Grand Cherokee Hakkında Yardım İstiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan memorian Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,674

memorian

Kamp II
Yer
ankara
Hepinize selamlar ben aranıza yeni katıldım daha bi hafta kadar önce grand cherokee 5.2 limited zj aldım uzun uğraşlar sonucu. bundan önce tek kapı spor bi araç kullanıyodum ilk defa 4*4 bi araç kullanıyorum hala alışma evresindeyim :smiley: bu siteyi de arama motorundan tesadüfen buldum bi göz atayım neymiş diye girdim şu anda yaklaşık 3 saat olmuş hala sitedeyim paylaşımlar falan gerçekten çok güzel.. şimdi hemen problem anlatıyo gibi olmak istemiyorum ama şöyle bi sorun var ki aracı (bilemiyorum isim vermek doğru mu) ankara şaşmaz oto pratikte incelettikten sonra (bildiğim bir yer olduğu için) sahibinin söylediği gibi sorunsuz olduğuna kanaat getirdikten sonra aldım, daha doğrusu eski aracımla takasladım. görünürdeki tek problem akünün çok eski olmasıydı hatta belki icat edilmiş ilk akü bile olabilir o denli eskiydi. zaten fazla da dayanmadı dün gece aracı kısa süreli stop edip kırtasiyeye girdim geri geldiğimde araçta hiçbi hayat belirtisi yoktu, neyse etrafta bi bağlantı kablosu olan bende dahil kimse olmadığından bi akücü bulup getirttim kabloyu takar takmaz araç çalıştı ancak kendi kendine dörtlüleri yakar ve teybi açıp kapatır vaziyette.. sürekli olarak tüm farlarım yanıp sönüyodu ve teyp açılıp açılıp kapanıyodu o halde akücünün dükkana kadar gittik, stop edince bile durum değişmedi sonra bi daha calıştırıp bi daha stop ettim, o arada yeni akü taktık, ondan sonra düzeldi ancak bu seferde uyarı levhasında kırmızı bi security yazısı var ne yaptıysam asla sönmedi, bu sabah gidip bi çalıştırayım diye indim hala yanıyo, yani çalışma sisteminde elektronik aksamında bi problem yok ancak akü için işlem yaptığımızdan beridir yanıyo o yazı ve inanılmaz derecede canımı sıkıyo sürekli orda kıpkırmızı security yazısıyla dolaşmak, bi yere göstermeden size sorayım dedim burdan anladığım kadarıyla cherokee hakkında çok deneyimli insanlar var sitede hatta büyük ihtimalle bu kadar tecrübeli arkadaşı başka hiçbir yerde bulamam, acaba durum nedir yardımcı olursanız çok sevinicem
bu arada tahoe ile arasında bayağı kararsız kalmıştım bi haftadır verdiği sürüş zevki ve güven duygusu muhteşem gerçekten

Etiketler
Ynt: Arkadaşlar, Grand Cherokee Hakkında Yardım İstiyorum

bertan aramıza hoşgeldin.alarmla alakalı bir durum var gibi gözüküyor.kapılar tam kapalı iken kumanda ile oyna. eski sahibinde yadek kumanda ve anahtar var mı varsa onlarla da dene.akü başını sök yeniden tak yazı gider umarım.ergün abinin eklediği zj kullanım el kitabına bir göz at.kazasız keyifli sürüşler....

Hoşgeldin memorian (bu arada profiline ad ve soyad eklersen hitap ederken daha güzel olur)

Öncelikle aracın hayırlı olsun ve hemen eklemek isterim ki bu çok fazla büyütülecek bir sorun değil, için rahat olsun.

Aracın immobilizer'ı devredeyken akü kablosunun çıkarılması ile oluşan bir durum bu. Muhtemelen aracı kumanda ile kilitleyerek gittiniz ve geldiğinizde çalışmıyordu. Aracınız VTSS (Vehicle Theft Security System) ile donatılmıştır ve bu sistem armed (kurulu) durumdayken akü biterse bunu yapar.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://autorepair.about.com/library/faqs/bl152i.htm

Ayrıca http://jeepdocs.4shared.com linkinde ZJ klasöründe, service manual kısmında Vehicle Theft Security System.pdf dökümanından konu ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Selamlar,
Kaan

Herkese iyi günler.

Benim de aklımda Grand Cherooke var. Aklımdan (vergiden düştüğü için) 93 model Grand Cherooke 5.2 lt geçiyo ama siz ne dersiniz. Bir de bu limited versiyon ne oluyor arasındaki farklar nelerdir. Modeller (yıllar) arasında farklılıklar var mı? (Hani mesela Renault Broadway arabaların 95 modeli tutulur 96-97 de olsa 95 kadar tutulmaz. Böyle bi durum var mı?)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

ZJ kasa 93 -98 arası üretilmiştir 96 da kasa makyajlanıp aksesuar değişiklikleri yapılmıştır , iki modeldede kasa aynıdır motor seçenekleri 3 tiptir 4.0-5.2-5.9 olarak 3 motordur ,limited ise aracın en full versiyonudur

cüneyt ve kaan bey çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız, aracın kumandası ve anahtarlarından biri yok maalesef, kaybetmiş adam sanırım. yani bende tek anahtar var ( onun başına bi şey gelse bittim yani :smiley: ) ben kilitlerle bi uğraşayım bakalım bu arada akü kutup başlarını da söküp yeniden takayım, adam eskidi diye kutup başlarından birini de söküp yerine yenisini takmıştı belki ondan da olabilir. tekrardan teşekkürler

evet söndü uyarı yazısı :smiley: yolcu kapısını kilitleyip tekrar açtım anahtarla, araba kendi kendine 4 defa kornaya bastı, girip kontağı çevirdim yazı sönmüştü valla rahatladım teşekkürler arkadaşlar, yalnız maalesef bi problem daha var,aranızda daha önce bilgisayar ekranında 'service 4WD switch' uyarısı göreniniz var mı acaba? bu sabah 20 dakikalık periyodlarla biip biip biip şeklinde öterek sürekli olarak o yazıyı getiriyo ekrana, neden acaba? bi yabancı sitede baktım amerikadaki kullanıcıları bu konuyla ilgili bi forum açmış ama ne olduğunu çözebilen yok gibi, ses bi yerden sonra bayağı rahatsız edici oluyo

En azından ilk sorunun hallolduğuna sevindim. Şimdi diğeri ile ilgilenelim;

Daha çok VIC (Vehicle Information Center) ile ilgiliymiş gibi duruyor. Switch'in kablosu soyulmuş olabilir veya switch komple değişim istiyor olabilir. Kablolarını kontrol edin.

Yine de VIC'i sildirmeniz gerekmekte. Yetkili bir Jeep servisine giderek VIC kayıtlarına baktırın ve eski kayıtları sildirin.

Bu arada tuhaf ama bu hatanın kilitlerle de ilgisi var. Akü bitimi ile tetiklenen olaylar zinciri buna yol açmış olabilir.

Selamlar,
Kaan

Öncelikle aramıza hosgeldin memorian,umarım kazasız belasız tadını cıkarırsın zj'nin.benıim sana tavsiyem şaşmaz oto sanayide akgün usta var.aracını

komple bir göster istersen hem cihaza da baglatıp butun elektronık sorunlarından kurtulursun. faakt ne sorun olursa olsun sesi bir başka değil mi ? :smiley:

teşekkürler kaan bey umarım yürüründe bi problem yaratmıyordur çünkü iki hafta boyunca ona ayıracak vaktim olmayacak büyük ihtimalle, ve cherokeeme sürekli ihtiyacım olacak her gün ankara-polatlı arası mekik dokuyorum sanayiye gidebilmem için bi 13-14 gün lazım.. artık sağlamlığına güveniyorum dicem yapıcak bişey yok yolda bırakmasında

onun dışında o ses konusu gerçekten muhteşem hatta muhteşem ötesi :smiley: :smiley: ben bundan önce fiat coupe 20v ve alfa romeo 3.0 spider kullandım ikiside motor sesleri bakımından meşhur araçlardı ama bunun gaza hafif yüklenince çıkardığı aslan kükremesine benzer sesi hiçbirinde alamadım inanılmaz bi sesi var:smiley: bi araç geri vitesteyken bile böyle güzel ses çıkartabilir mi ya?? mustang veya pontiac trans am ların sesiyle aynı hemen hemen.. sesten başka bi konuda benim yıllarca yere yapışık araç kullanmamdan sonra cherokeeyle giderken hissettiklerim :smiley:

özgür bey bir de bu akgün usta şaşmaz sanayinin neresindedir dükkanın ismi direk akgün usta mı yoksa :smiley: bu switch probleminden anlar mı? 4*4 le deneyimim olmadığından nereye güvenebilirim bilemiyorum ben eski iki aracımı da şaşmaz otopratiğe götürürdüm ama anladığım kadarıyla jeep e yabancılar biraz

Bertan bey,

Yukarıda verdiğim linkten Transmission and Transfer Case.pdf'ini indirip, basıp öyle gidin ustaya. Parça parça tün transfer case'i anlatıyor (nasıl sökülüp takıldığını da) en azından siz de ustanın neden bahsettiğini anlıyor olursunuz ;)

Selamlar,
Kaan

memorian' Alıntı:
özgür bey bir de bu akgün usta şaşmaz sanayinin neresindedir dükkanın ismi direk akgün usta mı yoksa :smiley: bu switch probleminden anlar mı? 4*4 le deneyimim olmadığından nereye güvenebilirim bilemiyorum ben eski iki aracımı da şaşmaz otopratiğe götürürdüm ama anladığım kadarıyla jeep e yabancılar biraz

Akgün Çetin 0312-278-33-24(3 hat) Oto Sanayi Sitesi 40. Sok.No:10 Şaşmaz-Güvercinlik/Ankara

Çok iyi bir ustadır yıllardır bu iştedir ayrıca çokta babacan ve yardımseverdir ;)

Akgün usta süperrrr. Akgün & Aydın. Baba: Akgün amca, Oğul: Aydın bey, Torun: Oğuzcan. Alp' in selamını söyleyin, heryerde reklamınızı yapıyo diyin lütfen. Rekkklammmm!!! :smiley: :smiley:

Kumandayı kaybettin veya seninki gibi bi tetikleme oldu diyelim. Anahtarı ..............kilidinde ...........şifreye, ..........şifreye çeviriyorsun. Sistem düzeliyor... Bu kullanma kılavuzunda yazmıyor, orada sadece kumanda ile olur diyor... Service manuel' ini detaylı incelemeye vaktim olmadı, ama biraz yukarıdaki linkler süper. Herkes öğrenmesin, arabalarımızı anahtar yaptırıp çalarlar.... Özel mesaj atarsanız söylerim!

Beatrix' in yayınladığı users guide 95 basımı. 96' dan sonraki zj' lerin aks. kapsıyor. Bazı farklar var ama nema problema. Züpperrrr. Tavsiyeeeee....

Immo kurulu halde, yani secur. ışığı yanarken nasıl çalıştırdın, ilginç. Çalıştığında, secure ışığı yanmaya devam ediyorsa immobolizer sisteminde arıza var demektir. Seninki söndüğüne göre problem yok, ammmaaaa, bi check et. Kumandayla kilitlediğinde, veya kumanda yoksa, inerken, kapıyı kapatmadan önce lock düğmesine basıp kapıları kilitle. Kapıyı kapatırken dash' ten gözünü ayırma. K. kapattığın anda secure ışığının yanıp sönmeye başlaması, 16 saniye sonrada tamamiyle sönmesi lazım. ( 96 makyajlılarda bu ışık fasılaları azalıyor, ama yanıp sönmeye devam ediyor )... Olmuyorsa doğru Akgün Servise. Tech. Ahmet usta halleder. Dükkan hakkını, bide el emeğini unutma, emi :smiley: .Benim selamı mı söyle, ustaları üzme. kolay gelsin, geçmiş olsun, hayırlı olsun, hoşgeldin... ( Bende -Coupe e30 3.20i- ' den inip zj' ye tırmandım )

( BİLMECE: 5.2 lt.' de, Aküyü sökmeden önce, yağ çubuğunu çıkarmakta ne fayda var, ? )

elebasi7102' Alıntı:
Herkese iyi günler.

Benim de aklımda Grand Cherooke var. Aklımdan (vergiden düştüğü için) 93 model Grand Cherooke 5.2 lt geçiyo ama siz ne dersiniz. Bir de bu limited versiyon ne oluyor arasındaki farklar nelerdir. Modeller (yıllar) arasında farklılıklar var mı? (Hani mesela Renault Broadway arabaların 95 modeli tutulur 96-97 de olsa 95 kadar tutulmaz. Böyle bi durum var mı?)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Base version: Laredo ( çok az ), Orta şekerli: Limited ( En çok bu var ), Süpperrrr: Overland ( az )

96' da zj' ler makyaj gördü, 96 sonrası makyajlılarda aks. çoki fazla. ( Kararan sol ayna, silecekle yanan oto. far, serviste active edilebilen kullanıcı özellik çeşitleri, panic buttonlu çift hafıza tanıtılabilen numaralı uz. kumandalar, emn. kemeri yük. ayarları, arka emniyet kemerleri tutmaçları, stepne yükseklik ayarı, üç garaj kumandası v.s tanıtabileceğin vizörde uni. remote., vizör uzatması, fonks. arka silecek, aydınlatmalı cam ve ayna düğmeleri v.s. v.s., komple mua........beeeepppp, yani...... pardon! ) Ama, çoğu kişi 96 makyajından önceki daha frapan ve gösterişli dash' leri ve koltukları beğeniyor. Bide: Ben, benim 95 i ararken baktığım 96 ların çoğunun içi, düğmeleri, kapı içleri felan döküktü. Daha mı kalitesiz acaba, bilemem, bence değil ama, kurt bu, akla bazen gözden girer, başka yer bulmasında girecek, mazallah :smiley:

American: Plexi far, beyaz sinyaller, çamurluk sinyalleri yoK, arkada kilitli diff. olanı hemen hemen hiç çıkmamış fabricten.
Eeevrupa: Cam far, sarı sinyaller, çamurlukta sinyaller vaR, yarısından fazlasında limitli kaydırgaçlı :smiley: kilitli diff. vaaarr olduğu gibi bir şeer efsanesi var.
Avust. montajlar tutulur, mısır tutulmaz.
4.0 inline 6 cyl.: Az bulunur, düşük model, seçeneğin az olur, evladiyelik sağlamlık, performans yeterli, az yakar, az vergi, düşük maliyetli kolay tamir, benim seçeneklerine bayıldığım select-trac arazi şanzman ( 5 kademeli olanı, 4*full-time bazı select-trac' lar' da yokmuş, alma )
5.2 V8: Çok güzzel makina. 230 hp. Prince lpg: 34 35 kuruş/km. lpg lt'si 1.38 iken.... En çok bu var piyasada, seçeneğin fazla, seç beğen, kasa kasa pazarlık et. al...
5.9 V8: Temizini bulursan karının bileziklerini sat, dükkanı ipotek et, allllll......

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,474
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR