Suzuki Jimny Şanziman Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ahmet.bektas.3910829 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,770

ahmet.bektas.3910829

"kayalar rüzgara engel dikildi, anl?m?za serinlik
Yer
Tonya, Trabzon
Web
www.facebook.com
LÜTFEN BİR ŞANZIMAN USTASI...
Arkadaşlar bende 2007 model Suzuki 1.3 JLX düz vites Jimny var, araç 110.000 Km de aracı 2010 yılına 20.000 Km de almıştım. Veteriner Hekim olduğum için Aracı arazı şartlarında kullanıyorum. Araca LPG taktırdım, aracımdan çok memnunum. Ancak başımı ağırdan ve canımı sıkan olay aracın şanzımanı. Bir yılda aracın şanzımanını 4 kez indirmek zorunda kaldım. İlk olarak 4. Vitesten atmaya başladı, sonra kuyruk bilyesi bozdu, daha sonra şanzımanının dişli sistemi hasar gördü. Belli bir süre sonra şanzımanın içindeki bütün bilyeler bozuldu, yaptırdığım daha 2 ay olmadı şimdi yine 4. Vitesten atmaya başladı. Ben Trabzon Tonya dayım, Aracı Trabzon da ki yetkili servise götürüyorum. En son araştırmalarım ve deneyimlerimden çıkardığım sonuç servisteki ustalar şanzıman mekaniğinde başarılı değiller. Türkiye’nin neresinde olursa olsun Şanzıman konusunda uzman olan bir usta arıyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız. Sevinirim.

Etiketler
Ynt: Suzuki Jimny Şanziman Sorunu

Ostanbul Maslak ta vardi.yanliz soyle bir durum var yedek parca sikintisi cekiliyor sanzumanda ellerinde yok bi arkadasin arabasi 4 haftadir japonya dan parca bekliyor ayni sorun var.aksiyon suziki de murat usta ile gorusun vites kutugunden yada senkromencten yapar

Sent from my iPhone using Tapatalk

Arkadaşlar bende 2007 model Suzuki 1.3 JLX düz vites Jimny var, araç 110.000 Km de aracı 2010 yılına 20.000 Km de almıştım. Veteriner Hekim olduğum için Aracı arazı şartlarında kullanıyorum.

Şimdi bu garip ve tepkiyle karşınacak bir öneri olacak ama bence o aracı satıp asfalt üzerinde 4x4 modunda kullanılınca bile bozulmayanlardan birini almalısınız. Hani şu ortadan diferansiyelli sürekli 4x4 ya da otomatik 4x4 olanlardan. Bunlar arazide daha mı iyi? Eh şüpheli, herşeyin eksisi var artısı var ama en azından yanlış kullanım sebebi ile bozulma ihtimalleri daha düşük oluyor. Yanlış/eksik bakım sebebi ile uzun vadede bozulma ihtimalleri ise tamamen ayrı bir konu tabi, ama onu halletmek daha kolay. Öte yandan kuru zemine çıkar çıkmaz 4x4 modu kapatılmazsa kendi kendine yük bindiren bir sistemin problemlerini halletmek ise zor. O yüzden hiçbir zaman tercih etmedim ve o ortadan diferansiyelli sürekli 4x4'ler arazide işe yaramıyor diyenlere de kulak tıkıyorum bu yüzden.

sakyuz' Alıntı:
Şimdi bu garip ve tepkiyle karşınacak bir öneri olacak ama bence o aracı satıp asfalt üzerinde 4x4 modunda kullanılınca bile bozulmayanlardan birini almalısınız. Hani şu ortadan diferansiyelli sürekli 4x4 ya da otomatik 4x4 olanlardan. Bunlar arazide daha mı iyi? Eh şüpheli, herşeyin eksisi var artısı var ama en azından yanlış kullanım sebebi ile bozulma ihtimalleri daha düşük oluyor. Yanlış/eksik bakım sebebi ile uzun vadede bozulma ihtimalleri ise tamamen ayrı bir konu tabi, ama onu halletmek daha kolay. Öte yandan kuru zemine çıkar çıkmaz 4x4 modu kapatılmazsa kendi kendine yük bindiren bir sistemin problemlerini halletmek ise zor. O yüzden hiçbir zaman tercih etmedim ve o ortadan diferansiyelli sürekli 4x4'ler arazide işe yaramıyor diyenlere de kulak tıkıyorum bu yüzden.

bu kriterlerde çok fazla seçenek yok, duster olabilir ki jimny ile aynı parkurda gitmez.
zaten sorun da arazi de değil, şanzımandaymış.

4den atıyorsa dişli kırıyor olabilir, bir önceki onarım başarılı olamamıştır.

şanzımanı söküp, doğru düzgün biryere gönderip full revizyon yaptırılınca sorun çözülecektir.
neler değişecek? tüm senkromeçler, tüm rulmanlar, ve muhtemelen 4.vites dişlisi.

abd iletişiminiz varsa, ebaydan samurainin 5 vitesli şanzımanının revizyon kitini satın alın (90 usd)
istanbulda referanslı bir şanzımancı bulun, yapabiliyorsanız mekanikten anlayan birini de ustanın başına dikin,
şanzımanı beraber açsınlar...

adı sanı çok duyulmuş yerlerle iş yaparsanız vereceğiniz işçilik parasıyla çıkma bir şanzıman alıp kullanırsınız...

diğer bir seçenekte, çıkma bir şanzıman almak .

eğer abd den kiti alırsanız, 1 ay sonra size işçilik ve revizyon konusunda yardımcı olabilirim.
4.vites dişlisi sürpriz olacak, o da şanzıman açılınca belli olur.

trabzonda offroad yapanlarla da bir görüşün, sanayide şanzıman işinde başarılı referanslar varsa orda da işi halledebilirsiniz diye düşünüyorum. bunun için gb nin trabzon sayfasında bir bakın derim

jimny ile aynı parkurda gitmez.

Birkaç seneçek daha var ama yine de doğrudur, o araçlar da jimny ile aynı parkurda gitmez, ama belki o parkur gerçekten o kadar zorlu mu önce ona bakmak lazım. Hakikaten öyleyse de aynı parkurda gidebilen daha sağlam birşeyler bakmak gerekebilir. Hilux, L200 vs olabilir mesela.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,488
Kayıtlı Üye Sayımız
172,144
Kaydolan Son Üyemiz
zeloni

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.