Ülkemizin Deprem Gerçeği Karşısında Karavancılğın Gelişiminde Devlet Desteği?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kemal orhun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 92
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,669
Ynt: Ülkemizin Deprem Gerçeği Karşısında Karavancılğın Gelişiminde Devlet Desteği?

Coşkun bey,
Tuzla tesaneler bölgesini iyi bilirim işim gereği nerdeyse bütün tersanelere girip çıktım doğru, bizim tersanelerden avrupaya gemi yapıyoruz vede çok sıra var işin garibi bizim armatörler Çin'den alıyorlar.
Bir yat imalathanesi var Tuzla Orhanlı'da denize birhayli uzak çok büyük değil yaklaşık 500m2 kapalı alanları var ve üretimin tamamı Almanya'ya satılıyor değil satılmış siparişler alınmış sıraya koyulmuştu, neden karavancılarımızda onlar gibi olmasınlarki.
Sağlıkla kalın.

Etiketler
Ynt: Ülkemizin Deprem Gerçeği Karşısında Karavancılğın Gelişiminde Devlet Desteği?

sisdagili61' Alıntı:
Kürşat bey dediğin çok doğru da bizi yönetenlere birileri bazı şeyleri anlatmalı,
Ülkede sade gemi (cik) değil karavan da yapılabildiği anlatılmalı.
Sağlıkla kalın.

Ülkeyi yönetenler seçilmiş padişah düzeni ile bu ülkeyi yönetmeye devam ettiği ve de bu halk bunu severek kabul ettiği sürece sadece başımızdaki demokratik padişahlarımızın istediği şeyler olur. Yada işine gelen şeyler.

Adamlar daha 2 gün önce ve depremin üstüne, utanmadan sıkılmadan 15 yıldır topladığımız 50 milyar tl lik deprem vergilerini yollara, köprülere vs harcadık diye açıklama yapıp pişkin pişkin karşımızda durabiliyor. Bu 15 yılda söylesinler bakalım acaba altlarındaki lüks makam araçları kaç kere değişti onlara kaç para harcandı. E noluyor halk sesini çıkartıyormu hayır. Yani olmayız biz :smiley:

Tempus' Alıntı:
Buzdolabı, televizyon, çamaşır makinesi vede yakıt'ın lüks olduğu ve lüks gibi vergilendiği bir ülkede bence pembe rüyalar görüyorsunuz. Daha uzun yıllar bize semer vuran çok olur. Değişmez bu düzen.

ama hernedense elmas vb. ziynet eşyaları lüks değil.vergi sıfır.

gemiadami' Alıntı:
ama hernedense elmas vb. ziynet eşyaları lüks değil.vergi sıfır.

evet hatta gemilere ve gemiciklerede ucuz yakıt veriliyor :smiley:

Merhabalar,
Gemi adamı nikli arkadaşımızın gemilerin liman kayıt işlemlerini bilmesi gerekir,
Hani bir dönem Avrupa'da hurdaya çıkan nekadar otobüs ve tır varsa yurdumuza gelmiştiya,
Gemilerde aynen öyle elin adamı eskiyen gemisini hurdaya üç, beş kuruşa satmayıp bizim gibi ülke vatandaşlarına yani armatör özentililere satıyorlar.
Bu satınalınan gemilerin bir çoğu Güney Kore - Vonsan limanına kayıtlı olup gemilere sonraki günlerde gerekli olabilecek evraklar hazır olarak armatörlerin kasalarında veya başka yerlerde kilitli.
Kim kontrol ederse etsin evraklar tescilli liman yerine armatörün masasında hazırlanıyor.
Sadece yakıt olayı değil işte bu gemiler olduğu müddetçe bizim gemi inşaa sanayiimiz zar zor ayakta kalır.
Şu anda çebine parayı koy git en basit Ukrayna'dan gemicik veya şahane bir yat al gel yabancı bandıra ile ülkemizin karasularında, liimanlarında, marinalarında istediğin gibi istediğin kadar bağlan kal, istersen karasularımızı hiç terketme hiç bir sorunla karşılaşmazsın yeterki belgelerin olsun,
İşin garibi yurtdışından bir otomobil veya karavan satınalsak ülkemize gelsek her evrakımız tam ve eksiksiz olsa ilk kontrol noktasına kadar ancak kullanabiliriz (yurt dışında yaşayanlar hariç)
İşin maddi boyutu hesap edilirse, en kötü bir tekne en az beş tane normal karavan veya daha çok otomobil alabilir.
Ben bu konuyu (yurt dışından 2. el karavan getirtmeyi) yani gemicik veya teknecik alanların yöntemi ile getirtmeyi araştırıyorum, o gemicikler veya teknecikler yabancı bandıralı bende yabancı plakalı olarak kullanabiilmenin yollarını arıyorum gerekirse bu işlemi yargıya bile taşımak niyetindeyim.
Sağlıkla kalın.

formumuz da hiç bir karavan imalatçı üyemiz yokmudur... niye çıkıp burda iki kelam etmezler... yoksa bizi müşteri değil de , kendilerine rakip mi görürler...

Karavnciligin gelismesinde devletin ne gibi destegi olabilecegi konusunda Almanya ´dan bir kac örnek vermek isterim.

Almanya´da da karavanlarini kendi yapanlarin sayisi oldukca coktur. Parasi olan 0 km´de, olanaklari dar olan 10-20 yasinda bir panelvan alarak yola cikar (ÖTV ve ABS sarti yoktur). Kendine güvenen karavanla ilgili yönetmelige uyarak, gaz, elektrik ve mobilya dahil herseyi zevkine göre kendisi yapabilir. Isi bitince önce gaz sonra da tüv kontroluna gider. Gaz kontrolu, karavanda gazla calisan cihaz sayisina göre 30-60 dakika sürer. Tüv kontrolu da, hersey düzenli yapilmis ise 50-75 dakika da biter (aslinda daha cabuk olur ama karavani tartmak biraz vakit alir). Tüv´den alinan belge ile, belediyenin vasita kayitlari ile görevli bürosuna gidilir. Eger burada önünüzde sirada bekleyen kimse yoksa 15 dakika da isiniz biter ve siz artik bir karavan sahibisiniz (tüm kontrol ve bükrasi masraflari 200-250 € civarindadir).

Karavanlarin vergileri önceleri cok az idi. Son yillarda özellikle yasli karavanlar icin yüseltildi. Ben daha önceleri 172 € vergi öderken, simdi 400 € civarinda ödüyorum. Karavanlar cok az kaza yaptiklari icin sigortalari diger araclara göre düsüktür.

Almanya´da kamping/karavancilik sadece ekonomik degil sosyal yönüyle de önemlidir. Bu sayede cocuklu aileler ve az gelirli aileler de maddi olanaklarini cok zorlamadan tatil yapabilir/dinlenebilirler.

2 ay once üzerime bir aracin kaydi yarim saatten daha az sürdü (plakalarin yapilip takilmasi dahil). Gerekli belgeleri verdigim bayan memur satis mukavelesini , buna ihtiyacaim yok diyerek, bana iade etti. Sonra düsününce bunun gayet mantiki bir sey oldugunu kabul ettim. Herhalde devlet, kimse caldigi arabayi getirip üzerime kaydet, demez diye düsünüyor.

Akdeniz45' Alıntı:
Almanya´da kamping/karavancilik sadece ekonomik degil sosyal yönüyle de önemlidir. Bu sayede cocuklu aileler ve az gelirli aileler de maddi olanaklarini cok zorlamadan tatil yapabilir/dinlenebilirler.

Güzel tespit sn.Akdeniz45;

Devletin sosyal yönden bakabilmesi maalesef unuttuğumuz kavramlar, 70 ve 80 li yıllarda Orman Bakanlığının ve Turizm Bakanlığının işlettiği sayısız kamplarda bungalov,karavan ve çadır
turizmi öyle gelişmiştiki bugünden geriye bakınca yerlerinde sayısız tatil köyleri yükseliyor,kalabilenlerde özelleştirme adı altında amaca hizmet ettiği şüpheli işletiliyor.

Karavan üretim ve ithalatına hanedan dan birileri ( damat- gelinin yakınları ya da unakıtangillerden) başlarsa bu iş düzelir rayına girer. yoksa çok bekleriz düzelmesini.

selamlar ülkemizin şu anki sıcak konularından birisi ki bence en önemlisi doğal afet.doğal afetlerden en etkili olanı debrem.devletin şu anki politikası debrem ve alınan kararlar geçici konut konteylır uygulaması.sizlerinde çok güzel ifadelerinizle,sanki zamanı gelmişte geçiyo gibi.binaların iyileştirme çabalarında bir zaman süreci var.sadece debrem olduktan sonra değil,olmadan önce binalarda yapılacak iyileştirme tadilat uygulamaları belli bir süreç gerektirecek.işte gezenbilir yönetimi bu konuda karavan üretim firmaları ile zannederim ortak hareket edecek.onlar ile devlet arasında bağlantı olacaktır.zira gezenbilir bir yaşam biçimi olmuştur.bünyesinde her konuda seçkin,ve duyarlı insanlardan oluşmaktadır ve hergün dahada büyümektedir.unutulmamalıdırki tüm gezenbilir karavan üyeleri sahip oldukları karavanları ile firmaların asla ulaşamıyacakları kadar büyük reklamlarını yapıyor.onların müşteri potansiyelini arttırıyorlar.bilmiyorum böyle bir iletişim varmı, devam ediyormu? bunları bilmiyorum.ama bu sanki doktor,hasta,ilaç ilişkisi gibi geliyor bana. birisi olmasa hepbir eksik kalıyormuş görünüyor.daha önce hayal olan şimdi daha gerçek.burada hepimizin bilgileri bir potada eriyip ortaya inanılmaz bir başvuru kaynağı ortaya çıkıyor.şimdi hengisi doğru hangisi yanlış.hangisi iyi hangisi kötü biz artık bunları biliyoruz.takılırsakta yardım istiyoruz.yani artık hep düzgün olana, doğru olana ulaşıyoruz.birbirimizi koruyoruz.bize hizmet verenler de bu konuda gerçekleri görerek bizlerle bir noktada buluşup ortak atılımlar yapmalarında büyük fayda var sanırım.bununda tek yapıla bilirliği gezenbilir yönetimiyle üretici firmaların belli dönemlerde bir masanın etrafına oturmalarıdır.benim naçizane fikrim budur.bizler sıkıntılarımızı yönetime,yönetimde bizim adımıza üretici firmalara hatta devletin ilgili kurumlarına o masanın etrafında tartışılmalıdır.kimbilir güzel bir hayal gibi ama unutmamak lazım karavan dünyamız dün hayaldi şimdi neredeyiz.bunun için gezenbilir ve mensubu olan büyük aileye teşekkür ederim.saygılarımla kemal orhan

abolgi' Alıntı:
Karavan üretim ve ithalatına hanedan dan birileri ( damat- gelinin yakınları ya da unakıtangillerden) başlarsa bu iş düzelir rayına girer. yoksa çok bekleriz düzelmesini.

aynen dediğin gibi dostum bak görsel ve yazılı basın nasıl yola girdi.

evet beklediğiniz destek geldi, eski model araçlara çevreyi daha çok kirletiyorlar bahanesi ile yüksek vergiler yolda :smiley:

Tempus' Alıntı:
evet beklediğiniz destek geldi, eski model araçlara çevreyi daha çok kirletiyorlar bahanesi ile yüksek vergiler yolda :smiley:

hayırlı uğurlu olsun,bu gidişle kulak arkasıda elden gidecek ona yanarım

şehir insanına ( bu tanımı yeni uydurdum) biçilmiş bir rol var ülkemizde. bir aile düşünün; baba ve anne kahvaltının ardından çocuklarını servise bindirip arabalarına yada toplu taşım araçlarına biner işlerine giderler. akşam çocuklar alınır önce AVM ( mantar gibi hergün sayıları artmakta) ziyareti yapılır ihtiyaçlar alınır yemek ya dışarda yenir yada hızla eve gelinip yemek faslına geçilir. devamında ( ekmeğimi ondan kazansamda) tv karşısına geçilir hatta evde 3-4 tv vardır herkes başka kanal seyreder. sabah hayat aynen devam edecektir. bazan canınız sıkılır dışarı çıkmak biraz bisiklet ile dolaşmak istersiniz, avrupa başkenti olan pekçok şehircilik ödülü alan hatta en yaşanılır şehirler liginde ilklerde olan başkentte 1metre bisiklet yolu bulamazsınız. park dediğinizde etrafınızda yoktur çünki sizin yaşam rolünüzde parka yer verilmemiştir. gazınız artar. bunu söndürmek için şehrin 3-5 yerine büyük parklar yapılır hafta sonunda git ot gör böcek gör, mangal dumanları içinde boğularak açık havada dolaş vs.

sonra hepten sıkılır canınız eğer ruhunuzda özgürlükten kırıntılar kalmışsa, restinizi çekersiniz düzene, alışılmışa ve oynadığınız role. atlarsınız bisikletinize yanınıza aldığınız 3-5 eşya ile düşersiniz yollara 300-500 e bakmadan km ler devirirsiniz ayırabildiğiniz zaman çerçevesinde. bir çeşme başında milyarlarca yıldızlı samanyolu altında uyduruk bir çadırda gecelersiniz son benzinlikteki marketten aldığınız ekmek ve tonbalığı konservesini birkaç domates eşliğinde yerken yorgun ama mutlusunuzdur.

daha hızlısı olsun daha çok yer göreyim hemde bukadar yorulmayayım dediğinizde bir başka 2 teker girer hayatınıza. adı motosiklet olmuştur artık. taşıyabileceğin yük artmış, menziliniz uzamıştır. zevki ayrıdır ama bisikletin tadını vermez yinede , bisiklette yerdeki karıncayı bile görürsünüz çünki daha bi doğanın içinde bir parçasısınızdır.

evde tatil dendiğinde kırmak istersiniz artık kalıpları yok öyle 5* lı otellere tıkılıp ne bulduysan tıkınmak. alışmışsınızdır bir kere o kalıpların dışına çıkmaya aykırı olmaya. bisiklete hayatta binmem , ne motosikletmi zaten senin binmenede gıcığım sakın teklif bile etme ler dikilir karşınıza. çözüm mü ? bende karavan alırım. hem gezer hem lüksümü kendim belirlerim, gezmediğim - görmediğim- yaşamadığım yer kalmaz, hem motosikletimide alırım yanıma bisikletimide . gerektiğinde ihtiyaç ve spor ve çevre gezileri için.

hanım tava geldi geziler için ama uzun süreli karavanda yaşama pek ihtimal vermiyorum.

Merak ettiğim ama yanıtını bilemediğim bir konu var; bir sürü hesaplama gerektirir. Acaba diyorum, devlet, doğal yıkımlar karşısında, yaşadığı panik ve çaresizlik ile harcadığı parayı, karavanlar konusunda yapacağı vergi indirimi ile bir parça da olsa karşılayabilir mi? Bir başka deyişle, battaniye ve çadır gönder, yemek yap ve dağıt, içme ve kullanım suyu sağla, tuvalet ve duş gereksinmesini karşıla... gibi konuları çözüme kavuşturmada, bence kolay çözümlerden biri motorlu ve çekme karavan; özellikle de çekme karavan. Bu türden karavanlar ülkemizde daha çok olsa, bir yıkım anında, halkın kendi başının çaresine bakmasının en kolay yöntemi oduğu gün gibi ortada. Öyle ya, yatak, yemek, su, ısınma, tuvalet,duş... halkın kendisinden; devletin işine gelir bu bence arkadaş...

Bu durumda iki olasılık ortaya çıkıyor:
1. Böyle bir teşvikle, devletin vergi yitirmesi çok olacaktır. (Buna hemen itiraz edebiliriz; kaç tane karavan yapılıyor ki yılda ülkemizde?)
2. Yetkili ve etkililerin, böyle yalın bir gerçeğin ayırdında olmamaları; yani, doğal yıkımlar karşısında karavan sahibi halkın, devletin yükünü ne
oranda üstlenmiş olabileceği konusu. (İstediğiniz teşviği verin, karavan sayısı hızla artmaz; ben, çözümlerden biri olarak bunu dile
getiriyorum)

Ne dersiniz arkadaşlar, ne dersiniz karavancı toplumunun önderlerinden UKKF Bşk. Erdal Ötügen Bey?

Cavid Sezen

Daha önce "Kurban bayramında alternatif tatil" olarak forumda yer alan konu, sonradan "1.Antalya KKD şenliği" olarak lanse edilince, görüşlerimi
belirtmeden geçemedim.

Turistik bir tesisin müşteri profilini genişletme çabasını, dostları ile birlikte olmasını saygıyla karşılıyorum. Söyleyeceğim hiçbir şey olamaz.

Olaya, güncel konuları da dikkate alarak baktığımda, Van'daki deprem de dahil ülkenin zor bir süreçten geçtiği dönemde birkaç kişinin aktivetisinden/eğlencesinden ziyade, UKKF'nin karavancıları, üretici firmaları da koordine ederek deprem bölgesine sembolik de olsa bir kaç karavan göndermesi/yardımda bulunması, oradaki vatandaşlara/gazetecilere/sağlık personeline/kurtarma ekiplerine, yetkililere, etkililere karavancılığın da bu yönde bir çözüm sunabileceğini göstermesi açısından faydalı olurdu diye düşünüyorum.

Öte yandan , etkinlikler ne kadar çok karavancıya yayılırsa o kadar birliktelik sağlanır diye düşünüyorum. Bunun da yolu faaliyet göstermek, yetkilileri, karar vericileri zorlayacak eylemler ortaya koymaktır, çözümler oluşunca, oluşma sürecine girince, eğlenmesini de hep beraber yaparız diye düşünüyorum ...

O nedenle şenlik adı altında kutlanmasını garipsediğimi belirtmek istiyorum, olaya bu yönden bakacak dostların artması dileği ile .

Sevgiyle/Saygıyla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,451
Kayıtlı Üye Sayımız
172,104
Kaydolan Son Üyemiz
onur57

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.