30000-40000 Tl Arası Grand Vitara - Dacia Duster - Rav4 - Subaru Forester Arası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan murat067 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,850

murat067

58ea114
Yer
sivas
selam arkadaşlar... eşime ait olan 2009 model daihatsu terios aracımı bir arkadaşım aracıma askıntı olduğu için ona satmak zorunda kaldım ;D ;D ;D
terios çok güzel şehir için tam bir bayan arabasıydı tek kuruş masraf etmeyip 2 yıl kullanıp sattığım tek aracımdır ;D ;D ;D ;D

şimdi yukarı da sıraladığım araçlar içinde çok kararsız kalmış durumdayım....

hiçbirini kullanma fırsatım olmadı fakat eşim istemese de eski kasa grand vitara bana göre gayet ideal gibi görünüyor....

zira çok bilinmeyenli denklem gibi bir soru ile karşı karşıyasınız... ??? ??? ???

bana kalırsa land cruser vx 100 yada mercedes ml serilerinden yukardaki bütceye uygunluğu doğrultusunda yada 5-10 bin daha artırarak bir araç almak ve uzun süreli binmek ;D ;D ;D ;D ;D ;) ;) ;) fakat gel görki asıl sahibin bayan olacağından dolayı ve hanımın aşırı derecede yeni kasa grand vitara istemesinden ötürü :-* :-* :-* :-*

yeni kasa grand vitara - dacia duster 1.5 dci - 2006 rav4 - 2006 forester... ve(benim alternatif seçimim) eski kasa grand vitara ;)
bu araçlar hakkında sağlamlık yakıt sarfiyatı lpg uyumlulugu bakım giderleri rahatlık ve konfor arazi şartlarındaki kabiliyeti ve teriosa göre artı ve eksileri konusunda kullanan deneyimli arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım var... ocak ayına kadar bir araç almayı düşünüyorum kısmet olursa ozamana kadarda karşıma çıkan seçenekleri değerlendireceğim...

terios bana göre çok ideal bir araçtı sıfır masrafsız süper manevra kabiliyeti kolay parketme vs gibi artıları fakat rampalarda atik olmaması sürekli yüksek devirli kullanmak istemesi iç mekanın artık bize yetmeyişi (fakat bu konuda dışardan görüntüsüne göre inanılmayacak kadar geniş) ve açıkcası biraz daha rahat konforlu bir araç olmasını istiyoruz..
.
yardımcı olan fikirlerini benimle paylaşan arkadaşlara çok teşekkür ederim... :smiley: :smiley: :smiley:

Etiketler

Ynt: 30000-40000 Tl Arası Grand Vitara - Dacia Duster - Rav4 - Subaru Forester Arası

+1
camouflage' Alıntı:
Uzun uzun sebep-sonuç, fiyat-performans vs. vs anlıatılabilir ancak;
Özet geçeyim
Suzuki candır ;D

ilhami hocam 1.9 did yada fiyattta daha uygun olması konusunda 2.0 alıp lpg taktırma işi sizce nasıl olur bildiğim kadarıyla yanlış hatırlamıyorsam 10 dan fazla suzuki değiştirdiğinizi okumuştum lpg konusundada sizin fikirleriniz lpg taktırmaktan yana idi fakat eski 2005 vitaramı yoksa 2006 yeni kasa almakmı konfor performans kullanışlılık açısından benim için daha iyi olur bu konuda uzmansınız vaktiniz olursa uzun uzun yazarsanız çok sevinirim saygılar... ;)

Ynt: 30000-40000 Tl Arası Grand Vitara - Dacia Duster - Rav4 - Subaru Forester Arası

2005 model Suzuki Grand Vitara var 2 yıldır kullandığım Araçta ne ararsanız var donanım olarak düşünürseniz 0542 388 89 60

cenk bey teşekkür ederim fakat yeni kasa grand vitara üzerinde yoğunlaştık...

benzinli yada dizel kilometresi düşük 2007 2006 grand vitara almayı düşünüyorum açıkcası hiç kullanıp deneme imkanım olmadı özellikle yumuşak süspansiyonlu arazi kabiliyeti iyi uzun yolda güçlü bir araç almak istiorum...

bu konuda araştırdığım kadarıyla 2007 subaru forester da bu konuda baya iyi sanırım tabi sadecenetten video karşılaştırmalardan vs edindiğim tecrübe doğrultusunda ...

şimdi 3 adet aracımız vardı mitsubishi l200 vw transporter 2.5 tdi ve daihatsu terios gold diğer araçlara bakınca terios tam bir şehir içi aracıydı fakat işte rahat bırakmadılar ve aracımı elimden aldılar ;D ;D ;D ;D

grand vitaralar da otomatik şanzımanın durumu nedir acaba arıza vs yaparmı zaten şimdiye kadar otomatik araç kullanmadık...

dizel grand vitara kaç kilometreye kadar alınabiir??? ya okadar çok soru işareti varki ??? ??? ??? ??? ??? kafam allak bullak oldu... ;D ;D ;D
deneme kullanma fırsatım olsa çok çabuk karar verirdim fakat etrafımda 4x4 hastası bir ben varım ;D ;D ;D ;D

fikir veren abilere şimdiden teşekkür ederim saygılar...
:-*

2007 Suzuki gv 3 kapı araca bir yıldır biniyorum. Araç manuel. Evdekiler otomatik değil diye hiç heves etmemişlerdi benimde canıma minnetti bu durum ( otomatik binek 2. aracımız var).

Evlat İtalyanın dağlık bir bölgesinde uzunca bir süre kaldı geldi hemen Suzukiye saldırıya geçti. Söz konusu bölgede bu araç çok yaygın kullanılmaktaymış üstelik tüm bayanların altında bu aracı görmüş ve değerini anlamış. Ne yapalım dedik ortağı kabul ettik tabii...

Kalabalık değilseniz ve otomatik olmasada olur diyorsanız başka bir eksiği olmayan ve yazdığınız bütçenizle son derece temizini alabileceğiniz bir araç Suzuki gv 3 kapı... Pişman olmazsınız.

murat067' Alıntı:
+1

ilhami hocam 1.9 did yada fiyattta daha uygun olması konusunda 2.0 alıp lpg taktırma işi sizce nasıl olur bildiğim kadarıyla yanlış hatırlamıyorsam 10 dan fazla suzuki değiştirdiğinizi okumuştum lpg konusundada sizin fikirleriniz lpg taktırmaktan yana idi fakat eski 2005 vitaramı yoksa 2006 yeni kasa almakmı konfor performans kullanışlılık açısından benim için daha iyi olur bu konuda uzmansınız vaktiniz olursa uzun uzun yazarsanız çok sevinirim saygılar... ;)

Murat bey sayıda bir yanlışlık var önce onu düzelteyim. 10 değil şimdilik 8 ;D

Buradaki amaçım her seferinde farklı bir kasanın avantaj ve dezavantajları hakkında bilgim olması içindi. Bu bağlamda JLX, Grand, JLX-AL, XL7, Jimny, JLX HDI araçları manuel ve otomatik olmak üzere kullandım. Aralarında sadece HDI nin otomatiği yoktu. Zaten Türkiye'de Suzuki'nin hem otomatik hemde dizel bir 4x4 aracını görmedim. Dizel ve otomatik aracı her zaman sevmişimdir, olmayınca olmuyor :smiley:

Gelelim sorunuza öncelikle aracı ne amaçla kullanacaksınız? Şayet sert offroad yapacaksanız son kasa, yani 2006 ve üzeri safkan bir offroad aracı değildir. Bunu araca bakınca da anlayabiliyoruz zaten. Yükseltme mümkün değilmi? Tabiiki mümkün ama fiyat/performans açısından attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmeyecektir.

Yazdıklarınızdan anlayabildiğim kadarı ile çoğunlukla ş.içi eşiniz kullanacak. Vakit buldukça ailecek piknik vs. gideceksiniz.
Sırf bunlar içinde fazla bile gelecektir. ;D

Dizel - LPG işine gelince;
Bana göre öncelikle dizel her zaman daha iyidir, ancak;

Ülkemizde mazot fiyatı benzine yaklaştığından, uzun vadede bakımı benzinliden daha fazla maliyet çıkaracağından ve otomatik vites olmamasından dolayı, dizel yerine benzinli (LPG) tercihi daha mantıklı görünüyor.

Peki LPG ler çok sorun çıkarır mı?
İyi bir ustaya götürmezseniz 2012 model CLK da sorun çıkarır. Söker-takar, vakit-nakit harcar bıkarsınız.
Kısaca
İyi usta tarafından montaj yapılmış ODB li bir LPG işinizi görecektir.

ilhami hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim aracı kullanım amacım kayınpederin evinin yolu 3 km dik rampa ve bir tarafı şarampol olması dolayısı ile eşim kışın karda çamurda bu yoldan giderken aklımın ailemde kalmaması içindi ....

eski aracım terios gold bu konuda gayet başarılıydı....

zaten hazırda şuan kapıda l200 4x4 var....

diğer taraftan tam bir niva aşığıyım fakat profilimdeki imzamdada belirttiğim gibi ailemizden uzak tutmalıyız ;D

terios dan alamadığım tek şey konfor rahatlık ve performanstı bana verdiği en büyük şey sorunsuz bir araç olasıydı bas kontağa çalıştır sür ;D

şimdi özellikle aradığım daha fazla konfor yumuşak süspansiyon seri motor teriosa göre daha iyi arazi kabiliyeti ve servisten servise bakıma giden beni arıza vs ile üzmeyecek bir araç...

netten malum sitede grand vitara 1.9 did fiyatları 40 bin tl üzerinde
aynı şekilde grand vitara 2.0 fiyatlarıda aşağı yukarı aynı sevyede...
alacak olacağım aracı kaç kilometrede almaya dikkat etsem trigeri vs nezaman değişir ??? ???
ve fiyat konusunda bu araçların piyasadaki gerçek değeri nerededir sizin zamanınızı alıyorum kusura bakmayın vala selam verdiniz borçlu çıktınız fakat inanın çok hayır duası alıyosunuz ayrıca teşekkür ederim ::smiley: ::smiley: ::smiley: ::smiley: ::smiley:

Bir düzeltme daha yapayım ykarıdaki mesajınızı hızlı okuduğumdan atlamışım. Suzuki konusunda bir üstad varsa ben değil, 4L nicki ile yazan Çağlar ve cenkcc nicki ile yazan Cenktir :-*
Vaktim olduğunca yazmaya çalışırım. Sonuçta forumlar bunun için var ;)
Triger benzinlilerde kayış değil zincir. Bu bağlamda uzun ömürlü olacağını düşünüyorum. Dizellerde nasıldır bilmiyorum. Sahibi olan bir arkadaş yazarsa birlikde öğreniriz.
Araç fiyatlarına gelince;
Tabiiki satıcı istediği fiyatı yazabilir.
Ama unutmayın, malın değerini satıcı değil alıcı belirler.

kaç gündür arayış içindeyim bulduğum bir kaç araç var temiz ilk sahibinden km 40*80 bin arası fiyat olarak 48 bin ortalaması var

sizce bu fiyata 2008 model temiz vitara almakmı yoksa 2012 model dusteri 43 bin civarlarına almakmı d aha mantıklı...

seçim yapmakta zorllanıyorum...

ozellikle vitaranın benzinlisini denedikten sonra aracın sert süspansiyonlu olması hoşuma gitmedi....

diğer yandan bulunduğum ilçede duster var .evremdeki insanların göz aşikarlığı var yani neticede duster değilmi diyip aracı hemen kötüleyebilirler ve bu benim işime gelir dikkat çekmez....
fakat vitara çok janjanlı gören birdaha bakar bu neymiş der nazar eder ... :mad:

birde kafama takılan vitara 1.9 did bu motor reno trafic 1.9 da kullanılan motorla aynımı...
eğer aynı ise motor konusunda iyi olduğunu tahmin ediyorum.....

Merhaba,Vitara ile uc bes yil beraber olmus biri olarak bende bazi bildiklerimi yazayim.
Yanlisim varsa bilenler duzeltirler.Yeni kasalarda surekli dort ceker durumu olabilir.
Bunu Terrios'tan sonra yakitta biraz uzuntu verici bir hal diye ozetlemek mumkun.
Sase yerini monoblok govdeye birakti,yani 2006 dan itibaren bildigimiz sase yok.
Monokok gibi bir sekilde telaffuz ediliyor sanirim.

Ben Ilhami beyin yazdiklarini okuyuncaya kadar dizelden uzak durun derdim.
Fakat kendisi bu konuda hayli bilgi sahibi olarak sorunsuzca kullanmakta.
Ancak yakit fiyatlari konusunda acikladigi rakamlarda ne yazik ki dogru.
Bu yuzden dizel araclar hafif,aero dinamigi cok iyi olmali ki ekonomik olsun.
Yoksa ne yazik ki dizelde olsa ulkemizde pek bir ekonomikligi kalmiyor.

Duster kullananlar yakit sarfiyatindan oldukca memnunlar.
Onlarda da amortisor,egsoz,cam gibi sifir arac sorunlari bile okuyoruz.
Sanziman yapisi olarak Terrios'tan pek farki yok ama motoru iyi ve guclu.

Forester,iyi bakildiginda kimsenin eline su dokemeyecegi bir cekis sistemine sahip.
Asfaltta da cok basarili,suratli.Ancak amortisorunden karburatorune her seyi pahali.
Eger hele ikinci elden alacaksaniz azami dikkatli ve iyi kullanmis birinden denk getirilmeli.

Son olarak Rav4 en az sorun cikarmasi gereken arac oldugunu dusunebiliriz.
Ne de olsa adi Toyota ile basliyor.Son yillarda fiyatindan olsa gerek satisi azalan bir arac.
Eskiden daha cok tutulur,erisilebilir idi herhalde.Az bulunulurlugu nedeniyle ikinci plana atiliyor.

Burada bence en onemli konu sizin bulundugunuz yerde en iyi servisi alabileceginize inandiginiz arac.
Ben olsam Suzuki eski kasalardan az km de yada cok iyi bakilmis olani tercih ederdim.
Oyle ki herhangi bir ihtiyac aninda parca destegi yurt icinden daha hizli hallolabilir.
Tamir ve bakimda telefon ile dahi bulundugunuz yerde yonlendirmelerle onarimi mumkun olabilir.

Sifir araclarda bile sorunlar yasandigindan,herseyden once parca ve tamirci konusuna bakmak farz oldu.
Bazi sahsi bilgi ve tecrubelerimdir.Yardimci olmasini umarim.

teşekkür ederim önerilerinizi dikkate alıcam saygılar...
;)

Son olarak Rav4 en az sorun cikarmasi gereken arac oldugunu dusunebiliriz.

Bu durumun 2000-2006 model aralığı için geçerli olduğundan emin değilim. Motor ECU'sunda bulunma ihtimali olan bir üretim hatasından dolayı (artık ne kadar yaygın bir problem bilemiyorum) şanzıman arızasına sebep olabildiği söyleniyor. Varsa bu aralıkta model rav4 sahibi bizi aydınlatırsa iyi olur...

Tam yeni konu açıyordum senin başlığı buldum Murat abi şimdilik burda takılıp konuyu dağıtıyım sonra gerekirse yeni konu açarım :smiley:
Hazır arabayı sattık, ortam tanıdık, dert yaklaşıkken şuraya ben de bir müdahil olayım. Şu başlığa XJ yi de katsaydın tam olurmuş. Ben de seçenekleri azalttım gibi 2004-2005 2.0 vitara veya 97 XJ arasındayım bunlardan birini daha elersem geriye arabayı bulmak kalıyor.

Bu arada İlhami Hocam Niva'yı bir aldığında bir sattığında memnun olursun demiştiniz, 2 gün oldu satalı aldğıma değil de sanki sattığıma biraz pişman oldum gibi :smiley:

zeji777' Alıntı:
Tam yeni konu açıyordum senin başlığı buldum Murat abi şimdilik burda takılıp konuyu dağıtıyım sonra gerekirse yeni konu açarım :smiley:
Hazır arabayı sattık, ortam tanıdık, dert yaklaşıkken şuraya ben de bir müdahil olayım. Şu başlığa XJ yi de katsaydın tam olurmuş. Ben de seçenekleri azalttım gibi 2004-2005 2.0 vitara veya 97 XJ arasındayım bunlardan birini daha elersem geriye arabayı bulmak kalıyor.

Bu arada İlhami Hocam Niva'yı bir aldığında bir sattığında memnun olursun demiştiniz, 2 gün oldu satalı aldğıma değil de sanki sattığıma biraz pişman oldum gibi :smiley:

afşin inan bende aşırı derece kararsızım eğer offroad yapacak olsaydım benim için üç seçenek vardı mesela nivam varken hiçbir offroad oyununda ben yokum demedim nivayı sattık offroad bitti .... her organizyasyonda kenardan izlemek gerçekten kötü duygu baktım olmayacak kaptım fotoraf makinasını resim çekeyim bare dedim elim boş durmasın misali ama inan oda insanı tatmin etmiyor...
vitara 3 kapı 2.0 -- land cruservx80 ve kare kasa jeep xj....
kullanım amacı çok önemli kişi karekteriyle aracın bütünleşmesi gerek...
tabi yukarda söylediklerim offroad konusu...
niva genelde offroadla tanişmadır ilk aşk gibidir ve kimine göre hüsran benimgibilere göre ise yeni araç alırken eskisi niva yenisi ise yeni nivadır....
rus herzaman bir şişşe votkayla kral kızından daha zevklidir.... :D

neyse konuyu gene getridik dayadık nivaya vallahi dertlerim deşildi....
amma çok birikmiş içmde.... ;D ;D ;D ;D ;D

bir çok marka ve model var....
daihatsu terios dan sonra aradığım şey daha geniş daha yumuşak ve daha atak bir 4x4....
sağlamlık ve sorunsuzluk konusunda tabi offroad yapmadım ama terios gerçekbir dosttu...
2 sene kullanıp sadece benzinini koyup yağını bile değişmediğim kuruş harcamadığım tek araçtır inkar edemem....
diğer yandan kışın buzda acayip güzel dirift yapıyor onun zevkide bambaşkaydı.... ;D ;D ;D

eşim şuan çocukları okula götürüp getirirken bizim benzinliğin transporteri kullanıyor..... gören :eek: :eek: :eek: servis aracı zannedyor...
babam l200 av için kullandığından köpeği falan bindiriyo araca ;D ;D ;D biz binemiyoruz en azından çocukları bindirmiyorum
aslında deli gönül git birde amarok al koy kapıya diyor ;D ;D ;D ;D ;D sonra babam beni yatırıp kör destere ;D ile kesecek....

neyse vitara benzinlisine bindik otomatikti bende kötü bir izlenim bıraktı ilk bindiğim terios otomatikte de aynı izlenimi yaşamıştık hayal kırıklığı.... ??? ??? ???
vitarannın süspansiyonları sert transporter gibi l200 mesela çok yumuşak beşşik gibi esniyo meret....
toprak zeminde kullanamadık tabi galerideydi rica ettim bindik denedik....
arka taraf rahat değil aracın dar ve basık....
fakat dizel manuel bir vitara için herhangi birşey diyemiyeceğim

diğer yandan dustere hiç binip denemedim bile fakat fiyat ve yakıt konusu vergi konusu cabası....
sürekli bir yanım hep dustere götürüyor beni....

sonra bakıyorum vitara dizel 2008 model bir araca ortalama 48 bin tl isteniyor... aşağı veren yok...
duster 2012 modeline 44 bine veren var....
diğer bir seçenek forester dizel .... bu araçta fiyat bayağı yüksek ve hiç yakından görmediğim bir araç :p :p :p
kaç senedir benzinlik işletiyorum bizim bu memlekette 1 kere gözüme çarpmadı yeni kasa forester.... :-\

yani anlıyacağın benim karar aşamasında olduğum iki araç var biri vitara 1.9 did dieri duster 1.5 dci bu araçları yan yana getirip karşılaştırıp bir video ekleyende olmamış yani ;D ;D ;D

ama belki içimizde ikisinide kullanmış denemiş arkadaşlar var ise onların birebir yorumları benim için çok önemli olacak
saygılar...

ve sonunda olan oldu 30-40 derken biraz daha verdik 2007 model grand vitara dizel aldık...

buradan çok değerli bilgiler veren özellikle ilhami özdemir ' e ve diğer arkadaşlara teşekkür ederim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,496
Kayıtlı Üye Sayımız
172,158
Kaydolan Son Üyemiz
aysekayan95

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR