2018 Haziran Vw Caravella Ile Avrupa

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 214
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 46,985
TL/ Euro konusunda malesef benim gördüğüm komisyonsuz bir çözüm yok. Aile olarak yurt dışı gezilerimizde para taşımak istediğimizde nakit ihtiyacımızı komisyonlara razı olarak hiç hesabını yapmadan çekiyoruz. Ama gidilecek ülkelerde bankanızın anlaşmalı olduğu bankalar olabilir müşteri temsicilerinden yazılı bir cevap isterseniz faydası olabilir.
İyi geceler.

maalesef artık üç ün beşin masrafına bakmadan komisyon ve kur farklarını ödüyoruz.Fakat bu bankaların standart bir ayarı yok. Bu gün para çekim ücret komisyonunu artımasına engel olan bir düzenleme de yok.

Etiketler
maalesef artık üç ün beşin masrafına bakmadan komisyon ve kur farklarını ödüyoruz.Fakat bu bankaların standart bir ayarı yok. Bu gün para çekim ücret komisyonunu artımasına engel olan bir düzenleme de yok.

Diğer ülkeler için yorum yapamam ama, Türkiyede Banka - Sigorta - Telekom - Tv- Perakende toptancıları - Ulaşım sektörlerindeki şirketler müşterilerine verdikleri kaliteli hizmet ile büyümek yerine bazen küçük , bazen büyük tırtıklamalar ile büyümeye odaklanmışler . Hepsi kalitesiz bir müşteri hizmeti veriyor.

Diğer ülkeler için yorum yapamam ama, Türkiyede Banka - Sigorta - Telekom - Tv- Perakende toptancıları - Ulaşım sektörlerindeki şirketler müşterilerine verdikleri kaliteli hizmet ile büyümek yerine bazen küçük , bazen büyük tırtıklamalar ile büyümeye odaklanmışler . Hepsi kalitesiz bir müşteri hizmeti veriyor.

bu konuda çok haklısınız.

Nakit üzerine:
Euro bölgesine yapılan gezilerin en büyük avantajı, döviz bozdurma gereğinin olmaması. Diğeri de, istatistiki olarak güney ve kısmen kuzey Amerika gibi yerlere göre, başa gelebilecek çalınma, gasp gibi şeylerin nispeten oldukça sınırlı olması. Böyle bölgelerin ve uygulanan tarzların önceden bilinerek ona göre davranılması ise Türkiye dahil her yer için zaten temelde kaçınılmaz. İnsan maalesef evi için bile tamamen emin olamıyor.

Aktüel harcamalar yanında, portföyün çeşitliliği açısından nakitsiz geziyi düşünmek gerçekçi değil. Gezginin güvenlik algısı yanında, yukarıdaki somut (?) veriler, alınacak nakit miktarını belirliyor.

Kredi kartları işlenen orantısız korkuyla, hınzırca bizleri nakitsiz gezmeye alıştırdı. Bu, kesinlikle reklamı yapıldığı kadar şık bir yol değil. (Tabii lafım hepimizin iyiliğine, kayıt altına alınan alış-verişe kadar uzanmıyor)

Kartlardan alınan komisyonların toplam değerini öğrenen her soyguncunun ellerinden gelse hemen yaptıklarını bırakıp, böyle bir girişimde bulunacağına adım gibi eminim. Çünkü bu oran, kendilerininkiyle, devede kulak misali olmalı. Bizler de bir çırpıda ne güzel, böyle gözü dönmüş eli silahlı, okul yüzü görmemiş, yankesiçilerden, cahil haydutlardan kurtulurduk...:p

Kısaca, nakit üzerine tekrar düşünün derdim...:yum:

NOT
Herşeyi düşünüp önleminizi aldığınız halde, “yahu bu, istatistiklerde %1 bile olsa, başıma gelirse benim için %100 olur” demeye başlar başlamaz, çekim sahasına girdiniz demektir. ;)

Benim son 6 senede toplam 4 senelik aktif teçrübem ise, inanın başka şeyler söylüyor.
Örneğin, tehlikeyi küçültmek açısından nakitin tek bir yerde bulunması anlamsız. Buyurun isterseniz buradan başlayın...:yum:

Umarım yazdıklarım, karta gerek yok diye anlaşılmaz.

.

Son düzenleme:

Paranın nasıl kullanılacağı kafamızı gezinin atmosferinden uzaklaştırmamalı. Farklı alternatifler ile kendimize çeşitlilik kazandırmak bizi rahatlatır. Nakit taşımanın bir sıkıntı yarattığını hiç hissetmedim. Gerektiğinde komisyon ödemesi olsada parana ulaşmanın rahatlığıda iyi bir şey.

Araba üstü çadır 2 kişi için pek güven vermiyor bana açıkçası.. Düşme tehlikesi var. Tek kişi sıkıntı olmaz ama 2 kişi sıkıntı olur..

Kazasız belasız yolculuklar olsun.. janberk bey
Bu güne kadar düşen olmamış , şu ana kadar hiç duyulmadı . Korkmanıza gerek yok .

Bahse konu araç ve güzergah ta , 4 kişi yolculuk için , çok az kullanılacak olsa bile , bulunmasında yarar vardır diye düşünüyorum , tercih sizin tabi ki .

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alternatif

Çadırdan çadıra fark var. Resimde gördüğümüz araç üstü çadırı Isveç’te bir sürücü römorkuna koymuş ve böyle geziyor. Almanya’da römork üzerindeki çadırla genellikle kampinge gitmek zorunda kalırız ama çadırı aracımızın üstüne koyarsak karavanparklarda da geceleyebiliriz. Aracın üzerindeki böyle bir çadırla yollardaki park yerlerinde geceleme güvence bakımından (Iskandinavya hariç) riskli olabilir. Araç üstündeki böyle bir çadır kuvvetli rüzgarlı gecelerde nasıl olur, bir denemek lazım.:smiley:

Hüseyin Bey ( Akdeniz45 ) .
Dün profilden size aynı mesaj atmıştım ama herhalde yanlış bir işlem olmalı, sizden cevap almayınca buradada aynı mesajımı paylaşıyorum.
Bazı paylaşımlarda sizin daha önceleri yaptığınız Romantik Yol gezi notlarınızdan bahsediliyor, forum içersinde yaptığım aramalarda bulamadım yada gözden kaçırdım. URL paylaşırsanız memnun olurum. (Başka kullanıcıların aynı rota ile ilgili paylaşımlarını detaylı inceledim ama sizin satır aralarında bir çok hassas nokta çıkıyor ondan özellikle istedim )
Ailenize saygılar.. İyi geceler.

Sayın Janberkaydemir,

Mesajınızı almadım. Romantik yol konusunda forumda detaylı gezi notları olduğu için ben ayrıca bir başlık sanıyorum açmadım (inşallah hafızam beni yanıltmıyor). Romantik yol bölgesindeki anayol romantik olmaktan ziyade sıkıcı olabilir. Yolun çevresinde güzel yerleşim yerleri var. Böyle yerleşim yerlerinde gezilmesi faydalı olan ilginç küçük müzeler var. Füssen ve bölgesi hariç romantik yol çevresinde fiyatlar yüksek değildir. Romantik yol konusu açılınca ilk önce aklıma Nördlingen şehrinin çevresindeki surlar üzerinde eşimle yaptığımız yürüyüş gelir.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=-Sjy3uRKZj4

Füssen’deki sarayı guruplar halinde gezmek mümkün. Eğer gezmek isterseniz önce internetteki bilgileri okumakta ve önceden online yer ayırtmakta fayda var.
Bayerische Schlösserverwaltung | Schloss Neuschwanstein | Besucher-Info | Führungen

Romantik yol karavanparklarla dolu ama aracın yanına çadır açmak ancak kampinglerde mümkün olabilir.

Eğer sorularınız olursa severek cevap verebilirim.

Aşağıdaki linkte Romantik Yol hakkında değişik dillerde çok faydalı bilgiler var.
Romantische Straße Deutschland -Urlaubsziele von Würzburg bis Füssen

Iyi hazırlıklar, selamlar.

Son düzenleme:

Aktüel harcamalar yanında, portföyün çeşitliliği açısından nakitsiz geziyi düşünmek gerçekçi değil. Gezginin güvenlik algısı yanında, yukarıdaki somut (?) veriler, alınacak nakit miktarını belirliyor.

Kısaca, nakit üzerine tekrar düşünün derdim...:yum:

NOT
Herşeyi düşünüp önleminizi aldığınız halde, “yahu bu, istatistiklerde %1 bile olsa, başıma gelirse benim için %100 olur” demeye başlar başlamaz, çekim sahasına girdiniz demektir. ;)

Benim son 6 senede toplam 4 senelik aktif teçrübem ise, inanın başka şeyler söylüyor.
Örneğin, tehlikeyi küçültmek açısından nakitin tek bir yerde bulunması anlamsız. Buyurun isterseniz buradan başlayın...:yum:

Umarım yazdıklarım, karta gerek yok diye anlaşılmaz.

.

Misal ; günlük100 euro taşımak var birde tüm gezinin masrafı olan 3-5 bin euroyu yanında taşımak var.
Belki istatikler % 1 bile olsa ,kutup ayısının özel muhabbeti ile karşılaşmakta var.
Türkiyede bile günlük harcama miktarımın üzerinde nakit taşımam.İhtiyaç duyduğumda ATM lerden nakit alırım.Bu alışkanlığımı maalesef yurt dışında gerçekleştiremiyoruz.
Tüm gezi parasının bölüp bölüştürüp oraya buraya tıkıştırsakta ,gene de riski üstünde taşıyorsun

Ben yurt dışına çıkarken karavanda çok zor ulaşılacak gizli bir kaç yere paramı bölüştürüp saklıyorum param bittikçe gizli bölmeleri sırayla açıyorum ama bazı riskleride var.önceden arabayla yurt dışı gezilerinde böyle yapardım on yıl önce aracımı sattıktan bir kaç gün sonra aracın gizli yerinde unuttuğum 500 euro aklıma geldi alıcıyı bulup parayı gizli yerden çıkarıp aldım:smiley:

günlük100 euro taşımak var birde tüm gezinin masrafı olan 3-5 bin euroyu yanında taşımak var.

.
Yazdıklarıma örneğiniz zaten dahil değildi. Öte taraftan sanırım siz de ATM’lerden Euro’ları yüzer yüzer çekmeyi kast etmediniz ? ;)

Herneyse “herkesin dengesi kendisine” diyelim... :yum:

Kredi kartı işlemlerinde;
* çekilecek miktardan bağımsız alınacak en az komisyon miktarı ile,
* bazı ATM’lerin kendi işlem ücreti, unutulmamalı.

Not
En iyisi, “Sakın Evliya Çelebi İstanbul değil de, Kayseri’li olmasın ?” sorusu gelmeden, başlıktan sessizce tüymek...:yum:

.

Son düzenleme:

.
Yazdıklarıma örneğiniz zaten dahil değildi. Öte taraftan sanırım siz de ATM’lerden Euro’ları yüzer yüzer çekmeyi kast etmediniz ? ;)

Herneyse “herkesin dengesi kendisine” diyelim... :yum:

Kredi kartı işlemlerinde;
* çekilecek miktardan bağımsız alınacak en az komisyon miktarı ile,
* bazı ATM’lerin kendi işlem ücreti, unutulmamalı.

Not
En iyisi “Evliya Çelebi sakın Kayseri’li olmasın ?” sorusu gelmeden, sessizce başlıktan tüymek...:yum:

.

Para konusunda herkes kendi en iyi bildiği usulu bulmuştur zate...

Sa
Dediklerin doğru ama ben SİM kartını hemen aldığım yerde aktive ettiriyorum. Video’da suretim pek güvenli çıkmadığından “sen hippi misin kardeşim ?” diyeceklerinden korktuğumdan, dediğin yolla hiç yaptırmadım. :p

Kilitsiz modemde çok haklısın. Sanırım almam gerekecek. Yoksa sırf internet için olan kart, Hotspot için cep telefonuna da uyuyor mu ? Çünkü bizim tabletler Celluler değil, yani internete girmek için kart yuvaları yok. :confused:

Not
Şu anda Hindistan’da kullandığım 82 günlük ülkede konuşma için de geçerli ve günlük 1GB ! (1000 MB) internet kapasiteli kartın hediyesi sadece 27 YTL sı, yani 6 € bile değil. Sanırım bu fiyat kullanıcı sayısı ile de ilgili olmalı ?

Politikacıların daha çoçuk yapın demesi galiba boşuna değil. :p
Dediklerin doğru ama ben SİM kartını hemen aldığım yerde aktive ettiriyorum. Video’da suretim pek güvenli çıkmadığından “sen hippi misin kardeşim ?” diyeceklerinden korktuğumdan, dediğin yolla hiç yaptırmadım. :p

Kilitsiz modemde çok haklısın. Sanırım almam gerekecek. Yoksa sırf internet için olan kart, Hotspot için cep telefonuna da uyuyor mu ? Çünkü bizim tabletler Celluler değil, yani internete girmek için kart yuvaları yok. :confused:

Not
Şu anda Hindistan’da kullandığım 82 günlük ülkede konuşma için de geçerli ve günlük 1GB ! (1000 MB) internet kapasiteli kartın hediyesi sadece 27 YTL sı, yani 6 € bile değil. Sanırım bu fiyat kullanıcı sayısı ile de ilgili olmalı ?

Politikacıların daha çoçuk yapın demesi galiba boşuna değil. :p
Umarım bunu da artık somut politika sınıfına sokmazsın ? :yum:

Meraklısına link:
India's leading provider of Prepaid & Postpaid Mobile Services in India - Airtel.in

.
Sayın Evliya Çelebi2 Hindistan gezinizi dört gözle bekliyeceğiz. :smiley:

Evliya Çelebi2 gezi yaşar'dır.Gezi yazar değildir.;)

.
:yum:
Hay siz de çok yaşayın @kartalveat

Sanırım cevabımla başlık konusundan kısaca sapmam hoş görülür ? (Zaten foruma ağırlıklı olarak hobi muhabbeti olsun diye girmiyor muyuz ? Yazılanlardan “tez” disiplini beklemek yersiz, en azından sıkıcı olmalı ? )

Ergun bey, onur verici beklentiniz için sağolun. Yılın büyük bir bölümünü en az bir haftalık konaklamalarla yollarda geçiren birinden ki bazen ayı bile geçiyor, gezi yazısı yazmak için gerekli çoşkuyu beklemek inanın pek gerçekçi değil.
Kısaca yaptığımız “gezi”den çok, yılın büyük bir bölümünü sadece evimizin dışında geçirmek. İnanın ikisi farklı şeyler.

Bu seneki birinci kış gezimiz olan 70 günlük dördüncü Hindistan yolculuğumuza, kuzenimin önayak olduğu 10-12 kişi ile 2 haftalık Racaistan gezi gurubunda “Fahri danışman mihmandar” olarak başladık. Daha sonra planlananlar dahil sadece ikisi daha evvel görmediğimiz yerlerdi. Kısaca hepsininin çoşku kapasitesini tahmin edebilirsiniz, hele bir de dediğim uzunluklarını hesaba katarsanız...
Umarım yazdıklarımdan, Nirvana’ya erişmiş molla havası çıkartılmaz ?

Diğer taraftan beni heyecanlandıran bazı ülkelerin özellikleri dahil, “gezi planlama” ile ilgili sorulara ise herzaman açığım.
Örnek olarak aşağıda imzamdaki “Hangi çanta” yazısını tıklayabilirsiniz.
.
.
Buyurun, Caravelle ile yolculuğumuza devam edebiliriz...:yum:

.

Son düzenleme:

Sayın Evliya Çelebi2,

İmzanız altındaki dosyaların hepsine baktım. Detaylı bilgiler var. Ayrıca tecrübeleriniz de çok faydalı. Gezilerinizi başka başlıklar altında kırıntılar halinde paylaştığınızı farkettim. Yazar ve paylaşırsanız okumak çok keyfli olacak. Paylaşmazsanız da canınız sağolsun. Sizin keyif almanız daha önemli. Bizi gezenbilir alıştırdı. Birisi geziye çıkınca paylaşım yapacak ve biz de okuyacağız. Suçlu gezenbilir. :smiley: Sevgi ve saygıyla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,455
Kayıtlı Üye Sayımız
172,108
Kaydolan Son Üyemiz
desiredesire

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR