Avusturalyada 4 Motosiklet Ile Kamp 7-8 Kasım 2020

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan onurdeliceoglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,392

onurdeliceoglu

Yeni Üye
Yer
Australia / Sydney
Avusturalyada 4 Motosiklet ile Kamp 7-8 Kasım 2020

Herkese öncelik ile selamlar,

Aranıza yeni katıldım yurt dışı paylaşımlarının burada yapılması kaç kişiye nekadar fayda sağlayabilir? Bilmiyorum, fakat internet leb-i derya bir ortam, illaki cevabını arayan bir soruyu birgün bulacaktır, yada birileri için ilham verici olabilir.

Öncelik ile kendimi tanıtmak istiyorum, adım Onur 2013 yılından buyana Avusturalya Sidney’de yaşıyorum.

Burada kafa dengi Türk arkadaşlarım ile ufak geziler düzenliyoruz. Malesef Covid-19 Dünya üzerindeki bütün insanları etkiledi. Kişisel fikirim Avusturalya bu hastalık ile çok iyi mücadele ediyor. Sınırları kapattı, yardımlar yapıldı ve hatta eyaletler arası sınırlar dahi kapandı ( Avusturalyada 8 eyalet var) Dolayısı ile gezilerimizi New South Wales eyaleti içerisinde sınırlamak zorundayız.

Kampı 7-8 Kasım tarihlerinde Mittagong da gerçekleştirdik, kamp yaptığımız yer Avusturalya’daki 2019/2020 büyük orman yangınları nedeni ile Mayıs 2020 tarihine kadar kapatılmış.

Kamp yeri tam koordinatları

34°22'47.7"S 150°23'43.2"E

Mittagong yaklaşık 1.5 , 2 saat kadar Sidney’e uzaklıkta. Bizler için muhteşem bir yer hem yakın, hemde arazi sürüşü yapabileceğimiz harika etaplara sahip.

7 Kasım tarihinde öğleden sonra Sidney’den yola çıktık ve kamp alanımıza gitmeden önce akşam yiyeceklerimizi almak için markette durduk. Burada işimiz bittikten sonra kamp alanımıza doğru yola koyulduk.

Kamp yerimize vardığımızda ilk iş olarak çalı, çırpı toplayıp kamp ateşimizi yaktık. Bir çok ağaç geçen yıl olan yaklaşık 3 milyar hayvanın öldüğü orman yangınlarından etkilenmiş durumdaydı.

Ek not, orman yangınları ile ilgili daha önce görmediğinize inandığım resimleri görebileceğiniz linki bırakıyorum. In photos: Australia bushfires

Konumuza geri dönelim, yeterince yakacak topladık, çadırlarımızı kurduk ve artık tek yaptığımız yemeğimizi yemek ve boş muhabbetimizi etmek kaldı.

Bir dip not daha paylaşmak istiyorum, instagram’a kamp yada okyonus kenarından story koyduğumda genel olarak yılan,örümcek, timsah veya köpekbalığı soruluyor. Turkiye’den bakıldığında burada her yerde tehlikeli hayvanların olduğu mu düşünülüyor? Evet belki öyle Dünya’nın en tehlikeli hayvanları burada, bu topraklarda. Fakat buradaki insanlar bu şartlara göre hayatlarını yaşıyorlar.

Inanın bana, etrafınızda dolaşan sivri sinek tarafından ısırılıp ve onun kanınıza bulaştırdığı bir mikropdan ölmeniz yada hastalanmanız, Avusturalya’da bir yılan tarafından sokulup yada denizde “kıyıda” yüzerken Büyük Beyaz tarafından ısırılarak ölmenizden çok daha yüksek olasılık.

Yada söyle de düşünebilirsiniz, Avusturalya’da bir sene içinde tüm bu tehlikeli hayvanlar yüzünden ölen insan sayısı ile, Istanbulda bir maganda yada trafikte kendini bilmez birinin yaptığı saçmalık yüzünden ölen sayısı sizce ne kadardır? Benim tahminim hayvanlar daha zararlı değildir.

Bu konu ile kamp güvenliği nasıl oluyor diye sorarsanız. Zaten ateş yaktığımızda bütün hayvanlar uzaklaşıyor, böcek ve örümcekleri çadır etrafından uzak tutmak için spray ler var. Orman içlerinde ağaç toplamak için yürüdüğümüzde uzun off road botları sürekli kullanıyoruz olurda bir sürüngen ısırmasına karsı koruyacaktır.

Ayı, Aslan veya o tür avcı bir hayvan Avusturalya kıtasında yok. ‘’Kıtanın bazı bölgelerinde dingo var’’

8 Kasım 2020,

Sabah erken uyanıp ufak bir kahvaltı yaptık. Cadırlarımızı toplayıp, etrafı toparladık ve sıra geldi motorlar ile turlamaya.

Önce hafiften bir viraj yaptık güzel manzaralardan gecip, gerçek Avusturalya Sidneyden uzaklaştıkca yüzünü gösteriyor, hayvanlar, uçsuz bucaksız topraklar yeşilin birden kırmızı toprağa dönmesi yada çöl kumuna.

Bir süre yolda turladıkdan sonra içimizdeki Irlandalı arkadaşımız Burkay hadi girelim şu etaplara diye kanımıza girdi.

Ve Avusturalya’nın ormanlarına doğru sürmeye başladık.

Motosikletlerimiz genel olarak yol motorları, ağır zaten kamp malzemeleri vs derken 300 kg buluyor fakat öyle yerlere girdik’ki, kesinlikle arazi motosikletlerinin üstesinden gelebilecekleri yerlerdi.

Arazi sürüşümüz citti anlamda dertli geçti düşe kalka fakat bir okadarda eğlenceli.

Hatta ormanın içlerinde terk edilmiş bir ev ve araba bulduk. O evi oraya kim neden yaptı anlamış değilim.

Güzel bir manzara bulup topluca resim çekildikten sonra biraz dinlenip yavaş,yavaş eve dönüş yoluna koyulduk.

Teşekkürler okuduğunuz için.

Görseller:

Kamp alanı yaklaşık bir kaç saat uzaklıkta

Screenshot 2020 11 11 181743

IMG20201107180000

IMG20201108112632

IMG 20201108 WA0006

IMG20201108140345

IMG20201108134334

Son düzenleme:

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR