Avrupa'da Motokaravanla Sorun Yaşamadan...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dinozor izci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,746
Yer
Ankara
Bugünlerde, çekme karavandan motokaravana terfi etmek gibi bir niyet besler oldum. Ciddi ciddi 2. el sitelerine daldım, gittim.

Motokaravana geçme niyetimin bir kısmı da, Avrupa'ya karavanla gitme fikrinden kaynaklanıyor. Hem gezeriz, hem kızımızı ziyaret ederiz, yediğimiz içtiğimiz de yanımıza kâr kalır. :smiley:

Ancak, ilanları karıştırdıkça, aslında plan olarak hepsi birbirinin aynı gibi görünen araçların çok büyük detay farkları var. Kiminde maceratörlü, kiminde kasetli, kiminde portatif tuvaletler. Kiminde tüpler bagajda, kiminde tezgâh altında. Elektrik tesisatları çok basitten oldukça komplike marifetleri olanlara kadar çeşit, çeşit. Kiminin şofben bacası yandan çıkmış, kiminin tavandan. Kiminin tepesinde ilave bir profil çerçeve var, balkon gibi. Kiminin su deposu bagajda, kimininki araç altında...

Uzun sözün kısası, Avrupa'da yaşayan motokaravancılardan veya gidip gelen, tecrübesi olanlardan ricam; motokaravanla herhangi bir kuralı çiğnemeden, bu konuda başıma dert getirmeden ve B sınıfı ehliyetimle nasıl bir karavanla yol almalıyım? Avrupa'da olması gereken ve olmaması gereken motokaravan donanım ve aksesuarları nelerdir?

Etiketler
Bugünlerde, çekme karavandan motokaravana terfi etmek gibi bir niyet besler oldum. Ciddi ciddi 2. el sitelerine daldım, gittim.

Motokaravana geçme niyetimin bir kısmı da, Avrupa'ya karavanla gitme fikrinden kaynaklanıyor. Hem gezeriz, hem kızımızı ziyaret ederiz, yediğimiz içtiğimiz de yanımıza kâr kalır. :smiley:

Ancak, ilanları karıştırdıkça, aslında plan olarak hepsi birbirinin aynı gibi görünen araçların çok büyük detay farkları var. Kiminde maceratörlü, kiminde kasetli, kiminde portatif tuvaletler. Kiminde tüpler bagajda, kiminde tezgâh altında. Elektrik tesisatları çok basitten oldukça komplike marifetleri olanlara kadar çeşit, çeşit. Kiminin şofben bacası yandan çıkmış, kiminin tavandan. Kiminin tepesinde ilave bir profil çerçeve var, balkon gibi. Kiminin su deposu bagajda, kimininki araç altında...

Uzun sözün kısası, Avrupa'da yaşayan motokaravancılardan veya gidip gelen, tecrübesi olanlardan ricam; motokaravanla herhangi bir kuralı çiğnemeden, bu konuda başıma dert getirmeden ve B sınıfı ehliyetimle nasıl bir karavanla yol almalıyım? Avrupa'da olması gereken ve olmaması gereken motokaravan donanım ve aksesuarları nelerdir?
3500 kg 'kadar olan her türlü aracı kullanabilirsiniz.
Yerleşim konusunda hepimiz farklı şeyler söyleriz. Hepimizin gezme alışkanlıkları ve ihtiyaçların çözümünde ki beklentileri farklı.
Beğendiğiniz ve isteklerinizi karşılar bir modeli kendinize göre geliştirebilirsiniz.
Avrupa da gezmek ile ilgili zaten bir sorun yaşamazsınız.
Türkiye de olan gerekirse satarım gibi bir düşünceniz yoksa , gösterişi olmayan , basit çözümlere sahip bir karavan bizim seçimimiz oldu.
Keyifli geziler...

3500 kg 'kadar olan her türlü aracı kullanabilirsiniz.
Yerleşim konusunda hepimiz farklı şeyler söyleriz. Hepimizin gezme alışkanlıkları ve ihtiyaçların çözümünde ki beklentileri farklı.
Beğendiğiniz ve isteklerinizi karşılar bir modeli kendinize göre geliştirebilirsiniz.
Avrupa da gezmek ile ilgili zaten bir sorun yaşamazsınız.
Türkiye de olan gerekirse satarım gibi bir düşünceniz yoksa , gösterişi olmayan , basit çözümlere sahip bir karavan bizim seçimimiz oldu.
Keyifli geziler...
Teşekkür ederim. O zaman yetkililerin (polis veya gümrük yetkilileri) tuvaletin cinsiyle, gaz sisteminin cinsiyle falan ilgilendikleri yok. Ağırlık haricinde kontrol edilen başka bir şey yok diye anlıyorum.

Teşekkür ederim. O zaman yetkililerin (polis veya gümrük yetkilileri) tuvaletin cinsiyle, gaz sisteminin cinsiyle falan ilgilendikleri yok. Ağırlık haricinde kontrol edilen başka bir şey yok diye anlıyorum.
Kontrol olabilir tabi ki ama yetkililerden önce kendi güvenliğinizi düşünerek planlamak daha dogru olur. Zaten çekme karavan deneyiminiz var. Yaşam alanı kısmı için tercihleriniz daha nettir.

Tercihlerim konusunda netim tabii ki... de, işte benim tercihlerim elin polisini, sonra da beni germesin diye sordum. Bu işler Türkiye'de daha kolay. Kimse, polis dahil gerçek kuralları bilmiyor, hasbel kader elimize ne gelirse artık... :smiley:
Geçen sene 1700 km. karavan çektim, onlarca kontrol noktasından geçtim, sadece bir kere durduruldum, onda da ehliyetime bakıp "geç" dediler. Polisler karavana bulaşmıyor. :smiley:
Avrupa'nın bu konularda daha kuralcı ve bilinçli olduğu gerçeği insanı ürkütüyor biraz... Teşekkürler.

Tercihlerim konusunda netim tabii ki... de, işte benim tercihlerim elin polisini, sonra da beni germesin diye sordum. Bu işler Türkiye'de daha kolay. Kimse, polis dahil gerçek kuralları bilmiyor, hasbel kader elimize ne gelirse artık... :smiley:
Geçen sene 1700 km. karavan çektim, onlarca kontrol noktasından geçtim, sadece bir kere durduruldum, onda da ehliyetime bakıp "geç" dediler. Polisler karavana bulaşmıyor. :smiley:
Avrupa'nın bu konularda daha kuralcı ve bilinçli olduğu gerçeği insanı ürkütüyor biraz... Teşekkürler.
Avrupa da bir kere de durdurulmazsınız. Kurallar net, olanaklar fazla karavan gezileri için sınırı geçtikten sonra tam bir vaha.
Türkiye de gezecek maddi imkanlara sahip olanlar, yurt dışında tam bir keyif yaşarlar.

.
* Karavanımızla 11 senede yollarda olduğumuz toplamda 2 yıllık bir zaman aralığında, %90 ı Avrupa’da olmak üzere 100.000 km den fazla yol yaptık. Sadece bir kere, o da Türkiye’de Denizli’nin ıssız dağlarında, aslında sıkıntıdan muhabbet aradığı belli olan iki ahbap çavuş memur tarafından durdurulduk. 😄

* Trafik kontrolünün Türkiye’deki gibi memurlarla sık yapıldığı bir başka Avrupa ülkesi olmamalı ? Avrupa’da polisin, göreceli de olsa zaten bizden düzenli olan trafikten başka uğraşacağı konular var. Avrupa’da trafik polisi diye özel görevli bir polis yok. En azından ben daha görmedim.

* Almanya’da sadece okulların tatile başladığı günlerde bazı otoban park yerlerinde yapılan ağırlık kontrollerine rastlanabilmekte. Tahminim diğer bazı ülkelerde de belki benzerinin olabileceği. Herkezce duyulsun diye de polisin kontrollere özellikle basını davet ettiğinden bile şüpheleniyorum. Çünkü nedense sadece bu dönemde haberleri çıkmakta. 😉

İçiniz rahat olsun sevgili @dinozor izci , bence konuya “yavrukurt” gözüyle bakmanıza gerek yok. 😊

Karavan yapımına gelince:
Karavan bence, kendi içinde tam bir paradoks. Gereksinim sorunlarınızı ne kadar karşılayan bir karavan isterseniz, o kadar çok yeni sorunla karşılaşıyorsunuz. Düşünün en donanımlı karavanlar; manevrası zor yani daha büyük, daha pahalı, düzeni daha zaman alıcı ve arıza olasılığı da daha fazla olanlar değil mi ? İşin en traji komik tarafı ise sonuçta hala dışarıya bağımlı kalmanız, üstelik yine daha fazla olarak. ☹️
Şu anda etrafımdaki tam teşekküllü benzeri karavanlar, bulaşık, duş ve tuvalet için yine de bulunduğumuz kampingin olanaklarını kullanıyorlar. Yola çıkacaklar dünden toplanıp temizliğe başladılar bile. Yerleşmeleri de zaten güneşin batışını izlemelerini kaçırtmıştı.. 🙂
Bence gereksinimleri ama özellikle tüketimi azaltmak, gezinin keyfini de arttırıyor. Herşeyin evdeki gibi olmasını isteseydim zaten evde kalırdım diye düşünüyorum. Sonuçta karavanla yapılan, bir uzlaşı antlaşması olmakta.

Bence satın almayın. Kendiniz yapamıyorsanız mobilyasını, elektriğini, diğer donanımlarını tek bir ele vermeden ayrı ayrı yaptırtıp harcamalarınızı kontrolünüzde bulundurun derim. Sistemlerinizin yollarda kendinizin tamir edebileceği kadar basit olmasının faydası var. Alaturka yola girmeyip, ev veya tekne amaçlı alet kullanmamak da karavana en şık yakışanı olmalı ?

Aşağıda imzamda karavan ile ilgili bölük pörçük naçizane bir yazı var. Belki işinize yarar bir tarafı çıkardı ?.. 😊

Gereksinim üstü tüketimin bir de çevre sorunu var. Konu üzerinde konuşmak için tüketim toplumuna henüz giren bizlerin, galiba daha zamanı olduğu düşünülüyor olmalı ?
Gerçi Avrupada’da aklı selim yaklaşımlar parmakla sayılacak kadar az. 😏
Sanırım çağdaşlığı yeniden tarif etmek gerekiyor..

Son düzenleme:

.
* Karavanımızla 11 senede yollarda olduğumuz toplamda 2 yıllık bir zaman aralığında, %90 ı Avrupa’da olmak üzere 100.000 km den fazla yol yaptık. Sadece bir kere, o da Türkiye’de Denizli’nin ıssız dağlarında, aslında sıkıntıdan muhabbet aradığı belli olan iki ahşap çavuş memur tarafından durdurulduk. 😄

* Trafik kontrolünün Türkiye’deki gibi memurlarla sık yapıldığı bir başka Avrupa ülkesi olmamalı ? Avrupa’da polisin, göreceli de olsa zaten bizden düzenli olan trafikten başka uğraşacağı konular var. Avrupa’da trafik polisi diye özel görevli bir polis yok. En azından ben daha görmedim.

* Almanya’da sadece okulların tatile başladığı günlerde bazı otoban park yerlerinde yapılan ağırlık kontrollerine rastlanabilmekte. Tahminim diğer bazı ülkelerde de belki benzerinin olabileceği. Herkezce duyulsun diye de polisin kontrollere özellikle basını davet ettiğinden bile şüpheleniyorum. Çünkü nedense sadece bu dönemde haberleri çıkmakta. 😉

İçiniz rahat olsun sevgili @dinozor izci , bence konuya “yavrukurt” gözüyle bakmanıza gerek yok. 😊

Karavan bence, kendi içinde tam bir paradoks. Gereksinim sorunlarınızı ne kadar karşılayan bir karavan isterseniz, o kadar çok yeni sorunla karşılaşıyorsunuz. Düşünün en donanımlı karavanlar; manevrası zor yani daha büyük, daha pahalı, düzeni daha zaman alıcı ve arıza olasılığı da daha fazla olanlar değil mi ? İşin en traji komik tarafı ise sonuçta hala dışarıya bağımlı kalmanız, üstelik yine daha fazla olarak. ☹️
Şu anda etrafımdaki tam teşekküllü benzeri karavanlar, bulaşık, duş tuvalet için yine de bulunduğumuz kampingin olanaklarını kullanıyorlar. Yola çıkacaklar dünden toplanıp temizliğe başladılar bile. Yerleşmeleri de zaten güneşin batışını izlemelerini kaçırtmıştı.. 🙂
Bence gereksinimleri ama özellikle tüketimi azaltmak, gezinin keyfini de arttırıyor. Herşeyin evdeki gibi olmasını isteseydim zaten evde kalırdım diye düşünüyorum. Sonuçta karavanla yapılan, bir uzlaşı antlaşması olmakta.

Bence satın almayın. Kendiniz yapamıyorsanız mobilyasını, elektriğini, diğer donanımlarını tek bir ele vermeden ayrı ayrı yaptırtıp harcamalarınızı kontrolünüzde bulundurun derim. Sistemlerinizin yollarda kendinizin tamir edebileceği kadar basit olmasının faydası var. Alaturka yola girmeyip, ev veya yat amaçlı alet kullanmamak da karavana en şık yakışanı olmalı ?

Aşağıda imzamda karavan ile ilgili bölük pörçük naçizane bir yazı var. Belki işinize yarar bir tarafı çıkardı ?.. 😊

Gereksinim üstü tüketimin bir de çevre sorunu var. Konu üzerinde konuşmak için tüketim toplumuna henüz giren bizlerin, galiba daha zamanı olduğu düşünülüyor olmalı ?
Bilgiler ve tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Karavancılıkta yeni sayılırım ama sanırım önerdiğiniz tipte bir karavancıyım. Gittiğim yerde yerleşmem en fazla 15 dakikamı alır, toplanmak birazcık daha fazla. (Dünya kadar yıkanacak ve temizlenecek şey ve gel-git).
Motokaravana gelince, kendim yapamam. Hatta önerdiğiniz gibi, çeşitli imalatları farklı profesyonellere yaptırmak için doğru iş programını bile yapabileceğimi zannetmem. En sevdiğim özelliğim, haddimi bilmektir. Ben bunu başarıyla tamamlayabileceğimi düşünmüyorum. O yüzden ya 2. el bir şey bulacağım, ya da hepsini emanet edebileceğim bir profesyonel firma.
Aslında kötü yapılmış çekme karavanımı adam etmeye çalışırken, her bakımdan içime sinen bir firma buldum. Param yeterse onlara yaptırmayı düşünürüm. Yaptıkları motokaravanları da gördüm. Yetmezse de 2. el artık.
İmzanızın sadece imza olduğunu düşünüyordum. Linki olduğunu anlamamışım. Bu da forum cahilliği. Okuyacağım. Tekrar teşekkürler.

.
* Karavanımızla 11 senede yollarda olduğumuz toplamda 2 yıllık bir zaman aralığında, %90 ı Avrupa’da olmak üzere 100.000 km den fazla yol yaptık. Sadece bir kere, o da Türkiye’de Denizli’nin ıssız dağlarında, aslında sıkıntıdan muhabbet aradığı belli olan iki ahşap çavuş memur tarafından durdurulduk. 😄

Şu anda etrafımdaki tam teşekküllü benzeri karavanlar, bulaşık, duş tuvalet için yine de bulunduğumuz kampingin olanaklarını kullanıyorlar. Yola çıkacaklar dünden toplanıp temizliğe başladılar bile. Yerleşmeleri de zaten güneşin batışını izlemelerini kaçırtmıştı.. 🙂

Bence satın almayın. Kendiniz yapamıyorsanız mobilyasını, elektriğini, diğer donanımlarını tek bir ele vermeden ayrı ayrı yaptırtıp harcamalarınızı kontrolünüzde bulundurun derim. Sistemlerinizin yollarda kendinizin tamir edebileceği kadar basit olmasının faydası var. Alaturka yola girmeyip, ev veya yat amaçlı alet kullanmamak da karavana en şık yakışanı olmalı ?

Bu ve benzeri yazılar, paylaşım ve yorumlar ile yolculuğa başladık, kendimize yakın ve benzer olanları takip ettik. Sonuç keyifli...

ITALYA

Aracın arkasında bisiklet veya dısarı taṣan bir yük taṣıyorsanız resimde görüldüğü gibi kırmızı ṣeritli bir levha takmak lazım.

Avrupa’da durdurulma ihtimali mobil bir radara yakalanırsanız oldukça büyük. Durdurulunca aracın kağıtları ve dıṣ kısmı gözden geçirilebilir. Süratinize dikkat ettiğiniz sürece durdurulma ihtimali çok zayıf.

Avrupa ülkelerinde atık boṣaltacak çok karavan park var. Bazılarında wc deposu boṣaltmak sorun olabilir. En kolay boṣalma kasetli wc ve mobil wc ile olur.

Karavan parkların listesi için bu iki app’i size tavsiye ederim. Ücretli olanını alırsanız (yıllık 10 € civarında) iyi olur.

Campercontact - Die schönsten Wohnmobilstellplätze zum Greifen nah

park4night - Home

Güzel yolculuklar.

Son düzenleme:

Ekli dosyayı görüntüle 641944

Aracın arkasında bisiklet veya dısarı taṣan bir yük taṣıyorsanız resimde görüldüğü gibi kırmızı ṣeritli bir levha takmak lazım.

Avrupa’da durdurlma ihtimali mobil bir radara yakalanırsanız oldukça büyük. Durdurlunca aracın kağıtları ve dıṣ kısmı gözeden geçirilebilir. Süratinize dikkat ettiğiniz sürece durdurulma ihtimali çok zayıf.

Avrupa ülkelerinde atık boṣaltacak çok karavan park var. Bazılarında wc deposu boṣaltmak sorun olabilir. En kolay boṣalma kasetli wc ve mobil wc ile olur.

Güzel yolculuklar.
Teşekkürler. Bunlar yeni bilgi. Kırmızı levha ve hız konusunu not ettim.
Hız konusu Türkiyedeki gibi mi, yoksa karavanlar için belirlenmiş net bir sınır var mı?

Teşekkürler. Bunlar yeni bilgi. Kırmızı levha ve hız konusunu not ettim.
Hız konusu Türkiyedeki gibi mi, yoksa karavanlar için belirlenmiş net bir sınır var mı?

Avusturya ve Almanya’da 3,5 tona kadar otomobiller ve motokaravanlar için maksimum hız:

Yerleşim alanlarında 50 km (Sehir içlerinde çok sık 30 km sürat tahditleri bulunur).
Şehir dışı 100 km

Avrupa’da motokaravanlar icin liste :
Ülkeler arasında farklara dikkat etmek lazım.
Tempolimit für Wohnmobile und Wohnwägen in Europa - ausflugsbox.de

Google’den tercüme yardımı:

Wohnmobil bis = Motokaravan 3,5 tona kadar.

Wohnmobil ab = Motokaravan 3,5 tondan fazla

Wohnwagen= Cekme karavan
Wohnwägen= Cekme karavanlar

Gespann: Cekici araç ve karavan

PKW = Otomobil

Innerorts=Şehir içi

Außerorts= Şehir dıṣı

Schnellstraße=Şehirler arasındaki süratli yollar.

Almanya’da otobanların bazı bölümlerinde sürat kısıtlaması yok ama sürat tavsiyesi var.
empf. 130 = 130 tavsiye edilen sürat anlamında

Not: Ülke giriṣlerinde sürati gösteren tabelalar olur. Bunlara dikkat etmek lazım.

Son düzenleme:

.
Avrupa’da sabit radar sayısı mütahariklerin en az 10-15 misli olmalı. Ben Fransa ve İtalya’da yakalanmıştım. Cezayı adresinize gönderiyorlar. Sizin avantajınız Türkiye’nin AB ülkesi olmaması.😉
Navigasyon aletiniz varsa hız limitlerini oradan takip edebilirsiniz..

Son düzenleme:

.
Avrupa’da sabit radar sayısı mütahariklerin en az 10-15 misli olmalı. Ben Fransa ve İtalya’da yakalanmıştım. Cezayı adresinize gönderiyorlar. Sizin avantajınız Türkiye’nin AB ülkesi olmaması.😉
Navigasyon aletiniz varsa hız limitlerini oradan takip edebilirsiniz..
Ücretli yollar gerekmefikçe kullanmazsanız güzel yerler ve sürprizler karsınıza gider. Daha yavas ve gezerek gidersiniz. Otoyollarda dadece koşturursunuz.
Yakıt ihtiyacını otoyol dışından alırsanız fiyatların fark ettigini görürsünüz. Bazı saatlerde promosyon da uygulanıyor.
Alışverişler Lidl ve Aldi benzeri karavan sever marketlerde uygundur.

Ücretli yollar gerekmefikçe kullanmazsanız güzel yerler ve sürprizler karsınıza gider. Daha yavas ve gezerek gidersiniz. Otoyollarda dadece koşturursunuz.
Yakıt ihtiyacını otoyol dışından alırsanız fiyatların fark ettigini görürsünüz. Bazı saatlerde promosyon da uygulanıyor.
Alışverişler Lidl ve Aldi benzeri karavan sever marketlerde uygundur.
Güzel tiyolar. Teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR