Ankara'da Aracımı Off Road'a Çevirmek İstiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mtyarga Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,709

mtyarga

çok gezenmi okuyanmı? anladım ki çok okuyan :D
Yer
ankara
sevgili gezenbilirciler ben ankara da yaşıyorum... 1995 zj aracım var.. aracımı yavaş yavaş off roada çevirmek istiyorum... ankarada bu işleri uygun fiyata kaliteli bir şekilde yaptıracağım kişiler arıyorum... bilgi sahibi olanlar bilgilerini ve fiyatları benimle paylaşırsa sevinirim... saygılarımla

11072010912

Etiketler
Ynt: Ankara'da Aracımı Off Road'a Çevirmek İstiyorum

şaşmaz 10.caddede Federal motor Arif Usta var (nam-ı diğer topal arif) ona giiderseniz bu işin kompedanı odur...selamlar

teşekkür ederim verdiğiniz fikir için... dikkate alacağım....

mtyarga' Alıntı:
sevgili gezenbilirciler ben ankara da yaşıyorum... 1995 zj aracım var.. aracımı yavaş yavaş off roada çevirmek istiyorum... ankarada bu işleri uygun fiyata kaliteli bir şekilde yaptıracağım kişiler arıyorum... bilgi sahibi olanlar bilgilerini ve fiyatları benimle paylaşırsa sevinirim... saygılarımla

Simdi bir kac tane soru var sormam gereken

Oncelikle butcen ne?
En onemli kistas butce bu islerde

Daha sonra amacin ne ?

Son olarak bu isi ne kadar sure icinde yapmak istiyorsun ?

Modifiye de limiti butce ile amac belirler.

Bunlari kafanda bir oturt ondan sonra dogru ekipman ile dogru modifiye yapilir.

mtyarga' Alıntı:
başkent oto sanayi sena jeep

s40euro' Alıntı:

Oncelikle butcen ne?

Daha sonra amacin ne ?

aynen budur...
bu soruların cevapları olmadan hiç bir yere gitmeyin... amaca göre hareket etmek lazım yani... yerin ilk aşama önemi yok...

daha önce araziye hiç çıktınız mı?
aracınız tek araç mı (yani 2. bir araç olarak hafta sonu mu kullanacaksınız, yoksa tek araç olarak herişi bu araç mı görecek)

s40euro' Alıntı:

Oncelikle butcen ne?

Daha sonra amacin ne ?

bir bütçe belirlemedim biliyorum biraz masraflı bir hobi... amacım ise doğayı ve arabaları seviyorum.. ikisinin birleşim noktasıda offroad gibi göründü bana... aracımı yavaş yavaş acele etmeden yapıp uzun süre kullanmak istiyorum...

levent bey hukuk fakültesi mezunuyum fakat bu işle uğraşmıyorum tarım ve hayvancılıkla uğraştığımız bir çiftliğimiz var... ve direk olarak arazinin hep içindeyim... :smiley:

Merhaba mtyarga;
İsminizi bilmediğim için nickinizle hitap ediyorum.

Size bu işe başlamadan önce birkaç tavsiye vermek istiyorum.
Kimse ben hard off road yapacam diye başlamaz bu işe.
Herkes ben doğayı seviyorum, biraz gezeyim, normal yollar yerine orman yollarından gideyim diyerek başlar ve bu şekilde modifikisyon yapar aracına.

Zaten iş bundan sonra başlar. Aracın gücünü gördükçe hep daha fazlasını ister insan ve sürekli masraf yapar.
Ben bu şekilde başlayan ve aracı iki senede canavara çeviren; bunu yaparkende normalinden çok daha fazla para harcayan insan gördüm.
Şahsi fikrim ve düşüncem, paranıza göre bir liste oluşturup; bir anda modifiye etmenizdir...

Tabi ki bu bilgi ve tecrübe işidir. Siz aracınız için ayırabileceğiniz meblağyı üç aşağa beş yukarı yazarsanız.
Herkes yardımcı olmaya çalışacaktır.

Selamlar...

anladım...
ilanlar bölümünde uğur beyin yükseltme kiti ilanı avrdı fiyatı da güzel ve işinizi görür...
buna ilaveten 31-10,5-15 lastik alın mt cinsi , alabiliyorsanız 4 tane de offsetli off-road jantı iyi ve sağlıklı olur...

asfalt kullanım durumunuzu yazmamşısınız, o durumu kendiniz göz önüne alarak...
desen agresifliğini kendiniz seçin...
ama asfalttan epey ödün veririm, süratten feragat ederim derseniz silverstone extreme 117 lastik gibi bir desen de seçebilirsiniz...

teşekkür ederim çağrı bey ve levent bey ilginize .. benim bütçem bir andada yapacak biçimde... fakat benim niyetim yükseltme kiti lastik jant bir aşamada , tamponlar ,çeki kancası, vinç bir aşamada kalanlarıda bir aşamada yapmak istiyorum.. ama bunları araştırarak ve içime sindirerek yApmak istiyorum. bir kez yaptıracağım o yüzden en iyilerini en uygun fiyata bulmaya çalışacağım... zaten bir aracımız daha var zj mi sadece keyif ve gezi amaçlı kullanmak istiyorum ama tamamende şehir kullanımına aykırı bir hale getirmek istemiyorum... istediğim zaman off road donanımıyla şehirde de kullanmalıyım... bu niyetle yola çıkıyorum... kısmetse önce araştıracağım yavaş yavaş doğruları bula bula yapmaya çalışacağım... saygılarımla

Rica ederim.

Ne demek istediğinizi gayet iyi anladım. Zaten Off Road donanımlı bir Zj ile çok rahatlıkla şehir içerisinde de gezebilirsiniz.
Donanımına göre off road araçlarının sınıflandırılması aşağıdaki gibidir. Siz D'den başlıyorsunuz, A'ya kadar çıkışınızı zevkle takip edeceğiz. ;D
Yaptıkça bizlerlede paylaşırsanız çok seviniriz :smiley:

D: Standart 4x4 araçlar

C: + Arazi lastiği (MT/R), telsiz, ön-arka U bolt ya da çeki kancası, strep, U kilit

B: + Vinç, makara, hi-jack, balta, kürek, ilave aydınlatmalar

A: + Diferansiyel kilidi, roll-bar-cage, kum paleti, sabit nokta techizatı.

mtyarga' Alıntı:
teşekkür ederim çağrı bey ve levent bey ilginize .. benim bütçem bir andada yapacak biçimde... fakat benim niyetim yükseltme kiti lastik jant bir aşamada , tamponlar ,çeki kancası, vinç bir aşamada kalanlarıda bir aşamada yapmak istiyorum.. ama bunları araştırarak ve içime sindirerek yApmak istiyorum. bir kez yaptıracağım o yüzden en iyilerini en uygun fiyata bulmaya çalışacağım... zaten bir aracımız daha var zj mi sadece keyif ve gezi amaçlı kullanmak istiyorum ama tamamende şehir kullanımına aykırı bir hale getirmek istemiyorum... istediğim zaman off road donanımıyla şehirde de kullanmalıyım... bu niyetle yola çıkıyorum... kısmetse önce araştıracağım yavaş yavaş doğruları bula bula yapmaya çalışacağım... saygılarımla

O zaman listeye baslayalim

3.5" budget bir kit yaklasik 1.450 TL
5x Cooper STT 31x10.5R15 lastik 1.625 TL (Stepnenin de ayni olcude olmasi onemli
One ve arkaya ceki kancasi : Bunlarin fiyatlari kalite marka satici vb. sebepler ile degisebiliyor. Bir abim on ceki kancalarini hazirladi istersen ozelden atarim.Yanliz bu kancalar olmazsa olmazlardan onu bastan soyleyeyim. Bir yerde kalirsan seni bu sekilde kurtarabilirler ;D

Jant icin acele etme uzerinde ki jantlari kullanabilirsin bir sure daha (eger durumlari iyi ise) eski lastiklerini de atma derim daha sonra ozellikle yazin ihtiyac duyabilirsin. Cooper STT onermemin sebebi arazi performansi diger MT lastikler kadar iyi hatta daha iyi bunun yani sira asfalt performansida sinifinda ki bir cok MT den bayagi ustun olmasi.Ve asil onemli nokta lastigin devamim var yarin oburgun parcalanir bir sey olursa tek olarakta bulabilirsin. Ama bu is gonul zevk ve butce isidir.Sadece nacizane tavsiyem extreme lastik takma.Uzun tartismalar yasandi bir cok yerde extremeler icin benim sahsi fikrim gerek yok.

Ikinci etapta tampon ve vinc vincte tavsiye edebilecegim 3 marka var

Warn
TJM
Britparts

Zaten sira ile yazdim fiyatlarda 1000-1500 TL arasi

Telsiz yoruma acik bir konu ben tercihimi Midland dan yana kullandim. Aselsan da iyi hatta cok iyi diyenler var ama sadece guc kablosunun sekli beni kendinden sogutmaya yetti cunku o cihazlar Aselsan degil Cobra eger burda Aselsan tarafindan uretilmis olsalar hic dusunmeden alirdim.Eski satis mudurleri ile teknik mudurlerinden bazilarini tanirim isim geregi uretim sekillerini cok iyi bilirim. En basit ornek ayni cihazin en az 5 ayri farkli devresi vardir Aselsan da. Eger birgun parca saglayanlardan biri urun vermeyi keser ise hemen alternatif devre uretime sokulur.

Simdilik aklima gelenler bunlar.

mtyarga' Alıntı:

vinç uygulaması için demir tampon gerekecek.. bence demir tampon ile şehir içinde araba sürenlere büyük cezalar gelmeli çünkü bir katile dönüşüyorsunuz. olası 1 yaya ya çarpa durumunda ; yayanın kurtulma şansı 0. başka bir arabaya vurdugunuzda ise aşırı zarar verme durumu sözkonusu. ayrıca kendi güvenliğinizi de tehlikeye atıyorsunuz. airbag sensörlerini kısmen devredışı hale getiriyorsunuz bu 1. aracın darbe emme özelliğini yokettiğiniz için darbe şoku direk size aktarılacak bu 2. olası bir yükseltmede aracın yol tutuşu çok düşecek bu 3. olası bir kaza halinde eğer karşı tarafın sigortacısı biraz işini biliyorsa demir tampondan dolayı %100 suçlu sayılacaksınız bu 4. fabrika standartını aştıgınız için olası panik fren durumunda abs okuyucuları şaşacağından abs devreye girmeyecek yada geç girecek bu 5.

gelelim maddi yönlere:

fabrika standartı dışı şaft açılarından dolayı difransiyelleriniz ve şanzımanınız daha çabuk yıpranacak. difransiyelin kapasitesi dışındaki lastiklerden dolayı difransiyeller çok daha çabuk yıpranacak, yakıt tüketiminiz artacak , km saatinden okuyacağınız hız tam dogru olmayacak. aracın standart agırlığını çok çok geçtiiniz için basınç altında ki parçalar daha fazla deformasyona uğrayacak. bunları görmezden gelmeyin...

Götürdükleri Bunlar...
Ama yaşattıkları Paha Biçilemez ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR