DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Uyku Tulumu Seçimi - Tüm Detaylarıyla

'KAMPÇILIK' forumunda rizaserhat tarafından 14 Şubat 2017 tarihinde açılan konu 1137 kişi tarafından okunmuş, 9 cevap yazılmıştır?

Uyku tulumu seçiminde kararınızı etkileyen en önemli unsur hangisidir?

Bu anket 16 Mart 2017 tarihinde kapatılmış.
 1. Fiyat etiketi

  12,5%
 2. Fiyat/performans

  75,0%
 3. Marka

  0 oy
  0,0%
 4. Kişisel tavsiyeler

  12,5%

Bu Sayfayı Paylaş

 1. rizaserhat

  rizaserhat Yeni Üye

  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeni:
  11
  Şehir:
  Istanbul
  Bugüne kadar ülkemizin pek çok yerinde, farklı mevsimlerde ve hata yapma lüksünüzün minimum da olduğu ücra yerlerde kamp yaparak edinmiş olduğum acı/tatlı tecrübeler ve yoğun araştırmalar ışığında hazırlamış olduğum uzun ama faydalı olduğunu düşündüğüm özgün yazımı doğaseverlerin faydalanması için paylaşmak istedim. 15 yıllık tekstil geçmişimin de bu konuda bana çok yardımcı olduğunu söylemem lazım. Farklı yazı ve incelemelerimi www.kampagel.com adresindeki sitemde bulabilirsiniz.

  Sabredip sonuna kadar okursanız artık hiç kimseye sormadan uyku tulumunuzu kendiniz seçecek hale gelirsiniz. Uzatmadan yazıya geçelim.

  Seçim yapmakta zorlanacağınız ekipmanlardan birisi de uyku tulumudur. Öncelikle 4 mevsim de kamp yapmak gibi bir hedefiniz varsa tek bir tulumla idare edemeyeceğinizi kabul ederek başlamamız gerekiyor. Çadır konusunda olduğu gibi kriterleri aşama aşama anlatmaya çalışacağız.

  Size uygun uyku tulumunu belirlemenizde en önemli nokta olan ısı derecelendirmeleri uzun ve sıkıcı bir konu olsa da seçiminizin temelini oluşturacağından detaya girmekten kaçınmayacağız, önerimiz siz de okumaktan kaçınmayın.

  Isı Derecelendirmeleri

  Uyku tulumları mevsimlere göre 3 ana kategoride değerlendirilir.

  • Yazlık Tulumlar (~0°C ile 15°C arası)
  • 3 Mevsim Tulumlar (~-2°C ile -15°C arası)
  • Kışlık Tulumlar (~-15°C ile -40°C arası)

  Burada en önemli sorun tulumların üzerinde yazan derecelerin doğruluğundan nasıl emin olabiliriz. 2002 yılına kadar bütün firmalar kendi laboratuvarlarında yaptıkları, standartları kendileri tarafından belirlenmiş testlere göre derecelendirme yapmaktaydı. Aynı yıl Avrupa Standardizasyon Komitesi tarafından tarafsız ve standart bir uygulama olan EN 13735:2002 standardı kullanıma alınmış olup zaman içerisinde yapılan bazı revizyonlarla devam etmektedir.
  Test parametreleri, uygulama esasları ve kişisel farklılıklar gibi konular halen bazı tartışmalara neden olsa da üreticiler arasında doğru ve adil bir “karşılaştırabilirlik” yaratması açısından nihai tüketici için önemli bir rehber niteliğindedir. Bu testlerin profesyonel tarafsız laboratuvardan tarafından uygulandığını ve ürünün buna göre belgelendirildiğini söylemeden geçmeyelim.

  Testlerde insan fizyolojisine uygun mankenler kullanılmaktadır. Öncelikle sizler için de rehber olacağını düşündüğümüz test parametrelerine bir göz
  • Test zemini altından hava geçişini sağlayacak şekilde yükseltilmiş ahşap bir platformdur. Tulumun altında 12 mm kalınlığında kauçuk mat bulunur.
  • Baz alınan kriterler erkek için 25 yaş, 1.73 m boy, 73 kg; kadın için 25 yaş, 1.60 boy, 60 kg. bu standart, çocuklar ve bebekler için, askeri amaçlı ve kutup keşfi gibi ağır şartların yaşanabileceği durumlarda kullanılacak tulumlar için herhangi bir değerlendirme yapmamaktadır.
  • Test mankenine eşofman veya termal özellikler sahip üst ve alt ayrı olmak üzere içlik ve dize kadar çorap giydirilir. Özellikle mumya tiplerin testinde yüz maskesi de kullanılmaktadır.
  • Değerlendirmede rüzgâr hızı 0,3 m/s olarak, yani çadır içindeki durum simüle edilir.
  • Kullanılan tulumun tamamen kuru olduğu varsayılmaktadır.

  Standart sadece bir rehberdir, son kullanıcı için kişisel farklılıklar belirleyicidir. Yapı olarak çok üşüyen bir insanla, üşümeyen bir insan arasında aynı tulumda çok farklı değerlendirmeler ortaya çıkabilir. Kullandığınız uyku tulumu iç taraftan aşırı terleme, dış taraftansa ortamda bulunan nem nedeniyle belirtilen performansı sergilemeyebilir. Ayrıca ıslanma durumunda ısı kaybının 24-25 kat daha fazla olacağı da unutulmamalıdır.

  EN 13537 standardına uygun olarak test edildiği üretici tarafından beyan edilen tulumlar üzerindeki derecelendirmeler ise şu şekildedir.

  Tmax : Maksimum sıcaklık anlamına gelir, aynı zamanda “upper limit” (üst limit olarak da belirtilebilir). Değerlendirme erkeğe göre yapılır. Tulumun bütün fermuarları açıkken, (varsa) başlığı takılı değilken ve kullanıcının kolları dışarıdayken aşırı terleme olmadan konforlu yatabileceği maksimum sıcaklığı ifade eder.
  Tcomf : Konfor ısısı anlamına gelir ve değerlendirme kadına göre yapılır. Kullanıcının üşümeden ve terlemeden konforlu bir şekilde yatacağı ısıyı veya ısı aralığını ifade eder.
  Tlim : Sınır ısı değeri anlamına gelir ve değerlendirme erkeğe göre yapılır. Kullanıcının cenin pozisyonunda 8 saat boyunca üşümeden yatacağı değeri belirtir.
  Text : Ekstrem ısı değeri anlamına gelir ve değerlendirme kadına göre yapılır. Kullanıcı ciddi düzeyde üşüme yaşar. Tecrübesiz kullanıcılar için soğuk ısırığı gibi ölüme kadar götürebilecek ciddi sağlık sorunları yaşayabilir.

  Uyku Tulumu Tipleri

  Mumya (Mummy) Uyku Tulumları

  Vücut hatları göz önünde bulundurularak üretilen bu tip tulumlar, vücut ile tulum arasında hareketsiz bulunan hava miktarını minimize ettiği için ısı korunumu açısından en verimli olanlardır. Başlıklı ve başlıksız versiyonları mevcuttur. Şekilleri itibariyle diğer tulumlara göre daha az malzeme kullanıldığında mukayeseli olarak daha hafiftir ve sıkıştırıldıklarında daha az yer kaplarlar. Tulumun içerisinde hareket edebilmek pek söz konusu olmadığından bütün kullanıcılar için rahat olmayabilir fakat donma derecesine yakın hava şartlarında kamp yapacaksanız mumya tip ve başlıklı bir tulum kullanmaktan başka bir seçeneğiniz yok gibidir. Satın alırken dikkat edilmesi gereken üç nokta vardır. Tulum içerisindeki sıcak havanın dışarı çıkmasını engellemek amacıyla fermuar boyunca ve ayrıca boyun kısmında dolgu malzemeli parçaların olmasına, başlıkta da gergi ipinin bulunmasına dikkat ediniz.

  Yarı Dikdörtgen (Semi-rectangular/Barrel) Uyku Tulumları

  Mumya tip tulumlarda çok rahat uyuyamayan kullanıcıların bir sonraki tercihidir. Genel yapıları birbirine benzese de mumya tiplere göre omuz ve kalça bölümleri daha geniştir. Isı korunumu açısından dikdörtgen tulumlara göre avantajlı olsa da mumya tulumlar kadar başarılı değildir. Başlıklı ve başlıksız modelleri mevcuttur. Mumya tiplere daha ağır olup sıkıştırıldıklarında daha çok yer kaplarlar. Yapıları nedeniyle de ısı korunumu daha düşüktür.

  Dikdörtgen (Rectangular/Blanket) Uyku Tulumları

  Çok büyük oranda yaz mevsimi için tasarlanmış olan bu tipler 3 model arasında en fazla ağırlığa, sıkıştırıldığında en büyük hacme ve en düşük ısı korunumuna sahiptir ama tartışmasız en geniş iç hacmi sunarlar. Başlıklı versiyonları yok denecek kadar azdır, bazı modellerinde matı içerisine sokabileceğiniz alt bölmeler de bulunur.

  Kullanılan Dolgu Malzemeleri

  Kuş Tüyü (Doğal) Dolgu Malzemeleri

  Uyku tulumlarında kullanılan dolgu malzemeleri arasında ısı/ağırlık denkleminde performans anlamında açık ara önde gidenler tabi ki doğal olanlardır. Markaların kullandığı üç farklı türü vardır. İlk ikisi “kuş tüyü” dendiğinde aklımıza gelen şekle sahip ördek ve kazdan elde edilen tüylerdir. Üçüncüsü ise daha farklı yapıya sahip ve kazların göğüs bölgesinden elde edilen tüylerdir. Üçüncü tür diğerlerine göre çok daha iyi performans sergiler. Doğal dolgu malzemelerinin kullanıldığı tulumlar insan yapımı elyaf yani sentetik malzeme kullanılanlara göre çok daha pahalıdır. Kendi içerisinde bir değerlendirme yapacak olursak yukarıdaki sıralamayı tersten okumamız yeterli olacaktır. Bazı üreticiler fiyat avantajı sağlayabilmek adına karışım da kullanabilmektedir. İster mont olsun ister tulum, bu amaç için ördek/kaz üretimi gerçekleştiren ve bunları kullanan firmalar her zaman hayvan hakları savunucularının haklı olarak hedefindedir.Dünya piyasalarında butik olarak sınıflandırabileceğimiz sadece birkaç firma hayvanlardan doğal olarak dökülen tüyleri toplayarak üretim yapmakta olup ürünleri için doğal olarak da çok ciddi rakamlar talep etmektedir. Ayrıca bütün üreticilerin kullandıkları tüylerin aynı kalitede olmadığını da her zamanda akılda tutmak gerekir.

  Artı ve eksilerine gelecek olursak;

  Düşük ağırlık
  Mükemmel ısı korunumu
  Küçük hacim
  Çok uzun ömür

  Yüksek fiyat etiketi
  Islandığında kaybolan ısı korunumu
  Islandığında zor kuruma
  Koku yapma ihtimali
  Alerjen barındırma riski
  Bakım/temizlik zorluğu

  Tabi ki birçok üretici doğal malzemelerin eksileri (su dayanımını artırmak ve hipoalerjenik hale getirmek) ve toplanma yöntemleri konusundaki sorunları giderebilmek veya en azından minimize edebilmek amacıyla çalışmalar/uygulamalar geliştirmekte ve bu ürünlerin satışını gerçekleştirmektedir.

  Kafa karıştıran konulardan birisi de dolgu miktarlarıdır. Amerikan ve Avrupa test metotları parametreler konusunda farklılıklar sergilese de uygulama pratikte aynı şekilde yapılır. Alacağınız tulumun markasına göre baz aldığı standart da değişecektir ama genelde arada çok ciddi farklar beklenmemelidir. Test belirli bir çapa sahip bir silindirin içerisine yerleştirilebilen tüyün hacmini belirler, aşağıda resimli bir örnek görebilirsiniz.

  Firmaların yoğun araştırma ve geliştirme çalışmaları neticesinde bugün artık 1100 dolgu hacmine sahip ürünlerde üretilebilmektedir. Hacim ne kadar yüksekse o kadar iyidir ama unutulmamalıdır ki bu ürünün ısı derecelendirmesini değil ağırlığını etkiler.

  Sentetik Dolgu Malzemeleri

  Hem bulunabilirlik hem de fiyat avantajı nedeniyle üreticiler yaygın olarak sentetik elyaflardan faydalanırlar. Doğal olanlara (kuş tüyü) göre ısı performansları daha düşüktür. Sadece çantanızla seyahat ederken tulum ağırlık ve boyutları sorun olabilirken diğer aktivitelerde hiçbir sıkıntı çıkarmaksızın görevini yerine getirecektir.


  Artı ve eksilerine gelecek olursak;
  Antialerjik
  Düşük fiyat
  Islandığında termal özellikleri koruma
  Islandığında kolay kuruma
  Kolay bakım


  Yüksek ağırlık
  Yüksek hacim
  Daha kısa kullanım ömrü
  Daha düşük termal izolasyon


  Uyku Tulumu Ebatları

  Yurtdışında farklı boylarda bulunabilse de ülkemizde genelde standart boyda (200 cm ve 230 cm) tulumlar satılmaktadır. Boyunuza uygun olmayan bir tulum içerisinde fazladan kalan hareketsiz hava termal açıdan olumsuz etki yapacaktır. Bu sorunu minimize edebilmek adına tulumun boş kalan ayak kısmına mont gibi kıyafetlerinizi sıkıştırabilirsiniz. Bazı üreticiler cinsiyete ve yaşa göre de üretim yapmaktadırlar, erkek/kadın/çocuk. Kadınlar için olan tulumlar daha dar omuz, daha geniş kalça alanı sahip olup içeride kalan havayı azaltacağından ısı korunumuna olumlu etki sağlayacaktır. Çocuklar için üretilen tulumlar ise genelde üç mevsim veya yaz şartlarına uygundur.

  Uyku Tulumlarında Kullanılan Kumaşlar

  Standart naylon, polyester veya su itici özelliklere sahip bu ve benzeri materyaller kullanılmaktadır. Uyku tulumları genelde hava şartlarına mukavemet etmek üzere tasarlanmadıkları için unutulmaması gereken kullandığınız tulumun “su geçirmez” değil, “suya itici (dayanıklı)” olduğu ve ayrıca yıpranmaya daha müsait olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle, kumaş yüzeyinin küçük karelere bölünmüş halde göründüğü ribstop kumaşlar herhangi bir takılma veya aşınma nedeniyle oluşan yırtığın ilerlemesini engelleyecektir.

  Uyku Tulumu Yapıları (resimli açıklamalı)

  Uyku Tulumu Seçimi | Total Visits 217 |


  Uyku Tulumu Aksesuarları

  Tulumunuzu açık havada kullanacağınız durumlarda tulum üzerine bir kılıf veya bivak geçirebilirsiniz. Bu tip malzemeler genelde su geçirmez özelliklere sahip olduğu için hava geçirgenlikleri de düşüktür. Bu kılıf sayesinde tulumunuzun hem kuru ve temiz kalmasını sağlayabilir hem de tulum içerisindeki sıcaklığı birkaç derece artırabilirsiniz. Kılıfı tulumun üzerine geçirebileceğiniz gibi katmanı iç kısımda oluşturabilmek için içeriden de kullanmanız mümkündür.
   
  xecart, ceng67, Boyraz ve 2 kişi daha bunu beğendi.


 2. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.312
  Alınan Beğeni:
  401
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  Bilgiler için teşekkür ederim.
  Mümkünse uyku tulumlarınınyıkama kurutma usulleri hakkında da yazarmısınız.
  Saygılar
   


 3. bulnes

  bulnes Bülent Özçelik

  Mesaj:
  81
  Alınan Beğeni:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Paylaşım için teşekkürler.
   


 4. rizaserhat

  rizaserhat Yeni Üye

  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeni:
  11
  Şehir:
  Istanbul
  Uzun zamandır bu konuyla alakalı yazmak istiyordum ama tembellik ediyordum, sayenizde toparlamış oldum. Teşekkürler. Yapılması gerekenler her ne kadar çok görünse de zamanla refleks haline geldiğinden düşünmenize bile gerek kalmıyor. Önemli olan bir kere o alışkanlığı kazanmak.

  UYKU TULUMU KULLANIMI, BAKIM VE TEMİZLİĞİ

  Kamp ekipmanları içerisinde çadır kadar, belki de daha fazla önem taşıyan uyku tulumlarını satın aldıktan sonra üretici tarafından vaat edilen, tüketici tarafından beklenen performansın korunması ve devam ettirilmesi için kullanıma özen gösterilmeli, bakım ve temizlik doğru yapılmalıdır.

  Belirli kalite düzeyine erişmiş her üretici, ürünün kullanma talimatını mutlaka verir. Her ne olursa olsun, doğal malzemelerle üretilen tulumlarla sentetik dolgu malzemeleri kullanılan uyku tulumları için bakım talimatları küçük farklar dışında birbirine benzerlik gösterir.

  Ürün performansını korumak için en doğrusunun üretici tarafından önerilen bakım ve yıkama talimatını harfiyen uygulamak olduğu göz ardı edilmemelidir. Bilinen bütün markaların önerilerini kendi resmi internet sitelerinde bulabilirsiniz.

  Talimatları okunamayacak kadar yıpranmış, kopmuş veya kaybolmuş ürünler için genel kullanım, bakım ve yıkama önerilerimi paylaşmak istiyorum.

  Kullanım Önerileri

  • Gece yatmadan önce üzerinizde veya çadır içerisinde tulumunuza yakın bölgede tulumunuzun delinmesine/yırtılmasına neden olabilecek nesneler varsa mutlaka çıkarın/uzaklaştırın.
  • Tulum içerisindeyken kesinlikle yiyecek/içecek tüketmeyin, sigara içmeyin.
  • Kirli ve özellikle yemek yaptığınız kıyafetlerle yatmayın.
  • Yatarken ayakkabılarınızı mutlaka çıkarın.
  • Soğuk havalarda ateş başında otururken tulumunuzu battaniye olarak kullanmayın.
  • Tulumunuzu çadır olmadan kullanacaksanız, zemindeki nesnelerden ve kirlenmeden korumak amacıyla en azından kalın bir örtü serin.
  • Tek katmanlı bir çadır kullanıyorsanız, tulumun içerideki yoğuşma nedeniyle ıslanmaması için muhtemel temas noktalarının üzerine yağmurluk gibi su geçirmez bir örtü serin.

  Bakım ve Küçük Temizlik Önerileri

  • Kamptayken uyku tulumunuzu her kullanımdan sonra (yani her sabah) güneş alacak bir yere fermuarları tamamen açılmış halde mümkünse temiz bir alana sererek, değilse asarak en az 1-2 saat havalandırınız.
   • Havalandırma esnasında ıslanmamasına ve çok uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmamasına özen gösterin.
   • Asarak havalandırıyorsanız her seferinde farklı bölgelerden asın ki uzun vadede kat izi oluşturararak dolgu malzemesinin dağılımına etki etmesin.
   • Zorunlu olmadığınız sürece mandal kullanmayın.
  • Kullanım esnasında oluşabilecek bölgesel lekeleri microfiber veya benzeri yumuşak bir bezle ılık su ve sabun kullanarak hafifçe silin.
   • Bu amaçla ıslak mendil ve benzeri kimyasal bazlı temizleyiciler kullanmayın.
   • Scotch Brite gibi sert malzemeler kullanmayın.
  Yıkama Önerileri

  Kullanım ve saklama şartlarına uyuyorsanız ve tulumu bir yıl içerisinde ayda ortalama birden çok kez kullanmıyorsanız yılda maksimum 2 defa yıkamanız yeterli olacaktır.

  • Kuru temizle kesinlikle önerilmemektedir.
  • Uyku tulumları ılık su ve sabun kullanılarak mümkün olduğunca elde yıkanmalıdır. Durulama bol suyla yapılmalıdır. Yıkama sonrası sıkılmamalı, su hafifçe bastırılarak akıtılmalıdır.
  • Çamaşır makinesinde yıkayacaksanız, 30˚C ısıda, Hassas Yıkama programı seçilmeli, sıkma ve kurutma işlemi kesinlikle yapılmamalıdır.
   • Dolgu malzemesinin bir noktada birikmemesi için tulum içerisine farklı noktalara birkaç adet tenis topu koyabilirsiniz.
   • Bebek deterjanı olarak bilinen sabun temizleyici kullanın.
   • Kesinlikle ve kesinlikle yumuşatıcı kullanmayın.
  • Yıkama sonrası kurutma için tulum direkt güneş ışığı almayacak bir yere, kalorifer/soba gibi ısı kaynaklarından uzağa serilerek ıslak bölgeler üstte kalacak şekilde 2-3 saatte bir çevrilmelidir. Asarak kurutacak olursanız ipe denk gelen bölgeyi 2-3 saatte bir değiştirin.

  Depolama/Saklama Önerileri

  • Uyku tulumunu kılıfına yerleştirirken kesinlikle katlamayın, tam tabiriyle “tıkıştırın”.
  • Kullanmadığınız zamanlarda kılıfın dışında ve yine katlamadan, direkt güneş ışığı almayan, kuru bir alanda saklayın.
  • Nemi ve uzun vadede kötü koku ve küflenmeyi engellemek amacıyla silika jel kullanabilirsiniz, internette kolaylıkla bulunabilir. (Kullanım esnasında jel paketlerini çıkarmayı unutmayın.)
  • Tulumu açık şekilde asarak saklama önerilse de unutmayın ki uzun vadede dolgu malzemesi bulunduğu bölmede altta birikme eğilimi gösterebilir.
   
  Boyraz ve ince999 bunu beğendi.


 5. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.312
  Alınan Beğeni:
  401
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  Teşekkür ederim
   


 6. Sinan1978

  Sinan1978 Ana Kamp

  Mesaj:
  21
  Alınan Beğeni:
  9
  Bu faydalı yazıyı paylaştığınız için teşekkür ederim. Kafamdaki birçok soru işareti yok oldu.
   


 7. hollyland62

  hollyland62 Yeni Üye

  Mesaj:
  4
  Alınan Beğeni:
  0
  arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var çadır ve matı hallettim fakat uyku tulumu konusunda çok kararsızım yorumlarınız için şimdiden teşekkürler şöyle bir uyku tulumu var evolite thor 1kg -18 derece comfort değeri -8 derece bisiklette kullandığım için hafiflik ve hacim önemli bu ürünün kapalı hali 16x30 gibi müthiş kompakt fakat bu marka hakkında hiçbir bilgim yok kışın kullanmayacağım yazın rakımlı dağlara çıkacağımda - 10 civarı görebilirim bu ürünün fabrika değerleri ihtiyacımı karşılıyor çünkü -8 comfort değeri var ve hazimde oldukça az daha önce evolite kullanan bilen duyan varmıdır acaba bu değerleri sağlarmı gönlüm husky den yana fakat onunda bu değerlere en yakın olanı magnum serisi 2 kg. civarı ve 23x40 kapalı boyutu olukça büyük ne yapmalıyım sizce evolite a güvenebilirmiyim teşekkürler
   

  Ekli dosyalar: 8. rizaserhat

  rizaserhat Yeni Üye

  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeni:
  11
  Şehir:
  Istanbul
  ayırabileceğin maksimum bütçe nedir?
   


 9. hollyland62

  hollyland62 Yeni Üye

  Mesaj:
  4
  Alınan Beğeni:
  0
  300-400 tl civarı kışın pek kullanmıyacağım fakat rakımlı yerlerde diğer mevsimlerde kullanacağımdan -10 dereceyi görürüm gibi geceleri o nedenle comfort derecesi bu civarda olsa iyi olur birde kompakt olursa bisiklette işin içinde olacağından tadından yenmez altınada thermarest s soil düşünüyorum ortayada şişme mat tşk.ler cevap için
   


 10. gkhncr

  gkhncr Yeni Üye

  Mesaj:
  9
  Alınan Beğeni:
  0
  250 tl ye kadar uyku tulumu tavsiye edebilecek var mı. piyasa hakkında çok bilgim yok. o yüzden sizlerden yardım almak istedim. 3 mevsim gece 8 veya 10 dereceye kadar yeterli olabilecek bir tulum arıyorum
   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. eksilere dayanıklı uyku Tulumu fiyatları


Yükleniyor...