Tanışma Bölümü (Karavan)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vural Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3,241
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 601,449

Etiketler
Ynt: Tanışma Bölümü (Karavan)

belka' Alıntı:
Merhaba,
Gezenbilir ' e yeni üye olmuş ama gönlünde yıllarca karavan yatan, emekli çalışan biriyim. Şubat 2015 itibariyle 2. Emeklilik yapıp karavanla yaşam ortamına geçmeyi eşimle birlikte 1 yıldır planlamaktayız. Esimde emeli ogretmen olup karavan ile yasamimizin kaydini tutmayi hedeflemekte. Ikimizde yeşil pasaport sahibiyiz, vize problemi olmayacagini dusunuyoruz. Hedeflerimize gelince karavani sadece tatil amacli dusunmeyip, uzun soluklu bir yasam bicimi haline getirmeye niyetliyiz. Bu yasamin avrupada asgari 24 ay surecegini planladik. Amacimiz sadece turistik geci olmayip her sehirde buyuklugunu gore 1 hafta ile 1 ay arasinda kalabilmek, sehrin yasam dokusunu hissedebilmek , her sokagini ve sokaktaki yasami adimlamak hayalindeyiz. Bunlari yaparken mümkün oldugunca kampiglerde konaklamadan (tasarruf amaciyla) aracimizin konforuyla idare etmek niyetindeyiz.
Hayellerimiz ve planlamalarimiz uzadikca uzar. Öncelikli hedefimiz bir karavan almak veya yaptirmak. Birkac hazir satilmakta olan aracla temas halindeyiz ay sonuna dogru bu araclari gormeye gidecegiz, ayni zamanda bir kac yapim firmasiyla gorusuyorum hangisi asgari hedeflerimi karsilarsa ona karar vermek dusuncesindeyim. Asgari hedefim ise disa bagimliligimi en aza indirecek konforda bir arac.
Deneyimli üstadlarin öneri ve uyaralarini paslasmasini rica ediyorum.

Saygilarimla Tunay Oygur

Planlarınızı okuyunca benim aklıma gelen ilk fikir bir VW alıp içine uyduruk bir şeyler yaptırıp ruhsatı dönüştürmek, sonra gidip Almanya'da gönlünüze göre bir karavan yaptırmak geldi. Melih beyin aksine ben mümkün olduğunca küçük bir aracın size daha uygun olacağını düşünüyorum. Hüseyin bey daha somut bilgi verecektir ama forumdan okuduğum kadarıyla şehir içinde (ya da aklınıza esen yerde) konaklayabilmenizin yegane yolu VW türü küçük bir araç gibi görünüyor.

Bekir bey haklisiniz konaklamalarda VW turu bir arac uygun olur fakat, 2 sene boyunca bu aracin icinde yasanilacaksa, tuvalet banyo olmasi ve aracin icinde kisin bile rahat hareket edilebilmesi sart demektir. Bu yuzden VW Transporter boyutlarinda bir arac cok kucuk olacaktir. Zaten beyefendi alkovenlileri sevmedigini belirtmis bu durumda 15-17 m3 yonelmek daha uygun olur diye dusunuyorum. Sehir merkezlerinde konaklamak cok zor olmaz, zaten Avrupa'da bir cok noktada parali dahil olsa park yerleri vardir Fiyatlarda genelde bizdeki kadar fahis degildir (illa ki merkezin en merkezi yerinde olmak istemezseniz).

belka' Alıntı:
Merhaba,
Ikimizde yeşil pasaport sahibiyiz, vize problemi olmayacagini dusunuyoruz. Hedeflerimize gelince karavani sadece tatil amacli dusunmeyip, uzun soluklu bir yasam bicimi haline getirmeye niyetliyiz. Bu yasamin avrupada asgari 24 ay surecegini planladik. Amacimiz sadece turistik geci olmayip her sehirde buyuklugunu gore 1 hafta ile 1 ay arasinda kalabilmek, sehrin yasam dokusunu hissedebilmek , her sokagini ve sokaktaki yasami adimlamak hayalindeyiz. Bunlari yaparken mümkün oldugunca kampiglerde konaklamadan (tasarruf amaciyla) aracimizin konforuyla idare etmek niyetindeyiz.
Saygilarimla Tunay Oygur

Tunay Bey ne yazık ki yeşil pasaport sahibi olmanız Avrupa'da size turist olarak sınırsız konaklama hakkı sağlamaz. Kesintisiz olarak yalnızca 90 gün yani 3 ay kalabilirsiniz. Bu süre bitince schengen ülkeler grubundan çıkarak bir 3 ay dışarıda geçirdikten sonra yeniden bir 3 ay hakkınız doğar. Yani yılda schengen ülkeleri içerisinde toplam 6 ay kalabilirsiniz o da 3'er ay ara ile olmak şartıyla.
Kamping dışı konaklama hususlarına gelince yine öyle bizdeki gibi yol bel kenarlarında istediğiniz şekilde çok rahat konaklayamazsınız. Hele şehir merkezlerinde bırakın konaklamayı arabanızı park edecek yer bile çok kolay bulamazsınız. Yada benim gibi daha 3 gün önce Amsterdam'da merkezi bir yerdeki otoparkta 5 saat park ücreti olarak 70 lira verirsiniz. Rotterdam'da yine merkezdeki 1. zona park ederseniz parkmetre her 9 dakika için 50 cent yazar. Yada Volendam'da alışveriş merkezinin otoparkında 1.90 metre bariyer yükseklik limiti ile girdiğiniz otopark ta ilk 45 dakika için 50 cent ondan sonraki her 15 dakika için 50 cent ücret ödemek durumunda kalırsınız.
Yine en mantıklısı günlüğü yaklaşık 10 euro civarında olan stellplatzlarda kalmaktır. hem atıklarınızı dökecek ve elektrik alacak imkanınız olur hemde şehir merkezlerine yürüme mesafesindedirler.
İtalya'da karavanınızı otoparkta bırakıp şehri gezmeye gidip de döndüğünüzde karavanınızı bıraktığınız yerde bulamama ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Melih bey,
Önerileriniz için teşekkür ederim.
Günlerdir gezenbilir'in bir önemli yazılarını okudum, okumayada devam ediyorum.
Eşimle birlikte son olarak verdiğimiz karar 13-15 m3 2010 model PSA gurubu araç alıp içerisini yaptırmak.

Tunay Bey ne yazık ki yeşil pasaport sahibi olmanız Avrupa'da size turist olarak sınırsız konaklama hakkı sağlamaz. Kesintisiz olarak yalnızca 90 gün yani 3 ay kalabilirsiniz. Bu süre bitince schengen ülkeler grubundan çıkarak bir 3 ay dışarıda geçirdikten sonra yeniden bir 3 ay hakkınız doğar. Yani yılda schengen ülkeleri içerisinde toplam 6 ay kalabilirsiniz o da 3'er ay ara ile olmak şartıyla.

Sayın Tifa

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, Avrupada gezi planım 24 ay ama sürekli değil tabi ki, doğrusu kalış süresinin 90 gün olduğunu biliyordum ama yeniden giriş için 90 günde bekleme konusunda bilgim yoktu. Avrupa gezi planlarımızı bu yıl Türkiye turu yaparken dönemsel güzergahlar şeklinde belirleyeceğiz. Yine formlardan destek alıp güzergahlar, konaklamalar, gidilecek yerlerin önemli günleri, festivalleri dikkate alınarak hazırlanmaya çalışacağız.
Yani önümüzde zaman çok, sizler gibi doğru yönde yönlendirecek gezginler sayesinde planlarımızı/hazırlıklarımızı yapacağız artık.

Saygılarımla,

13 m3 camper aracımla 17 günlük avrupa turunda .kimi zaman şehir merkezlerinde paralı otoparklarda,kimi zaman mahalle arasında ,bazende karavan parklarında konakladım ama hiç sıkıntı yaşamadım sadece amsterdamda biraz pahalı park ücreti ödedim.

Image

Image

Image

Konu başlıktan daha da sapmadan, Amsterdam'da panelvanlar için şehir merkezine gidiş-dönüş bileti de dahil park imkanları;
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=106645.msg1369278#msg1369278

ismailoruc' Alıntı:
Merhaba ben İsmail Oruç
Çok değerli bilgiler içeren forum oluşturulmuş, emeği geçenlerin ellerine beyinlerine sağlık.
Yaklaşık iki yıl sonra panelvan dan değiştirerek karavan yapmayı planlıyorum.
Şimdilik önceden yazılanları zamanım oldukça okuyarak bilgi ve tecrübelerden faydalanmaya çalışıyorum.
Hoşgeldiniz...

maranga44' Alıntı:
merhaba arkadaşlar ben levent gülcan.karavancılığa ilgi duymaktayım.şimdilik sizin değerli tecrübelerinizi okumakla yetiniyorum.inş bende ileride bir karavan sahibi olurum.
Aramızahoşgeldiniz...

Merhaba ismim Abdullah,Mersin de yaşıyorum,2 yıldır üyeyim ama karavanım olmadığı için çok fazla aktif değildim,önce yeterli bilgiye sahip olmak için siz değerli karavancı arkadaşların bilgi ve tecrübelerini takip ederek, bende bir karavan sahibi oldum.Aracı Ankara dan Yüksel Şengül bey den satın aldım.Araç isuzu md 23,2013 dolly karavan yapımı,5 ocak itibariyle emekli oluyorum,uzun soluklu geziler düşündüğümüzden büyük araçda karar kıldık.Ankara da seyfettin başkurt hocamla tanıştım,kendisi bana çok yardımcı oldu sağolsun,bu arada hocamın enerjisine,bilgisine hayran kaldım maaşallah,aracın sigortsınıda Seyfettin hocamın yönlendirmesi ile Ankara sigorta Ali Bey halletti (306 tl).herkese selamlar,iyi forumlar.

20141214 144702

abdullah33' Alıntı:
Merhaba ismim Abdullah,Mersin de yaşıyorum,2 yıldır üyeyim ama karavanım olmadığı için çok fazla aktif değildim,önce yeterli bilgiye sahip olmak için siz değerli karavancı arkadaşların bilgi ve tecrübelerini takip ederek, bende bir karavan sahibi oldum.Aracı Ankara dan Yüksel Şengül bey den satın aldım.Araç isuzu md 23,2013 dolly karavan yapımı,5 ocak itibariyle emekli oluyorum,uzun soluklu geziler düşündüğümüzden büyük araçda karar kıldık.Ankara da seyfettin başkurt hocamla tanıştım,kendisi bana çok yardımcı oldu sağolsun,bu arada hocamın enerjisine,bilgisine hayran kaldım maaşallah,aracın sigortsınıda Seyfettin hocamın yönlendirmesi ile Ankara sigorta Ali Bey halletti (306 tl).herkese selamlar,iyi forumlar.

Hoş geldiniz. Kazasız, belasız, keyifle gezmeler diliyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,128
Kaydolan Son Üyemiz
hayalperestt

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.