2001 Model Grand Cherokee 3.1 TD Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan h.i.d Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 120
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 84,279
Ynt: 2001 Model Grand Cherokee 3.1 TD Hakkında

cihank' Alıntı:
Sorunlu olan motor CRD mi TD mi ? Bu konuda yorum yapabilir misiniz? Benim forumda okuduğum kadarıyla İtalyan olan 3.1 Dizel motorunda sorun yaşandığı belirtimiş fakat 2.7 CRD ve 2005 sonrasında 3.0 CRD Mercedes motorlarından pek şikayet göremedim.

Saygılar.

Doğrudur 3.1 TD motor sorunlu demiyelim de ;D :D :-\ tutulmayan motor seçenekli JEEP diyelim. Sonra ters tepki alıyoruz. ;D

Etiketler

Sn h.i.d bana sorarsanız sakın ama sakın 3,1 e girmeyin.sadece ve sadece şunu söyleyeyim sorunlu motor vesselam.Buradan yine jeep çi arkadaşlar kızacak ama üzerine basa basa söylüyorum ben bir jeep hastasıyım ama dertten başka şey değil.Bir arkadaşımız el kitabını dahi okumuyorlar araç arıza yapınca araç suçlu oluyor demiş:9El kitabı okuyarak araç kullanan şöföre ben kahkahayla gülerim.Bir kişi aracın dilinden anlamıyorsa zaten 78 renodan başkasına kesinlikle binmesin.jeep in 5,2 side dert, 4,7 side dert, 3,1 i de.gücün etiyorsa 2,7 alacaksın.ikinci eli sorun,tavan sarkmasından tut,enteresan çürüme paslanmasından tut,yakıtından tut verisine herşeyi soun.2 kere bindim şu aralar 2000-2001 4,7 düşünüyorum (benim kapalı garajım yok! anladınız:smiley: garaj olayına takan bir arkadaş vardı) lpg li olabilir yani.alışveriş merkezinde de açık alana çekerim sorun değil ama yahu zıkkım lpg de bile 400KRŞ altına imkansız düşmüyor.neyse hayırlısı bakalım:smiley:)) dünyanın en az arıza yapan aracı toyota bile 2010 modelde arızadan dolayı geçen hafta büyük ceza yedi.jeep te de 3,1 sooo ruuun luuuu

outlaw06' Alıntı:
Sn h.i.d bana sorarsanız sakın ama sakın 3,1 e girmeyin.sadece ve sadece şunu söyleyeyim sorunlu motor vesselam.Buradan yine jeep çi arkadaşlar kızacak ama üzerine basa basa söylüyorum ben bir jeep hastasıyım ama dertten başka şey değil.Bir arkadaşımız el kitabını dahi okumuyorlar araç arıza yapınca araç suçlu oluyor demiş:9El kitabı okuyarak araç kullanan şöföre ben kahkahayla gülerim.Bir kişi aracın dilinden anlamıyorsa zaten 78 renodan başkasına kesinlikle binmesin.jeep in 5,2 side dert, 4,7 side dert, 3,1 i de.gücün etiyorsa 2,7 alacaksın.ikinci eli sorun,tavan sarkmasından tut,enteresan çürüme paslanmasından tut,yakıtından tut verisine herşeyi soun.2 kere bindim şu aralar 2000-2001 4,7 düşünüyorum (benim kapalı garajım yok! anladınız:smiley: garaj olayına takan bir arkadaş vardı) lpg li olabilir yani.alışveriş merkezinde de açık alana çekerim sorun değil ama yahu zıkkım lpg de bile 400KRŞ altına imkansız düşmüyor.neyse hayırlısı bakalım:smiley:)) dünyanın en az arıza yapan aracı toyota bile 2010 modelde arızadan dolayı geçen hafta büyük ceza yedi.jeep te de 3,1 sooo ruuun luuuu

ARKADAŞIM saçmalama .JEEP Marka aracınmı oldu da yorum yapıyorsun yoksa sende kahvede pişpirik oynarken kulak misafiri mi oldun.YARIM akılınızla AMERICAN ARAÇLARI hakkında yorum yapmayın...Gidin siz 2000 model toros kullanın buralarda işiniz yok sizin.Sizler anca AMERICAN EGZOSLARINI dinlersiniz.

JAMES BROWN' Alıntı:
ARKADAŞIM saçmalama .JEEP Marka aracınmı oldu da yorum yapıyorsun yoksa sende kahvede pişpirik oynarken kulak misafiri mi oldun.YARIM akılınızla AMERICAN ARAÇLARI hakkında yorum yapmayın...Gidin siz 2000 model toros kullanın buralarda işiniz yok sizin.Sizler anca AMERICAN EGZOSLARINI dinlersiniz.

JEEP araçlarına binmek kolay bir iş değildir yakıtının vergisinin bizde biliyoruz fazla olduğunu fakat bu araca biniyorsan bunu dert etmeyeceksin ediyorsan binmeyeceksin , yok tavan sarkmış çürük oluşmuş lafları sadece kulaktan dolma laflar birinin tavanı sarkmıştır işte bu araçların tavan döşemeleri zamanla sarkıyor lafı çıkmıştır.Ben orjinal boyasız 97 model 5.2 aldığımda araçta gram çürük yoktu fakat aracına bakmayan su kanalları toz toprak yaprakla tıkanmış bir araçta çürük olmaması imkansız zaten.JEEP marka araçlarının 3.1 modeli hariç hiç bir modeline karalama yapılamaz.3.1 modeline de sorunsuz binenler var ama yine de soru işaretleri vardır.Bilmem bilir misiniz ? bir laf vardır ''Bu araçların adını ağzınıza aldığınızda lütfen ilk önce Besmele çekiniz.'' :(

JAMES BROWN kimin kahve kültüründe olduğu ortada.Yazdıklarını bir kere daha oku lütfen.Şayet ankarada yaşıyorsan buyur gel kahvemi çayımı iç sana kapımdaki arabaları da, dosyamda bindiğim arabaları da (alım-satım evrakları ile ) göstereyim.(bindiğin araba değil o arabayı veya kendini taşıyabilmen önemli)Gerçekten de uslubun ve yazdıkların beni çok üzdü.Son 5 yıldır (5 adet i çeşitli marka ve modellerde cip ler olmak üzere) 46 adet araca binme şansım oldu.2 kere de jeep deneyimim var.Bu nimetler için Allaha şükür olsun.
1)Kahveye hayatımda sadece lise yıllarında 3-5 kere gitmişimdir
2)Egzos sesi severim ama arabada sadece egzosa bakmam.
3)Yarım akıllı olduğuma yada olmadığıma gel beni tanı öyle karar ver
4)Saçmalama diyorsun.Buna cevap bile vermeyeceğim(hiç yakışmadı)
5)3,1 motor sorunsuz diyorsan git ankara akgün-aydın ustaya (türkiyede ilk 3 e girebilecek jeep ustalarıdır) sor
6)2000 model toros kullanana da saygım var başımın üstünde yeri var herkesin.Olanakları ona yetiyordur ona biniyordur.Bura kimsenin malı değil torosa binende hacı murata binen de girer siteye ahlak çerçevesinde ve saygı uslubuyla paylaşım yapar.
7)Şu an 2009 model civic 1,6, 2005 model toledo stella, ayrıca büroda kullandığımız 2009 fiorino ve 2007 albea araçlarım var o açıdan torosa ihtiyacım yok.ha 2000-2001 temiz (fiyatta saçmalamayan) 4,7 bildiğin jeep varsa nakit alayım,arıyorum
8)Hayatında ilk defa bir aracın olmuş ondada egolarını tatmin için hasbelkader bir jeep geçmiş eline bununla uçma, ayakların yere bassın.Bu sana insanlara hakaret etme lüksünü sağlamaz.sadece 15 bin liralık bir aracın vardır o kadar.herkesin binebileceği bir araç sonuçta yukardada kavgacı ve hakaret vari tutumunu inceledim.saygı en değerli şeydir.herkesin dediğine katılmayabilirsin.ama hakaret hakkın doğmaz

JAMES BROWN' Alıntı:
amerikan araçlarını bende çok seviyorum hatta hastasıyım ondan şuan tavsiyeler üzerine vortech motorlu en tasarruflu amerikan diye bahsedilen v6 2004 chevrolet trail blazer düşünüyorum.. fakat sizin kullandığınız araç yeni kasa Escalade deil o bile olsa insanlara hakaret etme lüksünü size vermez ..torosdan bahsetmişsiniz bindiğini jeep in fiyatıda ona yakın zaten karar zevke kalmış.. ben kullanan bi arkadaşımla konuştum 4 yıl evel babasında 2001 4.7 cherokee varmış ben bilmiyodum konu açılınca öğrendim sıfır almışlar 100.000km de motor sıfırlatmış bana o arabadan aman ola uzak dur dedi.. nette de satılık şuan 2 tane vardı onlarında motorları sıfırlanmış bunun bi nedeni vardır illaki ama insanı biraz huylandırıyo amerikan servisleri 4.7 yada 4.0 al onlar iyi dizel e girme dediler fakat amerikan araçlarında benim anladığım chevrolet pontiac lincoln vs vs bütün markaları nın dışında biraz daha sorunlu suv lar sanki jeep in cherokee serisi... ben bunu anladım.. yaklaşık 2 aydır araştırmadığım sormadığım yer kalmadı herkezden fikir aldım kullananlardan sahiplerinden ve servislerden outlaw06 arkadaşımızın yorumuna katılıyorum kendisi çok açık sözlü konuşmuş ondan terslendi sanırım :smiley:

Sn h.i.d bu forumda gerçekten kültürlü ve bindiği araçla değil, araçla kurduğu yaşam tarzı ile siteye katkıda bulunan kıymetli insanlar çok sayıda.Ama 98 model öncesi jeep e binen bazı arkadaşlar (bazı diyorum kavga bahanesi aramayın:smiley:) )nedendir bilinmez;jeeple ilgili en küçük yoruma veya kıyasa tahammül edemiyorlar.Kendileri hariç herkese daha dün dağdan inmiş birde bu sitede yorum yapıyor muamelesi yapanlar var maalesef.Sadece tek bir şey söyleyeceğim.geçen yıl 96 model bir jeep aldım.(daha evvel 98 vardı) alana kadar 15-20 araç baktım.yahu inanın neresine el atsanız elinizde kalıyor.temizleri yokmu? var!temizine ne isteniyor???25 bin-30 bin.28-30 bine 2000 model üstü var yeni kasa.Ben neden jeep e bindim?225 bg olduğu için:smiley:))başka bir sebebi yok.kırmızı ışıkta bir çok araca kafa tutuyor.arazi kabiliyetimi?jeep e 15bin tl harcamadığın sürece lada nıva bile arazide daha başarılı.(bakalım kimler itiraz edecek)bence yeryüzünde jeep ten başka araç yok sanan bazı arkadaşlar at gözlüğünü çıkarıp;grand vitara,thao,freelander,frontera,explorer,blazer hatta crv deneyimleri de yaşasınlar.pajeroyu da eklemek isterim.eski kasa bmw ciler hala mahalle aralarında abi bi gaza bassana diyen ilkokul çocuklarının hatırına arabalarına aşklarını nihayetlendirmiyor ya:smiley: 98 model e kadar jeep e binen BAZI kimseler de hala araçlarını ormanlar kralı kendini de dokunulmaz,herkesi hor görebilir sanıyor.mesele bu sayın h.i.d.beni de soğuttular cherokee den.

10 yıldır 3.1TD Grand Cherokee kullanıyoruz, araç 1 kez olsun su ''kaynatmadı''. 160.000km'ye kadar çok nadiren yapılan yağını ve suyunu koyma işlemini saymazsak servis yolunu bile görmedi şuan 215.000km'de, evet reflikte istiyor; ama hala gidiyor, yürüyeni (şanzuman, vites vs.) hiç açılmadı bile... Değeri 30.000TL etmiyor ama hala tüm gözler onun üstünde, hala yolda bir gören, arkasını dönüp bir daha bakıyor

Kısacası 3.1'lerin durumu kullanana, birazda şansa bakıyor

Saygılarımla

arabaci_58' Alıntı:
10 yıldır 3.1TD Grand Cherokee kullanıyoruz, araç 1 kez olsun su ''kaynatmadı''. 160.000km'ye kadar çok nadiren yapılan yağını ve suyunu koyma işlemini saymazsak servis yolunu bile görmedi şuan 215.000km'de, evet reflikte istiyor; ama hala gidiyor, yürüyeni (şanzuman, vites vs.) hiç açılmadı bile... Değeri 30.000TL etmiyor ama hala tüm gözler onun üstünde, hala yolda bir gören, arkasını dönüp bir daha bakıyor

Kısacası 3.1'lerin durumu kullanana, birazda şansa bakıyor

Saygılarımla
Şiddetle katılıyorum ;)

Mrb lar aranıza yenı katıldım ve bu 3.1 ler benımde kafamı karıstırmaya basladı almayı ıstıyorum ama :D gözüm korktu valla yakınlrd alan arkadaslar var mı bırde 2001 almayı ıstıyorum onların fıyatları da 30 000 tl cıvarında sızde fıyatları nasıl?

2001 grand cherokee 3.1.TD almak ıstıyorsanız bana gore ıyı bır servıse gosterın...

Aracı sıkıstırmadan kullanırsanız hıc bır sorun cıkaracagını zannetmıyorum fıyatlarıda dıbe vurmus vazıyette tam alma zamanı

Tabıkı ıyıce kontrol ettırın

Tesekkurler sizce 30 000 tl bu arabaların ıcın normal bır fıyat mı?

mehyvz' Alıntı:
Tesekkurler sizce 30 000 tl bu arabaların ıcın normal bır fıyat mı?
30.000tl dediğiniz araç 100-140.000km de ise alınabilir 150.000den sonra şanzıman sorunu çıkabiliyo aracın servis kayıtları varsa ve fanı deişmiş ise (orjinal fanlarda motor hararet yapıp piston kapaklarını yakıyor) araç alınabilir 150.000km nin üstünde olan 3.1 e 25 milyardan fazla kesinlikle vermeyin motor, direksiyon kutusu, mazot pompası, şanzıman.. arıza çıkarma olasılığı en yüksek parçaları...3.1 lerin en kötü sorunu da biçoğunun her 15.000km de bir triger kayışının deişmesi bunun fiyatı 2.250 tl kimi 3.1 lerin ise 100.000km de motoru bitiyo..kimisi sorunsuz 250.000km yol yapıyo.. kısacası çok iyi bi servise götürün ama genede motor olarak 3.1 şansınıza kalmış bir araç şansınız iyi ise ve çok narin kullanırsanız yormazsanız uzun zaman binersiniz

Merhaba ,

Konuyu baştan sona okudum fakat kesin ve net olarak "ben bu araca sahibim,sorunludur" diyeni veya tersini söyleyeni göremedim,atkadığım yazı varsa kusurabakmayın.

Nette araştırma yaparken bu konuyu gördüm ve cevap yazmak adına foruma üye oldum ,yazacaklarımın faydalı olması ve yol göstermesi dileğiyle ;

28 yaşındayım ,2001 model 3.1td ve 2004 model 2.7crd sahibiyiz.Ben ehiliyetimi 2000 yılında aldım ve bu iki araçtan başka araç görmedim,kullanmadım,bilmedim.Universite eğitimim için Amerika'ya gittiğimde de 3 yıl boyunca ,ilk aracım olduğu ve bildiğim bir araç olmasını istediğim için 6.500$'a 2000 model 3.1td GC satın aldım,aldığımda 220.000 (!) milde idi ve ben yaklaşık 270.000mil olana kadar kullandım.

3.1td olana satın aldığımız günden beri periyodik bakımları hariç doğru düzgün bir bakım yaptırmadık ve başımızı da ağırtmadı.Araç şehir içinde ,standart sürüşle kullanıldı , arazi vitesine elimizi atmışlığımız çok azdır ,tabii ki eskiyip değişeni olmuştur fakat yazılanlara istinaden hiç hararet sorunu yaşamadık veya yolda kalmadık.Araç şu anda yaklaşık 240.000km'de.

2004 yılında 2.7crd'yi uzun yolda (istanbul-antalya) kullanmak için amcama satın aldık.Bu araç şu anda yaklaşık 380.000km 'de , 2 defa şanzıman yapıldı.1 kere antalyaya gitti fakat dönemedi , çekici üzerinde ankaraya servise götürüldü.İnşaat işiyle uğraştığımız için araziye de çıkıldığı çok oldu.Defalarca servise girdi çıktı ve şu anki ikinci el piyasa ederinin yarısından fazla desem yalan olmaz masraf edildi.Motor hiç inmedi veya yapılmadı.Şanzıman sorunundan ötürü parçalarının değişip aracın uzun süre 2 çeker olarak kullanıldığını biliyorum fakat şu anda 4 çeker çalışıyor.Arabadan teknik anlamda anlamadığım için hangi işlemlerin yapıldığını bilmiyorum.

Ben amerikada kullandığım araca 1 lira masraf etmedim , aldığımda lastikleri yeniydi , satarken 1.500$ zarar ile acil olduğu için 4 günde alıcısına sattım ve döndüm.Aracı hiç servise götürmedim veya götürmek zorunda bırakmadı.Yaklaşık 430.000km yapmış bir araç için ne demek olduğunu düşünmenizi rica ederim.

Araçların kısaca geçmişi böyle.Şimdi kendi tecrübelerimden bir iki not eklemek isterim ;

İki araç da ,çok ağır bir sorunları olmadığı sürece , pazar gezmesine çıktığınızda veya evinizden işinize giderken sizi yolda bırakacak araçlar değildir.Ben 2.7crd ile "şanzıman ister" dendiği gün , istanbulda 7 saat kullandığımı ve evime döndüğümü biliyorum.

Basit bakımlarını yaptırdıgınızda ve şehir içi veya uzun yolda zorlamadan bindiğinizde mil sayacını rahat 300.000 görürsünüz.Bu araçlar 150.000km 'lik araçlar değildir , bunu söyleyen hiçbir usta olamaz,ayrıca mantıklı olan her insan hiçbir aracın 150.000km motor ömrü ile üretildiğine inanmaz.

Şirketimizde misafirlerimizi taşımak için kullandığımız 2009 dizel Opel insignia'nın 6 ayda 15.000km yaptığını göz önüne alarak , senede 30.000,5 yılda ise 150.000km yapacağına bakarak ,yılın arabası seçilmiş bir aracın 5 yıl ömrü olduğunu söyleyebilir misiniz?

Yurt dışında 400k mil'de araçlar satılmaktadır ve kondisyonuna göre iyi paralara alıcı bulmaktadır.Zira ben avrupa ve amerikada hiç Türkiye kadar kilometresi düşük araç satıldığını görmedim.İlanlara bakıyorum ; 2000 model 133.000km (!) de dizel araçlar var.İnanılır gibi değil.Sadece kandırmaya yönelik , satışı hızlandırmak için.İstisnalar olabilir fakat bu kadar fazla olamaz.

Jeep'ler evladiyelik araçlardır ve sağlıklı binmeniz için kullanım klavuzunu okumaktan çok zamanında servise götürmeniz gerekli.Aracı ne derece zorluyorsanız o kadar sık servise götürüp bakımını yaptıracaksınız.Şehir içinde evinden işine giden biri 10.000km 'de bir götürüyorsa,bizimki gibi haftada 2 kere antalyaya giden biri çok daha sık götürmeli ve kontrolunu yaptırmalı , bu her araç için geçerli.

Sorularınız olursa memnuniyetle yanıtlarım,

Not : Aracı kullanmayıp yalnızca ustalardan veya servislerden duydugu kulaktan dolma bilgilerle insanları yanlış yönlendirenlerden ricam ; Yapmayınız.

Saygılarımla,
Cem

Cem kardeşim,

Çok faydalı bir ileti olmuş , eline sağlık.

Ancak, 3.1 motorun genel olarak dünyada kötü bir şöhreti var. Bunu paylaşmakta sanırım yanlış değil, sonuçta kararı aracı alacak arkadaşımız kendi verecek zaten.
Forumdaki arkadaşlarımız iyi niyetle ve zamanlarından ayırarak görüşlerini belirtiyorlar, "yapmayınız" diyerek çok nazik bir şekilde dahi olsa sanki çok büyük bir yanlış yapıldığını ima etmek ve kişilerin görüşlerini beyan etme haklarını engellemeye çalışmak doğru değilmiş gibi geliyor bana.

Syg.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR