Boydan Boya Karadeniz 2009

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan the venturer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 73
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,984
Ynt: Boydan Boya Karadeniz 2009

Benzin ışığım yanıyor ve etraf çok sakin. Ekilebilecek yer yok, dolayısıyla nüfus da az. Benzinci bulmak mesele. En yakın yerleşim Doğanyurt. Orada benzinci var diyor GPS ama yaklaşık 40 km uzakta. Yedek yeter mi bilmiyorum??? sürekli iniş ve çıkış. Virajlar da yakıtı artırıyor.
Yapacak birşey yok. Yola devam.Doğanyurt'a varıyorum.
sdc10028proc12.jpg

sdc10029proc13.jpg

Benzinci demeye bin şahit gerek. Korka korka 10 liralık alıyorum. Yerel taşımacılık yapan minibüslerin de mecburen buradan yakıt alması beni biraz rahatlatıyor.
Yolum Sinop' a doğru. Yolda depoyu dolduracağım. Sizlere tavsiyem, eğer yakan bir motosikletiniz var ise, muhakkak yanınızda yedek yakıt taşıyın.
Doğanyurt ve Kurucaşile'den itibaren yol biraz düzeliyor.
sdc10030proc1.jpg

Ama hala böyle. Yine de fazla viraj yok ve insan etrafına daha çok bakabiliyor.
sdc10031proc14.jpg

sdc10033proc15.jpg

Ne kadar yük almışım:eek: Ama hepsi de lazım oldu.
sdc10035proc16.jpg

Yolda aniden buna rastladım:eek: Bir fren yaptım hemen plaja saptım.
sdc10036proc17.jpg

Ortalama 20-30 lt mazot yakan bu eski Mercedes bir harika.
sdc10039proc18.jpg

Mümkün olduğunca elektronikten uzak bir araç.
sdc10038proc2.jpg

Fransız karı koca bir de küçük erkek çocuk. İngilizce konuştuk bayağı. Karavanı gezdim. Fransa'dan yola çıkmışlar ve daha önce de Afrika çöllerini keşfetmişler. Eğitimci, okul müdürü. Uzun bir tatili var benim gibi. Ne kadar şanslıyız:smiley:
Harika ahşap işçilikleri sizi aniden durduruyor. Durup uzun uzun bakıyor insan.
sdc10046proc22.jpg

Yollar zaman zaman daralıyor
sdc10048proc3.jpg

Bazen de böyle denize sıfır.
sdc10052proc23.jpg

Bir yağmur da Sinop'a yaklaşırken...
sdc10053proc24.jpg

Yollar güzelleşiyor ve gaza basıyorum. Resim filan çektiğim yok. Hız yapmayı özlemişim.
Diogenes'in memleketine varış.
sdc10061proc4.jpg

Sinop'a yaklaşık 10 km kala solda deniz tarafında ''Martı Plaj Kamping'' diye sarı tabela var. Oradan yolu geçenlere ve kalmak isteyenlere duyurulur.
Internet hizmeti,yemek-kahvaltı,şahane bir kumsal...Ne ararsanız var. Turistik bir yer.
Birkaç tane Alman,İngiliz ve İtalyan karavan bile var.
Bir de....

3 yıldır dünyayı gezen Alman karı koca ile tanışıyorum. Beraber yemek ve motosikletler üzerine konuşuyoruz. Lastik siparilerini İstanbul'a veriyoruz. Ve onların güzergahı üzerindeki kamp ve konaklama alanlarını haritaları üzerinde işaretliyorum. Çadırlarımız ve motorlarımız yanyana. Onlarınki R1100GS, biri 95, diğeri 96 model. 200.000 km’ye yaklaşmıştı km saatleri.

Etiketler

Akşamüstü motorun topcase ini bile söktüm ve Sinop'u dolaşmaya çıktım.
sdc10074proc34.jpg

Sanırm bu kadar bilgi yeterli kale hakkında. Resimlerde sıra...
sdc10062proc27.jpg

sdc10075proc6.jpg

sdc10076proc35.jpg

sdc10092proc13.jpg

Kale gayet iyi durumda. İyi muhafaza edilmiş.
sdc10077proc7.jpg

sdc10078proc8.jpg

sdc10079proc9.jpg

sdc10081proc10.jpg

sdc10086proc11.jpg

sdc10088proc12.jpg

Biraz da şehirden görüntüler
sdc10066proc28.jpg

sdc10071proc32.jpg

Şehitlerimize atfen yapılmış bir Osmanlı Çeşmesi
sdc10070proc5.jpg

Sinop'ta bir de bunlar çok meşhur.
Yapmak büyük sabır gerektirir bence...
sdc10067proc29.jpg

sdc10068proc30.jpg

Bizi de unutmamışlar...
sdc10069proc31.jpg

Akşam kamp alanına dönüş ve yemekten sonra yattım. Sabah erken kalıp, denize girdim. Kahvaltı ve turist motorcularla çay muhabbetinden sonra birbirimize irtibat bilgilerini veriyoruz. Sınırda buluşma sözüyle ayrılıyorum. Eşyalarımı toplayıp yola devam ediyorum.
İstikamet Samsun. Yol güzelleşti ve gaza basıyorum. Samsun'u beğenmedim ya da uzun zaman şehirden kalabalıktan ayrı kaldığım için, hemen çıkıp kaçmak istedim ve öyle de yaptım. Yolda benzin ve yemek molasından başka durmadım hiç.
Sinop-Samsun arası
sdc10003proc1.jpg

sdc10004proc2.jpg

Burası bana meşhur Soğanlı Geçidi'ni hatırlattı, sadece biraz daha yeşil.
sdc10006proc3.jpg

Çok güzel bir mısır ambarı
sdc10016proc4.jpg

Hem gidiyorum hem de gördüğüm ilginç şeyleri çekiyorum.
Burası da Ordu. Ne kadar yol aldım!!! Duble yolu görünce şehir merkezlerinden kaça kaça nerelere geldim.
sdc10019proc5f.jpg

Gezi amacım, yayla, orman ve yeşil doğa olduğu için; yola devam dedim duble yollarda. Ordulular, Giresunlular ve diğer sahil şeridimizin güzel şehirlerinin güzel insanları sakın kızmasın. Çektiğim her şeyi burada paylaşıyorum.
Kamp atacak yer yoktu. binaların arasına da kamp atılmazdı ya! Terme-Ünye-Fatsa-Ordu diye diye, Bolaman'a geldim. Duyuru:Burada yol ikiye ayrılır,biri sahilden soldan denizden devam eder, diğeri sağdan ücretsiz otobandır. Sahili tercih ettim. Hava karardı. Eynesil,Yalıköy diye tırmanmaya başladım. Kamp yeri yok. Etrafta çeşme yok. Köylerde nerede kalınır ki? Aşağısı uçurum ve deniz, öteki taraf dağlık... Arada bir tek yol. Çok viraj. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'na denk geldik. Etraf kalabalık. Taze siyasetçilerden biri de köylüleri ziyarete gelmiş. Ortalık ana-baba günü. Donanmamızdan bir gemi de ziyarete açık. Erken geçseydim, kaçırılmaz bir fırsattı.

Derken; Yason Kilise tabelası'na denk geldim. Yanında da çay bahesi-restaurant türü bir yer. Hemen sapıp, bahçesinde konaklayayım dedim. Adam ''olmazzzz'' dedi. Birşey denilemez tabiki ama takdir sizin. Kimsenin etini yemek istemem. Bir müddet sonra, birkaç km, ''Saklıbahçe'' diye bir yerleşim yeri. Hemen şansımı tekrar deniyorum. ''Elbette'' diyor iki kardeş. Çok güzel bir bahçeleri var. Işıklandırılan yere kampı atıp, koyu bir muhabbete başlıyoruz. Internet var. TV var, gazete var. Güzel bir restaurant ve çay bahçesi. Yolu geçenler kesinlikle uğrasın ve selamımı söylesin. Daha dün sizlere yazarken, MSN'de görüştük. Sel dolayısıyla iki vefat varmış köylerinde.
sdc10024proc6j.jpg

sdc10025proc2.jpg

Bu da sabah çektiğim...
sdc10028proc16.jpg

sdc10027proc16.jpg

Çadırın kapısından bu manzara...Çadır kurmaya değer değil mi?
sdc10029proc17.jpg

Sabah Kolbastı ile beni uyandırdılar :smiley:
sdc10030proc17.jpg

Burnun ucunda Yason Kilisesi'ni görebilirsiniz...
sdc10031proc18.jpg

Şanlı Bayrağımız ne kadar da yakışmış!!!
sdc10032proc18.jpg

Söylemeyi unuttum. Çok vahşi bir köpekleri var. Dobermen ve Rotweiler kırması. Akşam bağlıyorlar. Gece açıyorlar. O gece kamp var diye çok geç salmışlar. Hayvanın motor ve çadırın yanında bağırmasını çadırın içinde duyup, hemen zıpladım. Ama motordan korktu sanırım, bir müddet sonra çekip gitti. Ertesi sabah erken kalkmıştım. Hatta en erken ben. Etrafı fotoğraflamak için ve el-yüz yıkamaya giderken, çimde uyuduğunu gördüm. Terlikleri çıkarmak istedim, uyanır dedim kendi kendime. İyisi mi yanına gidip korkmadığımı belli edeyim. Hayvan beni görünce zıpladı ve bacağıma burnunu dayayıp, dişlerini bana gösterdi. Tamam! tamam! diye diye sakinleştirdim. İşime devam ettim. Sesime uyandılar ve şaşırdılar. Ne de olsa endurocuyuz. Doğada ne hayvanlarla karşılaşıyoruz:cool:
Herşey bir yana, bu iki kardeş sabah harika bir kahvaltı ve dualarla beni yolcu ettiler. Bunları hiç unutamam. Hiçbir ücret de taleb etmeden. Bunları sizlerle paylaşmak istedim. Yurdumuz insanları, harika insanlar. herkese teşekkür ederim.
Dün katettiğim yol...
martkampsaklbahe.png

Herşeyi toparlayıp, akşam önünden geçtiğim kiliseyi görmek istiyorum.
Yason Burnu ve Kilisesi
sdc10054proc1.jpg

sdc10052proc28.jpg

sdc10051proc27.jpg

sdc10049proc6.jpg

Bu resime bayılıyorum.
sdc10048proc26.jpg

Ve Kilise...
sdc10033proc19.jpg

sdc10037proc21.jpg

sdc10039proc22.jpg

Harika bir yapı. Gerçekten çok güzel!
sdc10036proc2.jpg

sdc10042proc5.jpg

sdc10041proc23.jpg

sdc10040proc4.jpg

sdc10035proc20.jpg

Kilisenin sahili...
sdc10045proc25.jpg

Yason Kilisesini görüp yola devam ediyorum. Denizde çok büyük balık çiftlikleri var.
sdc10061proc7.jpg

Yalnız bu ilçeye gelmeden önce Yoroz Tepesi ve Kurul Kayalıkları var. Eğer vaktiniz var ve buralarda konaklamak isterseniz; dağ tarafına yönelip dediğim yerleri görebilirsiniz. Ben gitmedim çünkü çok yukarıdaydı ve her tabela peşinden gitmemem gerektiğini çok önceden öğrenmiştim. Dersimi almıştım. Lokal gezilerde görülmesi gereken yerler kesinlikle.
Ordu il sınırından çıkıp Giresun il sınırındaki Piraziz ilçesi beni karşılıyor.
sdc10062proc2.jpg

sdc10066proc4.jpg

Daha sonra Bulancak ilçesi geliyor. Giresun'u çok beğendim. Buradan itibaren yavaş yavaş hava değişiyor. Giresun'da iki tane meşhur yayla var. Bunlar Bektaş ve Kümbet. Arzu edenler burayı da görebilir.
sdc10080proc8n.jpg

Giresundayım...
sdc10078proc6.jpg

Giresun Adası
sdc10079proc7.jpg

Tirebolu...
sdc10082proc10.jpg

sdc10081proc9.jpg

Görele'de mola verip, bir tanıdığımı görmek için telefon ediyorum. Ve dağ tarafına yöneliyorum. Aşağısı 30 derece civarı fakat tırmanmaya başladıkça hava kapıyor ve sıcaklık düşüyor.
Yoldan...
sdc10084proc11.jpg

sdc10085proc8.jpg

Yeşilin ve suyun sonu yok. Her taraf tek kelimeyle muhteşem.
sdc10086proc9.jpg

sdc10090proc11.jpg

Yaklaşık 20 km kadar yukarı çıkınca, bitki örtüsü değişiyor.
Karşısı meşhur Sis Dağları'nın bittiği yerler veya başladığı yerler. Doğu. Arkam Şebinkarahisar, Bayburt tarafı. Rakım 1200 civarı. GPS'im yanımda yoktu. Eve bırakmıştım motoru.
Tanıdığın amcasının eski evi. Tarihi bir ev. Ama harabe.
sdc10102proc15.jpg

sdc10101proc14.jpg

Bu kadar silah sesini ilk defa duyuyorum. Herkes atıyor. Tüfek,tabanca...
Hava çok güzeldi o gün. Hafif de bir yağmur serpiştiriyordu.
Bahçelerini gezdik.
sdc10097proc13.jpg

sdc10096proc12.jpg

Çay ve fındık içiçe...Kestane ağaçları gökyüzünü kapatıyor...
sdc10095proc13.jpg

Bu araçlar arazide çok yaygın. Bu köydeki kadar engebeyi Ayder'de Huser'de görmedim. O yaylalar şehir olmuş çıkmış. Ama buralar daha sakin ve bâkir.
sdc10098proc14.jpg

4-5 saatimi burada harcıyorum ama değiyor doğrusu. Tabiat, yemek ve sonrası çay...
Daha ne olsun. Elini öpüp vedalaşıp; aşağı iniyorum.

DEVAMI GELECEK...

Selamlar.
Çıkmış olduğunuz bu yolculukta başarılar diliyorum. 14 temmuzda silivriden başlayıp sarp sınır kapısına kadar devam ettirdiğim yolculuğu yeniden yaşıyorum sayenizde. Tekerleriniz yere hep düz bassın. Hayırlı yolculuklar.

çok güzel gezioluyor devamını bekliyoruz
aynı rotayı bende kullandım çok güzel bir gezi olmuştu
bende sinopta martı kampingte konakladım
ama ben tek gece konaklayıp trabzon sakaryayı yol aldım
imdiki aklım olsa günlük en fazla 250 km yaparak dahada gezerek gitmek isterdim
paylaşım için sağolun
ben trabzondayım bu taraftan geçerseniz bir çayımızı içip hoş sohbet yapmak isteriz
0544 574 40 98 abdüssamed şengör

Paylasima cok cok tskler.Karadeniz sahilleri avrupanin isvicresi.1984 de dolastim ama böyle asfalt yollar yoktu.

hocam çok güzel bir gezi olmuş. paylaşım için çok tesekkürler, ama insan Yalıköy-Perşembe arasında uzun saçlının yerinde bir cay içmeden gecer miydi...:smiley:

Hepinize tekrardan merhaba. Güncellemeyeli uzun zaman oldu. Uzun zaman teknolojiden uzak kaldım. Kusura bakmayın.

Kaldığım yerden devam ediyorum.

kenanyama' Alıntı:
Selamlar.
Çıkmış olduğunuz bu yolculukta başarılar diliyorum. 14 temmuzda silivriden başlayıp sarp sınır kapısına kadar devam ettirdiğim yolculuğu yeniden yaşıyorum sayenizde. Tekerleriniz yere hep düz bassın. Hayırlı yolculuklar.
İlginiz ve iyi dilek temennileriniz için teşekkür ediyorum.

wanted' Alıntı:
çok güzel gezioluyor devamını bekliyoruz
aynı rotayı bende kullandım çok güzel bir gezi olmuştu
bende sinopta martı kampingte konakladım
ama ben tek gece konaklayıp trabzon sakaryayı yol aldım
imdiki aklım olsa günlük en fazla 250 km yaparak dahada gezerek gitmek isterdim
paylaşım için sağolun
ben trabzondayım bu taraftan geçerseniz bir çayımızı içip hoş sohbet yapmak isteriz
0544 574 40 98 abdüssamed şengör
İlgi ve alakanız için teşekkürler.

veteran ati' Alıntı:
Paylasima cok cok tskler.Karadeniz sahilleri avrupanin isvicresi.1984 de dolastim ama böyle asfalt yollar yoktu.
Şimdi de pek yok. Yol zaten dar. Heyelan ve toprak kayması sonucu çoğu yerde ya bakım çalışması var ya da yol kapatılmış ve tek şeride düşmüş kısmen. Sanırım hep öyle de kalır. Bir bakıma iyi. Doğa korunmuş olur.

aykutturhan' Alıntı:
hocam çok güzel bir gezi olmuş. paylaşım için çok tesekkürler, ama insan Yalıköy-Perşembe arasında uzun saçlının yerinde bir cay içmeden gecer miydi...:smiley:
Orasını bilmiyorum. Burada tarif ederseniz, gitmeyi düşünenler uğramak ister mutlaka.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::DEVAM::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Çömlekçi Görele'ye bağlı. Ziyaretimi bitirip aşağı iniyorum. Sahile inip, Görele'den çıkıp, yola koyuluyorum. Trabzon tabelası da gözükmeye başlıyor yavaş yavaş. Yol çok güzel. Radar hiç yoktu. Hız da yapmadım zaten. 90-100 km hız aralığında sürüp bol bol fotoğraf çektim.
Sırasıyla Beşikdüzü, Vakfıkebir, Akçaabat'ı geçiyorum. Beşikdüzü beğendiğim yerlerden biri.
Akçaabat'ın en meşhur köftecisinde köfteyi yedikten sonra, Trabzon'a giriyorum.
Resim filan koymadım. Asfalt görmekten bıkmayın diye. Havanın kararmasına az kalmıştı. Maçka tarafına geçip bir yerlere kamp atma vakti yaklaşıyordu. Maçka çıkışı birkaç km sonra Sümela Restaurant-Kamping tabelasını görüp, içeri girdim. Coşan bir dere kenarında güzel bir yer. Gideceklere tavsiye ederim. Turistik bir tesis. Cuma sabahı kalkıp, Manastırı görmeye gidiyorum.
Kamp alanım.
sdc10001proc2.jpg

Hemen çadırın kapısının önünden akan su.
sdc10002proc3.jpg

Dünkü güzergâh:

Sümela yolunda pekçok dinlenme ve alabalık tesisi var. Yol boyunca çağlayan bir dere sizi Sümela'da karşılıyor.
sdc10004proc2f.jpg

sdc10007proc3.jpg

Tipik kütük evler
sdc10008proc5.jpg

Yoldan...
sdc10013proc7.jpg

sdc10014proc8.jpg

Daha çok varmış. Yola devam...
sdc10016proc5.jpg

Bu coçan dere Sümela'ya kadar bana eşlik ediyor.
sdc10003proc3.jpg

Ne kadar güzel yerler!!! bir kere gidesi geliyor insanın.
sdc10005proc4.jpg

Bu 15 km'lik yol ve dere yanyana çıkıyor Sümela'ya doğru...
sdc10006proc5.jpg

Suyun kaynağı burası. Müthiş bir gürültü ve güç...Yerinde görünce insan ürperiyor.
sdc10010proc1.jpg

Bu resim çok hoşuma gitti.
sdc10017proc10.jpg

Yükseklik bu ama biraz daha çıktım.
sdc10021proc6.jpg

Manastır otoparkı tıklım tıklım, otobüsler ziyaretçi getiriyor yerli yabancı. Onların arasından geçip, manastıra çıkan patikanın başlabgıcına kadar sokabiliyorum motoru. Mısırcıdan bir mısır alarak otopark ücretini ödüyorum adeta ve onlara emanet ediyorum motorumu.
Birkaç yüz metrelik yürüyüş ama insan hep yürümek istiyor. Hertaraf yemyeşil. Gürül gürül su sesleri. Mutluluk ve tazelik hissi veren bir hava.
sdc10023proc12.jpg

sdc10029proc14.jpg

sdc10030proc15.jpg

Kimbilir kimler geçti buralardan, yıllara meydan okuyan ve can veren kökler.
sdc10031proc16.jpg

Karadeniz'e gitmemin tek nedeni Sümela ve Uzungöl'ü görmekti desem yalan olmaz. Sümelaya varınca manastır kısmının restorasyon çalışması dolayısıyla kapalı olduğunu söylediler. Yapmak gereken tek şey onu uzaktan resimlemekti.
Ana manastırın alt kısmındaki küçük çember ve odalar ziyarete açıktı.
sdc10035proc9.jpg

To those who knows no word of Turkish but English:
sdc10034proc8.jpg

Tüm binalara su taşıyan su kemerleri
sdc10036proc17.jpg

sdc10039proc18.jpg

sdc10041proc12.jpg

sdc10040proc19.jpg

sdc10045proc13.jpg

sdc10043proc20.jpg

İçeriden dışarısı böyle gözüküyor
sdc10047proc21.jpg

Manzara şahane!
sdc10038proc11.jpg

sdc10045proc13.jpg

sdc10048proc22.jpg

Sanırım mutfak olarak kullanılmış
sdc10049proc14.jpg

Birbirine bağlanan dış çemberler ve avlu
sdc10050proc23.jpg

sdc10051proc15.jpg

Türk mimarisi de unutulmamış
sdc10053proc16.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,490
Kayıtlı Üye Sayımız
172,150
Kaydolan Son Üyemiz
namso

Çevrimiçi üyeler

Geri