Yürüyen, Yeni Bir Köpekbalığı Türü Keşfedildi

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Deep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,198

Deep

Zirve
Mesajlar
4,559
Tepkime Puanı
8
Yer
İstanbul
Web
www.mertkigili.com
Deniz Bilimciler, Papua Yeni Gine’de Yüzgeçleriyle Yürüyebilen Yeni Bir Köpekbalığı Türü Keşfetti.

Kb2


Bilim adamları, Dünya’nın en yüksek canlı çeşitliliğine sahip, en zengin denizler olarak tanımladığı Papua Yeni Gine’nin maviliklerinde keşfedilen yeni mercan, karides ve balık türlerini basın bülteni ile Dünya’ya duyurdu. Keşfedilen 2 köpekbalığı türünün Epaulette familyasından olduğu, diğer tüm köpekbalığı türlerinden zaman zaman yüzgeçlerini kullanarak yürüme alışkanlığı ile ayrıldığı belirtildi.

Ayrıca, bilim adamları, bölgedeki dinamitle balık avcılığının tüm çabalara rağmen bitirilemediğini kaydetti.

Papua Yeni Gine sularında, 1200 çeşit balık ve 600 çeşit mercan yaşıyor. Dünya genelindeki türlerin yüzde 75’i bu bölgede yaşıyor.


kaynak: http://www.cdnn.info
 

Etiketler
Ynt: Yürüyen, Yeni Bir Köpekbalığı Türü Keşfedildi

Merhaba
verdigin linkte köpek baligi görülmüyor acba yanlis linkmi verdin.
 

Ynt: Yürüyen, Yeni Bir Köpekbalığı Türü Keşfedildi

Fotoğrafın olduğu sitede ki haber silindiği için fotoğraf görünmüyor...Aynı fotoğrafı bulup tekrar ilk konuya yükledim ama maalesef büyük boyutunu bulamadım...Ancak bu konu ile ilgili başka bir dergide yayınlanan haberde daha net bir foto mevcut...Aşağıdan bakabilirsiniz...Endonezya’nın Papua adası açıklarında denizaltı araştırmaları yapan bilim insanları, yüzgeçleriyle deniz tabanında yürüyen bir köpekbalığı cinsine rastladı.

Kb


Conservation International adlı çevre kuruluşu uzmanları, Endonezya açıklarında deniz tabanında 52 yeni canlı türü keşfetti. Bu canlıların bazıları balıkçıların kullandığı dinamit nedeniyle soyu tükenme tehlikesi içinde olduğu belirtiliyor. Araştırma Raja Ampat yarımadası ve FakFak-Kaimana kıyı şeridini kapsıyor.

Araştırmayı yürüten Conservation International uzmanı Mark Erdmann, yaklaşık 120.000 kilometre kare’lik bir alana yayılan Endonezya-Papua arasındaki bölgenin denizaltı canlı zenginliği açısından dünyanın en önemli noktalarından biri olduğunu belirtiyor.

Erdmann ve ekibi 24 yeni balık türüyle, 20 yeni mercan ve 8 yeni karides türü keşfetti. Mercan Üçgeni olarak adlandırılan bu bölge 1.200 balık türü ve dünyadaki mercanların yüzde 75’ini barındırıyor.

246536
246535


Conservation International çevre örgütü Endonezya hükümetine bölgeyi koruma altına alması ve balıkçılığı durdurması için lobi faaliyeti yapıyor. Halen bölgenin yüzde 11’i Teluk Cendarawasih Ulusal Parkı adı altında korumada.


Journal of Ichthyology and Aquatic Biology
 


Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,210
Mesajlar
1,515,401
Kayıtlı Üye Sayımız
171,842
Kaydolan Son Üyemiz
Yücel0074

SON KONULARGeri
Üst