12v Klima Prototip Çalışması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 68,097

atiladi

Zirve
Yer
İstanbul
Duran, motoru çalışmayan araçlarda 12v Klima prototipi, Sistem soğutması 12v 60watt 4 amp peltier termoelektrik sistem ile alüminyum blokda soğumuş suyun devir daimle radyatörden geçirilerek, emiş fanı ile ortam ısısının soğutulmuş petekden geçirilerek, ortama serin hava verilerek ortam soğutması yaratmak..Sistem en az enerji sarfiyatından yola çıkılarak kuruldu ama 4 amp güçde, sistem soğutma devinimi (suğutmanın devamlılığı ivmesi) ortamdan alınan sıcak havanın sistemi ısıtma devinimini, soğutma devinimini bir saatte yenmekte, yani bir saat sonra soğutma devam ettiği halde fan gibi üflemekde..Bu sebepden soğutma gücünün kademeli olarak artırılması gerekiyor, öncelikle prototipin diğer adımlarında soğutucu peltier adedi 2'ye, 3'e çıkarılarak soğutma devinimi artırılacak, ama enerji tüketimide artacak, tabiki bu hiç hoş olmayan bir durum, fakat prototipin sonucunu almak adına çalışmalara devam edilmekde..çünkü enerji sarfiyatı artsada boyut itibari ile çok ufak bir 12v klima elde etmiş olucağımızı düşünerek prototip üzerindeki çalışmalar sürdürmekdeyim...bu aşamada bilgi vermekdeki amacım, bana fikir verebilecek birilerine ulaşmak veya aklindan böyle projeler geçirenleri bilgilendirmek...

Grnt014

Grnt099

Grnt016

Etiketler
Ynt: 12v Klima Prototip Çalışması

Atilla abi,
Ben fikrimi daha önce de söylemiştim bununla ilgili ama sistemin tümünü görünce daha da hoşuma gittiğini söylemeliyim.
Benim çok derin elektronik bilgim yok, Ancak yine de sorunun çözümü için mikroişlemci kontrollü bir elektronik devre tasarlamanız ve buna uygun bir yazılım yazmanız gerekiyor sanki. Soğutma hızının yavaşladığını algılayıp ikinci fan ve peltieri sürecek, fan hızı ve peltiere giden akımı istenen sıcaklık değerine olan uzaklığa göre ayrı ayrı kademeli olarak arttırıp azaltabilecek en uygun çözüm pic devre ve uygun yazılım kullanmak bana kalırsa. Böylelikle ikinci soğutma sistemi açıkken bile sadece gerekli miktarda akımı çekmesi sağlanabilir. Bunu yapabilirseniz peliter klimanız bir bakıma inverter klima olacaktır. İnverter klimalar tamamen stop etmek yerine kompresör ve fan hızlarını ayrı ayrı kontrol ederek yavaşlayabiliyorlar. Bu da elektrik tasarrufu sağlıyor.

İlk önce sistemi garanti olsun diye 3 adet peltier ile destekleyeceğim, peltierleri teker teker devreye alacağım, iki peltier ile başarmayı umut ediyorum, sonuca göre dediğin gibi kontrol ünitesi eklenebilir..Şu andaki sorun, peltierleri bilgisayar işlemci soğutucusu ile artık soğutamayacağım, çünkü alüminyum bloğuma 3 adet soğutucu sığmıyor, alüminyum blok ile fanla soğutacağım...Deneme sonunda bilgi veririm...

Peltier plakanın diğer yüzündeki ısıyı nasıl uzaklaştırmayı düşünüyorsunuz? Sistemin ısınması ortamdan çekilen sıcak hava olduğu kadar plakanın ısınması sebebiyle de olabilir. Bu bölüm için de ayrı bir havalandırma diyeceğim ama bir yandan soğutup diğer yandan ısıtmış olacağız. Bu bir kısır döngü. Döngüyü kırabilmek için peltier buzluk örneğinde olduğu gibi soğutulacak bölümün yalıtılması gerekiyor. Bu durumda da tek çözüm plakanın ısınan yüzünün araç dışından soğutulması. Araç durduğunda dışarıdaki havayla soğutmak imkansız. Hareket halinde de zaten böyle bir sisteme gerek yok. Bana göre tek çözüm plakanın ısınan yüzeyini su devirdaimi ile soğutmaktır. Biraz daha ayrıntılı çalışmayı göze alabilirsek amonyak gazı da kullanılabilir gibi.

Plakanın ısınan yüzeyi derken kastın, peltierin ısınan yüzeyi ise resimdeki prototipde, overlock bilgisayar işlemci soğutucusu ile soğutuluyor, yeni prototipde ise alüminyum yivli soğutma bloğu ile fan yardımıyla soğutacağım, ileri safhada, fanın ısınan havası da araç dışına atılabilir...

Peltierler yaklaşık %50 verimle çalışıyor. Enerjinin yarısını soğutma yapılan kısma, yarısınıda ısıtma yapılan kısma harcıyorlar. Siz ısınan yüzün sıcaklığınıda henüz dışarı atmamışsınız. Bu şartlarda ortam sıcaklığının 1 derece bile düşmemesi gerekiyor. Yani sıcaklığı dışarı atmanız şart. Keşke buzdolabı motoruyla deneyebilseniz. Onlar çok daha verimli çalışıyor.

sn, Ferfecir
Peltierde ısınan yüz diye bir şey yok, zaten overlock soğutucu ile ısınmasına engel oluyoruz, overlock soğutucunun fanından çıkan debiyide resimde kutu dışına atılıyor görünsede gerçek uygulamada araç dışına egzost gibi atılıyor zaten...Deney sırasında alüminyum blokda su soğuyunca blok ısısı eksi değerlerine kadar düşüyor, devirdaim olmasa su nerdeyse donacak, bu su radyatöre gittikden sonra fan ortamdan aldığı sıcak havayı radyatör peteklerinden geçirince hava soğuyor radyatör ısınıyor, bu ısınmayı yenmek için peltierde soğutma yönünde çalışıyor, projenin şu anki tek peltierli halinde halinde, klima ilk çalıştırıldığında 17 derecelik bir soğuk hava üflemesi ile başlıyor ama bir saat içinde bu devinim odadaki sıcak havanın soğuk radyatörü ısıtma çabasına yeniliyor, soğutulmuş hava çıkışı 17 derece ile başlıyor yavaş yavaş düşüyor ortam ısısı ile bir yerde eşitleniyor....Şu anki görünen sorun soğutma gücünün watt değeri alarak artırılarak, ısınma devinimini bir yerde yenmesi, ama bu tek peltierle olmuyor, şimdilik 2 ve 3 peltierle denemek lazım...

Buzdolabı motoru demek devir daimli hava kompresörü demek burada ne görev verilebileceğini anlıyamadım...

Atilla abi anlatmak istediğim şuydu. Bu peltierler az iş yapar çok elektrik yakar. Yani yaktığı elektriğin yarısını ısınan tarafını ısıtmak için kullanır. "Peltierde ısınan yüz diye bir şey yok" cümlenizi, ben ısınan yüzü gayet iyi soğutuyorum diye anlıyorum. Sanırım demek istediğiniz buydu. Zaten soğutamazsanız peltier hemen bozulur. Yoksa elbette peltierlerin ısına yüzü vardır. Şimdi bu şartlarda sıcaklığı karavan dışına atarsanız ortalama olarak fanları ve kayıpları saymazsak yaktığı elektriğin yarısını işe çeviren bir klimaya sahip olacaksınız. Eğer bunu peltierle değilde buzdolabı motoru kullanıp bildiğimiz klima prensibi ile çalışan bir alet yapmaya çalışsaydınız daha verimli çalışan bir makineniz olurdu. Ama o şekilde bir klima yapmak çok zor olacaktır. Bu sözü hiç söylemedim sayabilirsiniz. Su sebillerindeki gibi ısınan tarafında kullanıldığı sistemlerde peltierler oldukça verimli çalışırlar, neden derseniz sebilde sıcak su için ısınan yüzdende faydalanıyoruz. Aslında bende 5-6 sene önce peltierden klima yapmaya heves edip Ankarada dükkan dükkan soğutucu gezmiş, sert pembe renkli straforla o klimayı yapıp çalıştırmış biriyim. Tabii verim alamadım vazgeçtim. Makineyi dağıttım ama peltierim hala duruyor.

Ayrıca o peltierin bir yüzünü ısıtıp diğer yüzünü soğutursanır kablosundan elektrik alabilirsiniz. Yani batarya olarak çalışırlar.

Bu arada ben sert straforun ortasına kare şeklinde oyuk açmıştım. 25 liraya bakır amd işlemci soğutucusu almıştım. Aluminyum soğutucularla ısıyı yeterinde atamamıştım. Straforla U harfine benzer bir boru oluşturup pencereyi kestirmiştim ve ısıyı dışarı atmış ve ısınan tarafın havasını dışardan almıştım. Sürekli çalışabiliyordu ama verimsiz çalıştığı için ve yaktığı elektriğin hakkkını vermediği için sonra iptal etmiştim.

Ferfecir , seni çok iyi anlıyorumda sen beni anlamadın, derdimiz klima olsa marketlerde 220v 300 TL'ye 10 taksit satıyorlar, ama 220v olduğu için işe yaramıyor, 12v klima olsa 3000 TL'ye ticari araç tavan klimaları var.. 12v olan kompresörlü tavan kliması aküden çalışması için aracında çalışması gerekiyor , yani buda işe yaramıyor..Buzdolabı motoru kullanılmalı diyorsun ama sadece 12v motor 1150 TL evaperator falan astarı yüzünü geçer, Projemde 12v klima 200-300 TL'ye maloluyor 4 amp sarfiyatlı olanı sadece bir saat klima oldu sonra fan makinası belki 8 amp olunca klimaya benzer...
Biz araç dururken kullanabileceğimiz, ucuza malolan ve mantıklı bir enerji sarfiyatı olan bir soğutucun peşine takıldık..Derdimiz evdeki klimadan aldığımız verimi almak deyil ,Birazcık serinletsin yeter...

Calısmalarınızı ılgı ıle takıp edıyorum.
Bu calısmalarınızın bosa gıtmeyecegını umuyorum.
Deneme yanılma metodu ıle ,cok guzel ılgınc fıkırlr ortaya cıkıyor.
sonucu merakla beklıyorum. Vazgecmemenızı dılerım.

Sn.Orbay
Amerikaya göç eden sıradışı insanlar o günlere göre garip şeylerin peşine takılmasaydı, bu gün amerika bu hale gelebilimiydi..Aslında bizim hiç bir şey yaptığımız yok, biz sadece birilerinin farklı amaçlarla yaptıklarını başka bir amaca hizmet edebilirmi diye çalışıyoruz...

Yogunlasmıs oldugunuz konunun yaptıgınız her denemenın yenı fıkırlere yol acabılecegını , dolayısı ıle yenı tesebbus ve alternatıfler cagrıstırabılır. Bazı gunlerde ınsanların zıhnınde yıldız cakar . ıste bu yııldızın cakabılmesı dılegı ıle (buldum-buldum).
Yolunuz acık olsun.

Önemli olan bir şey yapmak, Herhangi birşey yapmak, hiçbirşey yapmamaktan iyidir. Bir, küçüktür ama sıfırdan üstündür.
Bu arada Amerikalılar peltier klima da yapmışlar, Elektronik odaların soğutmasında kullanılıyormuş (telefon santralleri, bankamatik kabinleri gibi) 2500bth dan daha büyük kapasiteli olanlar var. Bu benim evimde yaz-kış kullandığım İnverter Mitsubishi'min 2 katı demek. Tabii bu modellerin elektrik tüketimi de ona göre. Termoelektrik klimaların iyi yönü görece daha küçük yerlerin (elektronik kabinler gibi) soğutmasında çok sorunsuz, tam bakımsız ve verimli olmaları. Soğutma ihtiyacı küçüldükçe termoelektriğin verimliliği artıyor aslında. Düşünün el kadar bir yeri soğutacaksanız, bunun için kompresör, azalabilen gaz, eşanşörler, borular vb ile uğraşmıyorsunuz. Yani termoelektrik her durumda verimsiz değil. Adamlar yapmış kullanıyor işte. Neden karavanlara da uyarlanmasın? Sorunlar olabilir. Ama hiç birşey bir anda gerçekleşmez. Kullandığınız cep telefonu yıllar içerisinde milyonlarca inovasyon geçirmiştir. 1900 lü yıllarda yapılan bir şey bugün kullandığınız cep telefonuna bir basamak olabilir. Hepsi merdivenin bir basamağı ve bir sonraki için ön koşuldur. Ürünler zamanla iyileşir ve son halini bulur. Ve olmaz diye birşey yoktur. Bu çok göreceli bir şeydir. A. Greham Bell'e cep telefonundan bahsetseydiniz, emin olun size olmaz böyle şey derdi.
Linkleri aşağıda veriyorum. Fikir verme açısından yararlı olabilir.
http://www.thermoelectric.com/2005/pr/ssac/index.htm
http://www.eicsolutionsinc.com/200btu_thermoelectric_air_conditioner.htm

Sn yoğun
Konuya tam isabet noktasındasınız, konu başlığındaki "peltier sulu" denememden öncede "peltier Kuru" kabin içi soğutma modelini yapmıştım hatta benimki örnek verdiğiniz sitedekilere göre daha verimli, modeli TV kutusunu kabin kabul edip denedim sonuç güzel ama kabin boyutu karavan hacmine gelince verim artırması gerekiyor, verimi artırmak aslında problem deyil tabiri caizse çocuk oyuncağı ama benim başından beri hedefim minimum enerji harcamak olduğu için enerji sarfiyatını yavaş yavaş artırarak en doğru modeli bulmaya çalışıyorum birde hayat bu kadar pahalı olmasa daha yapılacak neler var neler... Kuru modeli geliştirmek verimini artırmak içinde çalışmalarımı devam ettiriyorum

KK1

KK2

KK3

KK4

KK5

sn Atıladı.
Aynı konu uzerınde benım de bazı deneyım ve dusuncelerım oldu. ıznınızle sıze acıklamak ısterım.
bıldıgınız uzere enjeksıyon sıstemlı aracların depodan aldıkları yakıtı duyumuma gore 3-5 bar cıvarında pompalayabılen bır elektrıklı (12 volt) benzın pompası var . bu pompayı preslı kutusundan cıkarıp bır sure ınceledım. pompa motoru benzın dolu hazne ıcerısınde calısabılıyor. Ustelık te komurlu dogru akım motoru. oncelerı bunun ımkansız olabılecegını dusunmusumdur hep. Isı ve elektrık arkı ureyen bır sıstemın benzın ıcerısınde calısabılmesı dusundurucu olmustu benım ıcın. Bu motoru buzdolabı motoru kabının ıcıne monte etmek gelmıstı aklıma . burada benı dusunduren dolapları calıstıran gazlarında bu motor yardımı ıle pompalanabılmesı ımkanı. acaba olumsuz bır reaksıyon gostererek bır patlamaya sebep olabılırmı tereddutunu yasamaktayım.
bu konudakı fıkırlerınızı ogrenmeyı cok ısterım
selamlar hoscakalın.

Sn orbay
İkisi çok farklı şeyler, biri likit pompalama , diğeri gaz pompalama, Likit pompalama vakumlama veya türbin pervane ile oluyor, ama gaz pompalama aynı araba motorundaki gibi hava veya gazı silindir içinde sıkıştırıp, egzost çıkışı gibi dışarı atargibi sisteme basıyor, burada eksik ne birde buji çaksa yanacak, toparlarsak Gazları vakum ve türibin pervanesi ile yönlendirebilirsiniz ama basınç yaptıramazsınız, böyle olunca buzdolabında gaz dolaşımı için orjinal motor sisteminden başka bir yönten henüz yok...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR