4x4 Karavan Için Bir Takım Sorular.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Karademir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,569

Karademir

Kamp II
Yer
Aksaray
Merhabalar.

Dodge s100 aldım 1977 model. Onu restore ediyorum. Onunla alakalı Dodge kısmında konu açmıştım.

Niyetim topladıktan sonra karavana çevirmek. Veya camper.

Uzun seyehatlere çıkacak zamanım zaten yok. O yüzden çok büyük bişey düşünmüyorum. Haftasonu doğaya kaçıp bikaç gün kalırım ancak. Araç 4x4 olduğu için fazla büyük bişey yapmak istemiyorum. Ayrıca ne kadar yükseltirsem o kadar yakıt artar. Ve arazi şartlarında aracı yatırabilir. Fazla büyük bişey istemiyorum o yüzden. Banyo wc olmasına gerek yok yani.

Aklımda bikaç seçenek var.

1- Şu an açık sac kasa var. Kamyonet ruhsatlı. Sök taklı bi şey yapabilirim. Basit düzen yatacak yer ve yemek yapmak için yer ve dolaplar. Bu en basit şekilde hallolur. Muayeneye gireceğim zaman sökerim sonra geri takarım.

2- Sacla kasa yapabilirim. Ruhsata kapalı saç kasa diye işletirim. Plan proje vs. Kamyon şoförüyüm daha önceden kamyonda yaptım bu prosedürleri. İçini döşerim muayenede bi şekilde söker takarım basitçe.

3- İşler ciddiye biner. Güzel bi şekilde kasayı yaparım. İçini gerçek karavan gibi yaparım. Ruhsata karavan olarak işletirim.

Kararsızım ne yapacağım hakkında.

Karavan olarak ruhsata işletmek için ne yapmak gerek? Nelere dikkat etmeliyim?

Kamyonet veya karavan olmasının avantajı nedir? Sigorta hangisinde çok çıkar? Muayene senesi değişir mi?

Yapım aşamasında sıkıntı yok. Herşeyi yapabilecek çevrem var. İlk restore projemde değil zaten. Kamyon üzerine çeşitli kasalar yapmışlığımda var. Ama işte resmi kısımda tıkanıyorum o konularda bilgim yok.

Karavan olarak ruhsata işletmek için ne yapmak gerek? Nelere dikkat etmeliyim?

Kamyonet veya karavan olmasının avantajı nedir? Sigorta hangisinde çok çıkar? Muayene senesi değişir mi?

BENCE karavan yapın. Ruhsata işletmek için proje çizen yerler var, onlar yardımcı olur. Tuvalet/duş kabini şart değil. Aracı alçak tasarlayabilirsiniz. Tuvalet için portapotti türü plastik, kasetli tuvaletler var. Onlardan alıp koyarsınız. Bir de sandık gibi bir şey yapıp içine iterseniz görüntü kirliliği de yaratmaz. Yüksek olmasının avantajı içeride ayakta durabilmek. Özellikle pantolon giyerken iyi oluyor.

Ruhsatınız M-SA'ya döner. Yani M sınıfı, yolcu taşıma amaçlı. SA alt sınıfı: Özel amaçlı. Bazı tescil büroları M1 (otomobil) yazabiliyor. Bu durumda hız sınırınız da otomobillerle aynı oluyor. Şansınıza artık.

Kamyon sigortası ne kadar bilmiyorum. Karavana döndüğünde sigorta şirketleri "araç türü değişikliği" deyip hasarsızlığı iptal ediyorlar. Maalesef bu edepsizliğin çaresi yok. Bazı sigorta şirketleri de özel amaçlı olduğu için ambulans ve itfaiye araçlarıyla aynı kategoriye sokup öpmeye kalkıyorlar. Ama insaflı sigorta yapan yerler de var. Ruhsatı çevirdikten sonra Giresun'da Kamil Bayram sigorta yardımcı olur. İnternette telefonları var. Poliçenizi yapıp e-posta ile gönderirler.

Muayene periyodu yine aynı: Senede bir.

Kamyon ruhsatıyla devam ederseniz;
1. Kantara girme mecburiyetiniz var.
2. Maliye kontrolleri canınızı sıkar.
3. Trafik polisi çevirirse "amaç dışı kullanım" nedeniyle ceza yazar.

Cevap için teşekkür ederim.

Ben kamyon şoförüyüm. Uzun yol çalıştığım zamanlar aylarca bi kabinin içinde yaşamaya alışkınım. Yani yükseklik çok problem değil. Yatakta yatarak pantolon giyinmeye dahi alışkınım. :smiley: Zaten büyük ihtimalle tavan yükselir şekilde yapacağım. İstediğimde tavanı yukarı kaldırabilirim. Yüksek tavan sabit yapamam. Yine meslekten dolayı havaleli yükün aracı ne derece zorladığını ve yakıtı ne kadar etkilediğini biliyorum. Aracın kendi yüksekliğinin dışına fazla çıkmak istemiyorum o yüzden.

Ruhsatta kamyonet olduğu için kantar zorunluluğu yok. Eskiden vardı artık kaldırıldı. Son dönemde baya araştırma yaptım ve ruhsatı şu an açık kasa kamyonet ve ben onu kapalı kasa kamyonet olarak işletip korsan karavan olarak devam etmek istiyorum. Daha önceden kamyonlarıma bu şekilde kasa değişikliği yaptığım için biliyorum prosedürü. 1000 liraya filan proje çizdirip hallederim onu.

Aracım şu an frencide. Hurdayı ayaklandırdığım için öncelikle bu işlerle ilgileniyorum. Bütün borular hortumlar balatalar teller vs değişti. Fren sistemi komple sıfır 1977 model araçta. Yarın inşallah bitmiş olacak ve tamirciye geçecek. Ordada motorun sağlıklı çalışması ve özellikle beni dağ başında yolda bırakmaması için gerekli bütün şeyler değişecek.

Yani yaklaşık 1-2 hafta içinde araç kumlanacak ve kasa yapımına başlanacak. Benim en çok düşündüğüm karavanın iç tasarımı.

Kasası ufak. 170e 200 geliyor. 40 cm arkaya uzatacağım 240 olur, alan dar yani. Tuvalet banyo koymazsam geri kalan fazlasıyla işimi görüyor. Ama ben her yerde kalabilmek istiyorum. Kamp alanı yada petrol vs aramadan. Yıllardır motosikletim ile gezip çadırda kalıyordum. Erkek olunca bu sorun olmuyor da karavanla ailemle gezeceğim için problem olacak.

Tuvalet banyo için kaça kaç yer ayırmalıyım? Veya yer ayırmasam portatif tuvaletlerin kullanımı nasıl? Bu konuda tecrübelerini paylaşmak isteyenleri seve seve dinlerim.

İyi günler dilerim.

Cevap için teşekkür ederim.

Ben kamyon şoförüyüm. Uzun yol çalıştığım zamanlar aylarca bi kabinin içinde yaşamaya alışkınım. Yani yükseklik çok problem değil. Yatakta yatarak pantolon giyinmeye dahi alışkınım. :smiley: Zaten büyük ihtimalle tavan yükselir şekilde yapacağım. İstediğimde tavanı yukarı kaldırabilirim. Yüksek tavan sabit yapamam. Yine meslekten dolayı havaleli yükün aracı ne derece zorladığını ve yakıtı ne kadar etkilediğini biliyorum. Aracın kendi yüksekliğinin dışına fazla çıkmak istemiyorum o yüzden.

Ruhsatta kamyonet olduğu için kantar zorunluluğu yok. Eskiden vardı artık kaldırıldı. Son dönemde baya araştırma yaptım ve ruhsatı şu an açık kasa kamyonet ve ben onu kapalı kasa kamyonet olarak işletip korsan karavan olarak devam etmek istiyorum. Daha önceden kamyonlarıma bu şekilde kasa değişikliği yaptığım için biliyorum prosedürü. 1000 liraya filan proje çizdirip hallederim onu.

Aracım şu an frencide. Hurdayı ayaklandırdığım için öncelikle bu işlerle ilgileniyorum. Bütün borular hortumlar balatalar teller vs değişti. Fren sistemi komple sıfır 1977 model araçta. Yarın inşallah bitmiş olacak ve tamirciye geçecek. Ordada motorun sağlıklı çalışması ve özellikle beni dağ başında yolda bırakmaması için gerekli bütün şeyler değişecek.

Yani yaklaşık 1-2 hafta içinde araç kumlanacak ve kasa yapımına başlanacak. Benim en çok düşündüğüm karavanın iç tasarımı.

Kasası ufak. 170e 200 geliyor. 40 cm arkaya uzatacağım 240 olur, alan dar yani. Tuvalet banyo koymazsam geri kalan fazlasıyla işimi görüyor. Ama ben her yerde kalabilmek istiyorum. Kamp alanı yada petrol vs aramadan. Yıllardır motosikletim ile gezip çadırda kalıyordum. Erkek olunca bu sorun olmuyor da karavanla ailemle gezeceğim için problem olacak.

Tuvalet banyo için kaça kaç yer ayırmalıyım? Veya yer ayırmasam portatif tuvaletlerin kullanımı nasıl? Bu konuda tecrübelerini paylaşmak isteyenleri seve seve dinlerim.

İyi günler dilerim.

Araç iç ölçüleri dar olduğu için bence içeride değil ,dışarıya ihtiyaç duyduğunuzda asabileceğiniz duş perdesi benzeri yada branda ile kabin yapıp duş,wc ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

4ca02b8a252a8182829022015ed706a1

Son düzenleme:

Karavan veya kapalı kasa kamyonet. Hala bu konuda kararsızım. Araç bitti sayılır. İçini dizayn edeceğim ve hala ruhsat cinsine karar veremedim. Avantaj dezavantaj yardım rica ediyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri