Willys Sahipleri Burada Buluşalım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sinannasirli Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 404
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 163,743
Ynt: Willys Sahipleri Burada Buluşalım

Olur mu oyle sey hic.
Hem onemli olan ne dediginiz ve bana yardimci olmak icin verdiginiz cevap,
benim ismimi de gayet iyi biliorsunuz zaten, kaldi ki kullanici adimda da yaziyor. Gucenilecek bir sey tabii yok.

Ayrica ben oyle bir hata gormuyorum yukarida, nereden cikardiniz :smiley:

Etiketler

seyit' Alıntı:
Size çok samimi bir karşılaştırma yapmak istiyorum;Bende bir adet te 1980 model ve üzeri orijinal metal kabinli CJ5 var.Kış koşullarında her ikisininde kalöriferi sürekli çalışır durumda yolculuk ediyorum ve iç ısılarında hiçbir fark bulamıyorum.Her ikisinde de kalöriferi kapatınca içerisi çabucak soğuyor.Ancak çalışır durumda oldukları sürece ben pek bir fark bulamıyorum.
Seyit Bey,

Biraz eski bir yazi ama kaloriferiniz hakkinda bilgi alabilir miyim?

sinannasirli' Alıntı:
Seyit Bey,

Biraz eski bir yazi ama kaloriferiniz hakkinda bilgi alabilir miyim?
1980 CJ5 in kalöriferi kendi orijinali.
1962 CJ5 in ki ise Çorum Kalöriferi.( İki farklı uygulama söz konusu;
a. kalörifer fanı radyatöre doğru üfleyen,
b. fan emiş yaparak çalışan.İkinci tipi öneririm.)

Bir tane harrison model getirtmeye calisiyorum da , sizin aracin cj5 oldugunu unutup belki o tarzdir dedim, sanirim su devridaimine dahil oluyor fani ise kaloriferin fanina ufleyip kanallar ile asagi ve aurucu tarafina dogru sicak havayi veriyor

sinannasirli' Alıntı:
Bir tane harrison model getirtmeye calisiyorum da , sizin aracin cj5 oldugunu unutup belki o tarzdir dedim, sanirim su devridaimine dahil oluyor fani ise kaloriferin fanina ufleyip kanallar ile asagi ve aurucu tarafina dogru sicak havayi veriyor
Harrison kalörifer bir-iki farklı marka/model kalörifer ile birlikte Willys dönemi Flat Fender dediğimiz CJ3A ve CJ3B lerde fabrika uygulaması olarak vardı.
Bağlantı olarak teknik hiçbir fark yok.Hepsinde de bir giriş ve bir de çıkış hortumu söz konusu ve çok klasik bir bağlantı sistemine sahipler.Buna Çorum kalöriferi yada bugünkü pekçok yeni nesil araç kalöriferide dahil.

İkinci sorum ise turkiyede bulabilir miyim olacakti size, ama sanirim cevap hayir olacak. Overdrive veya pto da bulmak sanirim pek mumkun degil?

Bunlar sadece usa uygulamalari mi yoksa turkiyede hic sahit oldunuz mu acaba? Sizin 62 de oldugunu biliyorum da

sinannasirli' Alıntı:
İkinci sorum ise turkiyede bulabilir miyim olacakti size, ama sanirim cevap hayir olacak. Overdrive veya pto da bulmak sanirim pek mumkun degil?

Bunlar sadece usa uygulamalari mi yoksa turkiyede hic sahit oldunuz mu acaba? Sizin 62 de oldugunu biliyorum da
Türkiye'de bulabilirmiyim sorusu ile kalöriferi kasdediyorsanız zamanında bizim kendi 1954 CJ3B dahil olmak üzere askeri jeepler dışında jeeplerde kalörifer olanına o yıllarda da rastlamamıştım.Sadece askeri M606 ( CJ3B lerin askeri versiyonu) epey yüksek rütbeli komutan araçlarında olduğunu görüyordum.
PTO ünitesine gelince;Bunlardan yine arazi şanzumanı arkasına bağlanıp ön tarafa doğru şaft çıkışına müsade eden ve öne vinç bağlanmasına imkan tanıyan tipi askeri M38A1 ler üzerinde vardı ve bunlar gerek Amerikan üslerinden ve gerekse NATO bağlantılı birimler emrindeyken iç piyasaya ihale edilenler üzerinden çıktı.Ayrıca bir dönem MKE Hurdalığından parça temin eden hurdacıların aldığı şanzumanlar üzerindende çıktılar.
Aynı yere monte edilen ve şaftı arkaya doğru yönlendiren benim bildiğim üç farklı model PTO ise çeşitli resmi daire jeeplerinden de çıktı.Örneğin DSİ bünyesinde kaynak, jenaratör vs çalıştıran jeepler vardı ve bu donanıma sahiptiler.
Benim jeep'in üzerinde şu an bunların bir modeli mevcut.Bir diğer modelini ise burada jeepi olan bir arkadaşa daha önce hediye etmiştim ve o arka tarafa kendisi bir vinç yapıp buradan aldığı hareketle onu kullanıyor.
M38A1 lerden çıkıp ön tarafa şaft çıkışına müsade eden modelden ise şu an elimde iki tane var.Birtanesinin üzerinden kamyon geçip kutusuna hasar vermiş ve ya onarılması ya da aynı kutunun yeniden yapılması gerekiyor( yeniden yapmak oldukça kolay görünüyor) Ancak bunun üzerinde kumanda kolu yok.Aynı PTO dan bir tane daha var .O sağlam ve içerisinde de eksiği yok.Sadece kumanda kolu dibinde biraz deformasyon söz konusu.Sökülüp elden geçecek ve belki bazı boşluk yapmış yerler kaynakla doldurulup tesviye edilecek.
Dolayısıyla iyice bir araştırmak gerek belki hala biryerlerde bulabilmek mümkün olur.
Eklediğim fotoğraflarda ilk iki tanesi sözünü ettiğim ve M38A1 lerden çıkan model
3. resimdeki benim arkadaşıma hediye ettiğim model ve sonuncu ise şu an benim jeepte bulunan model.

1A

2A

BUvd3p2kKGrHgoOKi0EjlLmWvIBKPBmjhYbw 1

BUvdokwBmkKGrHgoOKioEjlLme88sBKPBlHiw 1

seyit' Alıntı:
Türkiye'de bulabilirmiyim sorusu ile kalöriferi kasdediyorsanız zamanında bizim kendi 1954 CJ3B dahil olmak üzere askeri jeepler dışında jeeplerde kalörifer olanına o yıllarda da rastlamamıştım.Sadece askeri M606 ( CJ3B lerin askeri versiyonu) epey yüksek rütbeli komutan araçlarında olduğunu görüyordum.
PTO ünitesine gelince;Bunlardan yine arazi şanzumanı arkasına bağlanıp ön tarafa doğru şaft çıkışına müsade eden ve öne vinç bağlanmasına imkan tanıyan tipi askeri M38A1 ler üzerinde vardı ve bunlar gerek Amerikan üslerinden ve gerekse NATO bağlantılı birimler emrindeyken iç piyasaya ihale edilenler üzerinden çıktı.Ayrıca bir dönem MKE Hurdalığından parça temin eden hurdacıların aldığı şanzumanlar üzerindende çıktılar.
Aynı yere monte edilen ve şaftı arkaya doğru yönlendiren benim bildiğim üç farklı model PTO ise çeşitli resmi daire jeeplerinden de çıktı.Örneğin DSİ bünyesinde kaynak, jenaratör vs çalıştıran jeepler vardı ve bu donanıma sahiptiler.
Benim jeep'in üzerinde şu an bunların bir modeli mevcut.Bir diğer modelini ise burada jeepi olan bir arkadaşa daha önce hediye etmiştim ve o arka tarafa kendisi bir vinç yapıp buradan aldığı hareketle onu kullanıyor.
M38A1 lerden çıkıp ön tarafa şaft çıkışına müsade eden modelden ise şu an elimde iki tane var.Birtanesinin üzerinden kamyon geçip kutusuna hasar vermiş ve ya onarılması ya da aynı kutunun yeniden yapılması gerekiyor( yeniden yapmak oldukça kolay görünüyor) Ancak bunun üzerinde kumanda kolu yok.Aynı PTO dan bir tane daha var .O sağlam ve içerisinde de eksiği yok.Sadece kumanda kolu dibinde biraz deformasyon söz konusu.Sökülüp elden geçecek ve belki bazı boşluk yapmış yerler kaynakla doldurulup tesviye edilecek.
Dolayısıyla iyice bir araştırmak gerek belki hala biryerlerde bulabilmek mümkün olur.
Eklediğim fotoğraflarda ilk iki tanesi sözünü ettiğim ve M38A1 lerden çıkan model
3. resimdeki benim arkadaşıma hediye ettiğim model ve sonuncu ise şu an benim jeepte bulunan model.

mrb seyit bey bumlardan satmayı düşündğünüz varmı ve fiyat ne?

jeep willys yedek parçada ulus otomotiv taksim ve maslak mağazalarıyla hizmetinizde

taksim. 0212 238 03 50
cep 0555 533 58 02
maslak 0212 328 40 13

Arkadaşlar
Wiilys lerden çıkma 24 volt jeneratör elinde olupta satmak isterse lütfen arasın.marş motoru büyüklügünde bir parça.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR