Vinç'in Ruhsata İşlenmesi Hakkında...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan efe_41 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 63
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,549
Ynt: Vinç'in Ruhsata İşlenmesi Hakkında...

AHMET07' Alıntı:
arkadaşlar sistem şu vinç işletme konusunda
tuv le özellikle bukonuyu ve diğer tanpon veya bagaj yan barlar olsun bunlarla alakalı ruhsata işletme durumu
.... tuv yetkililerin dediği eğer aracınızın ruhsatında arazi taşıtı diye yazı yorsa busaydıklarımı işletmek zorunluluğu yok çünki siz arazide lazım olabilicek ekipmanı yapmanız bizi ilgilendirmez diyorlar
not sadece romork topuzuna karışıyorlar yetkili sertifikası olan firmalar rın montajı olması gerekiyor.
ruhsatta arazi tasıtı yazması gerekiyor
burada yolda trafik tabi soruyor onların derdi başka ozaman kardeşim bana tuv onay verdi.

yanlış anlaşılma olmasın; ben bildiğimi yazayım da yine düzeltebilirsiniz eğer yanlışsa düşüncem;
polis çevirdi mi, tuvturk onayı verdi demek yetmiyor. mesela tuvturkten filmli camlar geçiyor hafif kusur veya kusursuz olarak ama polisten geçemiyor:smiley:

tuvturk bu sizin aracınızın ihtiyacı gerek yok diyordur da, esas trafik şubeler ne diyor o önemli bence....

Etiketler

mertbirincioglu' Alıntı:
göktu ya şimdi bu evraklarla direkt tüvden muayene randevu alıp giriyormuyuz başka harç garç bişi yatırıyomuyuz
abi muayeneye ben gitmedim
götürdüler ama sanırım ek1 gerekecek onu da orda zaten lazımsa doldurtursun diye düşünüyorum...

göktu' Alıntı:
diğer belgeler mi öyle bir kısım var sanırım
araç üzerinde hak ve menfaati bulunanlar kısmının hemen altında
oraya yazılıyor olabilir mi?
tum belgeleri inceledim aracın cinsi şasi no motor no vs bilgiler dışında sadece yuklu agırlıgı romorklu agırlıgı boş agırlık bölümü var.
başkada bişey yok sanırım bi çok külfetten kurtuluyoruz vinci işlet yok demiri işlet vs vs guzel olmuş boyle :D
vatana millete hayırlı olsun bence

çeki demiri : römork takarak yollarda dolaştığımız için trafikdeki can ve mal güvenliğini etkileyebilecek bir unsur. o yüzden proje ve ruhsata işli olmasına muayenede kesinlikle bakıyorlar. ağır kusur olarak geçiyor TUV listesinde..
şaseye doğrudan bağlı ön boynuz tampon koruyucularda projeli ve işli değilse agır kusur olarak geçiyor..
aslında projeli ve onaylı olması demek araç sahibini istenmeyen olaylarda sorumluluktan kurtarmak maksatlı.. sorumluluk ilgili projeyi çizen mühendisde oluyor...
ancak vinç, arazide seni çekip kurtarmaya yarayan bir araç olarak değerlendirildiğinde trafik işleyişinde can ve mal güvenliğine herhangi bir etkisi olmayan bir aparat 2 somun 2 civata ile sökülüp takılabilen bir alet ; tuv türk ün listelerinde vinçle ilgili herhangi bir ibare yok
28 mayıs 2011 de resimdeki aracımızı olduğu gibi muayene ye soktuk sadece sis farları fazla sayıda ve yerleşimi uygun değil hafif kusur şeklinde bir raporla çıktık vinçle ilgili ne bir şey dediler ne de yazdılar

Madosk01 0811

yarın öplen 12 de tüv ile randevum var vinç için projem hazır bakalım ne olacak....

ben daha önce TÜV de muayene yaptırdım bir şey demediler yeni biten muayene için ruhsatta yer kalmadığı için yeni ruhsat almak zorunda kaldım sistem değiştiği için çeki kancalı arazi taşıtı yazmasına rağmen makine mühendisinden rapor istendi frenli römorkla taşınabilecek yük ve frensiz römork ile taşınacak yük yazıldı yoksa bilgisayardan ruhsat çıkmıyor vinci hiç soran olmadı ama onuda işlettim proje yapıldı 650tl 120 tl yeni ruhsat bedeli ödedim maliyeti bu işletme nedenim trafik kazası olursa ve işlenmemiş aletlerden karşı taraf zarar görürse çok yüksek tazminatlara mahkum olabilme ihtimaline karşı yaptırdım seleyide işletecektim TSE bölge müdürü arkadaşım istemez dedi seledeki projektörler için kapaklı lamba kullanın aksesuar olduğu için onuda işletmeye gerek yok dedi yaptırmadım ruhsatta çeki kancalı römork takabilir,tonajlar yazılı vinç için önden çekme halatlı pajero yazılı selamlar

küçük ağa' Alıntı:
ben daha önce TÜV de muayene yaptırdım bir şey demediler yeni biten muayene için ruhsatta yer kalmadığı için yeni ruhsat almak zorunda kaldım sistem değiştiği için çeki kancalı arazi taşıtı yazmasına rağmen makine mühendisinden rapor istendi frenli römorkla taşınabilecek yük ve frensiz römork ile taşınacak yük yazıldı yoksa bilgisayardan ruhsat çıkmıyor vinci hiç soran olmadı ama onuda işlettim proje yapıldı 650tl 120 tl yeni ruhsat bedeli ödedim maliyeti bu işletme nedenim trafik kazası olursa ve işlenmemiş aletlerden karşı taraf zarar görürse çok yüksek tazminatlara mahkum olabilme ihtimaline karşı yaptırdım seleyide işletecektim TSE bölge müdürü arkadaşım istemez dedi seledeki projektörler için kapaklı lamba kullanın aksesuar olduğu için onuda işletmeye gerek yok dedi yaptırmadım ruhsatta çeki kancalı römork takabilir,tonajlar yazılı vinç için önden çekme halatlı pajero yazılı selamlar

bence doğru hareket.trafik kazası olursa ve işlenmemiş bir vinçten dolayı bırak tazminatı hapis cezası alıp keşkelerle parmaklıklar arasında günler geçebilir. bende bu yüzden proje çizdirdim. Geçen hafta muayeneye girdim fakat projeiy çizen mühendis projedeki sayfaların birinde şasi numarasının 2 harfini yanlış yazmış ayrıca yakıt tipine sadece benzin yazmış benzin + lpg olması gerekiyordu o nedenle mueyenden geçemedim. projeyi geri yolladım mühendise düzeltip gönderecek tekrardan. bir de el freni tutmuyor diye kusur yazdılar ama önemli değil onu hallettim. şimdi projeyi bekliyorum ardından tekrar muayeneye gireceğim.

mertbirincioglu' Alıntı:
bence doğru hareket.trafik kazası olursa ve işlenmemiş bir vinçten dolayı bırak tazminatı hapis cezası alıp keşkelerle parmaklıklar arasında günler geçebilir. bende bu yüzden proje çizdirdim. Geçen hafta muayeneye girdim fakat projeiy çizen mühendis projedeki sayfaların birinde şasi numarasının 2 harfini yanlış yazmış ayrıca yakıt tipine sadece benzin yazmış benzin + lpg olması gerekiyordu o nedenle mueyenden geçemedim. projeyi geri yolladım mühendise düzeltip gönderecek tekrardan. bir de el freni tutmuyor diye kusur yazdılar ama önemli değil onu hallettim. şimdi projeyi bekliyorum ardından tekrar muayeneye gireceğim.
benim araba tek kapı banada ön yolcu koltuğu sabit değil hareketli dediler ne kadar anlattıysam bu arabanın koltuğu hareketli yolcu arka oturağa geçemez dediysemde adamın kafası basmadı yaptır gel dedi bende sanayiye gittim yemek yedim çay içtim geldim üç döşemeciye gittim bu olmazmış böyle çalışması gerekirmiş dedim çalışma şeklini gösterdim ya öylemi dedi bende yok böyle dedim imzaladı adamın arabadan haberi yok yazık ülkeme yurdumun insanına selamlar

küçük ağa' Alıntı:
benim araba tek kapı banada ön yolcu koltuğu sabit değil hareketli dediler ne kadar anlattıysam bu arabanın koltuğu hareketli yolcu arka oturağa geçemez dediysemde adamın kafası basmadı yaptır gel dedi bende sanayiye gittim yemek yedim çay içtim geldim üç döşemeciye gittim bu olmazmış böyle çalışması gerekirmiş dedim çalışma şeklini gösterdim ya öylemi dedi bende yok böyle dedim imzaladı adamın arabadan haberi yok yazık ülkeme yurdumun insanına selamlar

bana da fren testini yaptılar sürekli 4 çeker olduğu için benim araç yapamıyorlar makinada fren testini. öyle bir makinaları yok sürekli 4 çekerler için. eksiklik var tüvde de ...

tüve 2. kez muayeneye gittim. vincin projesini düzelttik onda sorun yok elfrenini de yaptırdım gayet sıkı tutuyordu..ancak gene elfreninden dolayı kusurlu dediler biraz tartıştık. elfreni tesini şöyle yapıyor sevgili hadımköy tüv deki arkadaş. yandaki test alanına alıyor düz zemin elindeki makinayı ayarlıyor dipgaz yapıyor 40 km/h ye gelince el frenini çekiyor aracın durmasını bekliyor. 30 metrede durdu benim zj eee dedim nolcak ....standardı 15 metrede durması lazım bu el freni tutmuyor dedi. kardeşim ben elfreniyle durmuyorum yokuşta rampada vitesi p ye almadan el freni tutuyor . bundan iyi elfreni olmaz bu araçlarda dedim. ben mekanikçiyim ben mi yapayım şimdi dedi. yapılmaz ki bundan iyisi şamda kayısı dedim. Belki de para vermemi bekledi ben anlamadım bilmiyorum neticede servis müdürüne gitti konuştu etti onayı verdi. demir tampona ve vinç üzerindeydi. şimdi ruhsatı değiştirmek kaldı bugün yarın giderim trafik şubeye bakalım.

mertbirincioglu' Alıntı:
tüve 2. kez muayeneye gittim. vincin projesini düzelttik onda sorun yok elfrenini de yaptırdım gayet sıkı tutuyordu..ancak gene elfreninden dolayı kusurlu dediler biraz tartıştık. elfreni tesini şöyle yapıyor sevgili hadımköy tüv deki arkadaş. yandaki test alanına alıyor düz zemin elindeki makinayı ayarlıyor dipgaz yapıyor 40 km/h ye gelince el frenini çekiyor aracın durmasını bekliyor. 30 metrede durdu benim zj eee dedim nolcak ....standardı 15 metrede durması lazım bu el freni tutmuyor dedi. kardeşim ben elfreniyle durmuyorum yokuşta rampada vitesi p ye almadan el freni tutuyor . bundan iyi elfreni olmaz bu araçlarda dedim. ben mekanikçiyim ben mi yapayım şimdi dedi. yapılmaz ki bundan iyisi şamda kayısı dedim. Belki de para vermemi bekledi ben anlamadım bilmiyorum neticede servis müdürüne gitti konuştu etti onayı verdi. demir tampona ve vinç üzerindeydi. şimdi ruhsatı değiştirmek kaldı bugün yarın giderim trafik şubeye bakalım.
hayırlı olsun kurtulmuşsun bunlara sıfır kilometre arabayı götür yine kusur bulurlar

Daha önce konusu olmuştu hatırlarsınız. Araca vinç takıldığında buna göre proje çizilip ruhsata işletilecek denilmişti. Yanılmıyorsam herkez hemfikirdi bu konuda. Bugün vinç taktırmak için bir ustayla görüştüm ve bana üstüne basa basa iddaa ederek araçtaki çeki demirin ruhsata işlenmiş ise, öne taktıracağın çeki makarasını işletmene gerek yok dedi. Haliyle kafam karıştı. Sizler ne diyorsunuz bu konuda. Bilginiz var mı ?

Değerli, okuyucu, forum üyesi ve yöneticisi arkadaşlara, öncelikle iyi akşamlar dilerim,

1 ay kadar bir zamandır, vinç ve çeki demirinin ruhsata işletilmesi konusunda, güncel (2016-2017) uygulama ve işleyişe dair, bir mesaj veya açılmış bir konu bulamayınca, bugün sonuçlanan, benim karşılaştıklarımı paylaşayım dedim,

1 - Çeki demiri alındı,
Bilinen ithal marka ve yerli üreticilerden aldığınız bir çeki demiri kutusundan gerekli bütün evraklar çıkacak,

Montajı yaptırdığınız firmadan, montaj işçiliği faturası almanız gerekiyor.

O fatura, ruhsatdaki araç sahibi adına olacak, ve faturada aracınızın plakası yazılacak. İmza / Kaşe olacak.

Çeki demiri ve üzerinde bulunan etiket veya etiketlerin, araç üzerinde fotoğrafları muhtelif açılardan çekilecek,

ÇEKİ DEMİRİ İLE BİRLİKTE GELEN BÜTÜN EVRAKLARI VE MONTAJ FATURASINI BİRLİKTE MUHAFAZA EDİN.

***ÇEKİ DEMİRİNE AİT FATURAYA İHTİYACINIZ OLMAYACAK.***

2 - Vinç alındı,

Resmi ithalat yolu ile gelmiş bir Vinç kutusundan gerekli bütün evraklar çıkacak,

O fatura, ruhsatdaki araç sahibi adına olacak, ve faturada aracınızın plakası yazılacak. İmza / Kaşe olacak.

Vincin dışarıda kalan kısmının fotoğrafı çekilecek,

VİNÇ İLE BİRLİKTE GELEN BÜTÜN EVRAKLARI VE MONTAJ FATURASINI BİRLİKTE MUHAFAZA EDİN.

***VİNÇ'e AİT FATURAYA İHTİYACINIZ OLMAYACAK.***

Her iki evrak kümesi, ve ruhsatınızın Teknik yaprağı, bu konuda GÜVENİLİR bir PROJE OFİSİ* ne teslim edilecek,

Projelendirme, TSE kısımlarını onlar tamamlıyor, TSE belgesinin montajı yapan firmalara kaşe ve imzalatılmasınıda onlar tamamlıyor. Dün itibariyle 450 TL bu işin ücreti.

TSE tarafından onaylanan bu projeler, her proje için bir adet EK-1 belgesi ile tekmil edilecek. Doldurtma Ücreti 20 TL ,

Kutulardan çıkan evraklar, proje ofisinden verilen evraklar, Ruhsatlar, Araç sahibinin kimliği, ile birlikte TÜV e gidilecek, GENEL MUAYENE randevusu ile gidiliyor,

Muayene sonrasında, TÜV ce tarafınıza teslim edilen evraklar ve EK -1 belgeleri ile birlikte Trafik Tescil’e gidilecek, 88 TL yaprak değişim ücreti ödenerek,

Vinç ve Çeki Demiri montajı yapılmıştır , ibareli yeni yaprak alınacak…

TRAFİK TESCİL ŞUBESİ MONTAJ İŞÇİLİK FATURALARININ ASLINI İSTİYOR ve ONLARDA KALIYOR,

*GÜVENİLİR PROJE OFİSİnin önem arzetmesinin sebebi ; TÜV sizin ibraz ettiğiniz TSE onay belgesinin, doğruluğunu online sorguluyor olması ki, bu da geçmişte kötü tecrübeler yaşandığının göstergesi…

Benim aracıma, klasik bir çeki demiri ve tampon içine gizlenen, ve aracın orjinal ölçüsünden 1,5 cm kadar dışarı taşmış bir vinç montajı yapıldı, bu tecrübeler bunlara dairdir,

Saygılarımla...

TÜVTÜRK bu fren testi olaylarında çok zayıf. Ben kamuda çalışıyorum. Kullandığım araç 6x6 BMC PRO 935 Orman itfaiyesi olarak özel üretilmiş bir araç Toplam Ağırlığı 28 ton dolu olarak. Bu aracı zar zor geçiriyorlar muayeneden. 6x6 olduğu için fren testi yapamıyorlar.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR