20 Yasındayım, Tek Basıma Kamp Yapmayı Planlıyorum!?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yigitp Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,315

yigitp

Yeni Üye
Öncelikle merhabalar sayın abilerim ve ablalarım, kendimi tanıtarak baslayayım, ben Yiğit. İnşaat mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim.20 yaşındayım Aslında Adanalıyım ve ailem orada yasıyor ama ben istanbulda ikamet ediyorum.
Bu yaz temmuz ağustos gibi 1 ay boyunca akdeniz kıyıları(kabak koyu, büyükeceli vs.) ve ege bölgesindeki dağlıklarda kamp yapmayı planlıyorum. Kamp yapmaktan kastım su gerekli olan barınma giyinme ve yiyecek ihtiyaclarım sırtımda sürekli gezmek, cok gerekirse bir otelde veya pansiyonda kalmak ama maksimum haftada bir olabilecek bir secenek benim icin.
Benim isime yarayabilecek her türlü öneriye ve tavsiyenize açığım, özellikle malzeme secimi konusunda çünkü mevsim yaz olacak fakat bu malzemeleri bahar aylarındada kullanmayı planlıyorum (hem yazın terlememem, hemde bahar aylarında üsümemem gerekiyor) , bu ise ayırdıgım bütce 1500-1800 lira gibi, bu isten vazgeç, güvenli değil, yapma etme dışında olursa tavsiyelerinz asırı mutlu olurum :smiley: ha son olarak dogada tek kalmakla ilgili bir korkum yok.
Çadır olarak yazın edindiğim tecrübelerden sonra bahar ve kış aylarındada kamp yapmayı planladığımdan Husky Bizam Light olabilir diye düşündüm?

Son düzenleme:

Etiketler
O tarihte belirtilen yerlerde cehennem sıcakları olur,çadirin içinde pişmeye hazır ol :smiley:

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kardeşim yaz için bizam light alarak uğraşma, decathlon dan al bir 80 tl lik çadır işini görür ve o mesvsim de akdenizde gezme, yanarsın :smiley: onun yerine al çantanı, otostop çekerek sakarya, bolu, bilecik, balıkesire git. gez dolaş. ama yanına bir arkadaş al, iyi olur

Bende yeni alacaksan ve yazın yapacaksak ucuz çadırları tavsiye ediyorum güzel arkadaşım. Bu arada ben sana Akdeniz sıcak olur vs demicem çünkü bu dünyada nerelerde kamp yapıldığını hayal dahi edemiyorsun bazen. Tavsiyem yanına çok ince bir yürüyüş pantolonu al, çünkü dağlık yerlerde dikenli bodur çalılarla bacaklarını çizmek istemem. Onlar ince ve efil efil olur mutlu olursun. Hatta dizlerinden fermuarları var bazılarının. Şortta olabiliyor. Bakir kıyılarda kamp yapmayacaksan yemeğini zaten kıyı kenarlarındaki yerlerden karşılayabilirsin bunu söylememin sebebi zorda kalırsam otele giderim dediğin için. Eğer ilk deneyiminse çok adrenaline girip bu tepenin kenarında kamp kurayım deme. Taviyem Olimpos'ta bir gece. Ancak ulaşıma ve yemeğe ihtiyacın olacağını unutma. Şimdilik aklıma gelen bunlar.

bence bi grup oluşturmalısınız ve beni de dahil etmelisiniz :smiley: kendime yer arıyorum resmen :smiley: umarım dilediğiniz gibi olur..

Özellikle kamp ve dogaya sevdali genç kızlara önerim;internetten hic tanimadigi birileriyle tanışıp kampa gitmeleri sıkıntı olabilir,onun yerine zirve doğa sporları grubu ,gezenbilir grubu vb bir çok ekip aktivite düzenliyor, buralara katılıp,orada yüzyüze tanışacagi güvenilir insanlarla bir kamp grubu oluşturmaları daha güvenli olur

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Likya yolunu 1 kerede bitirebilirsin. Hem yolda yalnız olmazsın hem de hayal edemeyeceğin güzellikler görürsün. Ancak aşırı sıcaklara hazır olmalısın. 508km lik bir yoldur. Yol üzerinde bir iki nokta dışında su proniblemi yok. Mis gibi dağ suyunu içe içe yürürsün. Fethiye den Geyikbayırı na kadar çok özel bir rotadır. Tamamen yürüyüş rotası olup iyi hazırlanmak gerekir.

Ekipman konusunda pahalı malzemeler iyi demek değildir. Husky ler fena değildir. Ama Decatlon da fazlasıyla işini görür. Mat ını kaliteli ve havalı olanlardan seç. Güzel bir ayakkabı ve bol çorap gerekir. Diğerleri bilinen şeyler.

Yabani hayvanlardan korkma. Bilinenin aksine Domuz yanaşmaz. İlla ki ateşin yansın. Dumanın tütsün. Dumanı gören diğer kampçılar gelir tanışırsın.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

merhaba,

Buyur dostum fikrimce olmazsa olmaz birkaç malzeme;

Ayakkabı: The Nort Face verto plasma 2 gore tex
The North Face M Verto Plasma Ii Gtx Tnf Black/safety Green Aya 238 - n11.com

Ayakkabı: Asolo Salyan
Salyan Mm A627 861 - n11.com

Sandalet: Keen Newport H2
Keen Newport H2 Iiru Sandalet 843 - n11.com

O tarihteki sıcaklardan dolayı özellikle yaklaşım ayakkabısı tavsiye ederim. Botlardan uzak dur.

Çanta: Low Alpine Cholatse 2 (65lt-75lt)
Lowe Alpine Cholatse Ii 65:75 Black / Pumpkin 140 - n11.com

Çanta: The Nort Face Cobra (60lt)
The North Face Cobra 60 Tnf Black/summit Gold Çanta 186 - n11.com

Çanta: The Nort Face Terra (65lt)
The North Face Terra 65 Litrelik Sırt Çantası 897 - n11.com

Çadır: Husky Bizam Light 2p
Husky Bizam Light Yesil 2 Kişilik Çadır 611 - n11.com

Çadır: Quechua Arpenaz 2+
Pratik Kamp Çadırları - ARPENAZ 2 +

Bu çadırlar aslında backpacking için pekte ideal çadırlar sayılmaz çünkü iki çadırda ağır. Fakat verdiğin bütçeye uygun ürünler seçmeye çalıştım. Genel olarak kullandığım markaların kullandığım ürünlerini yazdım fakat yazdıklarıma muadil onlarca marka ve ürün var nette biraz araştırırsan bulursun istediklerini. Tavsiyem ayakkabı ve çanta konusunda ucuza kaçma tecrübe ile sabittir ki bütün aktiviteni rezil edebilirler. Bunların dışında aklıma gelenleri aşağıya yazıyorum.

Şorta dönüşebilen rahat bir pantolon işine yarar
Teri çabuk dışarı atacak, çabuk kuruyan bi tshirt
Çok yer kaplamayacak ağır olmayan kaliteli bir bıçak yada çakı
Eğer yemeklerini kendin yapacaksan küçük bir tava, su matarası (quechuada ucuz yemek takımları mevcut)
Pilli bir kafa lambası (bolca yedek pil). 20 liraya her yerde bulabileceğin genelde balıkçıların kullandığı dandik kafa lambaları mevcut ama kullandım pek tavsiye etmem ikide bi düşer, kayışı çıkar, anca 3 mt önünü gösterir onun yerine Petzl, fenix gibi dağcılık malzemesi üreten markaların orta düzey 80 - 100 lira arası güzel kafa lambaları var eğer bu tarz aktiviteleri bir kereye mahsus yapmayacaksan birazda ileriyi düşünüp bunlara bakmakta fayda var derim hem uzun süre kullanırsın.
Gündüz ne kadar sıcak olursa olsun gece dışarsı yine biraz soğuk oluyor o yüzden bence uyurken üstüne örtebileceğin ince bişey al yanına yada 40 - 50 tl lik yazlık ince yer kaplamayan tulumlar var onlardan alabilirsin.
Yerin neminden korunmak için bir mat (20 tl)
Şimdilik aklıma gelenler bu kadar.

Naçizane tavsiyem tek başına kamp olayını ve kamp tarihini (fena sıcak olur) tekrar düşün derim. 1 - 2 günlük kamplar için bende tek başıma çok kamp yaptım fakat bir ay boyunca tek başına sıkılabilirsin. Birde bence gitmeden önce bölgeyi araştır mevcut trekking parkurlarını kullan örnek olarak likya yolu ben yürümedim ama güzel ve uzun bi rota olduğu söyleniyor hem böylece telefona yüklenebilen basit gps programları ile yol bulma derdin olmaz. (likya yolunun haritası internette mevcut)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,451
Kayıtlı Üye Sayımız
172,104
Kaydolan Son Üyemiz
onur57

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR