Tek Başıma Otomobil ile İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 km Overland

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyr-ü zafer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 605
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 165,164
Ynt: Tek Başıma Otomobil ile İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 km Overland

Geçit aşağıda. Arabayı da denemek için bayırdan dümdüz çıktım.
[attachment=3]

IMG 2596p

IMG 2598p

IMG 2599p

Etiketler
Ynt: Tek Başıma Otomobil ile İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 km Overland

seyr-ü zafer' Alıntı:
Iğdır'dan iki kez geçtim, Ağrı Dağı'nın iki halini görmek nasip oldu, bulutlu havada ve açık havada günbatımında. Yukarıdaki fotoğrafı çektiğim yerde kamp yapacaktım, ertesi gün de çobanların tarif ettiği yerden araçla çıkılabilen daha yüksek rakımlı yolu bulacaktım, galiba askeriyenin de kullandığı standart yaya tırmanış rotasının ana kampına yaklaşan bir yol varmış, siz daha iyi bilirsiniz, sonradan karar değiştirip, ertesi sabah İran gümrüğüne erken girebilmek için Doğubeyazıt'a devam ettim. Dağı buradan seyredebilmek de güzeldi. Iğdır'ın merkezine gittim, pantolonum yolculuklara dayanamayıp yırtılmıştı, yenisini aldım. Tekrar oralara uzanırsam misafir olmak isterim. Bu yolculukta çok dağlık bölgeden geçtiğimden, bende yüksek rakıma çıkma hevesi peydahlandı, Hakkariye giderken arabayı 2644 metrelik Tendürek Geçidi'nin üzerindeki tepelere vurup 3000 metreyi göreyim derken askeri bölgeye girmişim tam techizatlı gözcü kuleleriyle burun buruna geldim, başım belaya girecekti neredeyse, 2700 küsurdan dönmek zorunda kaldım.

Gezenbilir forumunda gerçekten yardımsever, misafirperver ve bilgili insanlar var: Artvin merkezde dolaşırken üzerinde Gezenbilir stickeri bulunan had safhada yakışıklı, modifiyeli bir siyah Suzuki Jimny'e rastladım. Sağına soluna hayran hayran bakarken sahibi Suat geldi, tanıştık sohbet ettik. Kendisine Gürcistan ile ilgili bilgi sorduğumda "Orayı iyi bilen bir büyüğümüz var, seni ona götüreyim." dedi. Arabasıyla yayla yoluna gittik. Ekrem Bey ile buluştuk ve aklımdaki tüm soruların cevabını aldım. Artvin'e yolunuz düşerse bilin ki yalnız kalmazsınız.

her zaman beklerim gezenbilir ailesi olarak ığdırda da yalnız kalmazsınız merak etmeyin ;) burada açık bir kapınız var her zaman

işaret koyayım, yazılarınızı ve fotoğrafları bekliyorum..

kaçırmamak için bir im de benden

Özellikle İran ve Ermenistan'da Türk olduğunuz için aldığınız tepkileri merak ediyorum. Polis veya sivil halkın size yaklaşımı nasıldı?

CİNCİN' Alıntı:
Özellikle İran ve Ermenistan'da Türk olduğunuz için aldığınız tepkileri merak ediyorum. Polis veya sivil halkın size yaklaşımı nasıldı?

İran'ın en güzel varlığı insanları, gittiğim tüm ülkeler arasında gönül rahatlığıyla birinci sıraya koyarım onları, istisnasız tüm yabancılara karşı ilgili, misafirperverler, gençleri bilgili ve çok medeni. Gitmeye niyetlenenlere tavsiyem ailenizi de götürün, aç ve açıkta kalmazsınız. Döndüğünüzde batı medyasının ne kadar aşağılık amaçlara alet olup dünyayı yanılttığını da görmüş olacaksınız.
Ermenistan'da hiç ters davranışla karşılaşmadım. İnsanlar nezaketten belli etmemeye çalışır ama sempati veya antipatileri yüzlerinden okunur ya, Türk olduğumu öğrendiklerinde yüzlerinde hiçbir olumsuzluk ibaresi görmedim. Kuzey sınırlarında görevliler Türkçe konuşuyor ve yardım ediyorlar.
İran'da da, Ermenistan'da da, devlet aygıtını ele geçirmiş az sayıdaki insanın çıkarlarına hizmet eden politikalar yüzünden milyonlarca kişinin hayatı engellenmişliklerle dolu tükenip gidiyor, batının maddi çıkar merkezli ideolojileri de iktidar alanlarını genişletmek üzere kimsenin gözünün yaşına bakmadan bu durumdan pek güzel faydalanıyor.

Aydınlatıcı bu bilgilerinizden dolayı size minnettarım. Bizlerin artık kulaktan dolma bilgilerle karar vermemesi gerektiğini güzel bir örnekle özetlemişsiniz. Birilerinin oyunları alet olmaktan vaz geçmeliyiz. Tekrar teşekürler.

Zafer bey gezi programınızı ve yaşadıklarınızı inanın işi gücü bırakıp bir solukta okudum gercekten inanılmazı başarmışsınız ... ;) sizi tbr ederim canı gönülden....ve olayları anlatmadaki uslubunuz hakikaten enfes.....size sadece tek bir soru sormak isterim yolculuğunuz boyunca yanınızda ne kadar nakit taşıdınız yada şöyle diyelim akaryakıt ve diğer ödemelerinizi ne şekilde gercekleştirdiniz... ??? cevabınız için şimdiden tşk ederim....bu soruyu sormamdaki sebep benimde eşimle beraber rusya üzerinden sibirya yolu ile kanada ya gitma projem var....kafamdaki önemli sorulardan biride para işi.....acaba derdimi anlatabildimmi..size... ??? kendinize iyi bakın görüşmek üzere.....

red34' Alıntı:
Zafer bey gezi programınızı ve yaşadıklarınızı inanın işi gücü bırakıp bir solukta okudum gercekten inanılmazı başarmışsınız ... ;) sizi tbr ederim canı gönülden....ve olayları anlatmadaki uslubunuz hakikaten enfes.....size sadece tek bir soru sormak isterim yolculuğunuz boyunca yanınızda ne kadar nakit taşıdınız yada şöyle diyelim akaryakıt ve diğer ödemelerinizi ne şekilde gercekleştirdiniz... ??? cevabınız için şimdiden tşk ederim....bu soruyu sormamdaki sebep benimde eşimle beraber rusya üzerinden sibirya yolu ile kanada ya gitma projem var....kafamdaki önemli sorulardan biride para işi.....acaba derdimi anlatabildimmi..size... ??? kendinize iyi bakın görüşmek üzere.....

Bülent Bey,

Öncelikle teşekkürler güzel sözleriniz için. Ben risk aldım ve komple nakit dolarla gittim, iki seyahatte de miktar 3500 dolar civarıydı ama çoğunu harcamadan geri getirdim, üzerimde 500 dolar kadar taşıyordum, gerektikçe bozduruyordum, kalanı bölüp arabaya sakladım. Arap ülkelerine nakitle gitmek gerekiyor, bakkalda ,benzincide ve mütevazı otellerde kredi kartı kullanılmıyor, özetle sözkonusu ülkelerde hiç kartla ödeme yapmadım. Rusya da dahil Post-Sovyet ülkelerinde(Gürcistan, Azerbaycan,Ermenistan), nakit dolar bulundurup bozdurmakta fayda var, kart kullanımı seyrek. Western Union gibi hizmetlere yüzde ona yakın komisyon ödeniyor bazen, bence değmez, illa güvenli olsun diyorsanız tabii kullanmak lazım. Sınırlarda az miktarda para bozdurmak gerek kazıklıyorlar, şehirlerdeki banka ve döviz büfeleri daha avantajlı ve emniyetli. Ülkesine göre bazen bankalar bazen de büfeler daha iyi fiyat veriyor.

Zafer bey günaydın.. :smiley: cevabınız için tşk ederim sağolun ....1. rotanız için yani arap ülkeleri ve afrika için baya uygun bir rakam bence tabii bunda akaryakıt fiatınında ucuz olmasında zannedersem etkisi var.....kısacası 5.000 usd bizim içinde ( 2 kişi ) yeterli olacak....ve tabiki sizi izliyorum lütfen bizi fazla bekletmeden resimlerinizi yayınlarsanız sevinirim ..kolay gelsin görüşmek üzere.....

teşekürler ne mutlu

Zafer bey herzamanki güzel anlatımınızla bu güzel görseller içinde tşk..ler
sormak istediklerimden birisi de bulunduğunuz ülkelerde internet erişimini nasıl çözüyorsunuz .. eğer paket olarak TR den aldığınız özel bir paket değil ise ( ..ki öyleyse bile bilgi rica ediyorum ) ülke bazında fiyatlar ve hız sorunu olup olmadığı konusunda bizi bilgilendirirseniz sevinirim.
selamlar.

Ertuğrul Açıkgöz' Alıntı:
Zafer bey herzamanki güzel anlatımınızla bu güzel görseller içinde tşk..ler
sormak istediklerimden birisi de bulunduğunuz ülkelerde internet erişimini nasıl çözüyorsunuz .. eğer paket olarak TR den aldığınız özel bir paket değil ise ( ..ki öyleyse bile bilgi rica ediyorum ) ülke bazında fiyatlar ve hız sorunu olup olmadığı konusunda bizi bilgilendirirseniz sevinirim.
selamlar.

Gezdiğim ülkelerin hiçbirinde Türkiye'deki gibi internet kafe bolluğuna rastlamadım, bazı ülkelerde internet erişimi bulmak için özel zaman ve çaba harcamak gerekebiliyor(İtalya ve Yunanistan'da bile). Ben zaten gezi sırasında ailemle haberleşmek dışında internete ihtiyaç duymuyorum, haftada bir bağlansam yetiyordu, 20 günden fazla zaman bağlanmadığım da oldu. Mümkün olduğunca internetten ve tanıdığımız bildiğimiz çevremizden uzak kalmak inanın bulunduğumuz yere daha kolay intibak etmemizi ve tadını çıkarmamızı sağlar. Bazı hostellerde bedava kablosuz ağ vardı, telefonla bağlanıp idare etmiştim. Bağlantı hızları Türkiye'dekinin altında ve kesilmeler yaşanabiliyor, hacimli yükleme ve indirme işlemleri yapmak zor. Cep telefonu Turkcell hatlıydı ve çöllerin, dağ başlarının dışında genelde çekiyordu, hat ve paket değişimi yapmadım, sadece roaminge açtım, çok sık ülke değiştirdiğimden yerel hatlardan hiç almadım, bence almaya da değmez. Belki garip gelecek ama yurtdışındayken iki gezide de (ikibuçuk ay ve birbuçuk ay) hiç telefon görüşmesi yapmadım, sadece "İşler yolunda." demek için sms yolladım birkaç kişiye. İnternet kafeler ve GSM üzerinden internet erişimi her ülkede var ama pek güvenilir ve hızlı değil. İnternet kafe saat ücretleri genelde Türkiye'dekinden çok fazla değil, makul fiyatlar.

red34' Alıntı:
Zafer bey günaydın.. :smiley: cevabınız için tşk ederim sağolun ....1. rotanız için yani arap ülkeleri ve afrika için baya uygun bir rakam bence tabii bunda akaryakıt fiatınında ucuz olmasında zannedersem etkisi var.....kısacası 5.000 usd bizim içinde ( 2 kişi ) yeterli olacak....ve tabiki sizi izliyorum lütfen bizi fazla bekletmeden resimlerinizi yayınlarsanız sevinirim ..kolay gelsin görüşmek üzere.....

Vesileyle yaklaşık benzin litre(90 oktan ve üstü, Türk Lirası karşılığı) fiyatlarını vereyim:

Suriye- 1,25
Lübnan- 3,40
Ürdün- 1,20
Mısır- 0,50
Libya- 0,25
Tunus- 1,60
İtalya- 2,80
Yunanistan- 3,00
Arnavutluk ve Post-Yugoslavya ülkeleri- 1,80--2,50 arası
İran- 0,60
Azerbaycan- 0,50

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,471
Kayıtlı Üye Sayımız
172,123
Kaydolan Son Üyemiz
hitough

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR