4x4 Aile Arabası Tavsiye

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bonapart1967 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,317

bonapart1967

Yeni Üye
hepinize selamlar saygılar arkadaşlar
4 kere superb araç almış birisi olarak artık 2 çocuk koltuğu arabası derken eşimden başka kimse arabaya binemez oldu. Malum trabzonluyuz köy dağ bayır yayla derken uzun süredir bir 4x4 araştırıyorum. Ama ne yazıkki ya fiyatlar çok fazla yada makul fiyata bulduğumuz araçlarda servistir markadır derken çok gözümüzü korkuttu çevremiz. Sizlerden max 600-650 bin bandında araç tavsiyesi veya araçlarını satanlar varsa yardım rica edebilir miyiz? şimdiden çok teşekkür ederim

Etiketler
4 kere superb araç almış birisi olarak artık 2 çocuk koltuğu arabası derken eşimden başka kimse arabaya binemez oldu. Malum trabzonluyuz köy dağ bayır yayla derken uzun süredir bir 4x4 araştırıyorum. Ama ne yazıkki ya fiyatlar çok fazla yada makul fiyata bulduğumuz araçlarda servistir markadır derken çok gözümüzü korkuttu çevremiz. Sizlerden max 600-650 bin bandında araç tavsiyesi veya araçlarını satanlar varsa yardım rica edebilir miyiz? şimdiden çok teşekkür ederim
Tamircisi varsa Suzuki öneririm S-cross yada vitara inceleyiniz.

7 kişilklerde sorentoları değerlendirebilirsiniz.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pikap düşünürseniz hilux alın. 4x4 2017 model var bende. Ben ve eşim işe gidiş-geliş ve kamp amaçlı kullanıyoruz. Çocukta var. Güvenlik, arazi performansı ve konfor yönünden hilux tercih edilebilir.

Rize'de yaşayan bir arkadaşım mazda CX3 aldı ve şehir ve köyü arasında kullanıyor.

Yıllık kaç kilometre yol yapıyorsunuz?

Malum, bu yakıt artışlarından sonra aracı alırken yakıtını da iyi hesap etmek lazım. Hilux veya diğer pickupların hepsi iyidir, hoştur ama çok yakar ve 7 kişi binemezsiniz.

Toyota'nın hibrid teknolojisi özellikle inişlerde ve şehir içlerinde çok ciddi yakıt avantajı sağlıyor. (Hilux'lerde yok ama) Eğer yıl içinde aracınızı çok kullanacaksanız, Rav4 gibi hibridli modellerin yüksek fiyatlarını belki bir iki senede amorti edebilirsiniz?

4x4 deyince "sürekli 4 çeker" (awd) ve "seçimli 4 çeker" (4wd) ayrımına dikkat etmenizi öneririm. Farklı teknolojileri var ve farklı amaçlar için üretiliyorlar. Kullanma amacınıza ve kullanım yerine göre önce buna karar vermelisiniz.

Fiat Freemont incelenebilir diye düşünüyorum.Detaylı araştırma yapınca alınabilir bir araç olduğu ortaya çıkıyor dodge sayesinde + sı çok

Yıllık kaç kilometre yol yapıyorsunuz?

Malum, bu yakıt artışlarından sonra aracı alırken yakıtını da iyi hesap etmek lazım. Hilux veya diğer pickupların hepsi iyidir, hoştur ama çok yakar ve 7 kişi binemezsiniz.

Toyota'nın hibrid teknolojisi özellikle inişlerde ve şehir içlerinde çok ciddi yakıt avantajı sağlıyor. (Hilux'lerde yok ama) Eğer yıl içinde aracınızı çok kullanacaksanız, Rav4 gibi hibridli modellerin yüksek fiyatlarını belki bir iki senede amorti edebilirsiniz?

4x4 deyince "sürekli 4 çeker" (awd) ve "seçimli 4 çeker" (4wd) ayrımına dikkat etmenizi öneririm. Farklı teknolojileri var ve farklı amaçlar için üretiliyorlar. Kullanma amacınıza ve kullanım yerine göre önce buna karar vermelisiniz.
AWD sürekli 4 çeker olarak geçmesine rağmen; Özellikle Suzukilerde önden çekiş sürekli ,ihtiyaç halinde hızlıca 4 teker çekiş sistemine geçmesi ile bilinir.(Ford,audi lerinde aynı olduğunu biliyorum yanlış değil ise).
Çoğu firma benzer şekilde yakıt tasarrufu yapmak için bu yöntemi seçti.
Gerçek 4 çeker SUBARU sistemidir. Sanırım ,Subaruyu 4 çekerden ayıramıyoruz.(otomobilleri ) Arazi araçları hakkında bilgim yok.(Subaru kullanıcısı varsa aramızda Bilgisi olan var ise paylaşırsa sevinirim.)

Hibrid araçların akü masrafını unutmayın. Yanıltmak istemem ama 3-4 bin dolardan başlayabilir, ömürleri de 10 yıl yoktur. Sadece tahmin, araştırmak gerek.
toyota RAV4 güzel görünüyor.
Fiat Freemont incelenebilir diye düşünüyorum.Detaylı araştırma yapınca alınabilir bir araç olduğu ortaya çıkıyor dodge sayesinde + sı çok
Freemontlarda 1200 kg çekeri olan araçlardır. Kapı etiketini inceleyiniz.

AWD sürekli 4 çeker olarak geçmesine rağmen; Özellikle Suzukilerde önden çekiş sürekli ,ihtiyaç halinde hızlıca 4 teker çekiş sistemine geçmesi ile bilinir.(Ford,audi lerinde aynı olduğunu biliyorum yanlış değil ise).
Gerçek 4 çeker SUBARU sistemidir. Sanırım ,Subaruyu 4 çekerden ayıramıyoruz.(otomobilleri ) Arazi araçları hakkında bilgim yok.(Subaru kullanıcısı varsa aramızda Bilgisi olan var ise paylaşırsa sevinirim.)

Ahmet hocam, sizin Suzuki'de arka diferansiyel kilidi var mı?

Ahmet hocam, sizin Suzuki'de arka diferansiyel kilidi var mı?
Aracı 4*4 sürmek istediğimde Vites kolunun arkasında el frenine doğru bir kontrol ünitesi var.
Bu ünite aynı zamanda gaz pedalının elektronik olarak hassasiyetinden sorumlu.
(sağa çevirdiğinizde) SPORT modu devreye giriyor ve Yüksek miktarda yakıt gönderiyor ve araç canlanıyor.
(Sola çevirdiğinizde) SNOW ve MUD modu devreye giriyor ve Düşük miktarda yakıt gönderiyor ve kaymaların önüne geçiyor.(KAR ÇAMUR modu)
Çevirdiğiniz Düğmenin ortasındaki AUTO tuşu şehir içi asfalt kullanımlar için.
Arka şaft otomatik devreye giriyor ihtiyaç halinde. İhtiyacı hangi sensör ile hissediyor,onu daha çözemedim.
Yokuşta güzel gidiyor yokuş yukarı giderken devreye giriyor diyorlar belli bir oranda destek için ama şunu eksik yapmışlar arkalar devreye girdiğinde ekranda bir ışık yansaymış. Bizde bilseydik gerçekten çalışıyor mu?

Bu düğmenin yanında LOCK tuşu var. 4 teker aynı anda dönüyor. Diferansiyel kilidi. Hız 65 km/saat'e ulaşınca otomatik olarak auto moduna geçiyor.
Resim atacaktım atamadım. Sarı ilan sitesinde 985027449 ilan numarasında 25. resimde biraz gözüküyor.
1 kere çakıla saplandım kullandım çalışıyordu.:sweatsmile:
Normal kullanımda(LOCK tuşuna basılı iken) tam olarak hissedemiyorsunuz. Sanki biraz daha iyi çekiyor gibi ama psikolojikte olabilir.
Bu arada lock tuşuna sadece SNOW modunda basılabiliyor.

Sorunuzun cevabına gelirsek VAR :D;)

Aracı 4*4 sürmek istediğimde Vites kolunun arkasında el frenine doğru bir kontrol ünitesi var.
Bu ünite aynı zamanda gaz pedalının elektronik olarak hassasiyetinden sorumlu.
(sağa çevirdiğinizde) SPORT modu devreye giriyor ve Yüksek miktarda yakıt gönderiyor ve araç canlanıyor.
(Sola çevirdiğinizde) SNOW ve MUD modu devreye giriyor ve Düşük miktarda yakıt gönderiyor ve kaymaların önüne geçiyor.(KAR ÇAMUR modu)
Çevirdiğiniz Düğmenin ortasındaki AUTO tuşu şehir içi asfalt kullanımlar için.
Arka şaft otomatik devreye giriyor ihtiyaç halinde. İhtiyacı hangi sensör ile hissediyor,onu daha çözemedim.
Yokuşta güzel gidiyor yokuş yukarı giderken devreye giriyor diyorlar belli bir oranda destek için ama şunu eksik yapmışlar arkalar devreye girdiğinde ekranda bir ışık yansaymış. Bizde bilseydik gerçekten çalışıyor mu?

Bu düğmenin yanında LOCK tuşu var. 4 teker aynı anda dönüyor. Diferansiyel kilidi. Hız 65 km/saat'e ulaşınca otomatik olarak auto moduna geçiyor.
Resim atacaktım atamadım. Sarı ilan sitesinde 985027449 ilan numarasında 25. resimde biraz gözüküyor.
1 kere çakıla saplandım kullandım çalışıyordu.:sweatsmile:
Normal kullanımda(LOCK tuşuna basılı iken) tam olarak hissedemiyorsunuz. Sanki biraz daha iyi çekiyor gibi ama psikolojikte olabilir.
Bu arada lock tuşuna sadece SNOW modunda basılabiliyor.

Sorunuzun cevabına gelirsek VAR :D;)

Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. :smiley: Fotoğrafa bakıp gördüm kontrol panelini.

Güzel bir araç, japonlar bu işi biliyor. Diff kilidi çamurda ve tek teker askıda kalınca çok kullanışlı gerçekten. 2 çeker araçlarda bile olmalı aslında. 2 çeker manuel vitesli Hilux'de var ama bizim otomatiğe koymamışlar. Eksikliğini hissediyorum bazen.

Free roller olmayan fren test cihazları veya çekici de taşınması için bir sigortası vardır SUBARU nun. Normalde boştur. Buraya sigorta takarsanız önden çekiş olur, arka diferensiyel hareket etmez. Ama dediğim gibi sadece özel durumlar için düşünülmüş. Yoksa dediğiniz gibi tüm subarular AWD yani sürekli 4 çekerdir. Konfor düşük nispeten ama son derece keyifli araçlardır. Subaru Türkiye Forumu muza bekleriz daha detaylı bilgiler için.

SM-S908E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. :smiley: Fotoğrafa bakıp gördüm kontrol panelini.

Güzel bir araç, japonlar bu işi biliyor. Diff kilidi çamurda ve tek teker askıda kalınca çok kullanışlı gerçekten. 2 çeker araçlarda bile olmalı aslında. 2 çeker manuel vitesli Hilux'de var ama bizim otomatiğe koymamışlar. Eksikliğini hissediyorum bazen.
Bendeki All grip 4*4, önden çekişlerde yok.
Özellikle 4*4 aldım hoşuma gitti. Bu işin zevkini alan eksikliğini hisseder haklısınız.
İşin aslı KARAVAN alınca SUBARU ya para yetmedi. :smiley:)
Benim aracın kitapçığında Kumda gitmeyin diyor. Muhtemelen batarız. Araç dolu ağırlığı 1,5t-1,6 t Lastikler 205-50-17.
Muhtemelen lastikler dar geliyor. Değiştireyim dedim. yine kitapçık karşı çıkıyor. Değiştirmeyin AWD çalışmaz devreye girmez diyor.

Free roller olmayan fren test cihazları veya çekici de taşınması için bir sigortası vardır SUBARU nun. Normalde boştur. Buraya sigorta takarsanız önden çekiş olur, arka diferensiyel hareket etmez. Ama dediğim gibi sadece özel durumlar için düşünülmüş. Yoksa dediğiniz gibi tüm subarular AWD yani sürekli 4 çekerdir. Konfor düşük nispeten ama son derece keyifli araçlardır. Subaru Türkiye Forumu muza bekleriz daha detaylı bilgiler için.

Sürekli 4 çeker değil suzukiler AWD olmasına rağmen, Bu yüzden subarudan asfaltta az yakıyor.
Benim bildiğim SUBARU markası sadece 4*4 ve herşeyi kendisi ayarlıyor. (sigortası olduğunu yeni öğrendim.)

Benim merak ettiğim. Hangi tekere nekadar güç verecek , Suzuki yada subaru bunu hangi sensör ile algılıyor.
Kitapçığı karıştırdım bununla ilgili birşey bulamadım.
Mutlaka bir denge sensörü vardır. Gerçi var zaten yokuş kalkış destek sistemi için oradan veri alabilir.
Hepsi bukadar mı? yani. 🤔

donanımhaber deki whatsapp grubuna bile üyeydim subarunun. Alacaktım kafaya koymuştum. Sonra ayrıldım.Suzuki alınca ,Hain ilan edilmeden. 😅
😂🤣

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR