750 Kg Altı Diye Satılan Ancak 850-950 Kg Olan 2. El Avrupa Karavanlarla Seyahat Ve Belge Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ozkanbaran Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,247
3 kisilik bir aileyiz.o yuzden 1 kere alip duzgun almak istiyorum.aracim ztn 1.4 benzinli 100 hb.istesem de 4.00 mt den buyuk alamam.
Hafta sonlari icin.yaz aylarinda 1 hafta sureyle tatile cikabilecegim guvenligi on planda.kullanisli basit karavan almak istiyorum.
Her yorumu ayri ayri okuyorum ki hata yapmiyayim.

Merhaba bende son iki aydır devamlı okuyup araştırma yapıyorum.
Karavan firmalarını gezdim. Birebir hepsine baktım.
Burada yazan tecrübeli abilere göre basit gibi gorunen bu iş bence bizim gibi acemiler için ilk etapta gercekten zor ve riskli olabilir ve bizi yasayacagımız kötü tecrubelerle belkide bu işten sogutabikir.
Ben kendimi denemek ve bu işi yapabilirmiyimi görmek adına ikinci el cadırlı bir caretta ile bu işe baslamaya karar verdim.
Ceki demirim dün geldi. Yarın montaj yaptıracagım. Hafta sonu ve gelecek hafta içi carettanın eksijlerini tamamlayacagım. Hedefim gelecek hafta sonu iki gunluk bir gezi. bir mani olmazsa ilk heyecanı yasacagız bakalım.

Bende sizin gibi bir acemi olarak acemicede olsa fikrimi paylaşmak istedim

Selamlar

Merhaba bende son iki aydır devamlı okuyup araştırma yapıyorum.
Karavan firmalarını gezdim. Birebir hepsine baktım.
Burada yazan tecrübeli abilere göre basit gibi gorunen bu iş bence bizim gibi acemiler için ilk etapta gercekten zor ve riskli olabilir ve bizi yasayacagımız kötü tecrubelerle belkide bu işten sogutabikir.
Ben kendimi denemek ve bu işi yapabilirmiyimi görmek adına ikinci el cadırlı bir caretta ile bu işe baslamaya karar verdim.
Ceki demirim dün geldi. Yarın montaj yaptıracagım. Hafta sonu ve gelecek hafta içi carettanın eksijlerini tamamlayacagım. Hedefim gelecek hafta sonu iki gunluk bir gezi. bir mani olmazsa ilk heyecanı yasacagız bakalım.
Bende sizin gibi bir acemi olarak acemicede olsa fikrimi paylaşmak istedim
Selamlar

Avrupa karavanların en ufagi bile genelde 750 kg dan agirdir. Orjinal etiketi varsa yazar. Etiket yoksa bilin ki 750 kg dan agirdir. Su ana kadar kantara sokulan karavan duymadım. Ama cekme karavanlarin cok yolda gezmedigi dusunulurse kantara cekilip ceza yazılma ihtimaliniz çölde kutup ayısı görmek kadar zordur.
cekme karavan bulmak da almak da zordur. Benim gorusum kırık dökük akıntılı değilse 1970 model avrupa karavanı yerliye değişmem ama zevk ve şans meselesi tabi.
750 kg üstü için Eskiden E tipi ehliyet aldım ama yanlış yapmışım otobüs kamyon kullanabiliyorum ama 1000 kg ruhsatlı römork çekemiyprum. Yani. 750 kg üstü için en büyük problem ruhsat değil ehliyet
Benim avrupa karavanim 4.90 m hem ruhsatinda hemde sasesinde 640 kg
1. Avrupa karvanlar yerli karvanlardan kullanilan malzeme acisinda kat kat hafif ve cok daha kalitelidir
Avrupa karavanlarin agir oldugu kanisina nereden vardiniz ?

1. Avrupa karvanlar yerli karvanlardan kullanilan malzeme acisinda kat kat hafif ve cok daha kalitelidir
marka modeli nedir öğrenebilirmiyim?

Elinizde hazır mevcut varken bizleride Bilgilendirirmisiniz?
Hangi karavanlar 4 kişilik ve 750 kg dan hafif avrupa markaları ve modelleri yazarsanız onlara bakayım.

B-->BE, C yada E-->CE geçiş hakkında merak ettiğiniz herşey !!!
Be gecis hakknda 1
Be gecis hakknda 2
Be gecis hakknda 3
Be gecis hakknda 4
Be gecis hakknda 5

merhaba, ruhsat ve şasi etiketinin fotografını gonderebilir misiniz. sanırım herkes için çok faydalı olacak.

merhabalar.
Ben de forumda bahsedilen agirlik, emniyet ve yedek parça kaygılarıyla kullanılmış Erba340 çekme karavan aldım. Agırlık kontrolu yapma fırsatım olmadı. Firmanın web sitesinde 650kg bilgisi var o kadar. Zaten üstünde hicbir aksesuar yok. Yalnız ağırlık dağılımı fazlasıyla (buzdolabı, tüp,avadanlık, tezgah, wc) önde. arkada sadece biraz minder var! (iç yerleşimde yük dağılımı dikkate alınamamış, sanırım kabuk dizynından ötürü) karavanın topuza verdiği yük yaklaşık 100 kg dan fazla. bir daha ki sefere tüpü söküp arka tarafta taşımayı deneyeceğim. gerçi sürüşe etkisini hissedemedim.
Yolda ağırlık kontrolu yapılırsa, ruhsatta yazan "katar toplam agirlik" değerinin işe yarayacagini saniyorum.(3 t)

bu gün çekme karavan baktım 7mt boy 750 kg hafif ruhsat istemez yazmış malum sitede birkere 2 tona yakındır imkan varmı 750 kg olsun milleti aptal yerine koyuyorlar hadi kantara çekelim desem ne der acaba

Avrupa ve 750 kg altı tavsiyelerinizi bekliyorum....
Avrupa Tamamen Orjinal Karavan Kaçıran Üzülür Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 432638619
sizce nasıl 640kg denmekte...
hayırlı olsun dermisiniz artı ve eksileri nelerdir.
Gittiiğimde adana uzakta nelerine dikkat etmeli nasıl test etmeliyim?
http://www.avondalecaravans.com/wp-content/uploads/2013/05/1995-avondale-brochure-hb.pdf

bu linkten modelin agirliğini kontrol edebilirsiniz. gorunuse göre ilanda yazan agirlikta bir yanlislik sozkonusu. Ekran goruntusunu de ektedir.

Leda perla

bu gün çekme karavan baktım 7mt boy 750 kg hafif ruhsat istemez yazmış malum sitede birkere 2 tona yakındır imkan varmı 750 kg olsun milleti aptal yerine koyuyorlar hadi kantara çekelim desem ne der acaba
Son kullanıcıdan ziyade problem üreticilerden de kaynaklanabiliyor. Ağırlığa itiraz etseniz satıcı üreticinin kapı gibi etiketini gösteriyor. Sanayi bakanlığını kontrol mekanizması yoksa da oluşturulması gerekir artik.

merhaba
ben 750kg ı geçmediğini düşündüğüm bir kıçtan takma motorlu tekne çekiyorum benim hesabıma göre motor +tekne ve römork 750 kg mı geçmiyor ancak bunun ispatı bir tafik kontrolünde nasıl yapılıyor her seyirde bir tartı dökümü mü almak gerekiyor bilgisi olanın yardımlarını bekliyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.