DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Çeki Demir Ve Topuz Bakımı Yardım

'TEKNİK' forumunda ATA ÖNEN tarafından 13 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu 226 kişi tarafından okunmuş, 3 cevap yazılmıştır

1. ATA ÖNEN

ATA ÖNEN Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Merhaba,

Özellikle deneyimli abilerimizin bu konuda hatırı sayılır cevapları olacaktır.

Aracımda 3. Yılını tamamlamak ürere olan çeki demiri var. 1. Yılından sonra bir sefer tamponu sökerek tüm bağlantı saplamalarını sıkmıştım. Tekrarlamamda sanırım fayda olacaktır.

Bunun dışında neler yapılmalı ve özellikle topuz için bir kontrol ve bakım gerekli mi?

Bir yerde topuzun greslenmesi ve çapının 49mm altına düşmesi durumunda değişmesi gerektiğini duymuştum. Topuzun yağlanması özellikle merak konum. Yağlı olması kullanım sırasında bir sorun yaratır mı?

Şimdiden tesekkurler.

Ata ÖNEN

Etiketler:

2. Akdeniz45

Akdeniz45 Otelde misafir karavanda evimizdeyiz.

Alınan Beğeni:
    2.668
    Çeki demiri topuzunu düzenli olarak yağlı tutarak hem aşınmasını hepde paslanmasını önlemek gerekir (Çeki demiri üreticisi Westfalia firmasının tavsiyesi). Bir tenis topuna, topuzun üzerine geçecek şekilde bir delik açarak, topuzun üzerine takarım. Böylece topuz temiz ve kuru kaldığı gibi parkederken arakadaki araca dokunursam fazla hasar açmıyor. Ayrıca pantalonun paçalarıda temiz kalıyor.:smiley:

3. ATA ÖNEN

ATA ÖNEN Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Aşınma konusu çok mantıklı. Lakin AlKo da tam tersine özellikle stabilizatörlü kafaları için yağlamayın diyor. Bir kaç farkli kaynakta mevcut.

Malum sosyal mecra sitesinde de farkli yorumlara denk geldim. Stabilizatör yoksa yağlamak iyi diyen kadar, yağlarsan kaplinin topuzdan kurtulma ihtimalini de arttirirsin diyen de çok.

Çok karışmış durumda.

4. Akdeniz45

Akdeniz45 Otelde misafir karavanda evimizdeyiz.

Alınan Beğeni:
    2.668
    Alman Çekme Karavan forumda baktım stabilizatörlü kafaların yağlanmaması gerekir deniliyor. Araştırmakla iyi ediyorsunuz. Ben 30 yıldan fazla bir zamandır balıkçı kayığını taşıdığım römorkta stabilizatatör yok.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

1. çeki topuzu bakım