaklık sorun olmuştur.
Çok fazla bir zamanınız yoksa yapabileceğiniz en güzel yöntem yatacağınız yere ateş yakmak (tabi sonra söndüreceksiniz) ve yatarken karşınıza rüzgârı iyi ayarlayarak bir ateş yakmak. Yaktığınız ateş için kalın odunlar kullanın bunlar sizi uzun süre götüre bilir ve ateşle çok ilgilenmeden uzun bir uyku sürdürmenizi sağlar fakat tehlikesi de yok değildir, dikkat edilmelidir. Bütün bunların dışında yatarken pusu tulumu denilen askeriyenin de kullandığı mont tipi tulumlar var onlarda kullanılabilinir.
Ve bu yöntemlerin hepsi çok eğlenceli doğada olmak gibisi var mı? Yav.

TezzMertek' Alıntı:
Isınmak için yansıtıcı dışında başka çözümler de var ama malzeme taşımanızı gerektirir ve de uyku tulumunu tercih edersiniz yine.
:smiley:

Yalıtımısız İnce bakır tellerden kendinize bir adet örgü file örünüz.
##### buna benzer birşey.

Bu bakır tellerin yalıtımlı olan uclarını Kamp ateşinin içine yerleştiriniz.
Bakır örgü fileyi ince kumaş örtünüzün (matınz varsa üzerine ) altına koyunuz.
Kamp ateşinin sıcaklığı bakır teller vasıtası ile fileye ulaşacak ve alttan ısıtma tertibatına sahip bir yatağınız olacaktır.
Ateşin uzun süre sıcak kalmasını istiyorsanızda ateşin içine kırık cam parçacıkları atmayı düşünebilirsiniz.
Cam parçacıklarını eritecek kadar ısıya ulaşamayacak olsanız da cam parçacıkları üzerlerine aldıkları ısıyı usun süre muhafaza ederler.

Yine de bu kadar şey ile uğraşmaktansa kaliteli bir uyku tulumu taşımak daha uygundur.
Amacınız minimum malzeme olunca bakır teller cam parçacıkları da yük sayılır.
Karar sizin.
İyi Kamplar.

Ayrıca bahsettiğiniz bu etkinliğe ait fotoğrafları paylaşabilir misiniz eğer fotoğraf çekti iseniz.

bir şey soracağım eritici bir özelliği varmı bakır tellerin???

Çok ısınırsa doğal olarak var.
Ama tek bakır telden bahsetmiyorum ben.
Birbirine bağlanmış onlarca tel kullanıldığı zaman kamp ateşinden gelen ısı tüm yüzey boyunca yayılır ve eritecek sıcaklığa ulaşamaz.!

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR